Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Ovaj automobil je sve što treba da bude jedan pravi sportski trkač. Samo se nadam da će se obistiniti navodi i da će se pojaviti pojačana verzija, jer i pored toga što ovakav 1750tbi maksimalno odrađuje posao, mislim da bi ipak ovakav auto trebao da ima malo snažnije srce. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gun metal je boja felni,bar uzivo :)

lepa spravica,ali za neke sitnije ljude :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Italijani, svaka čast dizajnerskom timu.  :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali zaaaaasto felne u crno?!!!

 

+1

 

Meni nije jasno sto nije uzeo sa novijim farovima :D

 

'al smo babe :laughing:

 

Imam info da dolazi u tvoj grad :thumbup:

 

U nedelju vec na Miseluku 1.75 tbi vs 1.8 t  :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Svaka cast nekome na odabiru... :unworthy:

Kakva sprava...

 

 

Imam info da dolazi u tvoj grad :thumbup:

 

Oooooo pa lepo...slikacemo ga...ili snimati sto kaze kolega Aligijeri  :)

Taman do nedelje stizem da ubudzim... ;)

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alfa Romeo 4C Quadrifoglio Verde / Stradale

 

alfa%204c%20qv.jpg

 

Alfa Romeo je prošle godine nakon prilično dugog čekanja konačno predstavio serijsku verziju modela 4C (koncept se pojavio još u martu 2011. na Salonu automobila u Ženevi) i time proširio svoju ponudu koja je do tada obuhvatala samo dva modela (MiTo i Giulietta). Za pogon Alfe 4C se inače brine 1.75 litarski četvorocilindrični turbo motor sa 177 kW/240KS i 350 Nm, u paru sa TCT menjačem sa dvostrukim kvačilom. U martu ove godine se na sajmu u Ženevi pojavio i 4C Spider (i to sa drugačijim prednjim svetlima u odnosu na 4C Coupe), a nešto kasnije na sajmu u Njuorku je promovisana i američka verzija Alfe 4C Coupe koja za 155 kg teža od evropske (ima 1050 umesto 895 kg), između ostalog i zbog dodatne sigurnosne opreme. 

 

Još ranije se pričalo o snažnijoj 4C Stradale varijanti koja će imati više KS od standardnog modela (pominje se 270KS). Sada je tokom testova uhvaćen i primerak Alfe 4C za koji se pretpostavlja da bi mogao da bude taj sportski model čija promocija se očekuju tokom sledeće godine. Za ovu verziju se pominju dva moguća imena, već pomenuti naziv Stradale, kao i Quadrifoglio Verde. Sem snažnijeg motora, 4C Stradale / Quadrifoglio Verde će dobiti i nove otvore za vazduh i drugačije pragove, blago redizajnirani zadnji branik, lakše točkove, drugačije izduvne cevi, a biće i nešto niži od standardnog modela. Na kraju, treba pomenuti da Alfa Romeo priprema i trkačku varijantu 4C modela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Talijanska firma Lazzarini Design napravila je ovaj digitalni koncept nazvan Alfa Romeo 4C Definitiva. Njihova ideja je zamjeniti orginalni Alfin 1.75 litreni motor i zamjeniti ga sa Ferrarijevim V8 motorom od 4.3 litre. U planu je čak i napraviti twin-turbo konverziju po uzoru na Hennessey tuning kuću. Po njihovim procjenama ova prerađena Alfa 4C bi trebala ubrzavati od 0-100 za 2.5 sekunde, a vrijeme na 402 metra bi bilo 9.5 sekundi. Naravno sve promjene nisu samo mehaničke naravi tako da bi Definitiva dobila novi set spojlera, poboljšan ovijes i veće kočnice. Lazzarini Design tvrdi da je prvi prototip u izradi, a kad i ako bude napravljen biti će moguće ga kupiti za 250,000€

alfa_4c_lazzarini_2_5465f45eb2ec7.jpg  alfa_4c_lazzarini_3_5465f6a80fe55.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za te novce je to sasvim ok (kad se pogleda konkurencija naravno, a ne džep prosečnog stanovnika planete Zemlje :D)...samo ako uspeju da naprave i da radi ok. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma za ovo otom potom... Naravno, lepo je videti da ima naznaka da će biti raznih varijanti, ali ja bih najviše voleo da serijski izađe jača verzija... Nadam se da će se obistiniti navodi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video...bolesno izgleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Snimljen definitivni Alfa Romeo 4C Spider?

