Jump to content
FAS Goran
phantom

Zima bez zimskih guma? / zimske gume od...?

Recommended Posts

Meni je zanimljivo što ovakva rasprava uopšte postoji na automobilskom forumu. Ovde bi trebalo da su mahom ljubitelji automobila, a ne oni kojima je auto nužno zlo. Prema tome, dragi moji ljubitelji automobila, za i zimsko uživanje u automobilu su neophodne zimske gume.

Stvarno se čudim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja se čudim koliko ljudi samo sebe gledaju. <_< Ja ne znam šta ti imaš od uredbe da je obavezno imati zimske gume? Niko nije rekao nikad da je zabranjeno, pa da ne možeš da ih imaš ako ti je volja. :question:

Vozi ti kako hoćeš, a ako ne znaš da postoje ljudi koji jedva sastavljaju kraj sa krajem, onda ti baš uživaš.. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je zanimljivo što ovakva rasprava uopšte postoji na automobilskom forumu. Ovde bi trebalo da su mahom ljubitelji automobila, a ne oni kojima je auto nužno zlo. Prema tome, dragi moji ljubitelji automobila, za i zimsko uživanje u automobilu su neophodne zimske gume.

Stvarno se čudim.

I ja ! Uz sve nedaće koje znam da pojedinci imaju, zaista mi nije jasan taj šatro štedeći stav, na pogrešnom mestu. Ali ok.

Naf sed.Sto ljudi dvesta sisa / muda (koje gore dole od prisusta uranijuma).

izvinjavam se za off...

Edited by Dimitrije Munćan

Share this post


Link to post
Share on other sites

M+S bi trebalo da bude Mud+Snow (blato+sneg)

po tome ispada da je to zimska guma

mnogi (bar ovde) misle da je to zimsko letnja

Upravo tako :thumbup: Ta gume se voznjom leti doslovno raspadne, znaci moras imati 2 seta guma i nema ti druge...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cak i u Beogradu ti trebaju zimske gume zimi, jer Beograd je brdovit grad a kada sneg napada spasavaj se ko moze dok putari ne prodju. Na stranu sto ima ulica koje nikada ne bivaju ociscene.

Zbog licne bezbednosti, bezbednosti clanova porodice koji se voze samnom i na kraju bezbednosti ostalih sa kojima delim ovaj grad, kupio sam dva seta guma. Nisam se pokajao. Zimi je zimska nezamenljiva, kao i leti letnja.

Trosak.... jbg, troskovi su svugde oko nas. To je jednostavno tako. Mora covek da se ustine malo za stvari sa kojima nema zezanja. Na stranu sto znam ljude koji su u stanju da izdvoje 700 eur za mobilni ili comp, ali im ne pada na pamet da zamene gume.

Sto se tice vlasti i glupavih odluka iste, mene more mnoge druge stvari.

Npr. reket parking servisa, konkretno doplatne karte za nas koji radimo usluznu delatnost po centru a oni nemaju nikakav modus da nam omoguce produzeno parkiranje u zonama. Sve sto znaju je da nam roknu doplatnu kartu po suludoj ceni od 45 sati parkinga za jedan dan.

Ali da ne idem u off...

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boze sacuvaj, stvarno sam se iznenadio komentarima nekih ljudi koji ne zele da izdvoje makar po 20 eura za dobre polovnjake umesto da lete po gradu kao na sankama. Ja sam takodje misljenja da svaka osoba koja vozi automobil treba da obezbedi sebi odgovarajuce pneumatike za svako zimsko doba. I ne dva, vec sva cetiri.

A koliko vidim, nijedan ucesnik rasprave ne vozi "jeftina" kola pa da se nema bar za polovnjake.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja se i dalje cudim komentara kako neki ljudi opravdavaju kupovina nekih polovnjaca od 20e i sta im to znaci da su dobre? Da imaju sare :wallbash: Nova Sava, Trajal a neverujem ni da je tigar mnogo bolji su u nivou ponasanja ko novi Michelin u letnjoj sari, roadstone kao nova je losija od nove letnje Michelin, kakve li su onda te polovnjace... Ljudu misle ako ima pahuljicu i saru onda je odma bolja od letnje, a i jes glupi ovi u Svedskoj, budale ladno dozvolile da se voze letnje gume i zimi...

