Jump to content
FAS Goran
klaywert

Gume nove vs. polovne vs. protektirane

Recommended Posts

nisu nove standardne gume toliko skupe, a protekti toliko jeftini da bih ih morao stavljati

Upravo tako, nije guma samo gazeci sloj, sta je sa zicama u njoj, koliko rupa su pogodile, koliko kamenja pregazile...

Ma jednostavno preskupe su i cao, a i da nisu, na moj auto nece ici!

Pre mesec dana sam kupio dve nove Fulde, sada cu jos dve i miran sam. Sa protektima bi ustedeo hiljadu ili dve... meni zanemarljivo.

Kome odgovara neka ih kupi i vozi, nemam nista protiv...

Edited by milan-jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ja srcan ili sta god vec...ali ti si taj koji govori kako je to kvalitetna guma i guma koja je bezbedna...guma koja glavu cuva...nemas prava da pricas tako nesto...jer su protektirane gume pravo smece koje ne bi stavio ni na bicikl...sto se mene tice...mogu administratori i da obrisu moj post...ali sam rekao sta mi je na srcu i ono sto zaista mislim...Toliko...Pozzzz svima!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne govorim JA da je to kvalitetna guma i NEMA potrebe da to cinim jer svaki kvalitetno izradjen proizvod poseduje dokument koji garantuje da je bas taj proizvod bezbedan za koriscenje i da ispunjava sve ono sto sto je propisano iso 9001 standardom.

Jako mi je zao sto sebi dajes za pravo da odredjujes ko ima pravo da iznese svoje misljenje a ko ne jer ja mogu i da dokumentujem sve sto sam rekao. Mozes li ti to?

Uvazavam misljenja svih vas i postujem vasa znanja i neznanja u svakom pogledu.

"Znanje i pravda govore, dok neznanje i nepravda urliču."

Arturo Graf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da komentarišem da li nešto valja ili ne, dok to ne probam... A da bih probao, moralo bi bar nešto da mi privuče pažnju da bih se odlučio za protektiranu gumu... Npr. niža cena, veća garancija i sl. od nove gume..

Prošle godine sam bio u nedoumici da li da kupim sve 4 nove zimske gume ili da kupim polovne.. Protektirane su odmah ispale iz izbora zbog tih priča "rekla-kazala", jednostavno nisam hteo da rizikujem i da Ja budem taj koji će da isprobava i testira ih kako se ponašaju u kojim uslovima.. Zbog finansijske situacije kupio sam sve 4 polovne zimske gume sa novijim DOTom i pokazale su mi se odlično... Platio sam ih duplo manje nego koliko su koštale nove iste takve, pa neka mi i duplo manje traju, biću zadovoljan... Evo već drugu zimu ih montiram na svoj auto i mislim da će da izguraju bar još dve... Na proleće je došlo vreme da kupim letnje gume i poučen iskustvom sa polovnim gumama pazario sam skoro nove gume stare 3 meseca, još su na njima bile one peckice, opet po ceni koja je bila duplo niža od te iste gume u radnji...

Fino bi bilo da se te protektirane lepo pokažu u praksi i da stvarno to zaživi kod nas, ali opet mislim da bi trebalo da postoji nešto što će kupca usmeriti da se opredeli za njih, pre nego za nove ili polovne....

Edited by SikterBre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video sam ih uzivo opet danas, sara izgleda ok skroz, ali sa strane izgledaju kao da su jos sirove, kao da su spaklom pravljene...mislim da do proleca komsija kupuje nove gume :no

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sebi ne dajem za pravo previse, vec samo ne dozvoljavam da mi neko prica price za malu decu...Te gume...nikada na moj auto...sto bi svima preporucio...a ti mozes da dokumentujes sta god pozelis...I jos nesto...nema potrebe za nervozom, jer kao sto sam kazes, svalo ima pravo na svoje misljenje!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje su nove gume, to i nije neka filozofija.

Najjace ssu mi izjave firmi na sajtovima:

-ako prodaju nove, tu je prica da je i bolje nova neke nizerazredne marke, nego polovna prestizne. I da guma posle 5 god gubi svojstva nezavisno od eksploatacije.

-ako prodaju polovne, nasiroko se pise da u raznim Jevropskijem drzavama guma do 5 god se vodi kao nova i da oni dovoze gume iz onih gde se ne sme prodavati guma sa proslogodisnjim datumom proizvodnje i kako do 10 godina guma je perfektna.

-i evo citam coveka koji pise da od protekta nema bolje, iako je cena ista kao nova Winter1!

Iz mog vojnickog ikustva sa cizmama, 16 godisnjem, bolja je svaka nova, od krpljene stare! Imam jedne koje su mi trajale 4 god dok se nije odlepio djon sa prednje strane, odneo je kod obucara on zalepio, posle par meseci opet, opet ja al kod drugog obucara i rezultat isti. Naravoucenije mozes ti lepiti i lepiti, ali fabrika je fabrika!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sale druze, stvarno te ne razumem. Ti i dalje stvari postavljas tako da se ja tebi obracam i da savetujem i tebi pricam price za malu decu...

po ko zna koji put kazem da ja samo prenosim svoja iskustva vezana za temu...