 

alfa%204%201.jpg

 

Dok Alfisti sa nestrpljenjem čekaju na najavljene nove modele, Alfa Romeo je na poslednjem sajmu automobila u Parizu pažnju privlačio sa novim verzijama već postojećih modela. To su bili modeli Giulietta Sprint, automobil napravljen u čast 60-godišnjice originalne Alfe sa tim imenom iz 1954. godine, kao i MiTo Junior, u čast Alfe GT 1300 Junior iz 1966. godine.

Alfa je u Parizu ponovo prikazala i dugo najavljivani 4C Spider, promovisan inače još u martu ove godine na sajmu automobila u Ženevi. Proizvodnja Alfe 4C Spider će startovati početkom sledeće godine, premijera se očekuje na sajmu u Detroitu ili početkom marta u Ženevi, a na ovim najnovijim slikama su po svemu sudeći definitivni, serijski primerci, ''uhvaćeni'' u Španiji tokom snimanja promo materijala.

 

alfa%204%2011.jpg

 

Podsećanja radi, Alfa 4C Spider prikazana na sajmu u Parizu je sem sklopivog soft top krova dobila i doterana prednja svetla, alu točkove od 18 i 19 inča sa Pirelli gumama, novi izduvni sistem i elemente od ugljeničnih vlakana u enterijeru.

 

alfa%204%20111.jpg

 

Za pogon se brine 1.75 litarski četvorocilindrični turbo motor sa 240KS i 350 Nm, u paru sa TCT menjačem sa dvostrukim kvačilom, dovoljno za ubrzanje do stotke od 4.5 sekundi i najveću brzinu od 250 km/h.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alfa Romeo 4C: Džepni Ferrari!
 
Alfa Romeo 4C je definitivno automobil kojem nema smisla pronalaziti mane, jer nije u pitanju automobil za svaki dan, već jedan od onih koji se, upravo suprotno, kupuju za ceo život

Puno puta smo na stranama TopSpeed magazina pisali o tome kako je poslednjih godina, automobilska industrija zašla u neku kolotečinu. Istina, izbor modela nikada nije bio veći, ali nekako se sve svodi na to da se petnaestak modela u ponudi svake kompanije proizvodi na tri ili četiri platforme, automobili su u gami međusobno slični, a slični su i sa konkurentskim modelima iz drugih kompanija. Proizvođači se trude da uz minimalna ulaganja stvore što veću ponudu i veoma su uspešni u tome.

 

Ipak, retko kada se dešava da neki od ''mejnstrim'' proizvođača osmisli nešto potpuno drugačije, što izlazi iz svih postojećih okvira. Nešto osmišljeno da bude posebno, da ima vrednost. Jedan od takvih automobila je definitivno i Alfa Romeo 4C. Na testiranje ovog automobila smo možda čekali malo više nego što smo želeli, ali možda je to u ovom slučaju bilo i pozitivno, jer ne dešava mi se baš svakog meseca da dan ili dva pre testa nekog automobila, o tome razmišljam.

