Jump to content
FAS Goran
phantom

Zima bez zimskih guma? / zimske gume od...?

Recommended Posts

Guma neće biti tako da bolje se drži iza 706-tice nego ispred (da te slučajno negde ne prignječi). I beži što dalje.

Bukvalno je tako, bežim od autobusa kao da samo mene jure jer sam se nagledao svačeg. Još kad sam dobio dozvolu i nisam znao šta radim desilo mi se da sam vozio u levoj traci uporedo sa drugim krajem harmonika busa i da se zaljuljao deo ka meni, kad mi tad nije stalo srce..

@Zvezdo potpuno podržavam da ne treba da dozvole letnje gume po snegu, ali me samo brinu različita tumačenja organa reda kod nas i različite interpretacije zakona, pa se može lako desiti i da na +25 koliko će biti ovih dana neko dobije kaznu. Baš sam danas gledao interventnu kako zastavlja i pred 50 ljudi koji čekaju autobus istresa sadržaj nekog Nisana jer ih je pretekao dok su se vozikali 20 na sat na dozvoljenom mestu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvezdo tu se potpuno slažemo, kometarisao sam negde od 1 novembra pa do 1 aprila kao da smo na krajnjem severu evrope. Pa ni tamo zime ne traju toliko. Ova varijanta je nabolja za sve (i za gume), samo treba pred put malo češće gledati prognozu (uglavnom pogađaju) i nema problema. Kod nas i onako sve kampanjski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U prvoj recenici ove teme pise:"Prvog novembra na snagu stupa pravilnik koji propisuje da vlasnici automobila tokom zime moraju da imaju sve četiri zimske ili "univerzalne" (M plus S), "

a to je pogresno. Ili je novinar pogresio sto je manje strasno ili je zakonodavac pogresio, sto je puno veci problem.

Mozda gresim, ali gume M+S nisu univerzalne vec su to zimske gume. M+S je skracenica od Mod+Snow sto znaci blato i sneg.

Univerzalne gume, gume za sve sezone nose oznaku All seasons. E sad, dodatnu zabunu unose novopropisane oznake koje u EU vaze za zimske gume a to je da one moraju biti obelezene onim simbolom koji ima nacrtanu planinu sa pahuljom snega.

Mada, postoji jos jedan aspekt bezbednosti o kome zakonodavac nije razmisljao - a to je, koliko je bezbedno voziti zimske gume leti. Poznato je da je drzanje i zaustavni put kod zimskih guma, kada su temperature visoke, drasticno veci, pa ako je zakonodavcu bezbednost u prvom planu, morao je zakonskim aktom zabraniti koriscenje zimskih guma u letnjim mesecima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukoliko je bez padavina i leda dozvoljena je upotreba guma koje nisu za zimu.

Imam jednu nedoumicu. Pricam iskljucivo formalno - do sada je od 1.11. do 1.4. mogla i letnja guma sa vise od 4mm sare uz lance u gepeku (u slucaju padavina, gde je znakom obavezna zimska oprema). Da li sad ovo znaci da letnje gume ne moraju da imaju ni ona 4 mm sare ako na putu nema poledice i snega? To sa dubinom sare letnjih se sada odjednom nigde ne pominje u onim pravilnicima (ili ja nisam video), a nailazim samo na kojekakva tumacenja. Ako neko sigurno zna neka napise.

PS: Imam sve 4 zimske gume, ali bih izbegao da ih stavljam ako se zadrze visoke temperature. Jedan par letnjih guma mi je na granici od 4mm, pa ne bih da se raspravljam sa organima, ako ne stavim zimske posle 1.11. Zato me zanima formalno tumacenje ove nove odredbe? Ili da ipak "metnem" zimske (i u slucaju ovih letnjih temperatura kao danas) i ne razmisljam o tome koja je patrola na koju nogu ustala...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni nije jasno kako cu, ako negde krenem, a napolju je +15, +20 stepeni, stici da nakacim sve zimske, ako sutradan bude padao sneg?

