Jump to content
FAS Goran
phantom

Zima bez zimskih guma? / zimske gume od...?

Recommended Posts

Do prošle godine, nisam imao pojma o tome ša su zimske gume.

Kupio sam, najjeftinije Tigrice Winterice, rekoh da probam( :question: )....i oduševio se lakoćom vožnje po snegu, ali uopšte samim ponašanjem vozila po putu na hladnom vremenu.

Sećam se, decembar 2009. godine, na -20, 25 sam se vozio sa letnjim gumama i toliko mi se tresao auto, da preko 80 km/h na auto-putu nisam smeo voziti. Decembar 2010, 120-130 km/h, kao da je leto....ništa ne trese, ne drma...milina. :thumbsup:

Naravno, ni zimske gume nisu svemoguće i mora se voditi računa šta se radi i gde se radi, ali opet ste bar 100 % sigurniji sa zimskim nego bez njih.

Jbg, tih 100, 200 pa i više stotina evra jeste puno novca za većinu, ali vožnja je sigurnija....zar ne? :yes

I najjeftinija i najgora zimska guma po snegu, bolja je od najbolje letnje!

Zima bez zimskih guma??? Ne hvala.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma evo prodje i 2 novembar,a temperature ovih dana kao u septembru,pa ni sam ne znam dal da montiram zimske gume,

Ovi sto donose zakone ne znaju ni oni sta oce, smisljaju nacin, na koji nacin jos koji dinar da uzmu :wallbash:

Sto se tice prave zime i zimskih uslova, samo sve 4 zimske i bez brige

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam sve citao, mozda je bilo

valjda moze ako nemas zimske da imas letnje ali sa vise od 4mm sare

ja zamenih jer mi letnje prelaze lagano u slikove, da su bolje jos ne bi menjao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne stavljam zimske dok zima realno ne dođe! Znam provereno da mi još uvek letnje bolje drže od zimskih, asfalt je suv, temperature su daleko od minusa... Prošle godine sam tako sa zimskim gumama plesao kao balerina po putu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam tako odlagao pre 2 godine, a onda sam kvrcno felnu na ivičnjak kad sam otklizao po snežini koja je tako zavejala početkom decembra. :) :) :) Ajd' da sam morao da ih kupujem, nego su komplet zimski točkovi bili spremni na terasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znate sta meni nije jasno u celoj ovoj prici o zimskim gumama?

kako je moguce da vi sami sebi niste najvazniji na svetu, plus oni koje vozite u tim kolima ?

iskreno, boli me cose za zakonske odredbe o istim, zdrav razum mi nalaze da se skrpim i stavim lepo sve 4 zimske ili sve 4 letnje, zbog mog sopstvenog dupeta i investiranih para u taj isti auto.

Isto kao sto kupujem cipele i cizme za zimu, jer boze moj ne idem zimi u sandalama, tako kupujem i gume, nisam dovoljno bogata da kupujem jeftine stvari. Kad sam kupila ovaj auto, prvo sam kupila 4 nove letnje pa na zimu i 4 nove zimske, i brat bratu, ja sam mirna bar 4 godine.

A oni koji kukaju da nemaju para, a ovamo budze xenone i nove mape i besno ozvucenje i ostale gluposti po kolima bez kojih se moze, i ne treba da voze, jer su samozivi i gledaju samo sebe. Pun grad takvih.

Ne znam kako je vaznije postalo da se budze takve stvari a da se stedi na gumama koje zivot znace. Slobodno mogu da masu koje kakvim uredbama sta je obavezno a sta nije, u ovom slucaju broj obaveznih zimskih pneumatika, al onda nek sednu na tu istu uredbu pa nek se voze na njoj da vidim kako se ponasa na hladnom, snegu il ledu. Ne dao bog da me neko stigne a da ima celestonke il letnje gume,kao prosle zime sto me stigao.

Edited by Irokanji

Share this post


Link to post
Share on other sites

E neka si im rekla. Al` džaba i ja pričao, niko ništa ne razume. Dok ne okusi na svojoj koži... Džaba izreka da se treba učiti na drugima, vole ljudi da se uče na sebi. wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA mozda nisam pravi primer, ali kupim ti ja prosle godine zimske gume. Po prvi put u zivotu, Winter1.

Montiram to na auto, i odma primetim da slajfuje kad krecem i a malo kasnije i da vuce u stranu.

I sutradan ja kao da vidim da li stvarno vuce u stranu, kad ono vuce, i ja iznerviran i zamisljen prodjem kroz raskrsnicu, i ne primetim auto koji se doduse zaleteo, ali je imao i prednost.

