Jump to content
FAS Goran
vivicav

Transfagarašan

Recommended Posts

Ove godine sam se odlučio za odmor u Rumuniji, između ostalog, "isprovociran" Top Gear-ovom reportažom (sezona 14, epizoda 1) o najlepšem putu za vožnju. Po njima dok nisu otkrili Transfagarašan, najlepši put je bio put kroz Alpe od Stelvia u Italiji do Davosa u Švajcarskoj. Inače, ovaj put je građen kao strateški vojni put u periodu 1970-1974. Gradila ga je vojska, potrošili su 6000 tona eksploziva, a poginulo je 40 ljudi tokom gradnje. Padom Čaušeskua i nakon otkrića od strane Top Gear-a ovaj put je postao mesto "hodočašća". Moja porodica i ja smo boravili u drugoj polovini jula u Rumuniji i mislim da je to bio idealan period za vožnju Transfagarašanom jer je uglavnom zatvoren od septembra do juna zbog obilnih kiša i snežnih padavina. Put je jako opterećen Turistima iz Evrope i svih krajeva Rumunije tako da od jurcanja serpentinama nema ništa. Najviša tačka puta je na 2036 metara nadmorske visine! :)

Početak uspona sa južne strane. Obratiti pažnju na reklamu u pozadini :thumbup:

DSCF8202.jpg

Mesto gde je "provela noć" ekipa Top Gear-a:

DSCF8210.jpg

Još uvek južna strana, oko 1600 m nadmorske visine:

DSCF8254.jpg

DSCF8262.jpg

Severna strana, atraktivnija, slike se nalaze na sve strane na internetu, na "magnetima za frižider" itd... :lol:

DSCF8289.jpg

DSCF8291.jpg

DSCF8294.jpg

DSCF8298.jpg

DSCF8312.jpg

Još malo "rumunskih" slika:

Parlament u Bukureštu, druga poslovna zgrada po zapremini na svetu. Prvi je Pentagon :thumbsup:

Subota prepodne pa je parking prazan, idealno za slikanje :clap:

DSCF7982.jpg

Hunedoara, novogradnja :p

DSCF7252.jpg

DSCF7253.jpg

DSCF7258.jpg

Hunedoara, starogradnja :unworthy:

DSCF7346.jpg

Ovakve gume imaju kamioni u EU:

DSCF8335.jpg

Toliko za sada. U dogledno vreme, čim obaveze dozvole, biće i neki video sa Transfagarašana....

Edited by vivicav

Share this post


Link to post
Share on other sites

sjane slike odusevio sam se :thumbsup: svaka cast,a koliko je ovo udaljeno od granice,tamo kod vrsca

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od Vršca preko grada Sibiu u Rumuniji ima oko 450 km. To bi bila vožnja sever-jug. Mi smo išli jug-sever od Curtea de Arges pa "na gore" :) jer smo obilazak Transfagarašana ostavili za povratak kući. Nije bitno sa koje strane se "napadne" jer lepota prirode i neponovljiv osećaj u prostoru su garantovani. Najbolje je oragnizovati se tako da se najatraktivniji deo izveze u oba smera. Mi smo na tih 50-ak kilometara najlepše deonice (ceo put C7 je dug 96 km) potrošili 5-6 sati i bilo nam je malo :( obzirom da smo se zaustavili oko 10 puta zbog fotografisanja i "akumuliranja" neponovljivog karpatskog pejzaža.

Edited by vivicav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još slika ove lepote ;) Poređane su po redosledu nastajanja:

DSCF8227.jpg

DSCF8231.jpg

DSCF8235.jpg

DSCF8237.jpg

"Blokada" puta:

DSCF8240.jpg

DSCF8241.jpg

Lepota, prostor...:

DSCF8246.jpg

DSCF8249.jpg

DSCF8250.jpg

DSCF8252.jpg

DSCF8263.jpg

Najviša tačka puta, >2000 m nadmorske visine. Čini vam se da rukom možete dohvatiti vrh. Jako čudan osećaj prilikom disanja. Takođe imate osećaj sličan blago alkoholisanom stanju...:

DSCF8274.jpg

DSCF8280.jpg

DSCF8276.jpg

DSCF8281.jpg

Nešto niže od 2000m, severna strana, u našem slučaju je bio spust:

DSCF8297.jpg

Nije svima interesantno ležanje na putu, obrtni momenti, radne zapremine, kilovati... :ice:

DSCF8309.jpg

Iz kola, pogled na mesto gde su nastali prethodni snimci:

DSCF8320.jpg

DSCF8322.jpg

Da, gore smo bili. Ovo me podseti da smo u jednom momentu videli oblak koji je vrh cepao...:

DSCF8325.jpg

DSCF8326.jpg

DSCF8329.jpg

Svuda prođi u Srbiju dođi ;)

DSCF8347.jpg

I na kraju, kao u onom vicu o lavu kralju životinja i prasencetu, dok ne probam Alpe za mene su Karpati VRH! :unworthy:

Ovde možete pogledati trejler o epizodi Top Gear-a posvećenoj ovom putu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre nedelju dana sam se vratio sa cuvenog Rumunskog autoputa preko Transilvaniskih alpi.

Krenuli smo u nedelju iz Bograda dosta kasno oko 4 poslepodne. Iako do Sibiu malog sredjnovekovnog grada koji nam je bio baza ima oko 450km put je veoma dug oko 7 sati. Od Beograd do Sibiu nema autoputa sve je magistralni koji je veoma naporan za voznju posto prolazi kroz naselja i ogranicenje je 50km/h. Stigli smo u Sibiu oko 11 uvece. Smestili smo se u hotel koji smo bukirali preko neta. http://www.booking.c...nea-ela.en.html Smesten je u Centru grada veoma pritupacna cena , free wifi u sobi. Tri noci smo odseli u njemu. Sutradan smo rano krenuli ka transfagarasanu. Nekih pola sata voznje je do pocetka severne strane transfagarasana. Put je totalno ludilo i pejazas je nestvaran. Kvalitet asfalta je dobar. Put se penje na nekih 2050m gde se nalazi lednisko jezero. Tu se i nalazi tunel koji ide kroz vrh planine i izlazi na juznu stranu. Onda krece spust po i dlaje odlicnom asfaltu. Citajuci savete ljudi koji su prosli ovim putem spustili smo se do jezera gde smo se okrenuli i ponovo vratili na severnu stranu. Put na juznoj strani je veoma ostecen i nije prijatan za voznju a i generano nema se sta videti. Ceo dan smo proveli u fotkanju i snimanju puta sa go pro kamerom. Sutradan smo isli do Brasova do drakulinog dvorca Bran. Od sibiu do Brana ima nekih 150km ali se putuje standardno dugo oko 2 i jace sata. Sve u svemu lep izlet od 3-4 dana kroz Rumuniju.

image.jpgimage.jpgimage.jpg

image.jpgimage.jpgimage.jpg

image.jpgimage.jpgimage.jpg

image.jpgimage.jpgimage.jpg

image.jpgimage.jpgimage.jpg

image.jpgimage.jpgimage.jpg

image.jpg121001_132240.jpg121001_133854.jpg

121001_133950.jpg121001_134722.jpg121001_141535.jpg

121001_165946.jpgGOPR4216.jpgGOPR4284.jpg

GOPR4454.jpg

Edited by drvac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow!!!!

I meni je zelja da vidim taj asfalt!

to nam je najblizi vozacki uzitak!

A moze li kakav video sa tog cuvenog puta?

Edited by Zvezdo

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, sad ti i zvanicno pisem opravdani za neprisustvovanje FLCS skupu (jos i Sale da se opravda ;) ).

Super slidze, moze i video kao sto rece Zvezdo, ali baci jos neku fotku dvorca?