Situacija je smesna, ali vrlo moguca, jer je i prosle zime u par navrata bio takav slucaj.

Sad lance i ne spominju ili nisam dobro razumeo?

Edited by Hardvet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je merodavno ?!

Kod Alvirka u gostima je bio neki dilber :lol: pa je spomenuo lance u kontekstu vangradske vožnje.

Uostalom, sutra je nova epizodica ali su akteri već poznati. ;)

zulutapka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Standardno nas kojekakvi "strucnjaci" zamlacuju sa njihovim nepreciznim formulacijama. Taman malo i narodu da se skrene paznja, a ko zna ko tu sve na ovaj nacin ne masti brk.

Uvek sam prvenstveno za bezbednost, ali razumno, a ne samo formalno (dnevna svetla-da, ali ne voznja pod srednjim non stop; zimske gume-da, ali ne na 20 stepeni).

Dajte ljudi, definisite jednom nesto, a da svima bude jasno i da se ne menja kojekakvim naknadnim odredbama sa kojima se pola ljudi pravi budalama.

@Hardvet

Ako vec menjam gume prema temperaturi a ne prema datumu, tesko da pored ovakvih prognoza vremena (ne racunam RHMZ) moze da me iznenadi neka nagla promena. Na prvo ozbiljnije zahladjenje kacim zimske i ostaju do marta. A sneg moze da zvekne i u maju, sto kaze Severina. Evo ove godine pocetkom maja krenuo sa kolegom sluzbenim autom za Sarajevo. Na Romaniji veje, sneg do listova, magla...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je ovo OK, ja imam dva seta, 15" alu felne sa dobrim letnjim gumama i čelične 14" sa solidnim zimskim, tako da se nadam da ću moći da vozim ove alu felne bar do decembra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je ovo sa zimskim gumama kada su padavine napisano pre svega da bi jedno jutro kada počne sneg, komandir određene policijske stanice mogao na jutarnjem sastanku da kaže svojim ljudima:

''kao što vidite sneg pada, zaustavljate zato sve kombije, vanove, sva dostavna vozila, tj. vozila firmi i ukoliko nemaju zimske gume, odmah kazna, plus posle kazna za odgovorno lice u pravnom licu.''

Nije ta odredba napravljena da nas cimaju...tj. setiće se i to da pišu ako nas već zaustave jer je neko pravio probleme, ili ako dođe do udesa...onda neće biti dobro ukoliko nisi imao zimske gume, a sneg je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ee13.jpg

http://www.amss.org....ozilu&Itemid=91

Nigde ne pominju dubinu šare na letnjim pneumaticima za preiod 1. nov-1. apr. Lanci ne mogu na letnje pneumatike. I obavezni su van naselja.

Sada jedan paradox, stavili su onaj novi znak naseljeno mesto na ulaz u Drinsku ulicu (ugao Drinske i Savske ka Sarajevskoj) nisam ispratio gde je postavljen znak završetak naseljenog mesta i ako je u zoni autoputa eto problema ako nemaš lance.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigde ne pominju dubinu šare na letnjim pneumaticima za preiod 1. nov-1. apr.

Ivance, upravo o tome pricam, a do prosle godine je bilo striktno navedeno min 4 mm. Ma j*** ih nenormalne, samo zamlacuju i ovako sludjen narod.

Upozorenje forumasima, imenjak je ovo lepo primetio. Istu situaciju sa znakom za naseljeno mesto imate i na pravcu od Bezanijske Kose, pored groblja, ka kvantasu i Tempu. A drug organ i ovako cesto zna da se nacrta na vrhu tog pravca ili na lakat krivini kod kvantasa.

Pa ko vozi sa letnjim neka obrati paznju u slucaju snega. Da ne krenete u Tempo, a da umesto prodavacici, racun ne potpisete OSL-u :).

