Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
chikavili

Norveški radijatori

Recommended Posts

Ima li neko iskustva sa norveskim radijatorima, ali realno - ozbiljna zima i grejanje samo njima.

Takodje me intersuju iskustvene preporuke oko izbora jacine. Treba mi za 3 prostorije (dnevna soba ~25m2 i dve sobe po 10m2)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam se prosle zime lepo ugrejao. u metrou sam uzeo neki bugarski (tesy) koji je bio oko 100 evra-2,5 kw,ali verujem da ne greje nista losije od tog rovex norveskog radijatora koji je bio 230 evra 2 kw...taj norveski jedino sto ima precizniji termostat i mogucnost da uz doplatu kupis i neki tajmer...

oni racunaju kw po kvadratu ako ti je dobra izolacija,a ja na izolaciji nisam stedeo...

eto ako te jos nesto zanima pitaj.

Edited by mojito

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grubo računaj 120w/m2 za prostorije sa jednim spoljnim zidom, za ugaone prostorije, dva spoljna zida 150w/m2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u YBC u bloku 12 ima firma koja ih prodaje,oni su valjda i neki zastupnici moj drugar je kupio za recimo 17-20m2 morao je da koristi i kvarcnu pec da dogreva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izuzetno bitna stavka kod grejanja je IZOLACIJA. Ako imaš spoljni zid koji nema nikakav vid izolacije džaba ti je i 5kW po kvadratu i 20t uglja zajedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam taj norveski (mislim da je bio 2kw, nisam siguran) u sobi 20akm2 a izolacija je bila veoma dobra. Po najvecoj zimi bilo je muke ugrejati prostoriju sa tim radijatorom i na kraju sam ga iskljucio i stavio TEA pec 3kw, od tada nema zime :)

Edited by Kejd

Share this post


Link to post
Share on other sites

oni racunaju kw po kvadratu...

Pretpostavljam da si mislio kW na 10 kvadrata? :)

moja greska :wallbash:

eto drugi nisu imali lepo iskustvo. ja sam uvek odrzavao temperaturu od 21-25 stepeni i nesam ga gasio(samo sam smanjivao nocu).inace imam (sa spoljne strane ka unutra) demit fasadu 5cm stiropora,pa blok,pa 3cm stiropora,pa cigla i gips na kraju.posto je potkrovlje u pitanju na plafonu imam crep,pa foliju,daske,mineralna vuna 10 cm,pa opet folija i gips na kraju. svi prozori su sa termo staklom... inace struju sam placao 5000-6000... naravno ovo je moje iskustvo. kad sam kupovao radijator prvo sam otisao kod tih u YBC,ali bilo mi je puno da dajem preko 200 evra za jedan grejac,300 grama aluminijuma, metar zice,malo lima i neki "precizni" termostat... :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izuzetno bitna stavka kod grejanja je IZOLACIJA.

Osim izolacije spolnoh zidova tj. koeficijenta transmisione provodljivosti tog zida k(W/m2K), bitno je još mnogo toga:

temeratura okolnih prostorija (ako su negrejane transmisioni gubici toplote prema njima mogu biti i veći nego kroz izolovan spolni zid,

da li je prostorija na tlu ili ne,

da li se iznad nalazi tavan ili grejana prostorija,

kakva je građevinska stolarija,

da li se prostor greje stacionarno ili povremeno ...

.. ali da ne širimo mnogo, prosečne vrednosti u našem zgradarstvu kod starijih objekata su grubo kako sam napisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grubo računato treba oko 80-120 W po kvadratnom metru. Ovo je "utrošena snaga". Kad se kupuje grejno telo, onda se uzima malo više, tj, malo jače i to se računa kao "instalirana snaga". Dakle, ako je prostorija 10 m2, kupi grejno telo od 1.500 W ili 2.000 W. To što je snaga veća ne znači i da će sve vreme da troši toliko, već će se grejno telo povremeno isključivati/uključivati. Dakle, energiu ne troši grejno telo, već je troši prostorija. Možeš da uzmeš i grejno telo od 5.000 W (na primer) ali to ne znači da ćeš cele zime toliko da trošiš.

