Jump to content
FAS Goran
stavlada

HHO Generator projekat

Recommended Posts

hvala na postu....

E sad,mene zanima koliko to steti motoru

kad se vodonik pomesa sa dizelom ili benzinom...

Da li se smanjuje vek trajanja motora ili ne?

Unapred zahvalan na svakom ozbiljnom odgovoru! ! ! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde,kao i o svemu,ima gomila textova o uticaju ovog goriva na savremene motore :whistle:

e sad sta je puka reklama <_< a sta ne :rolleyes: -odlucite sami :( ,verovatno ima i neka pametna :coffee:

http://www.google.com/search?q=hho+influence+on+modern+engines&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

a ako se dobro proceslja :huh: ,sigurno ima i neko iskustvo korisnika :book:

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

dizel gorivo

uzimajuci u obzir sve osobine hidrogena odnosno vodonika kao i osobine dizel goriva , moze se doci do zakljucka da ta dva goriva ne mogu da se pomesaju tek tako, jer im temperature sagorevanja nisu iste, pogotovo sto koriste razlicite dodatne tvari za svoje sagorevanje ,za dizel recimo tj njegovo sagorevanje je potreban azot iz vazduha, a sa druge strane da bi izveli tacan zakljucak nemamo sve podatke jer nigde nije tacno opisano kako sve to funkcionise, za razliku od motora sa unutrasnjim sagorevanjem. (to bar znamo)

I jos jedna stvar koju ne treba zanemariti je da nakon sagorevanja gasa odnosno hidrogena kao nus proizvod dobijamo toplotu i vodu,a kod dizela ugljen dioksid (CO2) , a za dalje objasnjavanje bih i ja morala debelo da se poprisetim hemije , i da krenem da racunam po formulama itd itd , pitanje je kakve veze bi se dobile u tom procesu , jer vezivanje recimo jona soli sa vodom stvara kiseline i baze sto je krajnje korozivno, odnosno nagrizajuce.

Posto su motori sa unutrasnjim sagorevanjem napravljeni od gvozdja ili celika , dolazimo do zakljucka da ovakvi motori kakvi su danas ne mogu da rade po ovom principu jer dolazi do korozije zbog gore pomenutog nus proizvoda (vode)

sagorevanja hidrogena (otud i nasa opsta paranoja od vode u gorivu, ne samo zbog kradje goriva ili vece potrosnje). E sad , ako bi motori bili od nekog drugog materijala , keramike ili cega vec , sto trpi takvo gorivo, pitanje je da li ta neka druga vrsta materijala moze da izdrzi potreban pritisak.

Zato sam i postavila one gore linkove, da ne prepricavam nego da moze svako da procita. Hidrogen kao takav je nestabilan i za lagerovanje, a da bi se stabilizovao dodaje mu se ugljen monoksid (CO) a time se pravi u stvari metan. A kako je metan poznat kao jedan od glavnih stetocina za nas ozonski omotac, veca je steta nego korist u slucaju njegovog pustanja u atmosferu.

Elem, naravoucenije: moje skromno misljenje je da su to u ovom momentu tesko izvodljive stvari a da su sigurne i svrsishodne, pre mi se cini da je tome malo sarlatanski pristupljeno, a opet, ogradjujem se, ne znamo tacno i nigde ne nadjoh objasnjenje kako funkcionise jedan tako preradjen motor, koji su odnosi u pitanju , smese itd itd.

Cenim da moze do toga da se u nekoj buducnosti dodje ali sa ovim motorima koje mi imamo- tesko, tj skoro pa nemoguce.

:whistle:

Edited by Irokanji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec u 2. recenici shvatio sam da se autor bas najbolje ne razume u Fiziku-Hemiju jer mesa Hidrogensku bombu i Vodonik.

Jedna stvar je bitna, a to je da uz adekvatan proces nuklearna fuzija se moze izvesti na bilo kom elementu u prirodi a ne samo sa vodonikom, a princip Hidrogenske(fuzoione) bombe je takav, da ako se pretera sa fuzijom ili fisijom, to moze dovesti do unistavanja svega sto poznajemo u sekundi!!!