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cu da vozim na letnjim (posto su nove sve 4) do pred prvi sneg,tada cu da montiram zimske i necu da ih skidam do 1. aprila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze informacija da li su bolje uze gume za zimu ili sire ? R14 je u pitanju.. Planiram da uzmem 2 seta jer nemam nikakve pa da mi to potraje 2-3 godine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kažu da su bolje uže, navodno za gradske automobile predlažu 175/65 r14, ja ih vozim i zadovoljan sam sa njima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci trazim 165/70 R14 82T ? Neke preporuke mozda, koje tacno npr ?

Edited by DoX

Share this post


Link to post
Share on other sites

GOODYEAR 175/65 R14 Ultra Grip 8 82T MS

Cena: 6,454.00 RSD

Ovo ok ?

Uzmem npr dve ove nove napred i pozadi neke polovne 2 istih dimenzija i to je to ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obaveza zimske opreme u Sloveniji traje od 15.11.-15.03. (naša zima 1 mesec duža) i kod nih je dozvoljena upotreba letnjih guma ali sa lancima u vozilu. Najmanja dubina za obe vrste u zimskom periodu je 3 mm. Od ovoga su izuzete primorske oblasti gde su dozvoljene i letnje gume sa dubinom šare 1,6 mm i lanci nisu u obavezi.

DoX imaš za gume posebnu temu http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=28085&pid=846303&st=1380entry846303

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stilu trenutno imam par zimskih i par letnjih miselin guma dimenzija 205/55/16. Par starih zimskih bi ostavio da stoje na zadnjim tockovima a za napred bih kupio nove zimske, ali razmisljam da uzmem u drugoj dimenziji - recimo 195/60/16 ili 195/55/16 jer ipak je usteda poprilicna u odnosu na to da kupim jos jedan par u postojecoj dimenziji (205/55/16). Hoce li biti kakvih problma ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka verovatno "mimistarska" firma je uvezla vecu kolicinu zimskih guma koje nitko nije hteo da kupi. Onda su progurali zakon da moramo kupiti zimske gume.

Posto je poznata cinjenica da se zimske gume jace trose na visim temperaturama onda su kao slucajno a sve radi sigurnosti poreskih obaveznika termin zime produzili za mesec dva ("neka se nadje")

Ogromna masa vozaca iz neznanja i pod izgovorom ("nemam ja za dva kompleta guma") vozi na zimskim gumama celu godinu i umesto da ustedi jer je kupio sve 4 nove zimske za dve sezone po leti potpuno istrosi zimske gume i onda vise nema nikakve!

O aspektu bezbednosti voznje na zimskim gumama leti, zakonodavce boli briga! Gume se vise trose, cesce kupuju, firma radi, dobro zaradjuje....Ista situacija kao i sa gorivom, Nema veze sto je lose bitno je da ga auto vise trosi...

Rekoh da mi je ova izmena sasvim OK samo se bojim da ce je organi tumaciti po slobodnoj proceni.

Put suv, davno ociscen, temperatura debelo iznad nule, sa strane gomilice snega koje se tope.... SNEGA??? Dakle obavezna je zimska oprema i eto kazne. Ako ulozis prigovor i odbijes potpisati zapisnik, nakon 6 meseci dokazi sudiji kada se je sneg otopio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.233.html:401470-Saveti-majstora-Guma-glavu-cuva

jel neko od vas pise za novosti, nalupaju se ljudi gluposti bez razloga, pa nije guma bubreg pa da je cuvam u specijalnim uslovima, na posebnoj temperaturi! Sve su oni lepo proracunali ali nisu tu uneli prosecnu platu srpskog mucenika ... pa da vide da od nje mogu da se ove godine kupe 2 gume, a sledece da se pristedi za montazu! Kakvi austrijanci, kakvi strucnjaci, zna svako od nas sta je dobra guma, ali posto smo svi isli u skolu znamo i da nemamo dovoljno za ove egzibicije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ovaj zakon savršeno odgovara. Ne vozim kola po snegu i ne planiram uopšte da uzimam zimske gume :laughing: Čim padne sneg ja skidam akumulator, ostavim ga u toplom, kola prekrijem nekim ćebetom u garaži da ne mrznu za svaki slučaj i uživam u vozu dok ne prođe sneg :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...