- Norveški radijatori jesu lepi i imaju precizan termostat, ali ne štede energiju.

- Ušteda energije se radi samo i jedino termoizolacijom prostorija tj. cele kuće ili stana.

-Koliko električne energije izvučeš iz električne mreže - toliko toplotne energije možeš da predaš prostoriji.

- Značajne uštede električne energije se mogu postići ako se prostorija greje na 20 - 21 C umesto na 23-24

- TA peć ne štadi energiju, ali štedi pare, zato što troši struju u jeftinoj tarifi.

Ja živim u prizemnoj kući koju sam ekstra izolovao,(plafon, zidove, podove) i prosečna potrošnja tokom zadnje tri zime bila je oko 70 W/m2

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam taj norveski (mislim da je bio 2kw, nisam siguran) u sobi 20akm2 a izolacija je bila veoma dobra. Po najvecoj zimi bilo je muke ugrejati prostoriju sa tim radijatorom i na kraju sam ga iskljucio i stavio TEA pec 3kw, od tada nema zime :)

I ja mislima da je stara dobra TEA pec,mnogo bolje resenje. :thumbup:

Jedino sto TEA peci nisu fancy nego ruzne,"prevazidjene",teske...

Share this post


Link to post
Share on other sites

TA ne dolazi u obzir - teska, velika, skupa, dize prasinu, pravi alergijske probleme, najhladnije je uvece kada mi najvise treba, trosi lepo ako se greje veci prostor... itd, da ne nabrajam (sve je iz licnog iskustva)

Ja sam krenuo od realne pretpostavke bar 150W po kvadratu, minimum. Te price 80, 100, 120 po kvadratu mi deluju suvise neubedljivo. Ako budem uzimao, to nece biti ispod 150w/m2

Za izolaciju znam koliko je vazna, nisam bas toliko neupucen :lol:

Kuca je izolovana spolja, dobro. Stan je na suncanoj (juznoj) strani, ima dva spoljna zida, iznad i ispod su stanovi, pod je sa parketom, pvc stolarija, ovo-ono. Komsije ne mogu da pitam, posto je zgrada nova i ovo ce joj biti prva zima.

E da, ne trazim alternativu, samo me interesuju iskustva, da znam sta me ceka.

U igri su dve varijante:

- skuplja - klima sa invertorom + norveski radijatori (slabiji)

- jeftinija - obicna klima + norveski radijatori (jaci)

Share this post


Link to post
Share on other sites

svakako ces kupiti klimu za letnji period... a jesi li tazmisljao o centralnom na struju? mislim da je to odlicno resenje za zimu,naravno ako je stan tvoj,imas novca i malo strpljenja za majstore...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klima sa invertorom je krš. Ja sam imao neku LG koju smo koristili dok nismo potpuno regulisali grejanje, tako da gledaj varijantu bez toga, a ovo što mpjito kaže je stvar za ozbiljno razmišljanje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inverterske klimatizere ljudi često poistovete se onima koje rade dobro i na niskim temperaturama, ali to nije uvek tako.

Podatak koji se od kupaca često skriva je COP (coefficient of performace) za sve spoljne teperature. Nominalni je na +5C.

Efikasnost klima uređaja znatno pada sa padom spoljne temperature, tako da pri -10C uređaj nema ni polovinu svog nominalnog kapaciteta, a na -15 neki troše više struje nego što daju toplote, što bi se kroz COP trebalo videti.