 

I pre susreta sa ovom sportskom Alfom, znao sam da je model 4C drugačiji, da je reč o automobilu više namenjenom trkačkoj stazi nego gradskim ulicama, ali je prvi susret opet predstavljao iznenađenje. Tokom godina bavljenja ovim poslom, manje-više smo svi stekli neko iskustvo i pre testa otprilike znamo kakav nas automobil čeka, te retko kada bivamo nečim iznenađeni. E, Alfa 4C je definitivno jedan od automobila koji su drugačiji i koji se razlikuju od konkurencije! No, krenimo redom…

 

Prva stvar koja ovaj automobil čini specifičnim je dizajn. Kada je debitovao model 4C, mnogi su ga okarakterisali kao džepnu verziju Alfe 8C, što je donekle i tačno. Naime, italijanski proizvođač ovaj automobil definiše kao kompaktni superautomobil za malo novca. A ovaj automobil je zaista dizajniran poput višestruko skupljih superautomobila. To je prvenstveno posledica smeštanja motora iza sedišta, a ispred zadnje osovine, koji je čak i vidljiv kroz staklo poklopca prtljažnika. Svi ostali elementi, poput snažnih “ramena” iznad zadnjih točkova i otvora za dovod vazduha iza vrata, zaista imaju više sličnosti sa superautomobilima, nego jeftinim gradskim zujalicama. Tek kada se priđe automobilu, postaje jasno da je reč o modelu dugom tek oko četiri metra i visokom 1.183 milimetra. Prednji deo je stilizovan u prepoznatljivom Alfinom stilu, dok prelepi zadnji deo sa kružnim svetlosnim grupama potpuno jasno naglašava porodičnu vezu sa modelom 8C.

 

Ipak, da ne dužim, možda je dovoljno samo još da kažem da odavno tokom testiranja nisam čuo toliko komplimenata na račun izgleda nekog automobila, kao kada je Alfa 4C u pitanju. Deo testiranja i fotografisanja smo obavili na Autokomercovoj karting stazi, a pojava Alfe 4C je privukla izuzetno veliki broj radoznalih pogleda, ali i pitanja, želja za fotografisanjem pored automobila, tako da je bilo potpuno jasno da je reč o nečem specifičnom. U ovom slučaju je bilo još ekskluzivnije, jer se na našem testu našla Launch Edition verzija, prepoznatljiva po LED farovima u kućištima od ugljeničnih vlakana. Od istog materijala su izrađeni i spoljni retrovizori i zadnji spojler, dok su felne prepoznatljivog Alfinog dizajna, lakirane tamnom bojom.

 

Ulazak u automobil otkriva neke druge stvari. Da budem precizniji, tek tada postaje jasno koliko se ovaj automobil zaista razlikuje od konkurenata. Jedan od najčešćih pomodnih ukrasnih detalja u automobilskoj industriji su kompozitni materijali. Ipak, za razliku od drugih sportskih automobila kod kojih su kompozitni materijali u kabini prisutni samo kao aplikacije i ukrasi, kod modela 4C je potpuno drugačije. Ovaj Alfin model je specifičan po tome što on, poput pravih trkačkih automobila, poseduje monokok koji je izrađen od ugljeničnih vlakana. Ova zaštitna ćelija koja predstavlja takoreći nesalomivu čauru i štiti putnike te ujedno doprinosi čvrstini automobila, iznutra je potpuno vidljiva. Te površine su ispolirane i lakirane tako da su i prijatne na dodir.

 

Inače, model 4C očigledno nije zamišljen tako da konkuriše kvalitetom materijala i završne izrade. Plastika u prednjem delu kokpita i na centralnoj konzoli nije meka na dodir, što će nekome možda zasmetati, ali očigledno je odluka kompanije bila da ovaj automobil bude što lakši, što jeftiniji, jer su u prvom planu performanse. Ulazak u automobil donekle podseća na smeštanje u karting. Zbog monokok konstrukcije, prag je prilično visok, a iza njega se nalazi pod automobila koji nije mnogo izdignut iznad asfalta. Sedište se takođe nalazi praktično na podu automobila, tako da ulazak u vozilo zaista podseća na smešanje u karting, ili kokpit trkačkog automobila.
 
