Jump to content
FAS Goran
Irokanji

Noćni uspon na Rtanj

Recommended Posts

Od silne dosade prikljucih se ekipi koja je skroz ''akcijaska'' .

u pitanju su Free Riders Srbija. Sjajna ekipa skroz luda. Pored ove akcije , bili smo na ronjenju, pentranju na stenu, letenju zmajem, spustanju sa starog kontrolnog tornja na Utvinom aerodromu u Pancevu a spremamo se za jos :)

Elem :)

Radnja se odvijala 03.09.2011. Polazak iz Beograda organizovan, upoznasmo se medjusobno na parkingu VMA i pravac Rtanj. Planina Rtanj se nalazi kada se sa auto-puta, kod Paraćina, krene istočno ka Zaječaru, put vodi preko Čestobrodice do Crnorečke kotline u kojoj dominira planina Rtanj.

Uz par pis pus pauza stigosmo tamo oko ponoci. Tu se presvlacimo, tj uskacemo u "planinarske" cipele i krecemo put osvajanja vrha Siljak na 1565 m visine.

Veselo drustvo je snabdeveno baterijskim lampama, rancevima, vodom i klopom. Smeha i zezanja ne nedostaje.

Neki imaju kondicije za ovo planinarenje , neki bas nemaju ( ja ) :) , ali nam to ne smeta da se penjemo puna 4 sata.

Sa pauzama naravno , da malo danemo dusom.

Pred sam vrh, stalno vicu evo jos malo jos malo samo a meni dusa u nosu :) KOLIKO JOS VELIKI STRUMFE :)))

Popentrah se i ja , napokon, a sto se mene tice , posto ne hodam ni po Beogradu, kao da sam se popela na Kilimandzaro :)

Pred sam vrh nagib je prilican, koze pasu pod rucnom :)

ali , zato docekati jutro na vrhu je nezaboravno !

Tu se otvara vince spremljeno za ovu priliku, klopa se vise vrsta sireva i suvog mesca :) Kuva se i kafa naravno ! Izvalili smo se kao medjedi i gledamo svitanje.

Prelepo !

Tad je na red doslo i obavezno slikanje na vrhu. Nismo videli nikakve vatrene kugle i vanzemaljce, kako pricaju :)

Mozda smo im bili sumnjivi, mnogo smo se cerekali i drali :) nismo nasli ni zlato nit dijamante , kako legende pricaju. Vrh zaista deluje kao piramida.

Julijus Minh je,cija je porodica bila vlasnik rudnika u okolini , pod nerazjašnjenim okolnostima, izvršio samoubistvo u svom stanu u Beogradu 1931.g., a Greta je sa Julijusovom braćom Adolfom i Aleksandrom, preuzela rukovođenjem rudnikom. Za sećanje na svog muža, na vrhu planine Rtanj, Greta je sagradila crkvicu – kapelu. Crkvu je gradilo 1000 radnika, a osvećena je 1936g. Adolf Minh je takođe izvršio samoubistvo u garaži svog stana u Beogradu, početkom samog rata 1941.g. Aleksandar Minh je preživeo rat, krijući svoje jevrejsko poreklo. Umro je 1977.g. u Beogradu.

Crkvica je sada razrusena jer je neki genije '70 godina proslog veka umislio da tamo ima zlata pa ju je razneo dinamitom.

Upravo ta rusevina je jedna od najslikanijih stvari na vrhu.

Nakon dorucka , kafenisanja i malo odmora, vesela druzina je krenula u silazak. Nije nista lakse nego penjanje, prsti trpe takav pritisak da je to nedvijeno.

Ali , ceo predeo okupan suncem sasvim drugacije izgleda, pa uz put zevamo okolo. Odmaramo vise puta (ja ) i polako napredujemo ka podnozju. Svecano priznajem da sam poslednja sisla s'brda :) Uz put se napismo fenomenalne izvorske vode, a kako je bilo 30 i kusur stepeni, prijala je i te kako :)

Po silasku, skupljamo se i krecemo na cuveni dorucak kod Balasevica, giba i domace kiselo mleko! Jeste da smo mrtvosani ali krecemo dalje. Tog puta obisli smo Ravanicu , i vodopad Lisine. Tu smo se malo brckali i zavlacili pod vodopad.

Katastrofalnim putem nastavljamo prema banji zdrelo, kod Petrovca na Mlavi.

E to nas je tek oporavilo, termalne vode, preko 40 stepeni C, razne hidromasazne dzidze i nasi misici su se oporavili !

I voznja toboganom :))))

Tu se drustvo skuplje, idemo da nesto pazarimo za klopu i polako da nasu avanturu privedemo kraju.

U Beograd smo stigli oko 10 h uvece. Posle nespavanje od 36 sati, samo sam zabola krevet :) ali vredelo je !

