Jump to content
FAS Goran
phantom

Zima bez zimskih guma? / zimske gume od...?

Recommended Posts

Konacno imam 8 tockova, letnje 16, zimske 15... Samo sto su i zimske 195, al ' nece da smeta previse valjda :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ja dobro sećam (a dobro se sećam) novi zakon je usvojen decembra 2009. godine i od tada se svake godine vodi polemika oko zimskih guma, pa se odlažu, pa se produžavaju pa se glupiraju godinama. Sada je 2012. godina što znači da je prošlo 3 godine od tada i znači da je "prosečan srpski mučenik" do sada mogao da pribavi kompletan set zimskih guma dve-po-dve + montaža...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha, pa ne ide to tako !

Neko je tek kupio auto , neko zamenio za drugi, neko potrošio gume pa nema dovoljno za drugi komplet, neko promenio prečnik ... Mogu nabrajati ... Zakoni/uredbe/odredbe poput ovoga zahtevaju više vremena za primenu ali Kao i sve ovde, nema se sluha ni brige.

Interesne sfere ! >_>

zulutapka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se još malo bolje prisetim (a dobro se prisećam :D ) prvi predlog novog zakona je izašao još 2005. godine i od tada se svake godine priča o famoznom NOVOM zakonu. Dakle, onaj ko je hteo mogao je sasvim lepo da prilagodi i prečnike i finansije i sve drugo. Onaj ko je kupio auto morao je da razmišlja o troškovima koje taj auto donosi. Do sada samo svi pričali "kupio sam auto, odradio veliki servis i to sve što ide uz to". E pa došlo je vreme da i zimske gume "idu uz to" tako da opravdanja nema.

Da se razumemo, ja bih voleo da se zakon usvojio još 2005. sa jasno poznatom dinamikom uvođenja novih promena "ove godine se uvodi ovo, 2007. ovo, 2009, ono..." itd, ali opet, taj zakon o saobraćaju se još i najduže usvajao i prilagođavao tako da je svako mogao da pretpostavi šta ga očekuje i da se lepo priprema polako ;)

Evo na primer sad će nastati frka oko ovih sa desnim volanom i sa taksistima iako se znalo 2-3 godine unapred da će morati da se prebacuju volani i da se uvode fiskalne kase u taksi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih da ova diskusija ode u drugom pravcu ali ne mogu da ne repliciram ! :D

Vremena su teška ,za većinu. Danas imate prihode, sutra ne. Veliki broj nas smo uslovljeni da koristimo sopstveni prevoz. Gradski=očajan, prigradskim=radi na 33% linija, firma=ne zanima ih... Vozimo u svim uslovima i režimima. Nisam u poziciji da parkiram auto preko zime a prevoza nema. Imam oba seta guma ali znam da većina to sebi ne može priuštiti a decu moraju prehraniti.

Prvenstveno nastojim sačuvati svoju bezbednost pa drugih učesnika u saobraćaju. Zakoni moraju biti odlični ( jer tako obuhvataju više potencijalnih učesnika ) i svrsishodni kako bi imali svoju primenu u datom trenutku. Šta vredi zakon koji nije u skladu sa trenutnim stanjem na terenu. U Bg. je jedna situacija a u "ostatku" Srbije druga. Zakon je dobar kad ga i u Bg. osećaju na svojim plećima kao i ostali i ne bi smeo da ima ni najmanje veze da materijalnim stanjem u odredjenih oblasti !

zulutapka

Share this post


Link to post
Share on other sites

ae Dovla nemoj da se prisecas vise :D

probaj samo 1 mesec da ne primas platu, a sledeceg da nastavis sa poslom i primanjima, poremetio bi zivot samo tako, da ne bi znao gde se nalazis, i trebalo bi ti mnogo vremena da se vratis u normalu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Platu? Koju platu? :D

A šta da radim kad sam oduvek želeo taj novi zakon i pamtio ga k'o Oče naš :D

@Vili

:rofl:

Najbolji deo: „nema nikakve logike da neko ide na zimovanje ako mu nije zima“.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo zvanične informacije, upravo sam čuo na dnevniku na Pinku, Mrkonjić je objavio da je obavezna upotreba sve 4 zimske gume od 1. novembra do 1. aprila... :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo zvanične informacije, upravo sam čuo na dnevniku na Pinku, Mrkonjić je objavio da je obavezna upotreba sve 4 zimske gume od 1. novembra do 1. aprila... :thumbdown:

samo ako je na kolovozu, sneg, led i poledica ... nisi slusao do kraja, mada ne znam sta je razlika izmedju leda i poledice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testirali ljudi, i na suvom, a tek na vlažnom oko 0 stepeni, zimske imaju kraći zaustavni put od letnjih. Ajd po snegu, to sam očekivao, ali po vlažnom putu ne bih nikad ni pomislio kolika je razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Letnje gume pocinju gubiti svojstva na temperaturama nizim od 5-8 stepeni.