Upravo iz tog razloga su Rusi njihovu Tzar bombu morali da smanje, kako ne bi unistili celu planetu!!!

Bombastican pocetak ovog texta me je naveo da dalje ne citam jer nema potrebe dalje da upijam neke kvazi informacije koje su preuvelicane a u cilju reklame i marketinga.

Vodonik je dobro gorivo... za raketni pogon ali ne i za kola(bar ne za kola koja nisu predvidjena za to) jer se u aeronautici koriste najsavremeniji kompozitni materijali koji mogu da izdrze sve procese i temperature koje H proizvodi, takodje to su sistemi sa Spoljnim sagorevanjem i odma izbacuju sve nusprodukte napolje.

Sto se tice Vodonika, da bi bio upotrebljiv, mora da se drzi pod pritiskom a nesto sumnjam da ovo cudo moze da proizvede vise od 1l vodonika za par sati na 1Bar.

Pre nekog vremena, na limundo sam postavio neko pitanje vezano za ovaj uredjaj, kao sto sam i ocekivao dobio sam sprdnja odgovor i upisao se od smeha ovom liku.

Ljudi su od uvek verovali u BAJKE... Dafina, Jezda, Magicni cajevi protiv raka... tako da ti ljudi uvek znaju kad treba da gadjaju i gde!!!

Edited by chelic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strašan tekst. :) Neverovatno je da je čovek tako spektakularno umro - teško da je koincidencija. Još je neverovatnije da je sve to poneo sa sobom u grob, a da sto godina posle Tesle niko i dan danas nije u stanju da reprodukuje neke njegove eksperimente. U vreme interneta je teško bilo šta pretpostaviti da je nemoguće, ali kada ono - međutim. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BaneJ

Uf, nije mi ovo baš neki dobar primer odbrane teorije, ovaj tekst je tipa "teorija zavere" i sl. gluposti. Možda u nekim delovima i ima neke istine ali sve zajedno je gomila gluposti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I tu je poenta ideje. Ugljovodonik iz nafte neće više biti sagorevan u karburatoru motora ostavljajući za sobom jedinjenja sa kiseonikom (npr.CO2) svuda gde se auto kreće, već samo u posebnim fabrikama. A da taj CO2, koji navodno sada završava visoko u atmosferi, ne bi išao tamo jer bi se sagorevanje ugljovodonika vršilo pod zemljom. Ugljen-dioksid bi onda bio kanalisan u specijalno izgrađena podzemna skladišta (kao što se radi sa nuklearnim otpadom) gde bi se čuvao stotinama godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa vidi , ja ne osporavam podatak da tako nesto postoji, samo se ne slazem da tako nesto moze da se primeni na nemodifikovanom motoru bez posledica po taj isti motor. Kao sto si sam prilozio, gledaj svecicu iz prilozenog teksta, a za nauku su ljudi spremni da zrtvuju auto, jer im on ne predstavlja nista drugo do jedne od alatki u radu . Mi na zalost nemamo takvih mogucnosti jer su nam skoro pa jedina bogatstva upravo ti nasi automobili , a cilj je da nam sto duze traju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stranu rogobatni prevodi i neznanje novinara, nego je interesantno da je ovakav čovek postojao i da ga je neko rokn'o. :)

Meni je ona Teslina priča mnogo interesantnija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj drugar eksperimentiše sa tim HHO ćelijama.

LM, ono što sam vidio i skontao je sljedeće:

- na akumulator ide relej koji pokreće elektrolizu u ćeliji tek kada se motor startuje

- postoji sklop koji struju ograničava na 20A (zbog autoinstalacija)

- ćelija je velika tegla od krastavaca :))

- ne znam od kojeg su materijala elektrode. Zaboravio sam. Može se naći na internetu.

- u vodu se sipa neka hemikalija da voda ne crveni (valjda korodira, nemam pojma)

- vodonik se ne akumulira nigdje nego pravo u usisnu granu

Vodonik isključivo poboljšava sagorijevanje goriva. On je u toliko malim količinama da tek 30min akumulacija (u usisu) dovodi do eksplozije. Njemu se i to desilo - raznio plastičnu granu na pežou 206 i malo oštetio haubu iznutra. Upravo onda kad mu je električar ugradio relej na kontakt, a on ga zaboravio :))

Sada mu je "aparatura" u džipu. Vozio sam se sa njim i bio me lijepi strah jedno 10 minuta. Priča mi budala kako je roknulo i vozi me... "Ali nemoj da se bojiš, napravio sam ja to...". Mhm!

