Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
steva_anya

FLCS - dobrovoljno davanje krvi

Recommended Posts

Drugari, sta kazete da se organizujemo i dobrovoljno damo krv?

Sigurno ce mnogima znaciti, i primaocima i davaocima. :thumbsup:

Do sada sam dobrovoljno dao krv nepunih 30x. Nema nista strasno, lose i opasno u davanju krvi. Po struci sam stomatolog - zubarolog, tako da na to gledam i sa strucne strane, ne samo moralne i eticke.

Svaki put kad dam krv - nekom pomognem i spasim zivot. To je cela sustina!

Svi forumasi, kao i njihovi prijatelji, su dobrodosli da daju svoj doprinos ovoj akciji.

Saveti sta raditi pre davanja krvi:

- dan pre dobro se naspavajte

- obavezno obedujte pre davanja

- pijte dosta tecnosti

Od dokumenata Vam treba licna karta +/- zdravstvena knjizica. Licna mora 100%.

Za vreme cemo se dogovoriti, najprakticnije je da vecini odgovara.

Na zalost nedeljom nije moguce ovo uraditi, pa da se uklopi sa okupljanjem.

U principu, svako neka da gde moze i gde mu vise odgovara. Kako je ovo vid nekog organizovanog davanja, predlazem da zajedno odemo na isto mesto, recimo na Instit za transfuziju krvi, barem mi iz Beograda.

Spisak:

01 Stevan [steva_anya]

Iskreno, nadam se bar dvocifrenom broju dobrovoljnih davaoca! :thumbsup:

Edited by steva_anya

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dao pre 2-3 dana, ali mogu da predložim i podržim one koji se dvoume ili nisu sigurni. Ono što je najvažnije niko vas ni na šta neće naterati. Nejpre vas testiraju koja ste krvna grupa (iz prsta) i upisuju lične podatke (meni čak nisu tražili LK). Zatim vas doktor pregleda i pregleda upitnik koji ste prethodno popunili (o vašem zdravlju). Takođe prilika da detaljno uradite analizu krvi tj. oni urade detaljnu analizu zbog bezbednosti primalaca, a onda ako nešto nije u redu pozovu vas da bi vam predočili koje probleme imate i kako biste eventualno na vreme preventivno delovali u korist vašeg zdravlja.

Takođe imajte u vidu da su tamo ljudi svi opušteni i spremni za šalu, ali i da vam pomognu i da vas podrže ukoliko imate neki problem. Još je lakše ako se ide u organizovanoj grupi tako da samo napred, GO GO FLCS :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Milan HGT - sve se "broji", moze i Zrenjanin! :thumbup:

@ Dovla - svaka cast! :unworthy::thumbup:

Kao sto je Dovla napisao: pre samog davanja krvi popuni se upitnik, uradi se jedan pregled, porazgovara sa lekarom, i tek nakon toga lekar odobrava davanje.

Ovo mozete "iskoristiti" kao jedan lekarski pregled, i analizu krvi.

Odmah da kazem nesto sto mnoge zbunjuje i brine - davanje krvi se nece lose odraziti na Vase zdravlje, cak naprotiv!!! Ako iz bilo kog razloga ne mozete dati krv, necete to uraditi tj nece Vam biti odobreno, nista nije pod moranjem ili prisilom.

Sa druge strane, ako Vam kazu da mozete dati krv, ta kolicina koju date nece lose uticati na Vase zdravlje. Tog dana cete imati nesto manju aktivnost, savetovace se da ne radite nista fizicki tesko, izbegavate pusenje, i to je sve.

Da ne objasnjavam medicinski sta se desava u organizmu [mada mogu i to ako ima zainteresovanih] ali ukratko: davanjem krvi Vi stimulisete organizam da stvara novu krv [pre svega crvene krvne celije - eritrocite], i samim tim imate "mladju, sveziju i zdraviju" krv. To Vasem organizmu moze samo da godi.

Ukoliko neko ima strah, bilo koje vrste, a opet ima zelju da dobrovoljno da krv, slobodno neka se prikljuci akciji, u drustvu je to lakse! :thumbup:

Inace, muskarci mogu davati krv na svaka 3 meseca, zene na svaka 4 meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih mogao da sljusnem jedno pola kila, toliko bese uzimaju? Davao sam pre nekih godinu dana, stvarno treba dati s' vremena na vreme, zdravo je i pre svega humano.

