Jump to content
FAS Goran
Guest 1499

Fiat/Lancia/Alfa Romeo servisi, dileri - pozitivna i negativna iskustva

Recommended Posts

Potreban mi je vrhunski mehanicar koji odlcino poznaje 2.0 16v turbo motor (coupe-delta) samo BG.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

SERVIS MACURA, Beograd, Tošin Bunar - STROGO IZBEGAVATI TRAPADŽIJE

 

Moram ovde da se požalim, a i gde bih drugde. A i da upozorim froumaše na diletante iz pomenutog servisa.

 

Iz početka:

Počnem da primećujem, malo po malo, kako to obično biva, da auto vuče u desno kad dam gas, a i malo se čudno ponaša kad kočim. Pošto sam na mojoj Lanči menjao viljuške n puta kapiram da je u pitanju viljuška.

Stanje višljuški: leva, menjana u januaru 2015, reparirana od mnogohvaljenog lika iz Kragujevca. Desna viljuška, iz radnje, montirana 2013. U prtljažniku - nova, tj. reparirana desna, od mnogohvaljenog lika iz Kragiuevca.

 

Ponedeljak 27. februar

Simptomi sve jači, nema više šale, i rešim da svratim u prvi servis - kod trapadžije kod Macure. Kapiram, nije to neka filozofija. Loša viljuška se vidi.

Lik uzme pajser, gleda, čačka, lupa, nataže i kaže - desna viljuška ! Otišla kugla ! OK, ja srećan, kažem imam dobru, repariranu  u prtljažniku !

Uzme to majstor, zameni, centrira trap (ovo je bitno), platim ja pošteno 1.200 za zamenu i 2.000 za centriranje.

Krenem kući - kad ono simptomi isti. Ma dal jesu ili mi se čini, ili nisu. Ali džaba nagađanja: dam gas a volan skreće u desno.

 

Utorak, 28.februar

Kapiram da kod diletanta neću više da idem, u toku dana zakažem servis kod Gorana.

Ali, krenem kući, i dok sam se penjao na most na Adi, - KVRC !!!  Puče nešto u predelu levog točka, tare se guma o blatobran ! Usporim ja na 20 km/h, upalim sva četiri žmigavca i otkotrljam se do Beogume - servis kod Gazele.

Zamolim da pogledaju, siđem i ja u kanal, imam šta da vidim. Na LEVOJ viljušci fali jedan šraf odavno, i jedna obloga silena pukla ! A DESNA viljuška - vrh kugle, gde je navoj, slobodno šeta gore dole kroz prihvat na glavčini ! Mašala.

Kaže lik, kupi nove, i idi neka ti zameni onaj koji te zajebo juče.

 

Otkotrljam se, opet 20 na sat, sva četiri žmigavca, do Beo Car u Gandijevoj, i kupim, fala Bogu imali su na stanju, i levu i desnu novu viljušku, Monroe. Po 6.150,00 svaka.

 

Opet lagano, trlja se guma o blatobran, otkotrljam se do Macure. Ali sad, nije lik od juče nego "majstor" broj 2.

Kažem takva i takva stvar. Bio sam juče, kolega pogledao, zamenio desnu, nije video levu !  Pogleda lik, leva pukla, nema filozofije, mora da se menja. Psuje nešto sve vreme, valjda nadrndan što mora da radi svoj posao.

 

Zamenio levu viljušku i ja mu pokažem kako vrh desne kugle  slobodno šeta kroz prihvat glavčine. Alo brate, kako je onaj juče uopšte mogao da centrira trap ?!

A šta se dešava ? Mnogohvaljeni lik iz Kragujevca, umesto da mi da repriranu za Lanču (još pre par meseci), kapira da je sve to isto (?!) i da mi sličnu, za Mareu ! I ja to tako čuvao u garaži, pojma nisam imao da je neodgovarajuća.