Sutra idem ponovo :) a rekoh da mi je jednom bilo dosta :)

DSC_0003.jpg DSC_0018.jpg

DSC_0133.jpg DSC_0136.jpg

DSC_0144.jpg DSC_0051_filtered.jpg

DSC_0078_filtered.jpg DSC_0085_filtered.jpg

Posto ima jako puno slika, koga zanima moze da pogleda na:

http://www.facebook.com/groups/247044661999899

DSC_0114.jpg DSC_0161.jpg

DSC_0166.jpg DSC_0167.jpg DSC_0194.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prelepo stvarno! :thumbsup: Ko ima pre svega vremena, treba što češće da uživa u ovakvim stvarima, jer vredi svakako!

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo neka slika sa Rtnja,od prosle nedelje,sjajno iskustvo i avantura

a kad smo se vracali svratili na vrelo Grze,prelepa priroda i uzivanje i veoma hladna voda

 

IMG_20210725_044512.jpg

IMG_20210725_050228.jpg

IMG_20210725_051942.jpg

IMG_20210725_053252.jpg

IMG_20210725_053303.jpg

IMG_20210725_053554.jpg

IMG_20210725_053632.jpg

IMG_20210725_061038.jpg

IMG_20210725_090935.jpg

IMG_20210725_141242.jpg

IMG_20210725_053834.jpg

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/16/2011 at 8:21 PM, Irokanji said:

DSC_0214.jpg DSC_0286.jpg

DSC_0378.jpg DSC_0380.jpg

da ne otvaram novu temu,u ponedeljak bio prvi put u banji Zdrelo,bas je super tamo i vredi otici,ceo dan se kupali,a posto smo prenocili blizu banje u smestaj Jenic u utorak smo isli do krupajskih vrela i svratili do manastira Gornjak i manastira Svete Trojice u selu Zdrelo i malo se provozali po prelepoj istocnoj Srbiji i malo je i 5 dana,a ne dva dana koje sam bio.Evo par slika

 

viber_slika_2022-04-25_15-05-32-370.jpg

viber_slika_2022-04-28_21-16-58-092.jpg

viber_slika_2022-04-28_21-16-59-223.jpg

viber_slika_2022-04-28_21-17-39-742.jpg

viber_slika_2022-04-28_21-17-40-680.jpg

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ranije sam išao u Ždrelo, lepa banja i kompleks. Generalno kraj kao kraj je lep.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za vikend,tacnije u subotu,bio u banji zdrelo,bas je prijala topla termalna voda i super osecaj,padao je sneg,a ja u bazenu napolju,bilo je 0 stepeni.Bas je za opustanje u ove hladne dane,posle otisli na rucak u etno restoran vrata homolja,odlicna klopa i sjajan restoran,obavezno svratite ko ide u taj kraj,Isao sa musom,jer ima zimske gume,Alfa parkirana u garazi,ceka toplije dane.

viber_slika_2023-01-28_12-37-34-071.jpg

viber_slika_2023-01-30_17-58-38-910.jpg

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj jos neki info za Zdrelo. Nekad sam ziveo tu u blizini, nekad je to bila samo rupa pored puta.

Parnputa sam bio i u samoj banji ali je nekako bilo prljavo i raspad. Jel se popravili? Kakve su im cene?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/28/2022 at 9:41 PM, silenci said:

da ne otvaram novu temu,u ponedeljak bio prvi put u banji Zdrelo,bas je super tamo i vredi otici,ceo dan se kupali,a posto smo prenocili blizu banje u smestaj Jenic u utorak smo isli do krupajskih vrela i svratili do manastira Gornjak i manastira Svete Trojice u selu Zdrelo i malo se provozali po prelepoj istocnoj Srbiji i malo je i 5 dana,a ne dva dana koje sam bio.Evo par slika

 

viber_slika_2022-04-25_15-05-32-370.jpg

viber_slika_2022-04-28_21-16-58-092.jpg

viber_slika_2022-04-28_21-16-59-223.jpg

viber_slika_2022-04-28_21-17-39-742.jpg

viber_slika_2022-04-28_21-17-40-680.jpg

Prelepo.

Svaka čast za informacije i fotografije !

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, debelizmaj said:

Daj jos neki info za Zdrelo. Nekad sam ziveo tu u blizini, nekad je to bila samo rupa pored puta.

Parnputa sam bio i u samoj banji ali je nekako bilo prljavo i raspad. Jel se popravili? Kakve su im cene?


Sent from my iPhone using Tapatalk

pa onako je sredjeno,nista specijalno,moze to i bolje,cena karte je 1200 dinara,za ceo dan,nije ni malo za bas.

Al vredi otici na jedan dan i dobro je sto se moze izaci iz banje,da se ode na rucak il neki obilazak i ponovo da se vratis u banju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...