Edited by FantomX

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam za, jedno 2 godine nisam davao krv tako da bi mogao!!!

al ce da se usreci taj kome ti budes dao krv :nuke: :nuke: :nuke:

ja bi dao al ne mogu zbog pritiska,uvek me vrate a 3 slobodna dana dobijem ako dam krv

POZDRAVLJAM AKCIJU U POTPUNOSTI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam dao pre mesec dana pa ne mogu odmah tj postoji pravilo od 3 meseca, vidim da i drugi imaju taj problem pa ne znam kako ćemo ikad da usaglasimo termine, ali akcija je super.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam bio davalac do nedavno.

Više nisam nego samo po potrebi ko me zovne da mu treba dobije krv,plazmu šta god treba.

Ovim banditima iz zavoda ne dam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam za, jedno 2 godine nisam davao krv tako da bi mogao!!!

al ce da se usreci taj kome ti budes dao krv :nuke: :nuke: :nuke:

ja bi dao al ne mogu zbog pritiska,uvek me vrate a 3 slobodna dana dobijem ako dam krv

POZDRAVLJAM AKCIJU U POTPUNOSTI

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX RECI LEPO DA SI P*****KA!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda neki sledeci put,u toku sledece nedelje dajem krv za drugarevog oca ide na operaciju i nece da ga prime dok neko ne da krv za njega.Zadnjih par puta vec dajem namenski .Takodje dao sam krv preko 30x i stvarno nije nista strasno.samo davanje krvi traje oko 5,6 min posle ostatak dana odmarate i pijete dosta tecnosti i to je to

Pozdravljam akciju u potpunosti :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam generalno za, nisam davno davao, stoga može. Elem, samo da bude u neko vreme kad mogu da se pojavim da dajem krv (iako se daju dva slobodna dana, ja ipak ne bih da ih koristim - pa bilo bi dobro da bude van radnog vremena) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Predlozite slobodno neki datum i vreme. :thumbup:

Sutra cu nazvati Institut da proverim do koliko rade radnim danima i subotom.

Koliko se secam bilo je da rade do 18h radnim danima, subotom do 13h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam bio davalac do nedavno.

Više nisam nego samo po potrebi ko me zovne da mu treba dobije krv,plazmu šta god treba.

Ovim banditima iz zavoda ne dam.

Isti slucaj i kod mene.

Bio sam redovan davalac sve dok nisam doziveo toliku neprijatnost da me doktorka koja vrsi preglede pre davanja krvi nije izvredjala, zamislite zbog cega, sto putujem cesto po inostranstvu (u to vreme su dizali graju zbog raznoraznih gripova) i zbog mog odgovora da ne znam da li je moj partner bolovao ili boluje od neke polne bolesti. Ja joj na to odgovorio da nisam ginekolog, napisao e-mail zavodu za transfuziju i od tada ne dajem krv. Svima onima koji zatraze od mene a da treba njima licno ili njihovim bliznjima dacu, ovim klosarima iz zavoda nikada vise!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam za, jedno 2 godine nisam davao krv tako da bi mogao!!!

al ce da se usreci taj kome ti budes dao krv :nuke: :nuke: :nuke:

ja bi dao al ne mogu zbog pritiska,uvek me vrate a 3 slobodna dana dobijem ako dam krv

POZDRAVLJAM AKCIJU U POTPUNOSTI

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX RECI LEPO DA SI P*****KA!!!!

Zasto odmah tako grubo pa sta ako pada u nesvest nije to strasno

Racunajte na mene ja volim da dajem :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se kao bolja ideja cini da "presretnemo" onaj njihov bus, kad je na trgu npr. ili gde se on vec pojavljuje, malo publiciteta nije na odmet, a osim sto je zdravo i humano i da damo domaci zadatak ostalim klubovima..;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bus je svakim radnim danom do 16h na trgu ako se ne varam.

Sto se mene tice - moze. Centar je grada, pa vecini odgovara odakle god da dolaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...