Jump to content
FAS Goran
phantom

Zima bez zimskih guma? / zimske gume od...?

Recommended Posts

Ama ljudi, da dodamo još nešto na Nidzu i Dovla :

- 4 polovne zimske gume su 60-80 eur / isteraće jednu sezonu barem, zavisno kako vas ukenja kupovina polovnih guma, možda i više /

ako ste dovoljno bogati da kupujete jeftino, onda izvolte i tako, ali se na duže staze zaista više isplati kupiti četiri nove zimske gume, a shodno računu pet sezona, 240 eur, po sezoni ispadne 50e grubi trošak, što je jeftinije nego da svake sezone kupujete set polovnih koji traje samo tu jednu sezonu!

A što se tiče računa za pušenje, evo prost račun, ja godišnje popušim 360eurića! A pušim paklo dnevno, često i manje. dakle eto set i po zimskih guma i bolje zdravlje imam ako prestanem da pušim. to što se ja i pored toga dovijam pa nastavljam da pušim, to je moja stvar, ali lepo prost račun kaže.

To što sam ja kad sam kupio auto kupio par zimskih, tad je zakon tako tražio, pa na proleće po niskim cenama još par zimskih zato što sam brđanin, i često putujem po snegu, pa onda na kraj leta par letnjih, po bagatelnim cenama, jer od onoga što sam kupio zajedno s kolima samo mi je jedan par i dalje pristojan, toliko da će na proleće verovatno pasti još par letnjih guma... a to je plan. Čak sam i felne nabavljao da imam dva seta guma, samo da ih skinem i stavim nove, eventualno da balansiram... tako se to radi. Tako je i moj ćale radio, i moj burazer tako radi.

I moram da vam kažem, nikad neću zaboraviti prolazak Stilom preko Peštera, oko nove godine 2010-e, imao sam napred samo par zimskih, pozadi letnje skoro nove, plesao sam po snegu a nisam prelazio 50 nigde. Svaka krivina je bila vrcka dupe Stilo. Jedini način da ne bude tako je da sam vozio 20 na sat, samo zbog zadnjih letnjih guma.

I uvek možemo kriviti putare, jao, nisu očistili put, a ja sam se klizao autom i nisam zakočio i zaboo sam se u bus ispred mene, ju jadan ja... prvo, učinite ono što je sa vaše strane bitno za bezbednost, a onda kenjajte drugima što oni nisu uradili nešto po tom pitanju, a ne biće krivi putari i samo putari - a što vi nemate zimske gume, nikom ništa ?

S druge strane, ako vas zima počasti suvim vremenom, verovatno ste bacili pare, ali -to nije jedina zima koja čeka vaše zimske gume. Bolje igrati sigurno nego reskirati materijalnu štetu, a potencijalno i nečije (vaše a i tuđe) živote pod geslom , bu hu, jadni mi male plate nema se para, prosto, nije ovo društvo jednakih, na žalost tako smo ga napravili, mi, naši roditelji i svi ostali, ako nemaš para za kuću na dedinju, nemaš, i ne kukaš zato, nego lepo živiš tamo gde možeš.

Ako je skupo, parkiraj kola, poštedi nas sve svih mogućih nedaća, štedi pare za sledeću sezonu... Ili, kupi jeftiniji auto koji možeš održavati, ili stisni se sa druge strane i održavaj tekući kako minimalno mora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj nemoj da preterujete, Pester? Meni je najveca uzbrdica Ugrinovacka u Zemunu :lol:

Nije bas sve tako crno-belo, pogotovo ako se samo vozika po gradu gde se redovno cisti put itd... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema ljutnje, ali nemaju svi para da kupuju cetri gume svakih pola godine..zato ne volim komentare tipa "ko nema para da odrzava auto ne treba ni da ga vozi" ...ne kazem da treba da se vozi na celavim gumama, na celavim ne moze da se vozi ni kad kisa pada... ali dve zimske napred i dve normalne gume nazad, uz normalnu brzinu po snegu i ispavne kocnice su za prosecnog vozaca vise nego dovoljno za bezbednu voznju.. <_<

Zapravo nisi u pravu po dve stavke:

1) Ne kupuješ svakih pola godine 4 nove gume. Letnje koje skineš kada dođe zima, možeš opušteno da vratiš kada zima prođe i isto tako i za zimske. To znači da ti ta dva seta guma traju duplo više nego što bi trajale da ih koristiš pojedinačno tokom cele godine. Zapravo, ako ćemo da teramo mak na konac, kada imaš dva seta guma one ti duže traju jer ako bi recimo vozio zimske preko cele godine one bi se trošile duplo više tokom leta i gubile bi svoja svojstva i ukupno bi manje kilometara prešle nego da ih koristiš samo zimi. Isto važi i za letnje.

