Jump to content
FAS Goran
phantom

Zima bez zimskih guma? / zimske gume od...?

Recommended Posts

Letnja guma po snegu nema kontrolu koliko god pažljivo vozili, ma koliko mala brzina bila. Put kočenja sa letnjim u odnosu zimske po snegu sa samo 50 km/h je duži za oko 50 %. Jednostavno, auto sa zimskim gumama stane ispred a sa letnjim nastaviš kroz njega sa malo smanjenom brzinom.

Ovo je extra uredba, samo malo treba pratiti prognozu.

Lepo receno i apsolutno tacno!

Uredba je donesena da i ovako osiromasen narod ne mora pod svaku cenu da kupuje zimske gume. Ako je napolju sneg neka koristi gradski prevoz za odlazak na posao a ako mu je to ispod casti neka plati taxi jer koliko malo dana ima da nije sve ocisceno opet ce ga izaci jeftinije tih nekoliko dana nego 4 zimske gume.

Ako se mora ici stalno autom i van grada znaci da je auto sredstvo rada pa je normalno da mora imati zimsku opremu.

Savršeno rečeno! Ja baš tako i planiram. Dok ne bude snega voziću se, kada bude sneg skidam akumulator i pravac Bg voz/autobus. I ovako mi je auto samo ponekad potreban i to samo u situacijama kada ostajem van kuće posle 11 uveče pa nemam sa čim da se vratim, u svim ostalim situacijama biram radije gradski prevoz zbog nenormalne cene goriva(ali pala je ipak 0,5din pre neki dan :laughing: ). Kada padne sneg pomeram sve obaveze da dolazim ranije kući i sve sređeno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to lepo,ali ce se uvek naci neki Pera koji ce da potera celestonke po snegu i pri prvom kocenju ima da prodje kroz auto ispred.

Onda ce Pera da iskulira,jer nema zakona koji ce Peru da kazni sto je vozio sa "celestonkama" na pravedan nacin.Vi cete dobiti razbijeni auto i stres,a Pera ce da ode da popije pivo do prve kafanice da se smiri.

Kada Pera zbog svoje greske bude rintao sledecih 10 godina da isplati materijalnu i nematerijalnu stetu,onda ce ovo mozda i biti uredjena oblast.Jer onda Peri,a ni njegovom pajtosu Ziki sa golfom 2,sa kojim ispija pivo i bistri politiku svako jutro nece pasti napamet da krene "samo do prodavnicu"po snegu i ledu.

Do tada,ovo ludilo sa uredbama i propisima ne mozemo spreciti....Cuvajte se,osigurajte se....Novija vozila obavezno kasko.

I jos nesto...

Koji ce meni lanci u gepeku ako imam zimske gume?

Meni na otvorenom putu trebaju lanci i zimske gume,ako ima par pahulja. Pera po gradu moze i sa letnjim sa 4mm.

I opet "in circle"-------->Kupi zimske da sacuvas svoju glavu,ali kako sacuvati glavu od Pere?

Edited by sasha015

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srbija zemlja nelogicnosti...

Kao sto nekocrece, ako nemas za gume nemoj da vozis! Al ovde svi kukaju skupi auti, skupo gorivo, skuoi delovi, skupe gume...a nikad vise automobila na ulicama! Bacite pogled na ulice kad je spic! U 90% auto vozac i reeetko suvozac i na pipi se kolima ide!