I slupam se kao nikad u zivoru, pola auta zamenim, a i coveku urnisem auto, sreca pa mi nismo imali povrede...

Gume su ostale citave,i pruzile mi priliku da se uverim da su lose i nesigurne, po suvom, te da auto slajfuje pri startu i sulja pri svakom jacem kocenju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Winter1 je korektna guma SAMO po snegu i na "mekoj" površini. Za vožnju po asfaltu (suvom ili mokrom) kupi krštenu gumu ;) a to što vuče u stranu treba proveriti trap da li je centriran ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni samo nije jasno zašto svi misle ako stave zimske gume da su bezbedni na ledu i snegu itd...? Još uvek nije izmišljena guma koja ima prijanjanje na ledu, sem nekadašnjih ekserica! Otkad znam za sebe svake zime barem jednom putujem sa porodicom ili drugačije, a često u najgorim vremenskim periodima. Jedne godine sam 25 sati putovao do primorja u Crnoj Gori, kada su čak i primorski gradovi bili zavejani u snegu! Video sam i iskusio svašta. U nekim situacijama jednostavno nikakva guma nije od pomoći. Dođe se do situacije da jedino lanci mogu da pomognu.

Sto puta sam rekao da podržavam korišćenje zimskih pneumatika koji svakako obezbeđuju bolje držanje po snegu, i u svakom slučaju su poželjne! Međutim,ono što ni jedna guma ne može da obezbedi je savest vozača. Jednostavno je činjenica da ukoliko se brzina ne prilagodi ne postoji ni jedna guma koja će sprečiti, ne daj Bože, nezgodu! Ali na pitanje da li se u Beogradu zimi može bez zimskih guma, odgovor u mom slučaju bi bio da može ukoliko drugačije nije izvodljivo iz xy razloga! U gradu, gde sve veće ulice gotovo nikada nisu prekrivene snegom, i priča kako je zimska guma mogla da spasi nečiju glavu,jer bi se sa zimskom gumom pri 130 km/h sigurno zaustavio pre bankine, ali nije jer je imao letnju gumu, po meni ne pije vodu! Jednostavno, hoću da kažem da kada bi se svi u saobraćaju ponašali korektno i manje bahato problema bi bilo manje. Statistika kaže da se zimi dogodi 6 puta više saobraćajki nego leti, a to je sigurno zato jer niko od učesnika nije imao zimsku gumu, a svakako uzrok nije neprilagođena brzina uslovima na putu! :unsure:

Edited by banjo1990

Share this post


Link to post
Share on other sites

A šta ćemo sa parkinzima u tom istom Beogradu, tačnije oko zgrada kao i u ulicama po kraju?

Ja sam letnjim nisam mogao da se popnem na trotoar, klizao vamo tamo, morao da nalećem ko manijak, ujutru kad opet napada nisam mogao da izađem, gura komšija, seda na haubu...nisam mogao ni da uđem na parking ispred garaža koji ima maaaaalu uzbrdicu na ulazu...

Sa zimskim BF Goodrich mali gas i uđem i izađem u koji oćeš sneg. Po suvom i na asfaltu takođe bolje koče nego letnje Michelin, čak i kad je temperatura 15-20 stepeni.

I ne može niko da me ubedi da nije tako, sam sam doživeo.

Pošto sam godinama vozio sa letnjim, znam da se bez njih može, ali je totalno bespredmetno porediti letnje i zimske.

Čak mi se desilo jednom sa letnjim da sam u Milana Rakića na nizbrdo, nakon ležećeg policajca pipnuo kočnicu i ceo auto se zaneo u levo, počeo bočno da klizim, u drugu, gas, volan desno, okrenem se vozačevim bokom da klizim, gas levo ispravim se nekako...sreća niko nije naišao. A nije ni bilo nešto puno snega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mishelin Alpin 1 (zimska) širine 205, bolje prijanja na suvom asvaltu od Mishelin Pilota Širine 225 na +11C.

Proverio pre neki dan.

Razliku u ponašanju na nižim zimskim temperaturama kiši sneku ledu ne bih komentarisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa Jugisom pre sto godina ostao na vrlo blagoj nizbrdici koja je bila parking negde u Sumicama. Dosao malo u goste, malo zavejalo i auto je ostao na parkingu. Pre toga sam se posteno preznojio da ne polupam druga kola tamo dok sam se borio da izadjem.

Sve u svemu, islepao ga cale sa nivom ujutru, kupili zimske i po 3x gorem snegu je izlazio gde hoces i kako hoces. Iste zime sam vozio iza RAV4 koji je ostao zarobljen u kolotrazima i nije uspeo da izadje iz njih da se uparkira, dok sam ja glat prelazio preko kolotraga. Ni 4x4 ne pomaze sa univerzalnim gumama, tj nova zimska je bolja cak i na 2 vuce.