Položaj sedenja je poluopružen i relaksirajući. Sedište je tvrdo, ali dobro oblikovano, a tik iza njega se nalazi zid motorskog prostora, tako da ga nije moguće dodatno oboriti ka nazad, pa krupniji vozači mogu da se osete prilično skučeno. Ja nisam imao tih problma, tako da sam mogao da uživam u svemu što ovaj automobil nudi. Ispred malog i elipsastog obruča upravljača se nalazi digitalna tabla sa instrumentima. U prvi mah izgleda pomalo prenatrpano, ali se ispostavilo da samo traži privikavanje, jer je prilično informativna, a vozaču prija da tokom oštrog stila vožnje, sve informacije ima na jednom mestu. Menjač je “automatski”. U prvi mah sam pomislio kako bi bilo lepo u ovakvom vozačkom automobilu imati i manuelnu transmisiju i kvačilo, ali neke savremene tekovine su neizbežne, ako ništa drugo, iz jednog jednostavnog razloga – bolje obavljaju posao.

 

Jedna od stvari koje su me obradovale je i startovanje motora okretanjem kontakt ključa, a ne pritiskom na dugme. A samo startovanje motora u ovom automobilu nije nešto što se radi svakog dana. Kod sportskih automobila, posebno onih sa više temperamenta, po okretu ključa obično zareži motor. Ipak, od četvorocilindraša skromne radne zapremine nisam očekivao toliko decibela, i to tako dopadljivih! Buka koju ovaj automobil proizvodi privlači pažnju, a posebno ako se desna pedala odlučnije pritisne. Kako vozača od motora deli maleno staklo, buka u kokpitu je poprilična i podseća na prave trkačke automobile. Osećaju da se nalazite u trkačkom automobilu doprinose i ekstremno niska pozicija sedenja i neobična perspektiva gledanja na put ispred vozila, kao i konstantno poskakivanje zbog čvrstog oslanjanja.

 

Za pogon je zadužen motor koji poreklo vodi iz Giuliette Quadrifoglio Verde. Iz iste zapremine od 1.750 kubika, on oslobađa 240 konjskih snaga, ali je opsežnim izmenama, novom bloku i cilindrima, lakši za čak 20 kilograma. Zahvaljujući primeni monokok konstrukcije i ugljeničnih vlakana, ceo automobil ima masu od samo 895 kilograma, što u kombinaciji sa snagom motora, daje izuzetne performanse!

 

Do 100 km/h, ovaj maleni sportista stiže za samo 4.5 sekundi, ali iako je to impresivan podatak, nikako ne dočarava osećaj brzine u ovom automobilu na pravi način. Svako ubrzanje je propraćeno bukom, u toku vožnje, automobil sam daje međugas, tako da je osećaj za upravljačem zaista neponovljiv u svetu serijskih automobila. Transmisija sa dvostrukim kvačilom ima komande i iza upravljača, koje su zaista na visini zadatka i uspešno pariraju mogućnostima automobila. Odziv menjača je još efikasniji kada se na DNA prekidaču odabere Dynamic režim vožnje.
 
Model 4C je pored klasičnih DNA modova vožnje (Dynamic, Natural i All-Weather), opremljen i Race režimom vožnje, a on se aktivira kada se prekidač Dynamic drži pritisnut pet sekundi. U Race modu vožnje, elektronska kontrola stabilnosti ima odloženo dejstvo. Dozvoljava kontrolisano driftovanje i zanošenje, a dejstvuje samo u kritičnim situacijama i kada registruje naglo snažno kočenje, jer u takvim situacijama pretpostavlja da vozač nema kontrolu nad automobilom.

 

Henry Ford je jednom prilikom rekao nešto što je danas postala mantra svih zaljubljenika u poznati italijanski brend: ''Kada god vidim Alfa Romeo, skinem šešir.'' Sada sam se podsetio i zašto je to rekao! Sećam se kada je svojevremeno debitovala Alfa 156, mislio sam da je to najlepši automobil svih vremena. I danas, sa distance, mislim da je jedan od najlepših automobila novije automobilske istorije. Model 4C je dizajnu dodao i onaj šmek ekskluzivnosti i različitosti u odnosu na konkurenciju. To je jedan od automobila koji će sigurno postati prava klasika, upisana u knjigu automobilske istorije velikim slovima. Neko će možda prokomentarisati kako su japanski i nemački automobili pozdaniji… Koga je za to još briga!? Alfa se definitivno kupuje srcem!