Share this post


Link to post
Share on other sites

^pa ako kupi gume nece imati za corbu, a ako nema za corbu onda nece voziti, a ako ne vozi koji ce mu gume :D

mala sala, nije provokacija ;)

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosle godine sam u zimskom periodu vozio sa zimskim napred, a letnjim pozadi. Ono se po snegu nije moglo voziti. Pri najmanjoj krivini odmah zanosi zadnji kraj i dok ne otplesem par puta ne mogu da ga ispravim. Jednom sam se i po pravini (pravom putu) okrenuo za 180 stepeni a vozio sam 30 km/h. Inace, gume su ekstra pilot alpin i primacy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma čini ti se. :guitar:

Šta je sa rezervnim točkom, da li i on mora M+S ? Mrkoniću ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objasnite vi meni, kako to da do pre par godina niko nije bio u obavezi da kupi zimske gume i bio je bezbedan, do ove godine si morao da kupis samo 2 i bio si bezbedan ucesnik u saobracaju ... a sad bez 4 gume ne mozes da budes bezbedan ... od koga mi kupujemo te gume i ko tu sakuplja kajmak ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji crni kajmak, i moja baba zna da su 4 iste gume najbolje. Kakve crne kombinacije 2+2, bolje dobre letnje sve 4, nego 2 letnje i 2 zimske....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objasnite vi meni, kako to da do pre par godina niko nije bio u obavezi da kupi zimske gume i bio je bezbedan, do ove godine si morao da kupis samo 2 i bio si bezbedan ucesnik u saobracaju ... a sad bez 4 gume ne mozes da budes bezbedan ... od koga mi kupujemo te gume i ko tu sakuplja kajmak ...

Do pre par godina zakon nije valjao, bio je star 30 godina, a za to vreme se mnogo štošta promenilo. Ne traži u svemu teoriju zavere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko ne izmislja toplu vodu, ovo je zbog nase bezbednosti, a ne sto se nekome cefnulo za sve 4 gume iste...

A i rece neko, ako nemas pare za letnje i zimske gume, odakle ti pare da vozis kola uopste....

Umesto da sami mislimo na sebe, uvek ispadne da neko hoce da nas zahebe... Ovde nece, hoce samo manje kamikaza na ulicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazna stvara naviku...

Ako hoces/mozes kupi.Ako neces,zakon ti je dao mogucnost da ne kupujes.Vozis po suvom sa letnjim.

Edited by sasha015

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa tako sam i prosle godine vozio, tako cu i ove ... a ovi sto su ranije znali da voze sa 2 zimske 2 letnje, a sad kad su im ovi iz ministarstva rekli da ne znaju, nego da znaju samo na sve 4 zimske ... sta ce oni da rade :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakve veze ima ko šta gde i kuda, čuvaš sebe da sebi a naravno i drugima ne napraviš štetu i tako se ponašaš.

Ja zimski set (sve četiri na posebnim felnama) imam zadnjih 7 godina. Prošle godine promenio auto i promenio ziski set, nove felne nove gume i baš me zabole za njihov zakon i njihove teorije. Čuvam sebe i ostale.

Imao sam dve Wintere (dobio sa autom) ali sam ih odmah prodao i navozao se sa Hankook-om (mada i nisu bile neke zime). Stari set u oglase i cepaj.

image.jpg

I ne znam šta dramite, napisao sam ovo je extra uredba za sve. I za one koji nemaju para i gume (tih 10-20 dana i ne moraju da voze) i za one koji imaju zimski set a ne žele da ga upropaste na + 20 C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dugoročna najavljuje sneg tek u januaru, februar u granicama proseka vezano za padavine i nešto viša temperatura od proseka, mart topliji od proseka. To je čisto informativno.

Pratiš http://www.accuweath...forecast/298198 ili http://www.weather2u...284/1/meteogram kratkoročne 5-10 dana i retko omaši.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

U proseku. Jedino što vadi situaciju jesu hladni dani i pentranje u više predele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

trenutno su mi na autu napred bridgestone potenza ~3,5-4mm a pozadi tigar hitris ~4mm, i sa sve 4 letnje na vlaznom kolovozu na 5 stepeni, juce do Panceva, po Pancevu zvrnd'o, i nazad bez ikakvih problema.

nisam osetio nikakvo klizanje ni bocno ni prilikom ubrzavanja i abs se nije upalio ni jednom.

Ne donosim zakljucke, samo iznosim iskustvo sa realno lošim letnjim gumama po vlaznom i hladnom asfaltu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...