Postaju tvrdje i "plasticne" su kao da imaju 15 godina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam sam citao testove u Autobuildu, koji tvrde da to jednostavno nije tacno, te da su zimske gume inferiorne u odnosu na letnje, sve dok nema snega na putu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očigledno ima razlika između guma. Po vlažnom kada je hladno su se pokazale i all-season jako dobro. Ja sam skoro gledao neki vidoje i neočekivano su se dobro pokazale zimske po vlažnom (neka 3-4 stepena je bilo). Bolje su ukočile od letnjih za nekoliko metara.

Sad je pitanje na kojim temperaturama tačno je Auto Bild testirao? Po meni nema logike da letnje mogu toliko fleksibilne da budu, da na temperaturom asfalta od 50 i -20 mogu da imaju dobru trakciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je neki šablon da letnja guma postaje plastična i sl. Slovenci su testirali i letnja na -10 koči po suvom bolje od zimske.

http://www.fiat-lanc...c=28085&st=1240

Avto_Magazin_Sava_Eskimo_vs_Sava_Intensa_1.jpg Avto_Magazin_Sava_Eskimo_vs_Sava_Intensa_2.jpg Avto_Magazin_Sava_Eskimo_vs_Sava_Intensa.jpg

http://www.avto-maga...tni-pnevmatiki/

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih rekao da je to marketinška fora za uzimanje novca. Prospeš ljudima priču da se guma ukruti na manje od 10 stepeni, voze svi savesni vozači pola godine zimske gume i čim par puta temperatura ode u +20 skratili su vek guma jako i moraće za 2-3 sezone najviše opet da kupe nove= veći novac.

Nekako mi svi naši zakoni deluju usmereni ka tome samo da što više zarade i da apsolutno sve boli uvo za bezbednost. Prvu pomoć moramo neotpakovanu da imamo u kolima. Kako onda da znam gde je šta i uopšte šta ima unutra ako je nikad nisam otvorio? Sijalice moraju po danu da se koriste iako je svakom očigledno jasno da će bolje videti da neko koči ako nema upaljena svetla po jakom suncu nego ako ih ima, ali sa sijalicama je veća potrošnja+češće crkavaju i eto razloga da se drže upaljenima i kada je ugašen auto..

Kao da neko sistematski smišlja kako da osiromaši ljude i u svakom segmentu unoseći male promene pravi veliku bedu i verovatno veliki profit od svega toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimska guma je zimska guma i tu nema priče. E sada što se zimi čiste ulice po Beogradu (i drugim gradovima) pa ljudi misle da može i letnja guma to je druga priča. Krenite van grada ili gde se ne čisti sneg sa letnjim gumama i želim vam svu sreću. Meni je jednom kod Zagreba u februaru krenula snežna oluja na auto putu, ne da bih se proveselio sa letnjim gumama... Bilo koja zimska je bolja od letnje, bezveze arčimo prostor na serveru za ovakve rasprave :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@igor0511

Loš ti je pravac razmišljanja. :) Što se guma tiče, recimo da ti jedan set traje 50000km i da godišnje prelaziš 25000km. Znači ako bi imao jedan set menjao bi ga na 2 godine, a ako imaš dva seta koja voziš po 6 meseci menjaš ih na 4 godine. Dakle, nema nikakve otimačine jer sve što kupiš to i iskoristiš.

Što se goriva/sijalica tiče, ogromna je polemika sada na zapadu oko toga da li ukinuti dnevna svetla ili ne. S jedne strane pokazalo se da zaista pomažu, a sa druge strane povećana potrošnja goriva ugrožava ekologiju kojoj se oni posvećuju poslednjih 10-15 godina... zato su počeli da smišljaju sada LED koji troši manje struje pa samim tim i manje goriva itd... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recimo moj ćale vozi Ladu Samaru u raspadu i ima mala primanja i sada dođe vreme da kupi nove gume, a on nema odakle da izvadi pare i ne uklapa se u budžet, i dva seta točkova samim tim smatra luksuzom, a auto mu treba zbog posla... Recimo moj deda je još '91 je kupio nov auto, od prvog dana ga drži u garaži, ali došlo je vreme da ga slabo vozi, a prinuđen je da živi od penzije i jedva se skrpi da registruje auto, a kamo li da kupi nove gume i ima dva seta... Obojica preko cele godine voze M+S gume i njima je to spas, ni ne razmišljaju o dva seta guma... Znam još mnogo ljudi koji preko cele godine godine voze M+S, iskreno i ja sam sa starim autom isto imao M+S i vozio ih preko cele godine, malo škripe po suncu i brže se troše, ali finansijski nisam bio u mogućnosti da imam dva seta..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...