2) Koliko god ti komentari grubo zvučali to zaista jeste tako. Auto je kod nas (nažalost) luksuz. To ti je kao kad posadiš voćnjak. On će se verovatno primiti, pa roditi pa ti to voće lepo prodaš ili napraviš rakiju pa svima super. Međutim, da bi to rodilo i prve godine i da bi rađalo narednih godina ti moraš uložiti neki trud i neka sredstva u održavanje tog voćnjaka i na tebi je da proceniš da li ti se uopšte isplati da sadiš voćnjak i koje voće bi bilo najboje posaditi. ;)

Nije bas tako, ali idemo polako ka tome. Vid'la zaba da se konj potkiva...

Cinjenica je da je trosak za gume za 2 seta, u recimo 5 godina smesan, cak i za nekog ko vrlo malo vozi, recimo 10.000km godisnje. Izracunaj koliko si za gorivo i odrzavanje dao za 5 godina ili 50.000km, pa na tu racunicu stavi 200e za 4 Winter1, odnosno 40e po sezoni.

Ko ima 300e da registruje Stila i 700e za gorivo godisnje, ako pomalo vozi, neka ne kenja i za tih 40e godisnje, koji mu donose ugodniju i bezbedniju voznju tokom cele zime. Mislim, kakav je to argument, nemam za leba ,a ne vadim se iz kola. Jos ako cepa po 2 paklice dnevno, svaki komentar je suvisan.

Uboli ste u centar. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MilanLaki

Pa ako ćemo (opet) mak na konac i jeste crno-belo. Već sam pomenuo da je vožnja zimskih guma preko leta i obrnuto čista smrt za gume tako da postoji recimo i taj segment. Opet se daje mnogo više para za jedan zimski/letnji set jer mnogo kraće traje.

S druge strane, ne vidim čemu tolika kuknjava kad je odavno rečeno i potvrđeno da se mogu voziti M+S (tzv. univerzalne (kako se samo naježim kad čujem taj izraz)) preko cele godine i one su i namenjene pomenutoj kategoriji gradskih vozača. I ne vidim šta je problem... ko hoće kako treba ima dva seta, ko neće ima jedan set M+S guma i vozdra. Koliko se priča o ovom pravilu do sada su svi makar jednom menjali gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nema kuknjave samo se malo preteruje u izjavama. Posle 12 god. voznje prvi put prosle godine stavio zimske gume. Voznja je neuporedivo bolja i sve je to OK, ali ako ne izlazite iz grada nema potrebe za onim gore komentarima ;) Ako nemas para da odrzavas i slicno...dajte molim Vas...

Znam znam bice komentara posle ovoga i prozivanja, ali zimske napred, dobre letnje pozadi i lagano (opet kazem za grad i auto put)

Inace prekopirajte temu od prosle godine i bice isti komentari :)

edit: onda idemo dalje, ajde sad svi dimenzija guma i felni kako je fabrika propisala (nema manjeg ET-a i nema distancera i slicnih sra.ja), ideeemo skidajte opruge jer niko od Vas u Srbiji nema atast (nikog nije briga sto niko ne moze da izda isti), ajmo i xsendze jer nije po zakonu, ajmo onda i folije dok se ne donese konacna odluku i u vezi toga i dok naravno neko ne nabavi uredjaj da vrsi atest, skidajte sve palstike i spojlere sto ste nakacili na kola jer sam siguran i da za to treba neki atest :rolleyes: i tako dalje ;) sve ovo utice na bezbednost u saobracaju, nemojte samo reci da nije tako???

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam neke ljude, a vidjam ih dosta po ulicama, koji kupe 2 wintere za zimu, stave na pogonske tockove, na zadnje bilo sta, sledece zime opet nove wintere na pogonske, a pozadi one proslogodisnje i tako furaju bilo leto, bila zima...

prodju sa nekih 10 000 dinara godisnje.

ja licno imam set letnjih i set zimskih i tako mi se najvise svidja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MilanLaki

Kao što rekoh - ko želi po gradu i jedan set može uzeti M+S gume i vozi. To je po zakonu i svim pravilima. Znači ne moraju se imati ni full zimske. Ali činjenice ne mogu da se ospore.

