Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Presretači već kaznili 21.000 vozača

Recommended Posts

presretaci%20novosti.jpg

Jedan sitan saobraćajni prekršaj promakao je saobraćajnoj policiji, nekim čudom kamerama takođe, i baš kada se ''brk na licu vozača'' pobednički nasmejao, niotkuda se, iz automobila bez ikakvih oznaka začula sirena. Zbunjen, već sledećeg trenutka sa prozora civilnog automobila čitao je svetlećim slovima ispisano - ''Policija, pratite nas''. Kada su se zaustavili, sa zadnjeg sedišta izašao je policajac u uniformi i nesavesnom vozaču napisao kaznu. U opisanoj situaciji u Srbiji se za tri godine, koliko dugo postoji saobraćajna policija u civilu - od milja nazvana presretači - našlo čak 21.000 vozača. Jer upravo je toliko kazni ova služba, bez policijskih naznaka napisala od svog nastanka, plus - 250 kazni za vreme trajanja poslednjeg Sabora trubača u Guči.

Akcija

''Tajni'' saobraćajci na raspolaganju imaju 20 motora marke Suzuki R, snage 1.000 kubika kao i 10 sportskih automobila.

- Ne mogu da otkrijem koja su vozila u pitanju - kaže Slobodan Malešić, pomoćnik načelnika uprave Saobraćajne policije. - Mogu da kažem da su u pitanju sportska vozila, velike snage sa zatamnjenim staklima, kako vozači ne bi videli da na zadnjem sedištu sedi policajac u uniformi. Društvo mu pored vozača pravi kolega koji sedi na mestu suvozača i upravlja radarom, ali i snima automobile.

Operativci na motociklima su ''upareni'' sa kolegama na standardnim policijskim motorima. Kada dođe do zaustavljanja ''presretač'' poziva kolegu u uniformi, koji dalje preuzima sprovođenje potrebnih mera. Motocikli, inače imaju samo opremu za snimanje, nema radara.

Prevencija

Jedinica takozvanih presretača obavlja dužnosti od juna meseca 2008. godine. Radi se o operativcima koji upravljaju vozilima bez policijskih obeležja. Posla ima, kažu, naročito u letnjim mesecima, kada veliki broj građana putuje na more.

- Stranci uglavnom nisu iznenađeni kada ih zaustavimo - priča Malešić. - Mada, i naši vozači su se uglavnom privikli. Neki čak i ne traže da vide snimak, svesni su da su krivi. Ovaj princip u zapadnim zemljama Evrope postoji već više decenija gde se pokazao kao vrlo uspešan.

- Poenta je da policija nije tu da kažnjava, već da sprečava i preventivno deluje na vozače - ističe Slobodan Malešić. - Ovo je samo jedan od načina da se podigne svest građana o bezbednosti i poboljša prevencija.

Najučestaliji prekršaji

Kako su nam još ispričali ''tajni'' saobraćajci, notes najčešće vade zbog vožnje bez kaciga, bez ragistarskih oznaka kao i zbog prekoračenja brzine. - Dešavalo se da snimimo vozača koji probije brzinu za više od 80 kilometara na čas - kaže naš sagovornik. - U tom slučaju kazne se kreću od 100.000 dinara pa naviše, odnosno 15 dana zatvora. Ovaj prekršaj sa sobom nosi 14 kaznenih bodova, a dozvola se oduzima na osam meseci.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Place mi se kad vidim gde odlaze pare iz budzeta,ne znam samo gde mogu da voze te sportske automobile sem po autoputu koji nam uzgred uopste nije za neku pohvalu. . . :coffee: Jedva cekaju da napravis i najsitniji prekrsaj da te ocerupaju,i uopste nisu tu da uticu preventivno i sugerisu vec iskljucivo da OTIMAJU NOVAC.

Banana drzava :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je na zapadu najnormalnija stvar već decenijama. Nekad čak umeju da lože druge vozače, kao da se trkaju, a onda... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam samo gde mogu da voze te sportske automobile sem po autoputu koji nam uzgred uopste nije za neku pohvalu. . .

Pa namena presretaca i jeste autoput, to je njihova namena i ne samo kod nas. Ne znam sta ti je to cudno, pa nece valjda presretaci da cirkulisu po brdima ili urbanim guzvama. A sto se tice nas i drzave, da je toliko lose mi svi bi smo vozili jugice i keceve i retko ko bi mogao da dostigne tu famoznu brzinu od 120km/h i kad bi je dostigli ne bi bilo prijatno za voznju. Ja svaki radni dan vozim KG-BG autoput i svako trece vozilo pored mene projuri brzinom od 180-200km/h i zasto onda ne kazniti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok ko vozi 180-200 km\h da plati,ali tesko,platicemo mi sa stilom,puntom,i tako slicna vozila srednje klase,jer znaju da mozemo da ih povucemo za. . . i da nemamo kome da se zalimo.

Ako smo tako isti kao i ostali,zasto onda ja prodjem celu evropu i tek kad udjem nam u dragu Srbiju "platim" kaznu bukvalno u 90% slucajeva.

Niko me po evropi ne drnda za neke sitnice kao nasa policija,tako da ta prica da je kod nas i kod njih isto ne pije vodu,mozda je isti zakon ali ne i oni koji ga "sprovode".

Edited by ChobbyNS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presretači treba da postoje i meni je drago da postoje.

