Jump to content
FAS Goran
Brkic

Fiat Bravo/a / Multipla - šta obuhvata veliki servis, cena?

Recommended Posts

Pozdrav,

šta se sve menja na velikom servisu, Brava 1.2 16v ?

da li treba da se menja i vodena pumpa sa zupčastim i španerom za zupčasti ?

gde se nalazi filter vazduha kabine, da li je to isti filter sa desne strane ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba menjati pumpu za vodu,menjas zupcasti kais,spaner,pk kais...i menjas filtere i svecice,ako hoces sve da kompletiras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, hvala, neko kaže da treba vodena pumpa a neko kaže da ne treba.

A gde se nalazi filter vazduha za kabinu, našao sam da ima taj filter i sa aktivnim ugljem da se uzme, pa da vidim u kakvom je stanju ovaj moj da menjam ako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filter vazduha za kabinu, ili ti filter klime se nalazi ispod desnog brisaca, videces dva srafa koja treba da odvrnes i kao fioku ga vadis napolje i isto tako stavis novi filter (prva stvar koju sam naucio da sam radim na automobilu :) ), nije nista tesko, bukvalno par minuta posla !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vodenu pumpu obavezno zameniti kada se vec sve menja oko nje jer cuo sam za dosta slucajeva kada su ljudi sto na svoju ruku sto na savet majstora ,nisu menjali pa su posle relativno kratkog vremena morali ponovo da daju pare za zamenu pumpe kada se opet sve mora rastavljati.

Ovo se posebno odnosi na motore gde vodena pumpa ide preko zupcastog remena i ako je motor 16v pa idu posebni alati za zupcenje...

Poenta je da ne treba stedeti na ovakvim stvarima jer se moze iskomplikovati pa izadje skuplje na kraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da pumpa mi je oko 2200,

neko mi reče da može da se zameni samo ležaj pumpe koji košta 200-300 din i da je to to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel moze neko da mi kaze kolika je odprilike cena velikog servisa za fiat bravo?

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za Fiat Bravo 1.2 16V 59/60KW

  • Kaiš zupčasti 124X22 Dayco 94709
  • Ležaj španera zupčastog kaiša SKF VKM 12201
  • Pumpa vode 2909060 Sir 2211972
  • Kaiš kanalni DAYCO 5PK1152
  • Ležaj španera kanalnog kaiša APV1079 Dayco
  • Svećica DCPR8E-N NGK SET 4kom
  • Ulje Selenia 20K - 3 Lit.
  • Filter ulja MEAT & DORIA 15318/3  
  • Antifriz 100% PARAFLU UP G12 crveni 1 L x 3
  • Ulje Selenia Tutela TOP 4  0.5l kočiono
  • Ulje Selenia ZC 75w80 2L Menjačko sint
  • Ulje za automatske menjače i servo volane Selenia 1/1 Tutela GI/E

Svaku ovu stavku baci u pretragu na sajtu AP-Sporta

i to ti je to :whistle: circa 18,686.00

+ filter za vazduh/ klimu i destilovana za mix sa antifrizom...

A gde se nalazi filter vazduha za kabinu, našao sam da ima taj filter i sa aktivnim ugljem da se uzme, pa da vidim u kakvom je stanju ovaj moj da menjam ako treba.

http://www.bravo-guide.co.uk/photogal/guidepics/PollenFilterChange.pdf

Edited by Ritmo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je izaslo 13000 sa rukama majstora i bez vdene pumpe!

Mislim da gore od navedenog nema potrebe bas sve,mislim na ulje u menjacu,kocnicama,antifriz-zasto bi menjao ako je ok!

Edited by stevan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koliko je pametno zameniti zupcasti i spaner, a ne zameniti vodenu pumpu :unsure:

Tecnosti i ne moraju u veliki servis ako se redovno menjaju :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duze vreme pratim ovaj forum i dosta mi je pomogao u odabiru vozila,naime od pre 5 dana sam vlasnik fiat brava 1.2 16v dovezen iz nemacke sa 217000 km.E sad mene interesuje ispod haube ima nalepnica servisa na 198567km koji jr radjem 19.08.2010 na kojoj ima oznaka Zahnriemen sto bi trebalo da je zupcasti kais, pa me interesuje da li mi je hitno da radim kaiseve da se ne izlazem trosku bar jos nekih pola godine da se malo finansiski saberem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa gledaj to sa ove strane

kupio si auto.

Da, jesi.

Kupio si polovan auto.

Da, jesi.

Kupio si dobar auto.

Da, jesi.

I sad glavno pitanje.

Da li si spreman da zbog jos 100-200e troska rizikujes da unistis taj dobar polovan auto i bacis pare koje si jedva skupio da ga kupis?

Osnovna stvar kad kupis polovan auto je da zamenis sve tecnosti i sve kaiseve na vozilu i onda si miran do sledeceg servisnog intervala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovani,molim za savet.2008 godine nakon kupovine brave,odradio sam veliki servis.Tom prilikom je zamenjen zupčasti kaiš sa španerom,pumpa vode kao i pk kaiš sa španerom.auto ima servo,nema klimu.Pošto je drugi auto u porodici,za 5 godina prešao je 23000km.Moje pitanje glasi:da liraditi veliki servis pošto je prošlo 5 godina i ako da da liSVe delove menjati ponovo?Hvala na savetima

 

Brava 1.4 12v

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

crkne spaner pukne kais i onda trosak od 700E crkne pumpa za vodu torsak od 700e p ako ti se daje 700e onda nemoj da menjas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar dan svima,nov sam na forumu,i zanima me par stvari. Ne razumem se nesto posebno u kola,ali... Vozim multiplu 1,6 benzinac 2000god...i prezadovoljan sam... Problem je sledeci; presao sam oko 25oookm od kad sam ga uzeo,tad sam naravno izvrsio veliki servis,ali majstor mu juce kaze da moram da menjam kaiseve,vremenski moram? Znam da se menjaju na oko 50000,ali ne razumem sta to znaci vremenski... I na koliko je najbolje menjati ulje( selenia gold-fabricki). Hvala

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaiševi, isto kao i ulje/filteri, se menjaju na kilometražu ili nakon određenog vremenskog perioda (šta se prvo ispuni).

Kada si radio prethodni veliki servis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo tabela odrzavanja za Bravo/Brava ali u sustini je isto i za Multiplu.

Sa kvalitetom delova kod nas mislim da bi se ovi intervali trebali smanjiti duplo. :)

 

Bravo_a_Service_interval.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA LI NEKO MOZE DA MI NABROJI STA SVE TREBA ZA VELIKI SERVIS, I OD PRILIKE CENA SA MEHANICAROM :help:  U PITANJU JE MAREA 1.6 16V 2001

MOZDA IMA NA FORUMU ALI NISAM VIDEO :thumbdown:   

HVALA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...