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja uvek procitam dva puta post pre nego sto ga postavim. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem da i ovi voze sa letnjim gumama i proklizavaju ovako fino kontrolisano :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je sve isto ko prošle godine, to onda znači da po važećim propisima:

- mogu sve 4 zimske, ali one ne mogu na leto.

- mogu sve 4 letnje, ali šara 4 mm ili više (one mogu i na leto).

- mogu all season gume (gume sa oznakom M+S, bez pahuiljice) tokom svih 12 meseci.

U pogledu povećanja bezbednbosti saobraćaja, najbezbednije je u zimskim uslovima imati sve 4 zimske.

Nažalost, propisi kažu da je ok imati i all season gume tokom svih 12 meseci, a sa njima niti si leti jednako siguran kao sa klasičnim letnjim, niti si zimi bezbedan kao sa klasičnim zimskim. Čak je možda u tom poređenju bezbednije imati dobre letnje tokom 12 meseci, jer si tokom leta sa njima mnogo sigurniji nego sa all season, a zimi teško da si lošiji ukoliko je već dobra šara. Da, znam da nije samo šara kod zimskih guma, nego je i njen sastav drugačiji u odnosu na letnje, ali...

Sve ovo pričam jer poslednje 3-4 godine vozim all season gume i...zimi su ok za mali sneg, utaban sneg.

Leti su loše, naročito po velikim vrućinama jer se ponašaju kao žvaka, ugibaju gde i ne bi trebalo, škripe već na 40 u malo oštrijoj krivini, duži je zaustavni put nego sa klasičnim letnjim.

------------------------------------------

p.s. Malo sam i pročistio temu. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vozim zimske gume i leti i ništa mi ne fali. Možda neko od vas vozi trke po gradu u toku leta pa mu se ugiba i raspada zimska guma. A, gledam većina u BGDu vozi zimske gume tokom cele godine i niko se ne žali. Kada riknu zimske kupiću opet nove zimske i voziću ih cele godine. Vozim BF GOODRICH winter g, pre dve goidne nje bilo nigde tigar winter1 pa sam njih kupio i dobre su. Mada mislim da je TIGAR WINTER1 fenomenalna guma i gledaću njih da kupim, zdravlje od boga, za dve godine.

U BGDu kada padne sneg teško da može da se vozi letnja guma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije toliko strašno voziti zimske gume leti. Veći je problem što ta guma nije predviđena za velike temperature i što tokom leta na velikim temperaturama gubi svoju mekoću i svojstva i već posle dva leta postaje tvrda i plastična kao i letnja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A u sta se tek pretvara letnja guma na minusu, to je katastrofa. Ja sam pre kraja zime sillom prilika uzeo nove letnje i mogu da potvrdim da voznja sa novom letnjom gumom nije bolja od voznje sa polovnom zimskom gumom koja ima OK saru. Jednostavno su gume pravljene za razlicite uslove i temperature.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam resio problem tako sto imam 2 seta felni i 2 seta guma, 4 letnje i 4 zimske, i kad dodje vreme samo presaltam tockove i ne razmisljam o vulkanizerima, montazama, balansiranjima itd. Na kraju kad se sve sabere i oduzme, tako dodje najjeftinije.

Zimske gume leti su mnogo bucne po asfaltu i mnogo se trose i propadaju na suncu, a letnje zimi su jos gora varijanta, kao slikove da vozis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primena Pravilnika o obaveznom posedovanju sve četiri zimske gume odlaže se za sledeću zimu

opel%20corsa%20zima%202010.jpg

Primena Pravilnika o obaveznom posedovanju sve četiri zimske gume na vozilima odlaže se za sledeću zimsku sezonu 2012/2013, saopšteno je danas iz Ministarstva za infrastukturu i energetiku.