 

Andrej Kulundžić o Alfi 4C

Centralno smešten motor, pogon na zadnjoj osovini i samo četiri kilograma po konjskoj snazi su podaci koji nagoveštavaju dobru zabavu. Bio sam radoznao da vidim da li ova teorija funkcioniše i u praksi. Moram odmah da kažem da mi je dizajn savršen, a druga stvar koja me je kupila jeste zvuk. Motor se oglašava zvukom koji me je podsetio na trke, a posebno mi se dopala oskudna zvučna izolacija motora, koja mi je olakšavala da kontrolišem broj obrtaja bez pogleda na tablu sa instrumentima.

 

Ovo definitivno nije automobil za svaki dan. Ulazak u automobil podseća na neku vežbu za istezanje, a isto bi moglo da se kaže i za izlazak iz vozila. U prtljažnik može da stane osrednja putna torba, dok se tečnost za pranje vetrobranskog stakla menja uz pomoć šrafcigera! Sve su to stvari koje iritiraju ako vam je automobil potreban da što pre stignete na posao, ali ne i ako je ovaj četvorotočkaš namenjen vikend druženju…po mogućstvu na nekoj trkačkoj stazi!

 

Ova Alfa je za to kao stvorena. Centralno smešten motor i savršeno izbalansirna karoserija stvaraju za zadnjim pogonom harmoničnu celinu. Menjač kao da mi čita misli. Brzine se menjaju munjevito, ubrzanja su eksplozivna. Možda bih jedino poželeo da se iza mene našao atmosferski, a ne turbo motor, jer bi kontrola doziranja gasa na izlasku iz krivine bila lakša. Pozdravljam i implementaciju Race moda. Iako tada elektronska kontrola stabilnosti nije poptuno deaktivirana, davala mi je dovoljno slobode, možda ne da iz automobila izvučem apsolutni maksimum, ali sasvim dovoljno da se opustim i uživam. Samo u par navrata sam osetio da elektronika interveniše “misleći” da ne znam šta radim, ali shvatam da je to ipak neizbežno u jednom serijskom automobilu visokih performansi, koji će voziti i ljudi sa daleko manje vozačkog, a još manje trkačkog iskustva.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alfa Romeo 4C Spider premijerno na sajmu u Detroitu?

 

alfa%204c%20d.jpg

 
Američke tablice na Alfi 4C Spider koja je snimala promo materijal znače samo jedno – svoju premijeru serijski primjerak ovog sportskog kabrioleta imaće preko bare i to u Detroitu. To je indirektno potvrdio i brend iz Torina prema kome ćemo sledeću novu Alfu videti ovog meseca i to baš na pomenutom salonu. Da nas na salonu automobila u Detroitu očekuje premijera kabriolet verzije kupea 4C otkriveno je u tekstu koji je objavljen na blogu Fiat Chrysler Automobilesa u kome između ostalog stoji da će do 2018. Alfa Romeo predstaviti čak osam novih automobila, a prvi već ovog meseca u Detroitu. Da kabriolet verzija ovog sportiste dolazi bilo je jasno od samog početka kada je rukovodstvo brenda isticalo da se na model bez krova mislilo još pri konstruisanju kupea. Studija 4C Spider iz Ženeve je to samo potvrdila, a poslednje špijunske slike su te tvrdnje zapečatile. Serijski 4C Spider se u nekoliko detalja razlikuje od studije. Drugačija su i prednja svjetla, a koliko je serijski 4C Spider zaista drugačiji od studije Alfa Romeo 4C Spider iz Ženeve saznaćemo možda u toku nedelje.
 
preuzeto sa - Auto Blog
 

---------

 

Promo video: Alfa Romeo 4C (USA)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...