COP= odnos dobijene toplotne energije/uložena električna

Pr. za jedan malo ozbiljniji klima uređaj

http://www.toshiba-estia.rs/technical_sophistication.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sa tim sam upoznat, zato sam i napisao da je klima sa invertorom "mnogo skuplja". Ove jeftinije nisu to sto treba da budu ;)

@mojito & Dovla: Etazno grejanje na struju jeste super ali... Da li ste vi svesni koliko etazno grejanje na struju kosta... i u startu, a i kasnije u upotrebi? Za moj stan bi mi u startu trebalo 1500-2000€, a onda bi mesecno placao struju bar 200€. Ovo znam zato sto par ljudi bliskih meni koristi to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

200€ možda zvuči mnogo, ali kada sabereš broj grejnih meseci pa podeliš sa 12 sigurno će izaći manje nego što bi plaćao Infostan da postoji gradsko grejanje u zgradi. Takođe, raspitaj se malo u EPS-u, postojala je neka fora da prijaviš grejanje na struju pa onda dobiješ sat koji noću nešto vraća kW itd... ne znam tačno detalje pa ne bih da lupam više od ovoga, ali znam da postoji neka priča oko toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristim TA peci u dve prostorije (20 kvadrata i 3 m visine) i norveski radijator doduse u kupatilu. Kuca je svapska tj. od naboja sa zidovima oko 70 cm. Proletos sam uradio izolaciju horizontalnu a unutra sam sve izmalterisao i utegao. Prvu zimu sa malim detetom od 2 meseca smo proveli grejuci se na TA peci i mislim da TA pec ni u kom slucaju nije prevazidjena. Malo jesu veci gabariti ali ako uzmes sesticu pec da ti akumulira toplotu samo kada je jeftina struja tj.nocu , sasvim lako ce ti i za vreme najvece zime u sobi ostati 22-23 stepena dok ne pocne ponovo da akomulira i uz malo grejanja eto i 25 stepeni. Ne znam za cega tebi uvece treba toplije od ovoga? Radijator je onaj manji bas za kupatila ,nesto skuplji ali prilagodjen pari i sa njim sam zadovoljan p[osebno kada ga ostavim da radi citave noci jer bez problema greje i kupatilo od 6kvadrata i predsoblje. Osim toga glasam za TA peci (znam da ovo nije anketa) i iz dva cisto prakticna razloga : 1. Sta ciniti ako ti u pola zime iz bilo kog razloga obustave isporuku struje makar i na par sati? Znajuci da se radovi na mrezi rade preko dana TA pec ti fino nocu akumulira i samo greje. 2 :Cene velikih TA peci su danas stvarno mizerne, za 100 evra mozes da biras 6-tice kakve hoces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dovla: Pa nije bas tako. Ja trenutno centralno grejanje placam ~50€ mesecno tokom cele godine, sto mi daje max 3 meseca etaznog. A sta cemo jos sa inicijalnim ulaganjem od 1500-2000€?

Inace, moj kum je uzeo od eps-a to specijalno brojilo i racuni su mu zaista nesto manji zimi (al' I dalje prilicno visoki), ali su mu zato leti racuni dosta visi nego ranije. U svakom slucaju nije bas isplativo resenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cena jedne takve male instalacije bila bi 1000-1500EUR.

Uz redukciju grejanja kada nema nikoga u stanu,

godišnji račun bi sigurno bio manji od onoga koji gradska toplana naplaćuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cena jedne takve male instalacije bila bi 1000-1500EUR.

Skoro prijatelj ugradjivao u stan od 40m2 i kostalo ga ukupno 1500€, a moj stan je 55m2. Ova varijanta je u startu iskljucena posto nema ni teoretske sanse da dam sada toliko para.

Da me ne shvatite pogresno, ja bih najvise voleo etazno, ali na zalost ne mogu da ga priustim.

2 :Cene velikih TA peci su danas stvarno mizerne, za 100 evra mozes da biras 6-tice kakve hoces.

Odakle ti ta informacija? Cena najjeftinije TA peci od 6kw je oko 450€

Veci deo svog zivota sam se grejao na TA pec, znam sve dobre i lose strane... i to definitivno nije solucija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...