Jump to content
FAS Goran
M Wolf

Fiat Punto mk.2a - problem sa promenom grejanje (hlađenje) / klapne

Recommended Posts

Danas mi je prilikom okretanja točkića za podešavanje grejanja/hlađenja isti nakratko zablokirao pa ubrzo posle toga nastavio da se okreće bez ikakvog zapinjanja. Nisam nešto silio dok je bio blokiran, par poteza na levo i desno i odblokirao se.

Međutim sada ne mogu da uključim grejanje, u svakom položaju izlazi hladan vazduh iz ventilacije.

Sa jednim poznanikom koji ima manji auto servis smo otvorili centralnu konzolu i video sam da su se raskačile poluge klapne (sa leve strane kučišta ventilacije) koja usmerava vazduh preko malog hladnjaka klime ili grejača kabine i pronašao sam jedan manji šraf sa velikom plastičnom šajbnom. Dodatnim pregledom smo došli do zaključka da se ta klapna ne može opraviti bez skidanja celog kućišta ventilacije a to znam da nije mali posao.

Ima li načina da se to popravi bez rasturanja svega kao kod zamena malih hladnjaka?

Kućište ventilacije je samo par santimetara od metalne pregrade ka volanu pa je pristup, osim prstima da se napipa, prilično onemogućen. U pitanju je Punto mk2, 2002. sa klimom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ima bar neka preporuka za dobar servis gde ovo može da se odradi kvalitetno i bez nepotrebnog odugovlačenja, par servisa u BG-u koje sam posetio hoće da rade ali traže da im ostavim auto na 3+ dana, jedan pomenu čak ako ostavim danas da bi završio do subote :)

Edited by M Wolf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem rešen u servisu Goran, morala je da se zameni oštećena klapna za prebacivanje između hladnjaka/grejača kabine i malog hladnjaka klime, što znači ipak skuplja i komplikovanija varijanta. Šta da se radi, bitno je da je auto spreman za predstojeću grejnu sezonu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radi se o PUNTU 1.2. sa digitalnom klimom .Imam problem prilikom poktetanja ventilcije/klimatizacije na lijevu stranu ventilator duva hladan zrak a na desnu vruć.Predpostavljam da je to motorić klapne ventilacije , ali nisam siguran kako se dolazi do njega , ima li ko slična iskustva gdje naći motorić i naravno kiliko košta to zadovoljstvo .POZDRAV

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baciš pogled na deo foruma vezan za Stilo i auto klimu, princip je isti ostalo su nijanse.

https://www.fiatdalys.lt/en/catalog/diagrams/501/2U/0/0/0/0/GS/air-conditioning baci ovde pogled pa posle u kola.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druže, ako budeš dolazio za BG, imaš servis SALE na Žarkovu koji radi te stvari perfektno. Ja sam imao baš isti taj problem pre par dana i momci su ga rešili za par sati. P.S.: Mora da se skida cela komandna tabla! Motorčić je na jako nezgodnom mestu i sve drugo što ti neko kaže, znaj da nema pojma. Pozdrav

Edited by mica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prema ovm crtežu iz tehničke dokumentacije kućišta ventilacije , čini mi se da se motorić nalazi u tom kućištu , odnbosno u sklopu njega .Znači kod tebe je sigurno otišao motorić klapne ili elektronika koja pokreće motorić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni prekidač (krug) kada prebacujem toplo-hladno ili obrnuto čuje se baš onako grubo kao da preskače neki zupčanik ako mogu tako da ga nazovem, i imam utisak kao da baš "preskoči" nekoliko zubaca, tj. ne prebaci na pr.skroz na hladno ili na toplo... Bio sam kod Gorana, kaže da uzmem na otpadu taj set prekidača (toplo-hladno, jač.ventilatora i deo gde da duva) sa sajlama, i da će zameniti... Jel menjao neko to, zna li koliko je teško to zameniti, eventualno koliko košta zamena (dal bih mogao na pr.sam da menjam...)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorić se nalazi sa leve strane i nema šanse da ga skines ili dodjes do njega ukoliko ne skines tablu. crkne motorčić unutra, sve se polomi, pa treba drugi ili reperacija tvog starog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav momci,novi sam na forumu a imam problem sa onim prekidacem od ventilacije,sto sluzi za prebacivanje toplo -hladno,prije mi se zaglavio bio malo i sad uopste ne prebacuje,stalno duva hladan vazduh,pa ako moze pomoc sta da uradim i kako....pozdrav

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pitanju je punto 2 1.2 8v,bez klime , klapne grejanja bukvalno receno-porozne,mrve se na dodir i naravno ne moze da se regulise grejanje-hladjenje. Gde nabaviti klapne (osim uopstenog odgovora-na otpadu jer je to sirok pojam). Hvala.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima na otpadu ja danas uzeo i sutra je ugradjujem uzeo sam celu ventilaciju(plastiku samo) uzeo sam od punta 1.2 8v bez klime ja imam klimu.. ali ja se nadam da mogu da se zamene samo klapne... evo slike sta sam uzeo danas... sutra ostatak slika

 

kompletna ventilacija

 

cxca78030.jpg
 
kad se skinu klapne
 
cxca78031.jpg
 
klapne
 
cxca78032.jpg cxca78033.jpg cxca78034.jpg
 
moja stara klapna se raspala skroz... 
 
cxca78035.jpg cxca78036.jpg

 

Kompletne klapne se skidaju sa plastikom ima 4 srafa i dve zabice samo ..

sutra kacim slike zamene klapne...