U saopštenju se navodi da je sa Ministarstvom unutrašnjih poslova dogovoreno da se "do stupanja na snagu te odredbe Pravilnika striktno kao i prošle godine primenjuju odredbe starog Pravilnika, kojim se predviđa obaveza upotrebe najmanje dve zimske gume na pogonskim točkovima, ili letnje guma sa najmanje četiri milimetra dubine šare, kao i upotreba lanaca na pogonskim točkovima".

"Odluku donosim imajući u vidu da se bliže zimski uslovi u saobraćaju i da su proizvođači i distributeri guma izrazili zabrinutost da svi građani možda neće moći da obezbede sigurne i skupe gume, čime bi doveli u pitanje i samu primenu Pravilnika", rekao je resorni ministar Milutin Mrkonjić.

Komitet za bezbednost saobraćaja Srbije je danas predložio da se Pravilnik o obaveznoj upotrebi zimske opreme izmeni tako da zimske gume moraju biti na svim točkovima vozila samo kada to nalažu uslovi na putu. Time se, smatraju u Komitetu, ne bi ugrožavala bezbednost učesnika u saobraćaju, a istovremeno bi bilo uvaženo materijalno stanje građana. Kada se temperatura opadne ili počne sneg, u saobraćaju bi smela da učestvuju samo vozila koja imaju zimske pneumatike na svim točkovima i ostalu zimsku opremu, predlaže Komitet. Motorna vozila koja nemaju zimske gume na svim točkovima, smela bi da učestvuju u saobraćaju uvek kada su kolovozi suvi i kada temperatura nije niska, piše u saopštenju Komiteta.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da da, gospodin Okanovic danas izjavio da su od SUTRA obavezne sve 4 zimske gume na automobilima, po novom pravilniku....

Mrkonjicevo odlaganje nije proslo jer nije jos objavnjeno u sluzbenom glasniku.... wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlasnici vozila u Srbiji su od sutra do 1. aprila obavezni da imaju zimsku opremu i kao i prethodne sezone moći će da koriste sve četiri letnje gume ako imaju šaru dubine najmanje četiri milimetara ili dve zimske gume na pogonskim točkovima.

http://auto.blog.rs/blog/auto/vesti/2011/10/31/vlasnici-vozila-u-srbiji-od-sutra-obavezni-da-imaju-zimsku-opremu

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže za S media portal da je odredba prema kojoj vozači u Srbiji od sutra na vozilima treba da imaju sve četiri zimske gume, bez obzira na vremenske uslove, još je važeća. "

http://www.smedia.rs...imske-gume.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jel si dovoljno siguran u to, pa da rizikujem sutra?

Ako dobijem papiric, klub placa kaznu? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako Okanovic toliko brine za nasu bezbednost neka nam kupi po jedan komplet guma.Ja ne bi imao nista protiv :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jel si dovoljno siguran u to, pa da rizikujem sutra?

Ako dobijem papiric, klub placa kaznu? :D

Šta da rizikuješ? :D I, šta bre Klub da plati? :p

Ja imam 3 all season gume i jednu letnju. Od njih, prednje all season imaju šaru...jedno 2mm...i da, menjaću ih uskoro.

Nisam ni razmislio o tome da je sutra 1. novembar, niti će neko da mi gleda gume, niti će da traže zimske. B) Opustite se i gledajte da imate dobre gume zbog sebe prvenstveno. :thumbup:

Država je i dalje zadovoljna ako imate makar i letnje sa dobrom šarom (4mm ili više). Kada i bude stupio na snagu Pravilnik (čiju primenu odlažu), država je rekla da mogu all season gume, što je verovatno i najmanje bezbedno rešenje jer niti valjaju za leto, niti za zimu...ali eto...država kaže da može i to, što opet pokazuje koliko mozga imaju oni koji sve to pišu. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...