Što se ostatka tiče, zna se da većina stvari koje si naveo ne ugrožavaju bezbednost kao letnje gume zimi. Takođe se zna da postoje rešenja za te stvari (atesti, dozvole itd). To što kod nas te stvari još uvek nisu regulisane to je druga stvar. Zna se da xenoni zahtevaju autonivelaciju ili prskalice. Zna se da tamna stakla nisu požaljna na prednjim staklima. Za spojlere i opruge ne postoje atesti ali postoji odricanje odgovornosti npr preduzeća za puteve ukoliko npr polomiš karter zbog toga što ti je auto niži nego fabrički. Tada je sva odgovornost na tebi.

Dakle, da ne odlazimo od teme, ali činjenica je da ljudi koje nešto boli ne žele da prihvate realnost. Ista priča će biti kada krene "legalizacija" xenona, tamnih stakala i sl. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molim lepo, bolje i M+S iliti univerzalne zimsko-letnje nego letnje.

@MilanLaki

a probaj da kočiš i na ravnom ako ideš 50km/h po delimično očišćenom putu ? zakočićeš, uz dužu zaustavnu putanju, kao i potencijalno u nečiji zadnji deo vozila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se ostatka tiče, zna se da većina stvari koje si naveo ne ugrožavaju bezbednost kao letnje gume zimi. Takođe se zna da postoje rešenja za te stvari (atesti, dozvole itd). To što kod nas te stvari još uvek nisu regulisane to je druga stvar. Zna se da xenoni zahtevaju autonivelaciju ili prskalice. Zna se da tamna stakla nisu požaljna na prednjim staklima. Za spojlere i opruge ne postoje atesti ali postoji odricanje odgovornosti npr preduzeća za puteve ukoliko npr polomiš karter zbog toga što ti je auto niži nego fabrički. Tada je sva odgovornost na tebi.

To sto mozda jos nema u nekom pravilniku, zakonu i gde vec ne znaci da nije po "pravilu" ;) Trenutno po zakonu su potrebne 2 zimske gume, a po "pravilu" kao sto sam rekao i sad i ranije bi bilo lepo da svi imamo 4 zimske.

Ispravan trap je isto toliko bitan za zaustavni put vozila koliko i gume, a svi krate opruge ili stavljaju "neke" druge, a niko ne moze da izda atest za iste...

Da ne duzimo, hteo sam da kazem da po "pravilu" ne bi trebalo raditi mnogo stvari, ali se ipak rade ;)

Opet kazem, sve 4 zimske su idealne, ali i 2 mogu dobro da odrade posao u kombinaciji sa 2 dobre letnje (NE CELAVE (i ne znam zasto se odmah pomisli na celave gume))

Najbitnija stvar je prilagodjavnje brzine i voznje uslovima saobracaja. Ako to ne postujete dzaba i zimska guma i sve ostalo.

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nema kuknjave samo se malo preteruje u izjavama. ... nema potrebe za onim gore komentarima ;) Ako nemas para da odrzavas i slicno...dajte molim Vas...

e baš tako..ko sam ja, ili bilo ko ovde, samo zato što ima dva seta guma, da određujem nekome ko realno nema para za dodatni set, da mu određujem da ne treba uopšte da vozi <_<

Opet kazem, sve 4 zimske su idealne, ali i 2 mogu dobro da odrade posao u kombinaciji sa 2 dobre letnje (NE CELAVE (i ne znam zasto se odmah pomisli na celave gume))

Najbitnija stvar je prilagodjavnje brzine i voznje uslovima saobracaja. Ako to ne postujete dzaba i zimska guma i sve ostalo.

upravo ovo.. :thumbup:

Poznajem puno ljudi koji nikada nisu imali ni najmanje čukanje, dok se zimske gume nisu ni spominjale..voze stojadine ili jugiće čija je vrednost malo veća od dva seta guma..šta oni vama da kažu - ko ne zna da vozi po snegu.. :harhar::thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja sam vozio juga, baš tako, živeo tamo gde zima traje šest meseci, vozio i sa letnjim i sa zimskim gumama po snegu, razlika je tu još uočljivija, jer ti auti nemaju ni ABS ni ESP ni ASR ni sve te fensi skraćenice...