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovako ova ventilacija sto sam nabavio nije mi odgovarala( proizvodjac magneti marelli) kod mn je valeo... i tako rasturen auto je stajao dva dana cekajuci ventilaciju (valeo) i dosla je u subotu i ja otvorim posiljku kad ono isto magneti marelli zovem ovog na otpadu on me pita kako ne odgovara.... i ja se odlucim da menjam sve , odem kod komsije da mi izvuce freon iz klime da ne bi morao da placam punu cenu punjenja... i ja krenem sa skidanjem te stare ventilacije skinu sam ventilaciju i sad da prepakujem ventilator i hladnjak kabine i instalacija  kad ono ne odgovara valeo i magneti mareli nisu isti... i odem do indjije da uzmem to sve magneti mareli... i sve polako vratio na mesto.. i sad sve funkcionise kako treba Grejanje je mnogo bolje nego sto je bilo...

Magneti marelli ventilacija bez klime pa mi je stigla sa hladnjakom klime...

 

th_DSCN0279_zpsb8924203.jpg th_140_zps35dbc405.jpg th_DSCN0281_zpsd2a6d1ca.jpg th_142_zpsa58dd6b7.jpg

th_143_zps6a18a2b2.jpg th_144_zps9fe47192.jpg th_145_zps8eea2eb5.jpg th_146_zpse8762ef7.jpg

th_147_zps27029a8c.jpg th_148_zpsbc344e8f.jpg th_149_zps4900f439.jpg th_150_zpse3762271.jpg

th_151_zps9c093bb5.jpg th_152_zps832bf01f.jpg th_153_zps67c2046c.jpg th_154_zps1d00cc52.jpg

th_155_zps43aece59.jpg th_162_zps297b921b.jpg th_163_zps2c66ff23.jpg th_164_zps9b466779.jpg

th_167_zps291ac997.jpg th_168_zpseae0ef07.jpg th_171_zps98713355.jpg

 

valeo ventilacija

 

th_182_zpsd71cd1b2.jpg

 

za skidanje table sa slikenjem mi je trebalo 50 minuta :DDD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima, imam problem oko parno motor za parno radi al duva slabo niz ventilacione otvore za vazduh nije bitno dal je namesteno na vruce il hladno .
Smenio sam motor za parno i rezistor pred 2 dana.Molim vas neku pomos zimu je a hladno.. :)

auto je bez klime

Edited by PuntoMk1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi otkrio sam da nema dovolno dovod struje povrzao sam direktno na akumulator sa dve zice + i - parno je duvalo ko ludo ali samo kad je direktno na akumulator neki predlog ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi mali savet. Naime, na mom Punticu 1.2 8V 2003 god grejanje slabo radi (radnu temperaturu dostize bez problema, termostat ok). Isprva sam mislio da je mali hladnjak, i poceo da kujem planove kako da ga sam sredim. Medjutim, setio sam se da skinem plastike na konzoli, kod vozacevih i suvozacevih nogu i dosao do cevi malog hladnjaka. Posto su cevi bile vrele, a skontao sam da grejanje radi mozda prvih 10 sekundi i posle pocne hladno, dosao sam do zakljucka da je u pitanju klapna. Rad sam da se sam zezam oko toga, ali sam hteo da pitam ima li jos nesto sto treba da proverim pre nego sto pocnem sa rastavljanjem kokpita na proste cinioce??

I bio bih veoma zahvalan kad bi mi neko preneo svoja iskustva sa sredjivanjem klapne, i na sta da obratim paznju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 21.10.2012. at 9:52 AM, maxim said:

Radi se o PUNTU 1.2. sa digitalnom klimom .Imam problem prilikom poktetanja ventilcije/klimatizacije na lijevu stranu ventilator duva hladan zrak a na desnu vruć.Predpostavljam da je to motorić klapne ventilacije , ali nisam siguran kako se dolazi do njega , ima li ko slična iskustva gdje naći motorić i naravno kiliko košta to zadovoljstvo .POZDRAV

 

ja imam problem ili je sa freonom ili je i meni zveknuo motorić? Naime kad pustim klimu, stavim temp recimo na 17 stepeni na levoj strani duva hladno ali ne bas jako kao što treba da duva, a kod suvozača toplije znači nije kao da radi grejanje ili da pušta vazduh spolja ali za nijansu toplije. Da li je freon pri kraju ili je otišao motorić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno motorcic, probaj to sam da sredis, ne verujem da je kod Punta komplikovano kao kod Stila 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio Juče do električara koji je komšiji menjao motorić reko da proceni dal je motorić ili freon pošto se bavi dopunom klime. Došao do njega upalio klimu i lepo se čuje šuštanje ssssss Nakači on aparat i kaže freon nema šta. Otkači aparat uđem u auto  stavim ruku na levu stranu odvoda vazduha i ne duva više hladno. Kaže on to je to nema više freona to malo što je bilo hladilo je otišlo kako su aparat priključili isključili. Možda je i bolje ovako komšiji je menjao na isti model punta motorić, deo polovan je 30 e a ruke neverovatnih 60 e. Oladio sam se kad sam čuo. Još ga pitam nije sigurno motorić kaže on nije bez brige. Ništa videćemo kad budem radio dopunu klime. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo jedan dodatak, jutros upalim ventilatore bez klime na 17 stepeni na obe strane duva hladno, okrenem na 32 na obe strane toplo tako da ne verujem da je motorić otišao. Znaću 100% kad budem dopunio klimu ako na desnu stranu duva toplo otišao motorić, ako duva hladno samo freon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U tom slucaju dopuna klime sa dezinfekcijom je oko 2.000 dinara tako da si spašen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...