Moja je krivica što sam majstoru dao pogrešan deo, ali iole dobar majstor bi video da tu nešto nije u redu, da ne može da se montira.

 

Elem, gleda "majstor broj 2"  desnu villjušku, namontiranu juče, i mrtav ladan kaže: ta viljuška je dobra, ali ti je otišao prihvat na glavčini. Kupi novu glavčinu pa dođi. Dakle, bez ikakve odgovrnosti za izrečen savet, za reč.

Fala Bogu, imam tehničke logike u glavi, i kapiram da ne može prihvat na glavčini da se izliže za jedno veče. Do juče je bio dobar. Kažem: skini tu viljušku, za moje pare, ja plaćam i montiraj ovu novu koju sam doneo.

Opet ovaj psuje, nadrkan, skine viljušku i skapira da je vrh kugle drugačiji. I montira mi novu, odgovarajuću,  i bude sve u redu.

Pitam: "kako je moguće da tvoj kolega to ne vidi, i kako je moguće da krene u centriranje trapa sa vrhom kugle koji šeta gore dole u prihvatu ?!" "Kako si mogao da tvrdiš nešto, a nisi ni uporedio, i savetuješ da kupujem novu glavčinu ?"

 

Kenja nešto, sere o svom iskustvu "neznaš ti čega sam se ja nagledao sve u kanalu" .... Da sam poslušao diletanta broj dva, odoh ja u još veći trošak.

 

Na kraju uradio centriranje, tj, nije ga ni radio, ali je montirao optiku, i pokazalo se da je u redu.

Platio sam samo zamenu leve, polomljene viljuške.

 

Dakle, sumirano

diletant broj 1 - ne vidi da fali jedan od dva šrafa koji drži krak viljuške, montira neodgovarjući deo, ne vidi da vrh kugle slobodno šeta gore dole u prihvatu, i centira trap sa takvom kuglom

diletant broj 2 - tvrdi nešto što nema veza sa logikom, savetuje da se kupi skup deo (glavčina), bez provere, koji je sasvim ispravan. Bez ikakve odgovornosti za izrečenu reč

diletant broj 3 - mnogohvaljeni reparator iz Kagujevca: poslao pogrešan deo. A na levoj viljušci, takođe njegova reparirana, usled starosti i zamora materijala - pukla obloga.

 

 

Edited by Mihailovic
greska u kucanju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste. Znam da ga svi hvale, ali, eto, ja lično imam negativno iskustvo.

I evo, sad sam se setio još jednog detalja: dok je montirao desnu viljušku, "diletant br 1" uspeo je da pocepa zaštitnu gumu kugle. Bravo majstore ! To sam, naravno, video tek pošto je viljkuška skinuta. A jasno je, pocepana zaštitna guma direktno dovodi vodu i blato i ubrzano propada kugla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ta nova ramena sto si kupio su isto remontovana za 10-15 + god.stara kola tesko da delovi trapa postoje novi.

a ovo za majstore sta reci biseri nemoguce da ne vidi defekt a jos i da ti montira tu drugu viljusku na taj nacin to tesko da je majstor...za svaki slucaj proveri da li je sve pritegnuto na trapovima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam Lanćom, generalno zadovoljan, ali neverovatno koliko sam puta menjao delove trapa: prednje / zadnje stabilizatore, viljuške, spone, prednje / zadnje gumice balans štangle. Haos. Šta god stavim, montiram, ne sastavi dve godine. Novo / remontovano / skupo / jeftino ...

 

Vozio sam Fiata Tipa 1.4 i.e 10 godina. Kupio ga polovnog 8 godina starog i vozio još 10. Veruj mi na reč:  SAMO SAM JEDNOM PROMENO GUMICE BALANS ŠTANGLE. Za deset godina, ja "nisam znao" za viljuške, spone, stabilizatore .... Ništa. Ne znam ni kako izgledaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko ne kaže da se Tejoviću ne može dogoditi greška... Veruj mi da sam i ja imao 100 puta iskustvo da odem kod nekog koga hvale na sav glas, a ja ne budem zadovoljan na kraju.