Te priče, samo pažljivo i može i sa letnjim gumama, može, do iza ćoška, da kupiš cigare u prodavnici... toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MilanLaki & VladaNS

Jel' kontate da se po novom Pravilniku ne moraju imati dva seta guma? Dovljno je imati jedan M+S. Stvarno ne razumem šta je poenta vaših odgovora. Branite stav da su komentari tipa: "ko nema para da održava auto ne treba ni da ga vozi" neprimereni i da nisu na mestu ili želite da kažete nešto drugo što ima veze sa zimskim/letnjim gumama? Ako je ovo prvo, toga bi svi trebalo da budu svesni ne samo za automobil već za sve segmente života. Ako ne možeš da plaćaš dadžbine za stan u kome živiš zbog njegove veličine ili lokacije, logično je da promeniš mesto stanovanja. Ako želiš da se ne inficiraš od prljavog escajga dok jedeš treba da ga redovno pereš. Ako želiš da ti se cipele ne raspadnu posle 3 meseca treba da ih čistiš i mažeš kremom za zaštitu.

Postavite stvari malo šire od konkretne situacije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Branite stav da su komentari tipa: "ko nema para da održava auto ne treba ni da ga vozi" neprimereni i da nisu na mestu

Da. :thumbup:

I to ne zbog sebe, ja imam kući dva auta, maksimalno su održavani, imam i zimske gume za njih, ali znam da je mnogima to preveliki trošak, a da im auto jednostavno treba, jer možda moraju da prevezu nekog bolesnog ili nepokretnog..a u ovoj državi se ne poštuje pravilo da zaposlen čovek ima pravo na zaradu i zdravstveno osiguranje (a koje mu je uskraćeno, i niko zbog toga neće nikada odgovarati), malo je bezveze da im mi ovde "zabranjujemo" ljudima da voze..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj Dovla ne preteruj. Ne znam gde ste Vi svi rodjeni, ali ja sam u Srbiji ;) Kada bi odrzavao sve sto treba da bude "ispravno" mogao bih odmah jedan skok sa recimo novog mosta na Adi, jer za vecinu u ovoj drzavi to jednostavno nije moguce ;)(ne mislim samo na automobile) Auto odrzavam da bude bezbedan za voznju, tako vec uspesno vise od decenije i trudicu se da ostane tako. Do prosle godine barem 80% ljudi u Srbiji nje znalo da postoje zimske gume (sve do novog zakona)

Sagledajte vi stvari malo sire, ja jesam. Nemam ja nista protiv zimskih guma (kad se vec uhvatismo za njih) samo DA, smeta mi sto dramatizujete stvari samo tako.

Molim Vas drzite se automobila jer je ovo forum namenjen za to. Nemojte mi pricati o zivotu, zivljenju i slicnim temama. Daleko bi dogurali, a kao sto rekoh ovaj forum nije za to. I bez primera ala Mladja Dinkic jabuke, kruske, cipele i sl. alergican sam na to :lol:

Sve u svemu neka radi ko sta hoce i gotovo. Imamo organe reda pa neka oni donose odluke, presude, kazne...toliko B)

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ja cu uzeti dve nove zimske i dve polovne,to je neka kobinacija koja mi odgovara...u SDu slaba ponuda...strashno

Tako cu i ja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojte leti voziti na zimskim gumama nista gore nema od toga, letos sam ja krenuo na put tako sa skoro novim sava eskimo 2-3 puta malo jace usao u krivinu na vrucem asfaltu i kao rezultat jedna guma je eksplodirala...Zimske leti :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre kupovina zimskih guma, mozda bi trebali da potrazite malo podatke kakve su te gume... Gledajuci na jednom sajtu, vecina ovih niskobudzetnih zimskih guma koje se kupuju kod nas su u suvim uslovima po 5-10% losije u odnosu na jedne kvalitatne letnje, po mokrom istog kvaliteta pa neke cak i losije, jedino po cistom snegu su bolje za nekih 10-15%... U Vojvodini manje vise imate svega 2 do 3 nedelje snega od toga mozda samo par dana se ne ocisti sneg sa kolovoza, tako da ne znam koliko je povecanje bezbednosti u pitanju... Tek zimske gume tamo sa po 80-100e za komad, i to u nekim balonskim dimenzijama imaju neke drasticne prednosti naspram letnjih...