Svakako oprez sa zimskom gumom po lepom i toplom vremenu, narocito ako je bljuzgavo. Takodje ne zaboraviti da nikakva tehnologija ne moze da zameni aktivno ucesce iskusnog vozaca sa dobrim osecajem za voznju.

Ja volim zimu i volim kad auto kliza. Igrajte se sa kolima na bezbednom delu puta. Ja sam bio te srece da vozikam kola jos u vreme kad su putevi stvarno bili sasvim pusti kad zaveje uvece na NBGD. Obavezno sam jurcao po zavejanim sirokim ulicama i uklizavao kroz raskrsnice pod rucnom. Mnogo takve stvari mogu da koriste kada se zadesi da zatrebaju.

Edited by nidza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je omiljena zimska vragolija sa prednjom vucom bilo isparkiravanje kada treba da se okrenes za 180 i odes u drugom smeru :)

Bitno je da nema nikog iza, stojim u mestu parkiran uz trotoar, namotam pun desni, ubacim u rikverc, pola gasa je dovoljno, pustim kvacilo i auto samo zabaci njusku bez da mrdne zadnjim tockovima. :D

Lepo je zezanje po snegu, kad napada ono, taman da zabeli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ee vragolije po snegu sa autom su zaista nesto novo,sto se tice same voznje za obicnog vozaca,samo ako je sve bezbedno i da nema drugih auta u blizini,ja tako nesto radim ispod ostruznickog mosta,gde nema zive duse,a kad padne prvi ja napravim tragove sa autom :thumbsup:

i moze da pomogne,kad se nadjes u nekoj stvarnoj situaciji na putu,da odreagujes najbolje tada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske gume nisu uslov za isplatu osiguranja

osiguranje%20gume.jpg

Osiguravajuće kuće ne uslovljavaju isplatu štete odgovarajućim pneumaticima. Internim aktima nije moguće suspendovati pojedine zakonske odredbe

Osiguravajuće kuće u Srbiji neće uslovljavati isplatu eventualne štete na vozilima u zimskom periodu tako što će zahtevati da vozilo ima sve četiri zimske gume, a ne samo dve na pogonskim točkovima ili letnje s najmanje četiri milimetra dubokom šarom, kako je propisano uredbom nadležnog ministarstva. Mnogobrojni čitaoci su zvali redakciju ''Novosti'' tvrdeći da pojedine osiguravajuće kuće zahtevaju da vozilo ima sve četiri zimske gume.

- Način izdavanja polise osiguranja regulisan je zakonom i podzakonskim aktima koje donose najviši državni organi Republike Srbije. To znači da je nemoguće da bilo ko internim aktima ''suspenduje'' pojedine zakonske odredbe - kaže Zoran Ćirić, savetnik za odnose sa javnošću Udruženja osiguravača Srbije.

- Potpuna je dezinformacija da postoji bilo kakav dogovor osiguravajućih kuća da ne izdaju polise obaveznog osiguranja ukoliko vlasnik vozila ne poseduje zimske gume.

Kada je u pitanju mogućnost da osiguravajuća kuća odluči da ne isplati štetu zato što je njen osiguranik vozio automobil sa letnjim gumama u zimskom periodu i izazvao saobraćajnu nezgodu, to je takođe velika dezinformacija, tvrdi Ćirić.

Osiguravajuća kuća je preuzela na sebe obavezu isplate štete oštećenom, i oštećena strana neće trpeti nikakve negativne posledice. Međutim, od onoga ko je izazvao i počinio štetu osiguravajuća kuća može da traži isplatu regresa (na ime isplaćene štete), ali samo ukoliko se dokaže da je, u ovom slučaju, nezgodu i štetu trećem licu prouzrokovala vožnja s letnjim gumama u zimskim uslovima, što se, po zakonu, karakteriše kao tehnička neispravnost vozila.

Četiri osnova

- Postoje četiri osnova po kojima osiguravajuće kuće ne isplaćuju štetu. Ako je vozač vozio u alkoholisanom stanju, ako je pobegao s mesta udesa, ako je vozio bez dozvole (nije položio vozački) i ako je vozilo bilo tehnički neispravno - objašnjava Damir Okanović, iz Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja. - Međutim, ukoliko vozite automobil u skladu sa važećim zakonom, u ovom slučaju uredbom, jasno je da vas niko ne može zbog toga kažnjavati.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam prosle zime sa sve 4 zimske klizao i preleteo lezici, posle toga se zaglavio u brdu snega kraj puta, valjda me to zaustavilo. Srecom nisam zavrsio u fokusa koji mi je isao u susret, ove zime nemam zimske gume i ne planiram da vozim auto osim kad je vreme podobno za voznju sa letnjim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske gume obavezne od...?