Ja sam njegove viljuške, sve 4, ugradio na Alfu pre 4 godine, i još se nisu razlokale, da kucnem u drvo. Zamerka je što škripe kada je hladno i to me nervira, ali dok se ne pojavi luft, ne menjam ništa. 

 

Nedavno sam imao jedno frustrirajuće iskustvo na VW-u. 

Dogodilo mi se da suvozačka vrata zablokiraju potpuno. Nije postojao način da se otvore ni spolja, ni iznutra, u prevodu javio se veliki problem.

S razlogom sada napominjem da je prozor na tim vratima radio perfektno.

 

Odem ja kod dobro poznatog Ristića u Zemunu, za kog nemam ni jednu lošu reč da kažem, jer sa njim imam veoma prijatna iskustva.

On je video o čemu se radi, i pošto takvi zahvati za njega nisu, jer ima manjka vremena i mogućnosti da to obavi, pošalje me u servis na Bežanijskoj Kosi, iza KBC-a (ne zamerite što sam zaboravio ime servisa, bave se ugrađivanjem centralnih brava, elektronike uopšte itd...).

 

Odem kod dotičnih, sve je to išlo lepo i ljubazno, ostavim im auto, jer je kao potrebno 3 sata da se to završi iz razloga što treba da se izvede gimnastika da bi se skinuo tapacirung sa zatvorenim vratima itd... 

Posao završen, dolazim po auto, i sve je urađeno po dogovoru. Brava radi, ja srećan! Navodno, brava reparirana uz komentar da sam je ja s*ebao jer sam prethodno loše provukao sajlu kada sam skidao tapacirung, i da to više ni slučajno ne radim sam. Mislim se, nema 5 kanala kuda sajla može da ide i da se zakači, već samo jedan, ali hajde neka bude tako.

Naplatili 6000 dinara za taj posao, i s obzirom da su mi neki drugi tražili više, ja zadovoljan. 

 

Čim sam preuzeo auto primećujem pri brzinama većim od 80km/h da vazduh zavija i šišti iz predela štoka suvozačkih vrata. Pomislim, verovatno je keder negde loš, pa ću se pozabaviti time nekom prilikom. Međutim, staklo prozora nije poravnato sa štokom vrata kako treba, i da ne leži dobro. Isto tako znam, da su majstori morali skidati to staklo da bi došli do brave.

Nisam ni vozio auto neko vreme posle toga, i jednom prilikom kada sam hteo da otvorim prozor, nešto kvrcnu, iščupa se staklo, propade dole, jako neprijatna scena jer se sve dešava u vožnji.

 

Pozovem dotičnog majstora da mu saopštim šta je bilo, i isti bez ijednog sekunda dovođenja mogućnosti da je njegova greška, tvrdi da je pukla neka poluga, zna on šta je, i to se kod njih redovno dešava. Ja pošto nisam konfliktna ličnost po prirodi, i pošto neću da tvrdim bilo šta ako nisam 100% siguran u to, prihvatim šta mi je rečeno, jer ipak su to ljudi sa iskustvom. Isti me pošalje kod Jovanovića u Zemun da mi sredi taj podizač. 

 

Odem kod Jovanovića, tamo skinu tapacirung, kad ono eto ti čuda, ništa nije puklo, samo se izvukao prozor iz onih ''štipaljki''.

Čovek samo dotegao taj deo odakle se izvukao, uzeo 1500 dinara za 15 sekundi posla, i još jedno 5 minuta da skine i vrati tapacirung, kaže sad je dobro. 

 

U redu, računam, miran sam sad. Da, ali malo sutra, posle dva dana, prozor se ponovo počupa.