Ja sam prosle godine putovao iz SU u BP i oko polovina puta je bila okovana snegom (te noci je sneg padao a naravno nase putare je to iznenadilo pa nisu mogli da popsipaju so) i vozio sam letnje gume i vozio brzinama u nekim trenutcima i preko 100km/h nisam imao nikakvih problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mešajte M+S sa all-season. U pitanju su dve različite oznake za gumu, tj mogu biti zajedno na gumi, ali i ne moraju. Klasične zimske gume su danas najčešće M+S, a i all-season su najčešće M+S.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosle zime, kada je pao prvi veci sneg, ja sam imao veoma neprijatno iskustvo. Naime, vozio sam letnje gume (dobre), pao sneg junacki, poledilo, a ja k'o za inat krenuo putem koji se ne cisti odmah. U pitanju je nizbrdica (Bosanska ulica, ko je iz Kg-a zna). Isao sam 20-30 maksimalno sa ciljem da vidim kakva je podloga, bio sam pazljiv. Samo sam pipnuo kocnicu i to je bilo to. Auto je poceo da gubi kontrolu i da se okrece. Bila mi je prva zima sa Fiatom (pre toga vozio Keca). Okrenuo sam se i klizao nizbrdo bez ikakve kontrole. Pokusao sam da ispravim auto ali nije imalo efekta. Volan ne reaguje, kocenje nema nikakvog efekta. Na kraju sam se zaustavio tako sto sam prednjim tockovima udario u ivicnjak i stao. Sreca je bila da nije isao niko u susret, a ni iza mene. Moglo je da bude jos gore ali eto, srecom nije bilo nista na kraju. Nekako sam uspeo da se spustim do sporedne ulicice i da se izvucem. Malo moje neiskustvo u takvim situacijama, malo vise letnje gume, mnogo vise klizav put - dovoljno uzroka za katastrofu.

Nakon toga sam cele zime vozio kao po jajima. Jeste da su putevi u gradu ocisceni ali ne mogu svi biti ocisceni. Npr, relacija koju sam najcesce prelazio zimi je bila u jednom delu pod ledom, a nema alternative. Bukvalno na svaki malo jaci pritisak kocnice auto proklizava, a brzina 20km/h. Ne zelim ni da pomisljam kako bi bilo da je veca brzina i iznenadno kocenje.

Ove zime cu da uzmem zimske i to bez razmisljanja. Imam celicne 14" koje su bile na autu kad sam ga kupio i taman da kompletiram dva seta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče M+S guma one mogu biti letnje, zimske ili univerzalne (za sve sezone). Ja sam viđao sve tri vrste sa oznakom M+S, a naš Zakon predviđa zimske gume ili "pneumatike sa oznakom M+S". Konkretno u ovoj priči sam mislio na univerzalne gume, tj. da se može imati JEDAN set univerzalnih guma preko cele godine.

A priča o brdovitim ili nebrdovitim putevima... dajte... <_< Najbolje sada da se definišu ulice u krugu dvojke da nisu brdovite i da se može sa dve gume, a Banovo Brdo, Mirijevo i Miljakovac da moraju obavezno sve 4 zimske i to ekserice + lanci na svim točkovima i 4 crnca da kopaju sneg ispred :rolleyes: Zakon mora biti univerzalan i negde zahteva više nego što je možda realno potrebno, ali negde zahteva i manje. Ali isto tako, kao i svaki drugi Zakon, poseduje određenu dozu fleksibilnosti da se može naći neka ravnoteža u vidu univerzalnih guma sa M+S oznakom.

I oko ovog poslednjeg... ko se imalo bavi novinarstvom i "političkim izražavanjem" ukapiraće ovu jeftinu foru i pokušaj opravdanja vlasti za ovaj glupi predizborni fazon. Dakle, u rečenici je iskorišćena tzv. "pozitivna odredba" koja glasi: "...a bezbednost saobraćaja ne bi bila drastičnije ugrožena...", a ustvari znači: "...a bezbednost saobraćaja ne bi bila drastičnije poboljšana..." jer poenta uvođenja zimskih guma jeste poboljšanje bezbednosti, a ne njeno ugrožavanje. Dakle još prostije rečeno: "biće sve isto kao i do sad". ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e bre ljudi, udjosmo u raspravu dal' je bolje zimske ili letnje zimi...niko ovde (barem ja nisam) nije rekao da su zimske gume glupost.. :thumbup: Naravno, i dalje ostaje moje misljenje da je mnogo bitnije voziti obazrivo nego opusteno sa zimskim.. :rolleyes:

meni samo upadose u oci oni rigorozni komentari.. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rastegla se rasprava , beonjace mi pobelele...leleleeeee :thumbup:

Kao ona o potkovici i cigi ! Iz informacija koje ja imam stoji da na trzistu nema dovoljno zimskih guma iz domace radinosti a kao niko ne moze vozace ili drugim recima gradjane naterati da kupuje pneumatike stranih proizvodjaca! Sad , ko ovde koga malko zeki. Bas lepo da ne kazem lijepo se mi, i ja sa Vama, ovde zekimo o opste poznatim i priznatim stvarima a ONI tamo sucu rukave i kar...u gomilu ! Ops , ote mi se ! :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...