Jump to content
FAS Goran
srdjos

Fiat Punto 1.3 MJet - zviždanje

Recommended Posts

Ista stvar je i kod mene bila. Kupio sam auto sa takvim zviždanjem. Posle niza pregleda ustanovi se da problem pravi turbina. Kada smo rasturili turbinu i ubacili drugu polovnu, video sam da je jedna lopatica na impleru (perajama) usisnog dela turbine malo pokrivljena. Auto je normalno vukao samo je turbina kao luda zviždala. Nije trošio ulje. Znači, da ovu moju staru turbinu mogu da osposobim tako što bi sa uskim klještima samo vratio lopaticu. Ipak, ne znam kako će se to odraziti na balans implera (propelera). Ipak su tu u pitanju ogromne brzine. I malo odstupanje u rasporedu težina može da sredi ležajeve.

Đovani, kako ti se ponaša turbina posle zahvata? Koliko je prošlo vremena od onda, primećuješ li neke promene?

Povremeno skini crevo sa usisa iz interkulera i proveri da li u vodu ima ulja.

Ja sam namontirao polovnu turbinu koja za sada šljaka odlično. Sva sreća pa nisam bacio staru (možda ipak ima nade za nju)

P.S.

Ova priča sa ledom mi deluje vrlo verovatna. Moj auto je došao iz Nemačke iz planinskog dela gde je inače velika vlaga u vazduhu. I još to da se na 1.3 mjt dešava isti problem konstantno. Već par dana konstantno razbijam glavu kako je moglo da dođe do ovakvog kvara (varijanta 1 - majstor zaboravio krpu u usisu, turbina je povukla, varijanta 2 - spalo crevo na spoju sa interkulerom pa je turbina povukla kamičak ili drugu nečistoću (malo verovatno zato što bi u tom slučaju se turbina raspala)). Ova verzija sa ledom je stvarno najverovatnija.

Postaviću sliku iskirivljene lopatice kasnije da svi vidite kako to izgleda.

Edited by vladag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo slike:

Đovani, da li je i kod tebe ovako izgledalo?

image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sad je sve OK, nisam primetio neke promene, auto dobro ide. Prošlo je nekih mesec i po dana. Jedina promena je da motor na leru sada radi na manjem broju obrtaja nego ranije. Da napomenem da je turbina kompletno očišćena od gareži i da sad motor dosta bolje prima gas i auto bolje ide.  :)  Tako je i kod mene iskrivljeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja imam problem oko da tog zvizdanja gp 1.3 75ks zvizdi ali samo dok se vozi i to preko 2000obrtaaja u mestu pun gas nista se ne cuje ali dok se vozi i kad krene preko 2000 zvizdi sve jace i jace  jel moguce da je turbiina ako jest kako se onda ne cuje dok ga u mestu riram? 

Edited by nemanja21241

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nemanja21241

 

Treba prvo utvrditi na kod delu je pukotina.. Upravo se manifestuje tako sto kad turbo napravi pritisak cuje se sistanja. Na leru kad nema opterecenja boost je veoma mali, dok kad se auto optereti onda se pokaze prava slika. Creva su fiksirana selnama tako da ti je zamena veoma laka ako je na pristupacnom mestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...