Jump to content
FAS Goran
britvic

Provera stanja alternatora / akumulatora?

Recommended Posts

Bilo koji auto-električar će ti ispitati akum. i dati dijagnozu. Potrebno je bukvalno da na polove nasloni ispitivač i odmah ćeš znati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što sam već u prethodnoj temi napomenuo,imam zabranu vožnje do početka marta(zbog istekle vozačke dozvole) te stoga nisam vozio auto uopšte 2 meseca(za to vreme sam samo jednom obišao krug oko zgrada),a inače sam ga po malo palio da radi na po 5 minuta na svakih 5-7 dana!Pre početka ovog minusa sam se razboleo pa ga nisam ni palio!Nakon 5-6 dana nakon što sam ozdravio,spustim se da upalim auto...a ono mućak,vergla po malo,ali neće da upali.Prazan akomulator.Zovnem druga da se spusti da ga upalimo na kablove,što je on i uradio.

 

Privezasmo ga na njegov i upalio sam iz prve (iako mi je ovaj drugar rekao da treba izbegavati paljenje ovakvih automobila na kablove zbog kompjutera i mnoštva elektronike, pošto postoji mogućnost da se zezne kompjuter !?).J a se toliko ne razumem,pa ne znam da li je u pravu i da li to ima neke veze...pa ako se neko razume...savet bi dobro došao!?

 

Radio mi je nakon toga preko pola sata u leru,par puta sam ga palio i gasio i sve je normalno funkcionisalo. Siđem ja čini mi se treći dan nakon toga da ga ponovo upalim,kad ono opet manjak struje u akomulatoru! Napominjem da za godinu dana koliko imam Cromu,nisam imao nikakvih problema sa akomulatorom.

 

E sada...da li se akomulator ispraznio zbog stajanja skoro dva meseca u mestu t.j. nije nikada za to vreme imao mogućnosti da se skroz dopuni (u međuvremenu sam ga samo palio na kratko sa vremena na vreme) ili  je došlo vreme da moram kupiti novi?

 

Hvala unapred...

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je jednostavno dotrajao. Koliko je star? Bilo bi dobro da odes u servis da ti neko ko ima uredjaj za test akumulatora i alternatora pregleda kapacitet, startnu struju i punjenje. Tako ces skinuti sumnju sa njega. Na novijim automobilima ima dosta potrosaca u rezimu mirovanja pa ako je losiji akumulator brzo se isprazni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akumulator se prazni I kada je vozilo parkirano , ali to je vrlo mala struja pražnjenja no ipak kada stoji vise od dve nedelje može biti prazan da ne može da pokreće anlaser udovoljnom broju okretaja.

Trebalo bi  dopuniti sa punjačem ali pre toga izmeriti da nema manje od 10 V, a posle punjenja izmeriti gustinu elektro lita bometrom. 

Ovo važi ako je olovni akumulator.

 

ps negde sam pročitao da kod crome se ne sme skidati kleme sa akumulatora jer Izgubi neke kodove tj. ako se radi mora se spojiti (premostiti)  pomoćna baterija.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako, pre jedno 2h i 30min bio je pljusak (kisa, a i grad) bruka seo sam i krenuo ali pocela stakla da mi magle i ja upalim klimu, okrenem dugme da duva na stakla, max.

I sta se desilo, upali mi se lampica za alternator (akumulator) i servo naravno otkazao :( vozio sam auto pre kise i sve ok bilo, a sutra treba na put da idem :( znaci pre toga pravac auto elektr. A da auto pali normalno.

Sta se desilo? Zasto? svaki savet je dbr dosao ;) i izvinjavam se ako sam na pogresnom mestu (temi) pitao i pisao. Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A pre kad si palio klimu jel se palila lampica? A kad das gas da li ona tinja ili konstatno isto svetli? Ne puni dovoljno, pa si imao vise potrosaca upaljena i opteretio ga, svetla, klima, radio... Ostavice te negde ako.ga ne resis, moguce da su cetkice samo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije se palila nikad do sad ta lampica, evo bio sad do auta i svetli jos uvek. Nesto do alternatora je ali nznm sta, a obavezno ujutru kod majstora ;)

Moguce da je do kajsa, nznm pojma ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e, majstori, da vam kazem da je crkao alternator  i nema mu popravke, pukao je po sredini, pukla je dekla od statora 

Uzeo sam drugi i odmah namestio, 6.ooo din. me to kosta  :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav

Posto mi je stari akumulator odradio posao kupio sam novi pre dva meseca i auto pali normalno,ali primetio sam da na ploci gde stoji akumulator ispod i sa strane se pojavljuje neka oksidacija ili sta vec( bele boje kao prah).To mi se isto desavalo i sa starim akumulatorom,a obzirom da sam ga par puta dopunjavao mislio sam da je gotov jer mi je pravio probleme oko paljenja.Sta mislite zbog cega moze ovo da se  desava i sta bi trebao da uradim?Hvala.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne verujem druze jer kad sam skinuo stari akumulator,sve sam lepo ocistio i ofarbao crnom farbom jer je bas bilo korozije na nosacu akumulatora.Hvala na odgovoru,ako jos neko ima neki predlog neka kaze.Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je do samog akumulatora. Uglavnom hoce oko stubica da isparava kiselina pa se stvara to. Da ga nisi ostetio prilikom montaze? Operi sve vrucom vodom pa prati gde se prvo pojavljuje.

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nista ostetio namontiran kako treba.Moracu onda da proverim koliko ga puni alernator.Jer moram u servis za proveru ili moze u kucnoj varijanti?Hvala na savetima.Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan kraj unimera stavi na klemu i odvoji je od akumulatora a drugi kraj stavi na stubic. Gde si kupio akumulator, u servisu ili prodavnici? Znam da u servisu nece da daju garanciju dok to sve ne provere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...