Jump to content
FAS Goran
MilosLB

Pranje, odmašćivanje motora / ulazak vode u motorni prostor prilikom pranja / ulazak životinja u motorni prostor

Recommended Posts

Bio sam prisutan u servisu u Schvitzi kad su prali jedan motor. Obavezno je pre odlaska na tehnicki. Vrela voda i neki deterdzent koji pod pritiskom(ne jakim) peru svaku masnocu, prasinu i ostale stroke. Kako sam video lik je prao motor od diht glave na dole,a iznad samo obrisao krpom. Vodena para koja okruzuje motor navlazi sve te osetljive komponente, a posle se samo krpom obrise. E, sad, opet zavisi koliko je motor umascen i ostalo. Ja ako bih sam prao, isao bih na varijantu sa nekim specijalnim sprejom i polako krpicom. U poverenju, uvek kad merim nivo ulja, tj jednom nedeljno, uzmem pa brisnem malo po motoru jer ja :wub: mog Punta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Starom Puntu kecu sam 2 puta godisnje prao motor.

Nije nigde pustao ulje ali je bio blatnjav i prasnjav. Naprskao bih ga sa penom za pranje karoserije i isprao Vapom.

Izbegavao sam prskanje sa male udaljenosti po ECU ali ne bas striktno.

SVI el konektori imaju dvostruke gumice i ako su one OK brige nema! Takodjer morate biti POTPUNO sigurni i da je izolacija na zicama u buzirima potpuno ispravna i bez ostecenja od glodara ili sl stetocina! Ukoliko je SVE OK onda mozete bez brige prati sa cim god hocete!!!

Na sadasnjem GPu sam takodjer prao motor jer nisam imao drugog nacina da isteram prasinu i isto nisam imao nikakvih problema jer sam bio potpuno siguran u stanje konektora i zica (gotovo nov auto)

Ukoliko gumice na konektorima nisu u najboljem stanju a takodjer i ostale zice tada je najbolje izbegavati pranje sa vodom jer si mozete bezpotrebno navuci velike probleme!!!

Bez obzira na pranje ili ne nije lose jednom u par godina skinuti klemu sa akumulatora i onda skinuti svaki konektor sa svih senzora prekontrolisati ga (vizuelno da nema oksidacije) i naprskati sprejem za kontakte.

Na i sa senzora teku veoma male struje i mala necistoca ili oksidacija pogotovo, moze izazvati velike probleme! Ukoliko postoji bilo kakvi i namanji trag oksidacije to je znak da je verovatno voda prodrla u konektor.

Velik problem pravi godinama naceta izolacija na zicama u buzirima u koju zna cesto da prodre ulje sa motora ili voda sto stvara takozvane puzajuce struje koje uzrokuju kako ih ovde zovemo GREMLINE odsnosno "kvarove" koji se pojavljuju i nestaju sami od sebe!

Tko "ima gremline" u autu neka zaboravi na pranje!

Tko nema "gremline" a ima losu i nacetu izolaciju (sto se tesko vidi) nakon pranja motora ce verovatno "udomiti Gremline" i samim time imati problema sa autom!!!

Gde je mastan motor masni su i kabeli i voda tu svakako samo moze odmoci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

hteo bih da ukazem na moguc problem  kod stila jtd

prilikom pranja auta u perionici od jakog mlaza voda dospe pod haubu  i vlazi dzekove na ecu motora koji oksidiraju  a neretko i dospe voda u samom ecu  sto rezultira probleme

 

drug je imao problem oprao stila u perionici i posle toga samo vergla i upalio lampicu motora i ispisao gresku engine  fault. dovukli smo auto kuci kacili na dijagnostiku  i nismo mogli da se povezemo sa motorni ecu  i onda sam ja resio da otkacimo dzekove sa ecu i da ga skinemo  tako smo i uradili  ostavili ecu u  kuci  na toplom  i ujutru vratili  i preprskali  dzekove sa kontakt sprej  auto je upalio  odmah  posle toga bez ikakve greske  i sada moze da se poveze dijagnostikom  sa ecu  

 

ja sam slikao  kako sam uradio zastitu  kompjutera na mom  autu  jer ne bi voleo da mi s desi ko drugu  i evo slike  mali posao ali mnogo znaci . :) 

 

Slika1765.jpg  Slika1763.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se zezao na tvom mestu. Da parce gume ili kesa mogu da pomognu, ugradili bi je u fabrici. Ne bih se iznenadio da ti se zbog te dorade bas i desi ono od cega tvrdis da se stitis.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa na novijim sadasnim modelima je sklonjen komp  ali na stilu bas je lose postavjen   nece mu nista fali od ove gume vec sam bio u perionici da isprobam  i voda stvarno ulazi i prska preko ali kad se otkrije ispod suvo  dok  sa nezasticen  komp  nije zajebancija  :) na   tudjim problemima se ucimo  :)


koje zezancije imaju judi samo sto nemaju poklopac akumulatora a kamoli ovo  i ovo bi preporucio  svima  koji imaju  goli ecu  da ga zastite  gumom  nikako kesama  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

videcemo ja sam za probu stavio ovako kod mene  ali planiram da napravim  od plastike kutiju  za komp