Čitao je on dosta toga. Kaže da vodene pare ima i u vazduhu, pa nikom ništa. Ja sam ga zaje*avao (kad smo izašli iz auta), ali je on sve to fino i razložno meni ispričao da sam mu povjerovao. Kaže da najbolje rezultate postižu stari motori. Kod ovih novih se mora "reprogramirati" kompjuter jer je lambda sluđena. On i bez intervencija na lambdi ostvaruje uštedu od 10% na plinu (džip). Zaboravio sam šta mi je rekao za pežo (dizel).

Napomenuo bih da on nije čovjek od elektrike, elektronike, fizike, matematike, hemije... :)) Mehanike da :)

Popularno je u Americi i ima gotovih kitova da se kupi na e-bayu.

Eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, ajde da prihvatimo da to funkcioniše koliko toliko i da ima mesta sumnji kao što većina vas pliuje po tome ali meni nije jedna druga stvar jasna : http://postimage.org/image/r86r5nt0/

ovde se naradi o velikoj banci koja će da zajebe narod ( uz podršku državne vlasti), niti o raznim medicinsko- baba dijetalnim proizvodima, već o stvari koja ima zvaničan državni ATEST i priznanja :wallbash:

takođe nije reč o majstoriji iz garaže koju vozi baja i prodao je komšiji, već o regularnom proizvodu koji se nalazi na tržištu - što bi trebalo da znači da nije u pitanju magla već pouzdan proizvod :whistle:

Vodo_generator_220_eur.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naisao sam na taj HHO na sajmu i to me je zainteresovalo pa sam cackao po internetu.

Nisam nasao niti jednu naucnu potvrdu da to zaiste funkcionise. Uglavnom su to sajtovi onih koji to prodaju ili razni forumi gdje se o tome raspravlja. Ali sam naisao na vise njih koji to osporavaju.

Da se ja bavim proizvodnjom HHO generatora organizovao bih ispitivanje da dokazem svoju tvrdnju. To nije niti komplikovano niti skupo i zato ne mogu da shvatim zasto to ne urade.

Ili to i ne rade bas zato sto to ne mogu da dokazu?

Dok to ne urade svi ce biti skepticni.

Sto se tice atesta: da li pise sta je atestirano? Da li je atestirano da ugradnjom tog uredjaja zaista stedis 30% goriva?

Ili je atestirano da taj uredjaj zaista proizvodi gas (sto nama ne govori nista o ustedi)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljiva je ponuda tog proizvodjaca(za skuplji uredjaj) kojom je zagarantovano vracanje novca ukoliko nisi zadovoljan ustedom u tom probnom periodu od 30 dana. Drugar vozi u Mercedesu 300TD i kaze da u gradskim uslovima usteda i nije neka, dok se na otvorenom putu oseca razlika u potrosnji bas tih 30%..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi proizvodjachi ciribu ciriba teleshop proizvoda obavezno nude povracaj novca da ne bi zavrshili na sudovima. Prodja im se svodi iskljuchivo na placebo kupaca. Nema nikakve logike u stvaranju energije ni iz chega. Ja apsolutno verujem da se stvara neki gas, ali za njegovo stvaranje je sigurno potrebno vishe energije nego shto bi on mogao da vrati u sistem. Ushtede od 30 posto su svakome tehnichki obrazovanom choveku potpuno jasne da su nemoguce. Prvi bi ga Kinezi ubacili u Cherry fabrichki da to radi uopshte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Energija nije ni iz čega nego od struje koju stvara alternator.

Dakle, mehanička (kinetička?) energija motora pokreće alternator koji stvara struju. Struja koju stvara alternator je često veća od potrebne. Ako se ne iskoristi, pretvori se u toplotnu.

Taj višak struje se iskoristi za stvaranje tog gasa koji poboljšava iskorišćenje goriva.

