Jump to content
FAS Goran
Duskodux

Lybra - grijač zadnjeg stakla

Recommended Posts

Evo kako sam nedavno rješio problem ne grijanja par linija grijača zadnjeg stakla pa da podjelim iskustvo.

Prvo i najbitnije, ne ljepite ništa na zadnje staklo s nutarnje strane jer kad to skinete odoše i linije grijača. E ja sam baš to učinio i odljepio na dva mjesta grijač koji je prestao da radi. "Pazi beba".

Za povezati prekinute linije uzeo sam od kolege tekuće srebro koje se koristi u servisima računala jer mi se nije davalo 100njak kn (15€) za tekući bakar jer nisam znao da liće raditi.

Zaljepio sam izolirkom mjesta kamo treba nanositi srebro jer je jako tekuće pa je teško namazati bez toga. U početku nije funkcioniralo tako da sam skoro odustao ali nakon negdje 5 puta nanošenja uspio sam povezati kontakte. Očito je potrebno više ruku da bi se dobio vodič.

Ono što je zajebano je da je u pitanju sedan pa se onda namučiš ko majmun da zaljepiš izolirku jer sam ja potrgo dva najdonja vodiča.

U svakom slučaju, potrebno je nekoliko slojeva nanjeti da bi proradilo. Treba paziti kad se lijepi izolirka da ne pobjegne preko linije grijača jer ćete tako potrgati liniju.

Eto, nije neka nauka, ali možda nekome pomogne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Majstore! Ja imam utisak da mi jedan deo ovih "rebara" zaostaje u odmagljivanju i stalno sam se pitao kako li se to radi! Sad mi je jasnije, nego samo da pitam gde se kupuje tečno srebro i da li se vidi deo koji je radjen sa spoljne strane stakla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E to Dule, bas sad jurim po netu da vidim sta raditi po ovom pitanju.

Zadnji put kad sam brisao staklo iznutra sam video da otpadaju grejaci :crybaby:

E sad citam negde da ne sme debeo sloj da se namaze da ne bi grejalo mnogo(ako sam dobro razumeo jer spominju ljudi neki tip lemljenja:blink: )

@ Damjanovicu

evo ima ovo

tecno_srebro.jpg

Pozvacu sutra komercijalistu WURTH-a od kojeg moja firma nabavlja njihove proizvode pa da vidim koliko kosta ovo zadovoljstvo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajno, samo mi se malo čini da je prošlo godišnje doba za ove aktivnosti..., u svakom slučaju stvar postoji, i moguće je srediti!! čekamo proleće (mada moguće naći i neku garažicu, pa se poigrati sa tim...potrajaće to, treba i proba odmagljivanja, "iz prva ništa ne uspeva")

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nabavljeno danas ( sto volim AP Sport nedeljom :unworthy:;)

Nije wurth ali i loctite obecava

( komercijalista wurtha mi je jednom prilikom pricao(u poverenju naravno) da se sva hemija za njih, loctite i berner pravi u istoj fabrici samo je ambalaza drugacija...)

http://www.ap-sport.rs/prodavnica/index.php?dispatch=products.view&product_id=33021

Clipboard01.jpg

99_D334.jpg

E sad pitanje za DULETA posto je tecno srebro skoro belo a linije su smedje da li se vidi gde je "krpljeno"?

Ako mozes postavi neku sliku... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra ili prekosutra ću poslikati da vidite kako izgleda. S vanjske strane se ne vidi ništa, jer sloj ide preko postojeće linije, dakle kad se otkine linija dio ostane na staklu. S nutarnje se vidi baš srebrna linija ali to je tako sitno da je neprimjetno. Meni je na mjestu zadnjeg naslona za glavu tako da se nije vidjela niti izolirka dok je bila.

Tekuće srebro nisam kupovao, posudiio sam od kolega informatičara, ali ovo šta mi je dao se može kupiti u trgovini informatičke opreme, malo bolje. Na etiketi je bila cijena od 69 kn (9€).

Što se tiće debljine sloja, sa tekućim srebrom nema problema, bar s mojim, bilo je tako rijetko da se može komotno nanesti 10 slojeva.

Edited by Duskodux

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radili smo i Mik i ja sa tim Loctite i sasvim je ok, nanosili smo u tri sloja i radi sve kako treba. Kod mene je njegovo ima još pa kome je blizu Žarkovo može da dodje. Jedino što stvarno nije sad vreme za ovakve radove, treba da se osuši i ne sme da se pali 24h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovali ili ne na mojoj Lybri je bivši vlasnik uspeo da prekine BUKVALNO SVE grejne niti :thumbdown: ! Dakle, dovod napona do grejača je bio sasvim u redu, ali sve niti zagrebane i prekinute. Neke na jednom mestu, neke na dva, neke na tri i više mesta. Šta je lik radio, kako je uspeo sve da sjebe, samo on zna ! :realmad:

Stvar je prilično pipava, i najveći je posao (bar meni je bio) tačno i precizno utvrditi gde je nit zagrebana, tj. naći sve prekide. Ja sam imao negde oko 30-tak prekida ! Sat vremena sam lepio komadiće izolir trake na mestima gde je trebalo popravljati grejače.

