Jump to content
FAS Goran
FantomX

Pre i/ili posle povećanja snage motora (Chip tuning i uzročni kvarovi?)

Recommended Posts

@ DoX

Nije to nikakav posebno veliki rizik, nego ljudi će uglavnom pisati po forumu kad imaju nekih problema, a, ti čitajući to pomisliš da ih svi imaju...zato što oni koji voze bez problema uglavnom ćute i voze. :thumbup:

Imaj na umu da imaš mator auto, da samim tim on nije najpogodniji za čipovanje. Inače, mator je sve što je starije od 3, 4 godine, tako kažu ljudi iz firmi, a opet po Srbiji se uglavnom voze baš ti matori. ;) Nemoj ići u ekstreme, što se kaže ''utegni'' auto pre čipovanja jer svaki problem koji samo što nije nastupio ili se sada blago pokazuje, posle čipovanja će biti očigledan, em zbog više snage i obrtnog momenta, em zato što ćeš ti češće davati patos gas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo je zaista lepo receno! :clap:

To i jeste sustina ove rasprave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije da ja sad pametujem,ali mislim da nista tu ne treba dirati,ako hocete jaci,snazniji,startniji auto,kupite drugi,a ne za neke male pare da zahtevate ne moguce a posle kukate na kvarove....Koliko para toliko muzike :smoke: :smoke: :smoke: :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači sve ove svetske renomirane kuće koje ulažu stotine hiljada evra u opremu i razvoj mapa ustvari gube vreme i prodaju maglu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je meni bilo namenjeno,ali sve sto hoces da uradis na autu,sto je van standarda,moras da se raspitas,da pricas sa ljudima o tome,pa onda da uradis,ali kad se uradi,znaj da to ne moze da bude kao sto je to uradila fabrika,vec ce imati raznih posledica...

Usput,ja sam dao samo moje misljenje,ne zelim da ulazim u dublju polemiku... :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrika je ostavila prostora, i to treba iskoristiti. Ranije su motori imali male razlike, npr 1.9 tdi 90, 105 i 115 ks imaju razliku u diznama i jos nekim sitnicama, dok je blok isti. Sada je ta razlika jos manja, uzecu za primer VW-ov 1.6 tdi koji je u polu. Fabrika je izmenila SAMO mapu i nista drugo! Chipom sva tri motora isto dobijaju.

tdi 75 http://smchiptuning....r-1.6-tdi-cr-75

tdi 90 http://smchiptuning....r-1.6-tdi-cr-90

tdi 105 http://smchiptuning....-1.6-tdi-cr-105

Edited by dellas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste,razlike su skoro nikakve...ali sta znam,mislim da kada se auto budzi,,,nije to samo cip,povlaci to idruge stvari...a druga stvar je sto je to jako skup sport...Ali ko voli i ima para,neka izvoli,nemam ja nista protiv...

Nemoj neko pogresno da me shvati :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Potpis na ovo, 90% ljudi samo stavi chip (po mogucstvu sto jaci), a to sto auto nema kocnice za to i sto je visok pola metra od zemlje pa u krivinama ne zna sta ga je snaslo, to nije bitno. Ovi sto rade temeljno, svaka cast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam samo doneo zakljucak na osnovu procitanih postova.. Ja ga ionako ne mucim nesto previse ali bi bilo dobro kad bi imao jos 15-ak konjica. Mozda odradim to kroz godinu ili godinu i po u zavisnosti kako me do tad bude sluzio a do tad dotezanje do maksimale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E to sam hteo da kazem...Mnogo ljudi uradi sam cip,a niko ne vodi racuna o ostalim stvarima...Menjac,sam motor i njegovi sklopovi,da li to sve moze da izdrzi...E to je bitno....svako moze da stavi cip,premapira mapu i ostalo,ne razumem se bas puno u ovu tehniku,ali znam kada se ozbiljno trazi snaga od motora,da to kosta puno i treba puno truda...ovo je samo igra sa mogucnoscu da strada auto... :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za ove nase matore, je bih obavezno uradio neko kulturica chipovanje npr. 100ks da dignem za jos 20-etak max, smatram da nece da mu skodi ni na duze staze, da moze uz normalnu voznju da dovede do smanjenja potrosnje u odnosu na ranije, a opet ima primetne razlike u performansama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma slazem se ja sa vama...Ali sa povecanjem konjskih snaga dobijas bolje performanse,bolje potezanje,bolji start...i ja bih voleo...ali pitanje je da li to moze da izdrzi kvacilo,vidim da se vodila polemika oko kvacila,da li to moze da izdrzi sam motor????

