Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
chikavili

Norveški radijatori

Recommended Posts

Posto ja vec 15 godina radim u elektrodistribuciji i direktor sam kontrole potrosaca, provereno znam da je trenutno najjeftinije grejanje na struju i to na TA peci.Razlog zasto je to tako jeste razlika u ceni jeftine i skupe tarife. Skupa ili prva tarifa je 5 puta skuplja od jeftine. Jeftinu struju imamo samo od 23.00 do 7.00, ili od 22.00 do 6.00 zavisi od sistema.Svako drugo grejno telo na struju radi i greje dok je ukljuceno tojest danju po skupoj struji.

To specijalno brojilo(strujomer) je direktna merna grupa koja za razliku od obicnog(kojeg imamo svi mi) koje meri samo aktivnu energiju ,meri reaktivnu energiju(gubici kod termickih uredjaja i motora) i maksimalnu struju koju celo domacinstvo povuce. Kada se sve te tri stvari saberu merna grupa se isplat samo ako je potrosnja preko 10.000kw mesecno i to tokom cele godine.Inace mi u EPS-u nemamo brojila koja vracaju kw.

Ako uzmes polovnu sesticu lepo je ocistis postavis i punis nocu tokom dana nece trebati da izduvava jer ona sama uzasno dobro isijava toplotu.

Za TA pec ovo sve vazi ako uzmes MAGNOHROMOVU pec jer su samo kod nje grejaci postavljeni u zljebove cigli tojest nema slobodnog prostora izmedju cigli i grejaca kao kod drugih gde su grejaci u vazduhu pa prvo greju vazduh pa vazduh greje ciglu, na njoj grejaci greju direktno ciglu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To specijalno brojilo(strujomer) je direktna merna grupa koja za razliku od obicnog(kojeg imamo svi mi) koje meri samo aktivnu energiju ,meri reaktivnu energiju(gubici kod termickih uredjaja i motora) i maksimalnu struju koju celo domacinstvo povuce. Kada se sve te tri stvari saberu merna grupa se isplat samo ako je potrosnja preko 10.000kw mesecno i to tokom cele godine.

E da, tako je, to ima moj kum (merna grupa) i znam da to obicno uzimaju firme, odnosno veci potrosaci.

Inace, sve to oko TA peci znam, imam preko 30 godina iskustva u koriscenju iste, ali nju sam iskljucio iz drugih razloga, koji nemaju veze sa potrosnjom struje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam norveški GLAMOX 3001 od 1,2 KW u prostoriji od 12 kvadrata i greje fenomenalno :thumbsup: i razmišljam da kupim još jedan od 2 KW (28.500 RSD) i izbacim TA peć iz stana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neko iskustva sa norveskim radijatorima, ali realno - ozbiljna zima i grejanje samo njima.

Takodje me intersuju iskustvene preporuke oko izbora jacine. Treba mi za 3 prostorije (dnevna soba ~25m2 i dve sobe po 10m2)

Sta bi na kraju? Sezona je uveliko pocela, a ti jel cepas drva ili podesavas termostat? :)

Mene mozete sve pitati, sto se tice teme "Norveski radijatori" grejem se na njih vec 7 godina, imam 4 komada, ukupne snage 6.3kW i elektricni susac u kupatilu 0.4kW. Izolacija je dobra, u pitanju je kucica na 2 nivoa, imam i skenirane racune za neverne tome koje vole TA pec.

Da ne bih sad pisao i potrebno i nepotrebno, postavite pitanje i ja cu odgovoriti?

p.s. napokon i ja da budem neki admin pa makar i na temi :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam jos nista uradio posto je malo odlozeno preseljenje, ali planiram ovih dana to da zavrsim. Definitivno ce biti Norveski radijatori.

Inace, stan je dobro izolovan - evo uopste nicime nije grejan od pocetka zime i unutra je prijatno za sedeti cak i bez jakne (preko dana, nocu nisam bio)

Za nekih 55 kvadrata, planiram ukupno oko 6.5kW + 600W u kupatilu.

Reci mi da li taj tvoj susac od 400w moze da greje kupatilo od 4 kvadrata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro si racunao, moj savet visak snage ne znaci vecu potrosnju, prostor trosi energiju, radijator to nadohnadjuje, jaci radijator brze nadohnadi gubitke... kako si naveo tvoj stan je dosta dobro izolovan tako da verujem neces imati problema sa grejanjem... nadam se da ces uzeti originalne norveske radijatore u Rovex-u

inace ja grejem isto 55m2, imam 6,3kW i dobro izolovan prostor, samo sto je kuca koja je dosta hladnija od stana jer nemam komsije ;)

Mislim da je bolje radijator za kupatilo, jer je 4m2 odnosno 10m3... vise ne postoje susaci 400W, sad su 230W, tako da ce biti malo za kvalitetno grejanje, naravno za susenje vesa nema mu premca zbog male potrosnje...

ps. video sam poruku ali nisam stigao da odgovorim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neko iskustva sa norveskim radijatorima, ali realno - ozbiljna zima i grejanje samo njima.

Takodje me intersuju iskustvene preporuke oko izbora jacine. Treba mi za 3 prostorije (dnevna soba ~25m2 i dve sobe po 10m2)

Sta bi na kraju? Sezona je uveliko pocela, a ti jel cepas drva ili podesavas termostat? :)

Mene mozete sve pitati, sto se tice teme "Norveski radijatori" grejem se na njih vec 7 godina, imam 4 komada, ukupne snage 6.3kW i elektricni susac u kupatilu 0.4kW. Izolacija je dobra, u pitanju je kucica na 2 nivoa, imam i skenirane racune za neverne tome koje vole TA pec.

Da ne bih sad pisao i potrebno i nepotrebno, postavite pitanje i ja cu odgovoriti?

p.s. napokon i ja da budem neki admin pa makar i na temi :p

A reci mi sto se tice elektricnog susaca za kupatilo, jesi li i njega uzeo u rovexu ili negde drugde, tj. koliko te je kostao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...