Pitanje je kako se ovih 20A koje troši ćelija odražava na trajnost akumulatora, alternatora i da li HHO od usisa do izduva stvara kakve probleme.

Uticaj mora da ima i da li je veći novac od uštede na gorivu ili (mogući) prerani servis i zamena nekih delova tu uštedu eliminišu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

JLZ je sve rekao ispravno. Dodacu samo da i plin kad je uveden u eksploataciju nije razmisljano o posledicama tako da cemo videti. HHO se u svetu koristi dugi niz godina i nista o problemima nisam cuo. Potrosnja struje zavisi od velicine celije. Kod drugara na Mercedesu potrosnja je oko 40A, a on je to sanirao ugradnjom jaceg alternatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A shta vrti taj alternator?

Zar stvarno verujete da energija koju motor potroshi da bi pokrenuo alternator, koji tom energijom (minus ozbiljni gubici) iz vode moze da izvuche vodonik (minus josh ozbiljniji gubici) moze da vrati samom motoru vishe nego shto je ulozeno u svim ovim koracima?

Nemojte da ste neozbiljni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze se tek tako otpisivati i nazivati neozbiljnim nesto sto na neki nacin vec funkcionise... Smejali su se mnogim pronalascima,bez kojih se (kako se kroz neki niz godina ispostavi) danas ne moze zamisliti svakodnevnica. I ovo ce mozda jednog dana biti motor koji ce istisnuti motore na fosilna goriva. Ili ce to mozda biti auto na struju - http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_Roadster . Ono sto je ranije bilo nezamislivo,danas je standard. Videcemo vec...vreme ce pokazati...

Edited by Marko BK

Share this post


Link to post
Share on other sites

A shta vrti taj alternator?

Zar stvarno verujete da energija koju motor potroshi da bi pokrenuo alternator, koji tom energijom (minus ozbiljni gubici) iz vode moze da izvuche vodonik (minus josh ozbiljniji gubici) moze da vrati samom motoru vishe nego shto je ulozeno u svim ovim koracima?

Nemojte da ste neozbiljni.

Ovde se ne ulaze samo struja,voda nego i gorivo. Vodonik se dodaje gorivu i pri tome pospesuje sagorevanja. Slican primer je na ugradnji plina u kamionima. Prosecan teretnjak trosi 35lit. ED. Dodavanjem posebnog gasnog uredjaja za tu namenu potrosnja se svodi na 25 lit.ED i 6 lit. plina. AMSS ima par takvih kamiona. Tu ima velike ustede. Slicno je i sa vodonikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako možeš da porediš plin i vodu? Da bi plin sagoreo nije potrebno ulaganje znatne količine energije, kao što je potrebno za elektrolizu molekula vode. Da je to što pričate održivo, svi bi u kući imali šporete na vodu.

Potpuno neodrživo. Da ima argumenata stajala bi neka formula, neka brojka, neka matematička jednačina, ali nema - stoji samo ćiribućiriba telešop. Što ne stave 3 alternatora i naprave motor samo na vodu? :) Ako 1 alternator i 1 litra vode donose uštedu od 30%, 3 komada će da uštede 90%, a već sa 4-tim će biti dovoljno da se motor sa unutrašnjim sagorevanjem izbaci iz kombinacije.

Moj inžinjerski mozak može da smisli jako mnogo načina da opovrgne ovu glupost, a nijedan da je potvrdi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam što si tako svađalački raspoložen... Niti prodajem HHO, niti ga propagiram.

Niko nije napisao da je HHO zamena za gorivo. Taj gas samo poboljšava sagorevanje goriva.

Takođe, niko nije napisao da je ušteda konstantno 30%, već do 30%.

Usmereno kretanje elektrona je takođe apstrakcija. Kako ja tebi da dokažem da se energija gibanjem elektrona zaista prenosi nego da ti upalim sijalicu?

Da bi plin prešao u gasovito stanje potrebna je energija. To je toplota od motora.

Da bi se izvšrila elektroliza potrebna je struja. Alternator je pokretan od strane motora hteo ti to ili ne. Ukoliko je ne potrošiš, pretvara se u toplotu.