Elem,slucajno ili kako god,imam neke drugare koji to rade ali mnogo ozbiljnije...

Znam da za nesto malo konja koji se dobiju,kosta mnogo...Kad sam rekao ozbiljnije,mislio sam da kada rade tako nesto,stavlja se druga turbina sa vecim interkulerom,radi se i oko motora,ima price i oko kovanih klipova ali da ne zamaramo temu,previse je...

Zato kazem,nije to samo chip,mada je to naj lakse i naj jeftinije... :laughing: :laughing: :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj ti da skidas,daleko od toga,ali price da to moze tako i da ne moze da crkne nista,vec da je to sto posto ispravno i da to funkcionise bez problema,te price mogu da se pricaju deci u obdanistu.... :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni nije čip ono što uništava kola (osim ako ne stavite za potpuno pogrešan motor ili nasvirate turbinu na 3 bara :laughing: ) već isključivo desna noga.

Evo npr Stilo ima 255Nm na 2000 obrtaja čini mi se,a posle čipa, lupićemo, 300Nm. I problem nastaje ako se svaki dan daje pun gas na 2000 obrtaja jer kvačilo trpi mnogo veće opterećenje od propisanog i zbog toga strada zajedno sa zamajcem. Za onog koji normalno vozi to verovatno neće biti problem i čip će mu nimalo ili jako malo oštetiti automobil. E sad dolazi na red pitanje zašto čipovati auto ako vam ne nedostaje snage? :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugo je to ako mi cipujemo kola i vozimo kao pre cipovanja,to je ok,smanji se potrosnja,bla,bla,bla...ali ako se auto puca po gasu konstantno,to ne traje dugo,a moglo bi ako bi se odradile jos neke stvari :smoke:

A sto se tice turbine,ona moze da se nasvira ali traje jako kratko,to se radi zamenom iste,naruci se jaca,plati se dobro...pa se ugradi,ali to poteze da li klipovi mogu to da izdrze :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

Edited by Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

da i ja dam svoj sud o cipovanju...... tj. vikend budziocima auta...

ovako...

sto sto se tice samog cipovanja veliki sam protivnik istog jer kao prvo nije dovoljno samo naci kompjuterskog frika koji zna da upuca-promeni mapu u ecu automobila

ima nesto i u mehanici druga stvar je sto mape uglavnom menjaju ljudi koji nemaju nikakvo pred znanje o mehanici i samom funkcionisanju motornog sklopa sus motora...

(cast izuzetcima a ovi koji su se prepoznali u ovoj kategoriji molim da ne komentarisu)

ja licno sam zagovornik stare skole povecanja snage...

prvo da se obratim sirokom auditoriumu tj. vratimo se malo na samo funkcionisanje jednog sus motora...

prvo i osnovno pravilo je da se greske na motoru sabiraju pocev od najmanje do same havarije kompletnog motora npr:

jedna neispravna dizna cene od 10-15 e moze izazvati krah celog motora tj zaribavanje za koji je lek jedino komplet* ili u najboljem slucaju polu generalna**

isto tako zaprljano sito uljne pumpe moze izazvati identicne posledice

(ciscenje sita se zavrsava za 45min bez ikakvih vecih rasklapanja motora...)

