Jump to content
FAS Goran
sasha015

Parkiranje u gradovima

Recommended Posts

Mercedesi će vlasnicima slati poruke ako ih neko udari dok su parkirani

 

mercedes app

 

Fuzijom vozila i digitalne tehnologije otvorili su se primeri neslućenog napretka automobilske industrije, pa tako stvari koje su do juče izgledale kao nešto iz naučno fantastičnog filma već sutra postaju realnost. Odličan primer je sistem koji će vlasnicima Mercedesovih vozila, opremljenih potrebnim senzorima, saopštavati kada neko udari njihov automobil. Sistem se automatski aktivira nakon zaključavanja vozila i šalje poruku vlasniku na mobilni ukoliko oseti da je došlo do kontakta, ili da je neko pokušao da pomeri, odvuče ili ukrade automobil. Mercedes će takođe svim automobilima s glasovnim modulom, proizvedenim nakon septembra 2014, omogućiti instalaciju Amazonove Alexe. U planu je i usluga ‘pitaj Mercedes’ u kojoj će se vlasnici moći da se obrate automobilu kada ne znaju da upravljaju nekom funkcijom. Sistem će im onda na pametnom telefonu pokazati koje kontrole moraju da aktiviraju da bi došli do željenog rezultata. Mercedesova mobilna aplikacija uskoro će takođe biti proširena i unapređena za daljinsko upravljanje krovnim otvorom i prozorima.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, ja bih uveo na polaganju vozačkog ispita jedno pet testova iz parkiranja, minimum.
Užas je kako ljudi ne umeju da se parkiraju, znaju da stisnu gas na pravcu i glume face po gradu oarkiranje NULA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam kako ste vi polagali, ali ovo oko obuke vozaca mi je prilicno smesno da citam po forumima :D Ja sam stvarno isao u pogresnu skolu :D Nisam imao paralelno parkiranje, ali sam imao pod 90 stepeni u rikverc i 45 stepeni unapred na poligonu kad sam polagao. Ako se obori cunj ili ne uradis iz jednog, padalo se. Poligon je bio ubrzanje do drugog stepena prenosa i onda zaustavljanje sa prednjim tockovima izmedju dve linije koje su bile nesto tipa 50cm rastojanja, onda rikverc u istoj traci konstantnom brzinom i zaustavljanje sa zadnjim tockovima izmedju dve linije. Onda opet napred pa izvodjenje lastinog repa, tu opet ako nagazis linije, smotas volan dok auto stoji u mestu, ne uradis u tri poteza i slicno, sve je to znacilo da padas, kad se okrenes sa lastinim repom onda ides napred, prodjes parking mesto pa onda u rikverc izmedju cinjeva. Onda izadjes na desno pa onda ides malo pravo pa ima na desno parking pod 45 stepeni. To isteras u rikverc i onda izadjes pravo sa poligona i naravno sve to uz izbacivanje adekvatnog zmigavca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yugisha, ti to opisujes poligon spretnje voznje?
Kad sam ja polagao nikakvog naglog kocenja nije bilo. Lastim rep, kretanje na uzbrdici, parkiranje u rikverc pod 90, to da.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/12/2017 at 6:59 AM, beli_Punto said:

Ja vozace fiata vidim kao homoseksualce :D

......... pa i ti si vozio punta a vozices opet fiata ........... tako da  :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Bingodalton said:

Kad sam ja polagao nikakvog naglog kocenja nije bilo. Lastim rep, kretanje na uzbrdici, parkiranje u rikverc pod 90, to da.

Ja nisam ni to imao :D , a kamoli ono sve što je @YUgisa napisao. :) 

Poligon: napred prva, druga, posle nekih 30-tak metara vožnje samo pravo sledilo je normalno stajanje (ne sme da se nagazi linija). Isti taj put onda u rikverc da se dođe odakle se i krenulo. Onda opet pravo do otprilike pola poligona, tu pun levi, onda malo unazad (opet se pazi linija), i opet napred da se dođe odakle se krenulo. Mogla je da se bira prava ili kosa (45 stepeni) garaža, naravno izabrao sam kosu. Sa mesta na kome si kreneš u rikverc, odradiš garažu i ako je sve ok sedaju policajac i instruktor da se vozi na ulici. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam polagao za C, nikakav poligon, garaza i sl. Samo voznja i polukruzno sa manevrisanjem u T raskrsnici.

Sent from my 3310

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Bingodalton said:

Yugisha, ti to opisujes poligon spretnje voznje?
Kad sam ja polagao nikakvog naglog kocenja nije bilo. Lastim rep, kretanje na uzbrdici, parkiranje u rikverc pod 90, to da.

 

 

Poligon za polaganje :D Pa nije bilo naglo kocenje ali relativno agresivno se moralo ubrzavati i kociti posto poligon nije bio nesto preterano dugacak a mora se ubaciti u drugi stepen prenosa, brze nego sto ljudi rade u prosecnom saobracaju u globalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako mene pitas, bilo je 2007me, a ostalo nije bitno vise jer se zatvorila ta auto skola kad su uvedeni novi propisi. Znam da im poligon i ucionica gde su jos onda drzali predavanja nisu bile dovoljne kvadrature za novi pravilnik, ali da li je to razlog ili ima jos neki, ne znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Delta City-u počinje naplata parkinga od 02.07.2018. 3 sata free svaki sat po 100 din.