Ukoliko je potrošnja struje veća nego alternator+akumulator daju (bez preopterećenja) povećava se broj obrtaja da se to nadomesti. Za moje vožnje u tom džipu, obrtaji se nisu zbog toga povećavali.

Drugo, veoma je ružno to što radiš. Mislim na indirektno vređanje kroz: telešop, magija, glupost, banalizovanje kroz lošu logiku (30% uštede = 3 uređaja = SUS zdravo).

Odgovore zašto vodonik i kiseonik poboljšavaju sagorevanje goriva potraži na Internetu. Šta želiš? Da ti pišemo formule i organizujemo empirijsku prezentaciju?

Zašto nema propagiranja i dreke na sav glas oko ovoga? Nemam pojma. Možda je veća šteta od koristi ili nije dovoljno istraženo ili...

Evo šta je bilo oko elektroautomobila. Sve su ih presom uništili, a sve je f-salo i radilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stekao si sasvim pogrešan utisak, nisam uopšte raspoložen za svadju, nego u prilog cele priče postoji samo teorija i subjektivan osećaj da auto troši manje. Do sad je bilo na sličnu tematiku previše prevara i lako ljudi budu zavedeni. Ja sam čovek iz sfere tehničkih nauka i grozim se da je ovako nešto uopšte dozvoljeno prodavati i propagirati.

Mislim da ste zavedeni, a oštar ton (i oštriji) zaslužuju svi prevaranti na ovim prostorima, kojih ima previše. Ovim ne mislim ni na koga sa ovog foruma, naravno. Nisam niti malo sujetan, štaviše sasvim suprotno, rado ću saslušati argumente. Stavi na papir i olovku koliko vodonika može da se oslobodi iz jedne litre vode i u kom vremenu, pa da vidimo koliko to uopšte može da ima uticaja.

I jedna vrlo bitna greška u tvom postu: plin ne zahteva ulaganje bilo kakve energije iz motora automobila da bi se ubrizgao u njega. Istina je da uzima energiju iz spoljašnje sredine pri prelasku iz tečnog u gasovito stanje, ali to je potpuno nebitno za ovu priču.

Mene najviše interesuje zašto nešto ovako egzaktno nije tako i predstavljeno od strane ljudi koji stoje iza ovih proizvoda. Ako su u pravu neka to potkrepe brojkama , siguran sam da bi ih svi oberučke prihvatili, jer zvuči predobro. Što bi se petljali praveći hibride, kada mogu jednim maleckim generatorom da rade elektrolizu vode i da auto radi na vodonik.

Cela priča oko vozila na vodonik (gorivne ćelije) još nije zaživela jer se za proizvodnju tog tipa goriva troši daleko više energije na bazi fosilnih goriva (dok se ne prebace sasvim na čiste izvore) nego što se troši u motoru automobila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Utisak je korektan, veruj mi.

Sve što je dosad rečeno si okarakterisao kao prevaru, magiju, zabludu ili si totalno ignorisao. Pri tome nisi ponudio ništa čime bi potkrepio svoje sumnje osim što si naveo da si inžinjer. Izvini, ali to za mene niti je argument niti mi šta znači.

Plin... Ako toplotu uzima isključivo iz spoljašnje sredine, zašto kroz isparivač prolaze creva sistema za hlađenje? - Zato što bi se zaledio da nije tako.

Uostalom, to nije bila poenta. Poenta je da oba "sistema" koriste višak energije koji ionako postoji...

Zašto ne pročitaš postove? Ne pokreće se automobil na vodonik. Vodonika je jako malo. On je tu zajedno sa kiseonikom da poboljša sagorevanje nafte, benzina ili plina.

I sam izražavam sumnju u rentabilnost, bezbednost i efikasnost na duže staze. Svejedno, ne želim da nešto unapred osudim kao okultno, a da pre toga ne dam nikakav dokaz.

EDIT:

Evo i vikipedijinog članka sa 18 referenci (pogledati u dnu stranice)

Ako pogledaš zaključak NASAinog istraživanja, možeš naći delimičan odgovor zašto nije sve tako belo... Refernca 7 daje mogući odgovor da li se možda došlo do nekog rešenja...

Abrakadabra

Edited by JLZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...