u svojem dugogodisnjem iskustvu imao sam prilike da se sretnem sa velikim brojem cipovanih automobila svih marki i tipova

za sve jtd motore je jedan problem koji se konstantno pojavljuje je previse dima prilikom dodavanja gasa preko 3000 rpm

aj sad da objasnim koje su negativne stvari tog ``dimljenja`` iz izduvne cevi - auspuha

jedna od posledica je stvaranje koksa na izduvnim i usisnim ventilima pojava ``vrucih tacki`` u kompresionom prostoru koje direktno mogu

dovesti do pucanja klipa i do havarije celog motronog sklopa

pozitivnih stvari ima veoma malo sa strucne strane...

a sad evo otvoren sam za sve vrste pitnja i zelim da pomognem svakome ko zeli da se malo vise informise o negativnim posledicama cipovanja i drugih vidova povecanja snage automobila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ni fabrike nisu išle više od 120-130 za 8V ili 150 za 16V ili 2.0 16V do oko 170-180 ks. Već za veće snage idu u kombinaciji sa dve turbine.

Kao da oni silni inžinjeri ne znaju da mapiraju motor da ima puno više snage. Kao što Gusar napisa puno prostora za havariju motora. A vezano za to nemački auto magazini su često objavljivali fotografije havarija čipovanih motora.

Pitanje kako se katalizator i turbina snalaze (i filter čestica DPF) sa takvim sastavom izduvnih gasova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vecina zna ali nece da kaze da posle cipovanja treba radikalno izmeniti komplet izduvni sistem na automobilu da bi se koliko toliko smanjila sansa za havariju

a sto se tice smanjena potrosnje to je nemoguce jer crni dim=nedovoljno sagorela nafta tj ne iskoriscenja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jdt-e/mjetove vozim čipovane preko 6 godina, već sam zaboravio kako nečipovan ide.
Za to vreme od kvarova imao kvar termostata što nema veze sa remapom, sve ostalo preventivna zamena seta kvačila i zamajca i redovno održavanje.

Dimi na punom gasu manje nego slični automobili u prosečnom stanju.
Imam novi katalizator, dimni gasovi prilikom registracije uvek mereni na moj zahtev. Ulje ne dosipam od zamene do zamene.
Međuubrzanja i ubrzanja poboljšana za 20% i maksimalna brzina nešto manje. Potrošnju ista pri istim uslovima vožnje.

Svako ko uradi remap, to radi na svoju odgovornost. Onaj ko se plaši ili nije siguran u stanje svog automobila neka to ne radi ali nemojte šiti dezinformacije.
Cene su od (50-300EUR). Safe/nonsafe po volji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

20% nije limit .Imam i jači remap koji jednako ne dimi, ali mi je na mojih fabričkih 140, 20% dovoljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da nije limit, ali kazem da je po meni skroz bezbedno i korisno. Sve jace mi prelazi u vec ozbiljnije poduhvate, koji zahtevaju jos razne modifikacije. Inace patosiranje skodi jednako i fabrickim sklopovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da je cipovanje dobro i sigurno bilo bi odobreno od strane fabrike... tj. fabrika bi vec cipovala auto na odredjenu meru...

ovde ja bar ne sirim nikakve dezinformacije...

imam veliko iskustvo u modifikacijama ispitivanju i homologiranju modifikacija posebno dizel motora dosta dugo sam radio u jednoj od retkih ustanova na balkanu

koja je jednaod retkih kompetentna na balkanu

inace tzv. cipovanje menjanje mape ubrizgavanja ja sam prvi put radio jos davne 2003-4 godine u gore pomenutoj instituciji...

i veoma dobro poznajem problematiku i sam sistem rada

naj veci problem je u samim fabrikama koje su od neke 1998 godine drasticno pocele da stede i da smanjuju kvalitet izradjenih delova i samih sklopova kako motornog tako i ostalih sklopova na vozilu...

najveci problem kod samog cipovanja je kontrola smese u razlicitim rezimima rada ili je presiromasna ili je prebogata

a to sve nosi svoje porbleme sa slicnim ili istim ishodom...

Edited by Gusar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...