Vozim nepunih 18 godina i ne pamtim da me je policija "drndala" još od devedesetih. U poslednje dve godine zaustavili su me 2x, oba puta s razlogom. I oba puta na kraju nisam platio kazmu.

Sve što je potrebno jeste da se pridržavamo propisa. A ako je neko šmeker da pravi prekršaje, neka bude šmeker do kraja, pa neka plati kad ga zaustave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sedi druze malo u kamion,veruj mi,svaka patrola je tvoja,provereno ti kazem :whistle:

Nisu ni mene kolima zaustavili vec 2 godine sigurno,ali cim sednem u kamion zeludac mi se okrece,znaju da mi nosimo uvek lovu za troskove puta pa nas pecaju i " drndaju" ne bi li nam izvukli ovo malo bede. . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa onda izgleda da se slomilo na vama (vozačima kamiona). A te sitnice, kako kažeš, za koje vas zezaju, jesu li to neki stvarni nedostaci na kamionu ili šta?

Takođe, veoma retko sam video da zaustavljaju autobuse (turističke), mada umeju da jurcaju kao besni. Možda će se to promeniti sa pojavom presretača.

Edited by Zvukoljub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jurcaju kod nas autobusima,preko nisam video da voze brze od 110 km\h,pridrzavaju se propisa.

Ja smem da vozim dnevno 9h i kad vide da si vozio 9h i 3 min. odma' oce da pise kaznu ne bi li mi to resili na "drugi" nacin,a to sto u Srbiji nema parkinga po 10-20km to nikom nista,pa onda trazi da imam rudu za vucu a moj kombi nema gde to ni da zakaci vec imam kuku na uvrtanje kao i kola,ali to njega ne interesuje,pa onda traze da imam 2 klocne iako fabricki imam jednu koja je sasvim dovoljna i da ne davim vise,uglavnom traze dok ne nadju nesto da im se ne svidja i onda nastavak znate :whistle:

Kazem jedina je razlika sto preko policija zaista gleda da poveca bezbednost na putevima,savetima i upozorenjima dok se tezi prekrsaji naravno ne prastaju,a kod nas kako ja vidim ti sto prave teske prekrsaje u vecini slucajeva se izvuku a prelomi se na nama obicnim radnicima i sitnicama koje su toliko nebine po bezbednost saobracaja.

Imao sam brdo situacija gde me Nemacka policija zaustavi i izvrsi kompletnu proveru vozila i robe i mene i svega bukvalno i na kraju mi vrati dokumenta i kaze prijatno i dovidjenja i onda u povratku kod nas platim jer nemam krutu vezu ili tako neku glupost.

Sad sam dobio da platim kaznu 15.000 za prekoracenje vremena voznje 5 minuta,sto preko naravno niko nece ni da spomene,jer je to smesno,pa nisam vozio 3 sata duze vec 5 minuta,ali ne,mi Srbi znamo bolje od njih kako se zakon sprovodi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ih video skoro u povratku iz Nisa na auto putu.Dok sam vozio oko 120-130 pored mene projuri pasat leskovackih tablica taman mislim al se ovaj zuri kad evo i crnog BMW-a BG table odmah iza njega.Posle 2km vidim ih u zaustavnoj traci policajac mu uzima podatke

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam ih video juce popodne kod plavog mosta,i to trojica njih na motorima,3 crna suzukija,ai oni imaju crne kombinezone,bas su projurili brzom trakom,pozadi im je blinkalo plavo svetlo svoj trojici,valjda se nekog jurili :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidjao sam ih jedno desetak puta na relaciji NS-BG...

Do sada sam skontao 2 Volva , cini mi se V60 , jedan crni jedan tamno sivi, oba sa maksimalno zatamnjenim staklima, i oba VA tablice.. :)

A vidjao sam i 607, i cini mi se trojku BMW-a...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam ih video juce popodne kod plavog mosta,i to trojica njih na motorima,3 crna suzukija,ai oni imaju crne kombinezone,bas su projurili brzom trakom,pozadi im je blinkalo plavo svetlo svoj trojici,valjda se nekog jurili :thumbsup:

Pitanje je sta si ti radio kod plavog mosta i to popodne ;)

Mozda se momci "olaksali" pa zato pojurili ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presretač sebe isplati za 4 meseca rada. Auto od 50-60 hiljada plus oko 15-20 hiljada vrednosti opreme. Rade i noću, mogu da snime i kazne 2-3 automobila istovremeno.

Njima dejstvo jeste prvenstveno preventivno, a da li treba da kažnjavaju one koji prekorače brzinu za više od 50 ili 80 km/h, svakako da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene su pokušali sitnim provokacijama da nateraju na neko veće prekoračenje, 140-150 na autoputu nije nešto na šta se oni pale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mom ćaletu su pisali na 140km/h pre neki dan, s tim što je on prethodno proleteo pored njih sa 190-200km/h pa dok su ga oni stigli nisu ga usnimili na više od 140km/h pošto ih je u nekom trenutku skontao, ali valjda iz inata šta li već... samo je bio komentar - "išao si ti i brže".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta vozi matori jbt? :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako nisu uspeli?

nisu ga stigli ili nisu slikali tablicu? :whistle:

Nisu ga stigli, a tablica... recimo da nemaju nikakve koristi od nje :D

(Mala pomoc: 2 tocka ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...