Ja poludim u tom momentu  sam skinem tapacirung i ponovo namestim sve, ali šta god uradim, posle nekog vremena začuje se neki odvratan klik(koji se nikada pre sređivanja brave nije čuo), i prozor se iščupa.

 

Odem ponovo kod Jovanovića, i on ovoga puta ustanovi da sajla ne valja, da se presavila nekako, deformisala...nemam pojma ni sam, i da mora da se menja. Znači neko je prilikom montaže prozora oštetio sajlu, i to je neminovno. Zameni to, i uzme mi ovaj put 3000din. Pritom kaže, ako se ponovo bude čupala moraćeš u Glas Servis da oni zalepe prozor za vođice, i onda se neće više dešavati, znači njima još da se plati 3-4 soma i divota. Kontam, prijatelju ako se prozor iščupa još jednom doći ću ovde da zapalim servis i tebi i onom zbog koga sam došao kod tebe. 

 

Zaključak, profesionalizam u našoj zemlji je pao na niske grane, i ne daj Bože ikome da ima bilo kakav problem, i da je prepušten ovim našim stručnjacima indijancima. 

 

 

Edited by banjo1990

Share this post


Link to post
Share on other sites

BEOGUMA - POHVALE ZA VULKANIZERSKE USLUGE

 

Evo i nešto lepo da napišem. Svakakvih sam se diletenata nagledao, pa realno mogu da ocenim profesionalnu uslugu

 

1. Auto dižu na "sve četiri" odjednom.

2. Jedan auto radi 3 radnika, pa se demontaža / montaža guma završi za desetak minuta

3. VEOMA VAŽNO: sve šrafove zavrću isključivo ručno. Samo se odvrtanje radi pneumatski. Ne može da se desi da šraf krene ukoso, i pneumatskim pištoljem pokvari navoj.

4. Zatezanje šrafova se radi ručno, moment ključem

5. Čeličnom četkom očiste dodirne površine točka i diska, i namažu mašću. Da se ne bi točak vrteo "u x"

6. Skinute felne / gume spakuju u veliku kesu (osim ako se gume bacaju, naravno)

7. 500 din: demontaža točka sa auta, demontaža gume, montaža gume, balansiranje, montaža na auto (Ako treba da se menja vantil: još 100 din)

8. 100 din: demontaža / montaža točka

 

Cene guma umerene, cena usluge na donjem nivou, usluga brza i kvalitetna.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo jednog loseg iskustva od pre neki dan.majstorovih ruku delo

 

P_20170330_184635_1_p.jpg

P_20170330_184821_p.jpg

P_20170330_184802_1_p.jpg

 otisci prstiju na stubu.

Edited by galius

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam ime majstora koji je ovo napravio,vise njih se motalo oko auta. u pitanju je servis gde sam najmanje ocekivao ovako nesto.

 danas videh da su napravili jos jednu glupost. poklopac od akumulatora stoji pricvrscenj sa 2 srafa. uspeli su da upropaste jednu rupu i na sraf dodali nekakav dodatak da bi taj drzao i sada ne mogu da namestim poklopac kako treba. i sad mi poklopac drzi samo jedan sraf,jer je "majstora" mrzelo da sraf odvije kako treba.

 

P_20170425_220218_p.jpgP_20170425_220223_1_p.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@galius

 

Koji je tačno deo dodat (kako kažeš)...koji je to dodatak na ovom poklopcu?

 

Inače, ono gore sa otiscima prstiju...nisu to otisci. Znam kako izgledaju, imao sam ih na bivšem Stilu :) , bukvalno vidiš tragove prstiju, nepogrešivo.

Ovo ti je voda ušla pa se slivala, osušila, i ostavila fleke:

 

P_20170330_184821_p.jpg.4f92f2651b1b39d1615bee4ada222f7e.jpg

 

Evo, pogledaj iste takve tragove od curenja vode npr. na ovom Fordu:

 

ford escape.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@galius

Koji je servis ovo?