Koristio sam Loctite sa slike koji je bglion okačio. Svaki prekid sam farbao nekoliko puta, i potrošio celu bočicu ! Taj lak je na nitro bazi, pa se brzo suši, ali ja sam dodatno sušio i fenom.

Uspeo sam da popravim sve niti grejača :thumbsup: osim jedne, koja je bila baš, baš ogrebana, kao da ju je neko namerno šrafcigeom strugao. :thumbdown:

Sve sam to popravljao prošle godine, i evo do danas se ništa nije odlepilo. :thumbup: Dakle, potvrda i preporuka: Loctite dobro radi ! Naravno, spolja se vidi razlika u boji i debljini grejnih niti, ali nema druge, funkcionalnost je ipak najbitnija.

Inače, da dodam da sam pre kupovine Loctite (koji sam platio oko 10 EUR) probao nekoliko sam-svoj-majstor mudrolija sa običnim lakom, grafitom i sličnim idejama ali nikakve vajde nije bilo.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su na staklu, cini mi se, svi grejaci prekinuti. Kod nekih nedostaje i po 3-4cm..

Po nekim tragovima iz gepeka sam pretpostavio da je prethodni vlasnik imao i neko kuce, pa isto tako pretpostavljam da je tu kuce bilo malo previse veselo i radoznalo u gepeku.. :rolleyes:

Anyways, postoji li neki drugi nacin da se to sredi, ili me ceka mnoooogo lepljenja i sminkanja?

Takodje, malo me brine sto se ovi grejaci (koji su citavi) jako lako skidaju..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogami, ako nedostaje po 3-4 cm mrka kapa. :thumbdown: Ne kažem da je nemoguće, ali biće jako zajebato da ti to dovedeš u red. Ali probaj, ništa ne možeš da izgubiš. Selotejpom ili izolir trakom napraviš model, tj. zaštitiš i pređeš tri slohja loctite-om.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isprobacu ovih dana, bar jednu duzu liniju da izvucem. Pa ako bude uspelo, moracu i ove ostale da sredim.

Samo jedno pitanje, cime bi bilo najbolje ocistiti staklo pre nanosenja te mase? Alkohol?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja sam napokon nasao vremena i malo "bolju" temperaturu da odradim.

Katastrofa , sve su bile u prekidu osim jedne a krajnje dve ,gore i dole, su u prekidu od po par cm pa ih nisam ni odradio (da prvo proverim ove sa manjim ostecenjima da li rade)

Ostavicu da se susi par dana pa da vidim sta radi (ako uopste nesto bude i radilo ;)

P.S. sve linije su strasno krte tako da se bojim kad budem odlepljivao zastitnu traku da ne povuce za sobom i "zdrav" grejac :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni od grejnih linija rade samo gornje dve.

Mada, ja nisam uspeo da vidim gde je prekid na trecoj liniji...

Kada govorite o prekidu, koji je to red velicina? Manje od 1mm dovodi do prestanka rada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, druze.

Sasvim jasna paralela, cak i za mene koji imam dve leve ruke u pogledu rada sa strujom :)

Inace, meni je grejac stakla radio do pre mesec dana. Mislim na sve linije.

Sada rade samo prve dve.

Na koju foru to funkcionise? Tipa: ako se prekine jedna linija, onda sve one ispod nje nemaju struju? Ili je svaka nezavisna?

Ako je svaka nezavisna, onda ispada da su mi sve linije, osim prve dve, nekim dogadjajem simultano prekinute?

Imaju li mozda kakve veze oni delovi stakla sa strane, odakle polaze linije grejaca?

Edited by djunis82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paralelno je vezano znaci da su nezavisne jedna od druge.

I meni je samo jedna radila Sve ostale su sa strane pokidane a vide se prekidi (bar kod mene )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nek mi neko objasni ja u nadi da vidim koja je u prekidu uzmem unimer i prebacim na zujalicu medjutim ono pisti ako povezes bilo koju, hocu da kazem ako stavim jedan kraj unimera na prvi i drugi na prvu pisti ali pisti i ako pomerim na drugu sto govori ipak da su one povezane sve :question: ovo mi je 2 put u zivotu da koristim unimer al otkud znam meni se na jednoj vide prekidi a nerade mi 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da ti pisti...ako imas, npr 13 vodova i ako je makar 1 ispravan, ima da pisti ko lud... moras da meris napon i pratis njegov pad...na vodu koji je ispravan jednu pipalicu postavi na sam pocetak a drugu pomeraj od drugog kraja prema toj pipalici primetices da ti napon linearno opada...na presecenom vodu toga nema...uvek ti je napon isti dok ne dodjes do mesta prekida gde momentalno pada na 0 V...da ti naglasim, moras unimer postaviti na DC opseg odnosno jednosmeran...javi jesi uspeo...pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma prati okom liniju i kamo je linija druge boje to ti je prekid. Vidljivo je golim okom.

Ok, ako je milimetarski prekid teško će se vidjeti.

Edited by Duskodux

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si kod dobro vidljivih prekida...ali se desavaju slucajevi da ga ni lupom nisam mogao naci, a bio je tu...bez instrumenta ga ne bih otkrio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...