Ne znam  da li ste obracali paznju ali posle pranja auta  u perionici ceo komp je preliven vodom i pola poklopca motora jer ja sam pre ove intervencije  pre svakog pranja  pokrivao komp sa peskir i kad operem auto ja otvorim haubu i izvadim peskir  e sad je mnogo boje  nekoliko puta posle pranja sam proveravao ispod gume da vidim ima li vlage i definitivno nema niceg suvo ko barut :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

na stila je problem sto  kad se pere u perionici auto  voda dohvata ecu  ako je zatvorena hauba i onda ispadne ko da si namerno prskao ecu  to fabricki lose uradjeno  na stila dok na punta 1,9jtd ecu stoji kod motora brisaca koliko toliko zaklonjen ali na stila katastrofa   :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je tvoj bio udaren pa sada negde pusta vodu, nisam video da se ovo nikom desava da mu bude nakvasen ecu, a drugar ima 80ks, njegov brat mjet 120, jos jedan drugar 115ks i ja mjet 140, znaci svi dizel motori i niko nema vlagu na kompu, doduse na mom autu je fabricki kod akumulatora ecu. Vidi ti da li ti je citavo potkrilo i susplehovu.....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ja nisam to ni uocio dok drugu nije dospela voda u kompjuter  onda kad smo resili njegov problem  ja odem na perionicu  samousluznu  i  kad sam oprao auto rekoh aj da otvorim da vidim  da lii kod mene slucajno ne vlazi  i kad sam otvorio haubu imam sta da vidim  odozgo izmedju krila i haube zbog jakog pritiska vode uprsti malo voda i ispod haube i direktno poprska  dzekove odozgo na ecu  ja nisam imao nikad problem sa ecu verovatno da  nije drug imao problem nebi ni primetio to  jer nikad nisam otvarao haubu posle pranja auta  ako se pere auto crevom i sundjerom nemoze voda da udje na takav nacin ali ako se pere sa masinom pod jak pritisak prosvira pored haube  voda obavezno operi auto masinom  za pranje i videces  :) jer nisu dzabe na novijim modelima ubacili ecu u kutiju kod akumulatora  i u kabini .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, hteo bih svoju ljutu JTD masinu da operem tj motor, i da plastiku usijam sto bi rekli da vrati  stari crni sjaj posto je posivela da li moze neki predlog kako to da uradim cuo sam da moram da pazim, pogotovo na racunar ako perem motor da ne bi "pobrljavio" pozz

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prebrisi plastike vlaznom krpom, uzmi silikon sprej za kokpit i isprskaj plastike motora, poklopce. Nista vise ne treba... kakav je to motor koji nije mastan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj ti je savet da se ne igras sa njegovom elektronikom, ako krene igranka sa kontaktima i greskama bice veselo. Kao sto kolege rekose, ocistis malo motorni prostor, ako hoces namackas plastike i to je to.

Proslog leta sam bio dokon i prvi put posle 6 godina od kako je Stilo kod mene, sredio malo motorni prostor kako sam gore opisao. Motor je bio samo malo prasnjav i blago je vlazilo gore na klapni usisa od uljnih para (sto svi smatraju i normalnim za JTD).

I evo drzi se tako skoro godinu dana, cisto i uredno. A meni je najbitnije da gresku na boardu nisam video ima sigurno 3 godine, ovo sam cistio kad sam bio dokon :) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

pokri komp sa neku krpu i kupi 2 spreja za kocnice i lepo operes motor  i zacas sve suvo  i nemozes nista da zeznes  samo  nemoj sa vodu  to ti je moja preporuka  a dva spreja su ti nege oko 800din  i nemas cega da se plasis .   :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je samo prasnjav slobodno mokra krpa malo iscedjena....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uspeo sam plastike da operem koristio sam sredstvo za odmascivanje, sundjer i voda, ostavio na suncu da se osuse i sad su opet kao nove a ostale delove u motoru sam ipak samo sa vlaznom krpom poslusao sam savet da se ne igram sa racunarom da ne bi bilo posle zezanja da elektronikom :D
Evo slika plastike kako sad izgleda a bila je inace siva.

 

cxcb46072.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E tako se to radi!

I tako treba i da izgleda!!! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas kad sam otvorio haubu video sam dva misa u motornom prostoru .

Ne znam kako da ih oteram iz auta ,ako je neko imao iskustva sa ovim malim stetocinama bio bih mu zahvalan kada bi mi dao neki savet .

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turi jedog macora ispod haubu i vezi ga da nepobegne i cepaj bez problema.... :laughing::laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda nek mu stavi lepak na filter za vazduh a misomor u kablovi mora negde da zagine...:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...