Skoda-Superb_Combi_4x4_2010_1024x768_wallpaper_09.jpg

Prvog novembra na snagu stupa pravilnik koji propisuje da vlasnici automobila tokom zime moraju da imaju sve četiri zimske ili "univerzalne" (M plus S), šara nije plića od četiri milimetra i to samo tokom snežnih dana ili kada na putu ima leda ili poledice. Ukoliko je bez padavina i leda dozvoljena je upotreba guma koje nisu za zimu.

Ova odluka izazvala je oprečne stavove u javnosti, od otvorenog negodovanja, do prihvatanja ove odluke kao racionalne i u korist vozača koji automobile koriste samo po lepom vremenu jer ovako neće biti izloženi trošku. Imajući ovo u vidu sajt Internet prodaja guma sproveo je istraživanje, u kojem je učestvovalo oko 6.000 ljudi, u nameri da sazna da li će se građani pridržavati novog pravilnika, koliko često kupuju gume i koji faktori najviše utiču na njihov izbor.

Najveći broj ispitanika, njih 47 odsto, rekao je da će kupiti sve četiri zimske gume, kako to propisuje pravilnik, i koristiti ih tokom zime. njih 38 odsto reklo je da će voziti sa gumama koje poseduju bez obzira vremenske uslove, što znači da se neće pridržavati pravilnika, dok je 15 odsto vozača odgovorilo da će voziti sa letnjim gumama ali samo kada na putevima nema snega i leda, što sada dozvoljava ovaj pravilnik.

gume%201.jpg

Na pitanje "koliko često kupujete gume", najviše ispitanika odgovorilo je da to čini jednom u dve do tri godine godine (46 odsto), zatim slede oni koji to čine svake treće godine ili ređe (29 odsto), a najmanje je onih koji to čine svake godine 25 odsto. Ovi poslednji su ujedno i vozači koji godišnje pređu veliki broj kilometara zbog čega je i gume potrebno češće menjati.

Budući da materijalna situacija u našoj zemlji nije najsjajnija neki vozači odlučuju se i za kupovinu polovnih guma, što sa aspekta bezbednosti može biti rizično. Onih koji bi zbog cene kupili polovne gume ima 25 odsto. Međutim, najviše je onih koji bi kupili nove, makar i malo skuplje gume ali da su bezbednije i dugotrajnije (56 odsto). Dok je 19 odsto onih koji bi kupili nove ali najjeftinije. Njima je cena najvažniji faktor ali je i bezbednost u gotovo istoj ravni.

gume%2011.jpg

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispašćemo savesniji od pola Evrope. Gledam često i zimi i leti gume po vozilima i svi imaju po dva kompleta, zimi letnji komplet a leti zimski komplet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo me zanima da li će 706 koja se kod mene vozi imati zimske gume?! Autobusu bukvalno poigrava zadnji deo kakve gume ima, vire već žice iz njih i koliko vidim nikom ne pada na pamet da ih promeni. Kada, daleko bilo, vozim iza autobusa, moram da napravim rastojanje barem 50 metara da me ne bi gušili dimovi koji iz njega izlaze i to je sasvim ok, ali kada putničko vozilo u vlasništvu civila ima letnje gume ili, daleko bilo, nije euro 3 to je već prekršaj za zatvor :rant: Mnogo mi smeta što većina pravila ne važi za sve. Ja sigurno neću uzimati zimske gume ove godine jer imam još jedan servis da odradim sledeće nedelje i posle toga neće biti para ni za šta, ali ove gume kod mene su potpuno nove i univerzalne su. Kola neću sigurno voziti po snegu i tada će biti garažirana, a ako me zaustave po suvom i prigovore mi nešto, imaću svašta da im kažem :popo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guma neće biti tako da bolje se drži iza 706-tice nego ispred (da te slučajno negde ne prignječi). I beži što dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni ova izmena pravilnika je sasvim OK!

Dakle vozaci nisu prisiljeni kupovati zimske gume ako se po snegu ne voze.

Ukoliko se na zavejanom putu u kontroli saobracaja zatekne vozilo bez zimske opreme tada bi po mom misljenju kazne trebale zestoke jer je takvo vozilo opasno!

Do sada je policija uredno zaustavljala i kontrolisala zimsku opremu pocetkom novembra na +15 stupnjeva i koga su uhvatili tesko je prosao bez kazne!

Zimus po onom haosu od vremena na -20 nikada nikoga ni pitali a kamo li pogledali ima li zimsku opremu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...