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast drvac za slike... full su.. ko da su slikane galaxyjem...hahahahha

Ivane ja sam ga nadrljao... Salim se na akademiji sam pa nemam mogucnost stalno i kada hocu da izadjem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

isao za vikend na ovaj najlepsi put i majbolji put za voznju,nisam isao sa autom ,vec sa busem preko agencije,bila mi je zelja da vidim Transfagarasan svojim ocima.Dva dana u Rumuniji,bili prvo u zamku Korvin,tj Sibinjanin Janko je najvise zasluzan za dvorac,a dosta godina je upravljao transilvanijom koja je bila pod ugarskom.Posle isli u prelep gradic Sigisoar i na kraju dana se vratili u Sibiu gde smo i prespavali

U nedelju ujutru obilazak Sibiua,koji je bas lep grad i fino sredjen i posle toga pravac Trans fagarasan,prevoj,najveca nadmorska oko 2040m,mi smo samo dosli do tunela sa severne strane,a tu je na vrhu i jezero Balea

zaista sjajan vikend,al sledeci put,boze zdravlja idemo autom,ovaj put je stvoren za aute ,al mislim najvise za motore

 

DSCF2365.JPGDSCF2396.JPGDSCF2413.JPG

DSCF2435.JPGDSCF2437.JPGDSCF2456.JPG

DSCF2471.JPGDSCF2485.JPGDSCF2511.JPGDSCF2518.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast, prelepo iskustvo. Ja sam isao na Transfagarasan 8. oktobra prosle godine i uhvatio nas je poprilicno velik sneg, put je bio zatvoren, tako da nisam uspeo da ga vidim i 'opipam'. Rekli su mi da je vreme tamo poprilicno ostro, i da bude snega bukvalno od kraja septembra do maja meseca, kako kad zavisi naravno. Takodje su mi rekli da budu jako velike guzve leti... mada na vasim slikama i ne vidim prevelike guzve...

Share this post


Link to post
Share on other sites

EOvo je jun mesec...bilo je snega na pretek.
9d83aeb7dfe6cc67ded8e40008929b32.jpg
A ovo je sa druge strane tunela.76f967c060980a26418bd51d0660d80e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja sam bio u septembru i nije bilo snega,al bilo je prohladno,2000 metara je nadmorska visina,a boze zdravlja sledeci put idem autom jer sam isao sa agencijom sa busem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovog leta sam na brzaka odlucio... i otisao...jbg Sam .. nisam naisao nikog slobodnog ..a isao sam radnim danima...kada ima manje guzve...

Ovo je moja avantura.... Transfagarasan s juga ka severu...i Transalpina sa severa ka jugu.... za ljubitelje voznje i fantasticne prirode.... predlazem ovu varijantu....uzivajte....

https://autorepublika.com/2019/10/15/dvostruki-trans-iliti-putevima-dzeremija-klarksona-video-i-galerije/

Sent from my SM-A320FL using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast za putopis... Pisao sam vec, takodje mi je zelja da odvozam Transfagarasan.

4 hours ago, shuxx said:

Nisam ni pomišljao da ću otići jednog dana, činilo mi se daleko…

A uopste nije ;) . Npr. od BG do mesta Sibiu koji moze da posluzi kao baza za obilazak Transa sa severne strane je samo 450 km, doduse magistrale. Ili nekih 270 km iza Temisvara.

4 hours ago, shuxx said:

Interesantno je da kada sam polazio, i rekao nekim starijim od mene kuda idem, pitali su me „Šta ćeš kod tih *igana?“, a Rumunija je ostavila veoma dobre utiske, u svakom pogledu

Uglavnom ljudi koji ne vide dalje od svog nosa... Slicno sam slusao i za Tursku, Egipat i jos neke drzave - a svuda doziveo samo lepa iskustva i ostao bogatiji za dodir sa ljudima i kulturom razlicitom od nase.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Ivan said:

Inace, ako je neko zainteresovan, patrola dobrim delom moze da posluzi za odlazak na cuveni Transfagarasan. Sibiu je recimo vece mesto na gore opisanoj ruti, koje moze da posluzi kao baza. A iza koga na nekih 40 km (opet ka Brasovu) sledi odvajanje i penjanje Transfagarasanom.

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/80188-patrola-do-rumunije/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...