Jump to content
FAS Goran
marcony

Fiat Punto mk.1 55s - lupa pozadi / skidanje zadnjeg ležaja

Recommended Posts

Hteo bih da dovedem trap mog Punta u TOP stanje, naravno onoliko koliko je moguce za automobil star 13 godina.

Pre 3000-4000 hiljade zamenio sam prednje amortizere (KYB) i spone (ili samo krajeve, nisam bas siguran). Od skoro je pocelo da se cuje neko tupo lupanje iz zadnjeg dela kada prelazim preko neravnina i neki zvuk nalik huktanju (hucanju) vetra, za koji ne mogu bas da ocenim iz kog je tocka.

Predpostavljam da treba zameniti silen blokove i neki lezaj/lezajeve. Sada bih hteo da prikupim informacije koji su jos delovi trapa koji su podlozni habanju i koje treba proveriti i po potrebi zameniti, kako bi trap automobila bio u TOP stanju. Tu prvenstveno mislim na stabilnu voznju bez buke!

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod mene je slicno stanje samo sto sad evo vec krcka ko stari krevet sa propalim federima :question:

auto i kad stoji ponekad nesto pisne, kao da su kocnice onako kad guras a podignuta rucna npr, jer se cuje iz zadnjeg dela. Mislio sam da je nesto iz torzo boce za plin.

Pre nekih 400km primetio sam kad prelazim rupe da oce zadnji desni tocak da lupa..... sad je ko krevet stari i cuje se sa obe strane na spustanje i dizanje zadnjeg dela auta rukom.

Bio mi komsija i kaze izgleda silen blokovi na viljusci otisli ali nista bez kanala i pajsera :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

uhvati zadnji sa strane i prodrmaj ga, ako se ljulja i ako čuješ svakakve zvukove, onda su verovatno otišli ležajevi zadnje viljuške. (punto 1 nema zdnje silen blokove koliko ja znam.. )

Ima da se kupi set za reparaciju zadnje viljuške, mislim da po jednoj strani košta manje od 2 crvene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mk1 nema pozadi solje. Ono sto moze da lupa su pomenuti iglicasti lezaji na viljuskama, propali amortizeri ili silen blokovi zadnjeg mosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i to proveri redom kako je kolega napisao u postu iznad

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad mrdam tocak nogom ne klocka i ne skripi. skripi i puca samo desni na pomeranje gore/dole. Kad bas polako dizem i spustam deo iznad tocka onda skripi i ponekad krcne nesto.

Video sam taj set i cini mi se da ima neki plastican deo na sred osovine, mozda je on ili je amortizer otisao dibidus, mada je lupkao pre na vecim rupama ali ne duze od nedelju dana

sutra idem kod komsije mehanicara posle posla pa javljam sta je

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada rukom ljuljam zadnji deo ne cuje se nista. Cak se ni ne ljulja nesto znacajno vise od prednjeg dela, a napred su novi KYB amortizeri. Iskljucivo lupa u voznji prelaskom preko sitnijih rupa i neravnina. Moracu da proverim te silen blokove na mostu i lezajeve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za lezaje viljiuske podigni auto i rukama klimaj tocak. Ne sme da ima bilo kakvog lufta. Za proveru blokova mosta ti trebaju dizalica-kanal, oba tocka u vazduhu i dobar pajser.

Edited by Martini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikako da odgovorim.

Treba mi onaj set za zadnju viljusku, ali kod nas je 2200 - 2.600 din. Koliko sam gledao u AP sportu je 1600 i manje i verovatno cu naruciti preko net-a :thumbup:

Na kanalu smo tacno videli koliko se pojeo taj deo, a ne znam kako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedno pitanjce prije nego sto pocnem s radovima,kad se mijenjaju lezajevi u zadnje rame na punta skida li se rame da bi se zamijenili lezajevi ili se mijenjaju na licu mjesta?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam punta 1, 98 god. treba da menjam zadnj lezaj. zanima me da li se menja samo lezaj ili komplet sa glavcinom i kolika je cena. Hvala unapred.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...