Od 18.06. počinje test faza sa karticama, ali se neće naplaćivati. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parkiranje više neće biti muka - automobil kome se uvlače točkovi

 

city t.jpg

 

Izraelski naučnici smislili su način da reše problem parkiranja u gradovima. Što zbog nedostatka parking mesta što zbog neveštih vozača, parkiranje zaista može da bude nevolja, potvrdiće milioni širom sveta. Problem je čak i nekim iskusnim vozačima dok mnogim početnicima predstavlja pravu agoniju. Izraelci su osmislili električni automobil, čiji se točkovi uvlače na širinu motocikla. ''Gubimo mnogo dragocenog vremena u saobraćaju, tražeći parking mesta. Ideju smo razradili od nule. Ovo hibridno rešenje daje vam samopouzdanje i sigurnost vožnje, uz fleksibilno manevrisanja i parkiranje kao motocikla'', direktor proizvodnje Asaf Formoza. Supermali automobil može da smanji međuosovinsko rastojanje, što ga čini favoritom među mnogim brendiranim malim kolima. ''Budući da je tako lagan i da je kapacitet baterije prilično mali, može da koristi i kućnu utičnicu'', napominje pronalazač Udi Meridor. Nije ni čudo što automobil privlači pažnju prolaznika.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može pomoć oko "obaveštenja" komunalne policije. 24.12 sam parkirao auto na NBG u nizu kola u ulici Uroša Martinovića. Svi su dobili Obaveštenje, ja ga nisam ni primetio, tek kad sam uključio brisače, vidim da se Obaveštenje raspalo. Napominjem da se svaki dan tu automobili parkiraju i da se Obaveštenja selektivno kače na vozila. 14.1 mi stigne papir da je pokušana dostava i treba u roku od 15 dana da je preuzmem. Zvao sam Komunalnu policiju da pitam o čemu se radi, rečeno mi je da je u pitanju kazna.

Kako dalje postupiti? Da li da idem da preuzmem plavu kovertu jer piše da se podrazumeva da je posle 15 dana od dana pokušaja kao da je uručena.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledajte kako je stanovnik Čeljabinska sebi napravio parking na javnoj površini

 

garaza rusija.jpg

 

Snimak iz ruskog Čeljabinska zaslužuje da se nađe u rubrici ''verovali ili ne''. Muškarac stoji pored automobila i nadgleda kako se njegov limeni ljubimac spušta u ''podzemlje''. Da, čovek je sebi, nasred javne površine, napravio podzemnu garažu u koju automobil spušta posebnom platformom! Komšije tvrde da - nakon što genijalac iz Čeljabinska ostavi automobil - iznad platforme podzemne garaže svoje vozilo parkira njegova supruga da slučajno neki neznanac ne bi blokirao ulazak i izlazak. Na društvenim mrežama Rusi hvale genijalnost vlasnika garaže, ali ima i onih koji postavljaju opravdana pitanja: Da li su geologija i hidrogeologija područja uzete u obzir, da li je bilo nekog tehničkog projekta sa crtežima i proračunima, i što je najvažnije - da li su projekat odobrile gradske vlasti?

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovakav parking još niste videli - prima skoro dvostruko više automobila

 

191896-parking 1.jpg

 

Kina je najveće automobilsko tržište na svetu, što donosi nove probleme. Najveći problem u velikim gradovima je nedovoljno parking prostora. Nismo dugo čekali, da inovativni Kinezi osmisle nova rešenja za ovaj problem. Kineski grad Chongqing ima više stanovnika od cele Srbije. Sa svojih 8.5 miliona stanovnika, tamošnje vlasti su primorane da pronađu alternativna rešenja za parkiranje. Oni testiraju novi parking, koje ne podseća na konvencionalne parking garaže. Na ovom parkingu je moguće smestiti 70% automobila više nego na konvencionalnom parkingu, iako govorimo o istoj površini parking prostora.

 

191897-parking 11.jpg

 

 

Kako je to moguće? Na parkiralište površine 400 m2, koje se nalazi u centru za nauku i tehnologiju Chongqing, vozila se postavljaju na pokretne platforme nagete na 30 stepeni. Zato im je potrebna značajno manja površina. Naravno, za ovakvo parkiranje, potrebna je asistencija. Vozač je dužan da pronađe parking mesto i postavi automobil na platformu, koja se kasnije pozicionira na određeno parking mesto i naginje automobil. Tamo gde je do sada bilo parkirano 24 automobila, sada je moguće smestiti 40 automobila, što je povećanje od 70%. Iz Kine poručuju, da je plan dalja robotizacija sistema, pa će biti dovoljno da vozač ostavi automobil na ulazu na parking, a ostalo će obavljati roboti. Ova tehnologija je još uvek u testnoj fazi. Ako zaživi mogla bi rešiti problem parkiranja, ne samo u Kini, već u celom svetu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amsterdam smanjuje broj parking mesta kako bi smanjio upotrebu automobila u centru grada

 

amsterdam.jpg

 

Gradske vlasti Amsterdama su objavile niz planova i mera za smanjenje upotrebe automobila u centru grada te za veću upotrebu bicikli i javnog prevoza. Planirano je da se smanji broj parking mesta za oko 10.000, dok će deca do 12 godina moći besplatno da koriste tramvaje i autobuse u sredu popodne i vikendom. Sharon Dijksma iz gradske uprave Amsterdama je izjavila da se nadaju da će ovakve mere podstaći građane da mnogo više koriste gradsku mrežu javnog prevoza. Takođe, javne bicikle biće parkirane na metro stanicama i pored železničkih stanica kako bi bili dostupni građanima. Pomenuti planovi su deo napora gradskih vlasti u cilju smanjenje zagađenja, a predviđa se da će koštati i do 700 miliona evra.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...