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije nista nabudzeno, sve je fabricki. Ono sto se desilo je da je ova nazubljena, metalna matica izvaljena iz plastike.

Sto i nije tesko uraditi cim se malo pretegne sraf, nije to ni fabricki reseno kako treba, a i godine cine svoje.

Lako se opet utopi u plastiku lemilicom, samo treba voditi racuna da poklopac bude u lezistu i lepo nalegne na kutiju (sto ljudi uglavnom ne cine) i voditi racuna pri zatezanju - ne pretezati, jer i nema potrebe kada poklopac legne kako treba. Ko hoce banalno resenje moguce je usrafiti obican urezni sraf pored postojece rupe (ako je ona gornja do pozarnog zida u pitanju), a ovu zatvoriti.

 

11 hours ago, galius said:

od akumulatora stoji pricvrscenj sa 2 srafa

Ako mislis na broj tacaka, pricvrscen je sa 3 srafa.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, neshaoct said:

@galius

 

Koji je tačno deo dodat (kako kažeš)...koji je to dodatak na ovom poklopcu?

 

Inače, ono gore sa otiscima prstiju...nisu to otisci. Znam kako izgledaju, imao sam ih na bivšem Stilu :) , bukvalno vidiš tragove prstiju, nepogrešivo.

Ovo ti je voda ušla pa se slivala, osušila, i ostavila fleke:

 

P_20170330_184821_p.jpg.4f92f2651b1b39d1615bee4ada222f7e.jpg

 

Evo, pogledaj iste takve tragove od curenja vode npr. na ovom Fordu:

 

ford escape.jpg

  imam i ja fleke od vode iznad srednjeg stuba,znam kako izgledaju. uspoesno sam ih skidao sundjerom i penom.,al vise ne diram jer je krenuo i tapacirung da se skida na tim mestima.

ovo na slici su otisci prstiju,slikano u voznji. fleke su crne,ne zuckaste.

vlasnik servisa je prepoznao svojih majstora ruku delo i ponudio kompletno pranje enterijera,na pp, koje ipak nije bilo potrebno.uspeo sam da ih skinem,prvo malo suvom krpom a onda blago nakvasenim sundjerom.

4 minutes ago, Ivan said:

Nije nista nabudzeno, sve je fabricki. Ono sto se desilo je da je ova nazubljena, metalna matica izvaljena iz plastike.

Sto i nije tesko uraditi cim se malo pretegne sraf, nije to ni fabricki reseno kako treba, a i godine cine svoje.

Lako se opet utopi u plastiku lemilicom, samo treba voditi racuna da poklopac bude u lezistu i lepo nalegne na kutiju (sto ljudi uglavnom ne cine) i voditi pri zatezanju - ne pretezati, jer i nema potrebe kada poklopac legne kako treba. Ko hoce banalno resenje moguce je usrafiti obican urezni sraf pored postojece rupe (ako je ona gornja do pozarnog zida u pitanju), a ovu zatvoriti.

 

Ako mislis na broj tacaka, pricvrscen je sa 3 srafa.

 

 sigurno si u pravu,ali ja sinoc nisam mogao da vratim sraf niti nista da budzim lemilicom.pogledacu danas kako da sredim.

P_20170426_095637_1_p.jpg

P_20170426_095603_1_p.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, galius said:

  imam i ja fleke od vode iznad srednjeg stuba,znam kako izgledaju. uspoesno sam ih skidao sundjerom i penom.,al vise ne diram jer je krenuo i tapacirung da se skida na tim mestima.

ovo na slici su otisci prstiju,slikano u voznji. fleke su crne,ne zuckaste.

vlasnik servisa je prepoznao svojih majstora ruku delo i ponudio kompletno pranje enterijera,na pp, koje ipak nije bilo potrebno.uspeo sam da ih skinem,prvo malo suvom krpom a onda blago nakvasenim sundjerom.

 

A sta je sa ovom " budzevinom" od srafa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...