I nisam ni malo nervozan, ja sam jedan vrlo stalozen tip :harhar:

Video sam ih uzivo opet danas, sara izgleda ok skroz, ali sa strane izgledaju kao da su jos sirove, kao da su spaklom pravljene...mislim da do proleca komsija kupuje nove gume :no

Koje si ti to gume video druze?

Edited by MadOnion

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovaj protekt prelazi izmedju 50 i 60 000 km u zavisnosti od uslova eksploatacije....

na nasim dostavnim vozilima prosek je 50 000 km

Opet da napomenem da se guma se proizvodi u Austriji ne u Srbiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj drugar je uzeo za Pandu 4x4 protektirane gume sa ogromnim kramponima.

Drze se dobro vec skoro pola godine. Sara je oko 14mm, tako nesto.

Videcemo kad padne prvi sneg kakve su na terenskim uslovima...

cxc47.jpg cxc48.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novo je novo i tu nema price. Samo NIKADA vise necu kupiti novu gumu kod nas. 2 Wintere 195/65 15 placene u Bosni 7200 din kada se preracuna, a prave se kod nas. Cena ovde? Nisam video ispod 11000! Nisu bajate (2212), garanciju dobijes sve je isto ! Samo su prosle uvoz, carinu transport itd itd i jeftinije su daleko nego u zemlji u kojoj su napravljene. E iz tog razloga nove gume vise ne kupujem ovde makar vozio na felnama. Ako neko ima nekoga ko putuje tamo ima racun i da ga casti. Isto je i sa ostalim proizvodjacima, najverovatnije cu uzeti toyo r888 ili r1r za sledece leto pa cu vam reci kolika je usteda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidiš, to je nepojmljivo!

Neko stvarno hoće da uništi ...

Kako mi da utičemo na cene pneumatika?

Da li je normalno da bude ovakav odnos cena? Kome i kojoj ekonomiji to ide u prilog?

Ja sam dve W1 platio cca 12000d a ako stvari ostanu ovakve potražiću ih tamo gde su jeftinije.

>_>:angry:

zulutapka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa koliko je eurodiesel u Bosni? Bela tehnika? Bebi oprema? Keramika? Da ne nabrajam dalje...

Deru nas kao ovce bre ovde.

Mi nista...

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mi i jesmo naskuplja zemlja u okruzenju . Dobrim delom je drzava kriva za sve to.... Izvoz nam je minimalan , da bi se probili na strana trzista nasi proizvodjaci svoju robu prodaju po cenama sa marzom od 1-2% jos dobiju i malo olaksica u vidu poreza zato sto su veliki izvoznici i to se nekako kotrlja . Cenu za sve to placa kupac u Srbiji. zato sto plati cenu proizvoda + marzu od 30-50%...

Setite se samo drumarine. Za strana vozila bila je za trecinu skuplja i kad su se Turci i Bugari pobunili nasa vlast poravna cene drumarina tako sto podigne cenu za domaca vozila i izjednaci sa cenom za strance...

Previse toga skripi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video sam ih uzivo opet danas, sara izgleda ok skroz, ali sa strane izgledaju kao da su jos sirove, kao da su spaklom pravljene...mislim da do proleca komsija kupuje nove gume :no

Ja sam gledao baš te optimus protektirane gume uživo, izgledaju okej...

protekt guma 195/65 15 sada je 3500din...

e, ne bi bilo problm da je cena stvarno ta, nego je ipak dosta veća...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jedna reč je kriva za sve to što mi plaćamo skuplje nego drugi "Akciza"... Sećam se pre 3-4 godine priče da su ljudi išli na Kosovo da kupe gume, jer tamo nema poreza, pdv-a i ostalih zahebancija, e ne znam kakva je situacija sada, znam da mi je onda čovek pričao da napuni bocu plina, onda je bilo oko 60 din litar, ode tamo, kupi 4 gume za 2.000 po komadu koje su kod nas koštale 3.500 i napuni bocu opet za 35 din po litru, namontira gume i vrati se nazad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno si u pravu, a to je samo da bi tajkuni punili džepove. PDV uopšte nije previsok, ali dok lupe akscize Mišković, država i još poneko kome treba para, nakupi se tu lagano 50% veća cena nego što treba. Sad da ima neke pravde ograničili bi koliko može aksciza da bude (sad mislim da su za neke stvari i do 40%) i bile i mnogo jeftinije cene svega.

Ne znam da li je istina, ali sam čuo da vojska kupuje gorivo bez aksciza i da ih izađe oko 40 dinara po litru, sad je samo pitanje kome ode ostalih 120 dinara od našeg jednog litra goriva..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Protekt je super ako vozis juga, fiću, ladu ili sličan auto od 300-500€ pa shodno tome bas i nemas para za nove gume i ok, sta ćeš nije ni to lose + auto ne ide brzo, nije previše težak, verovatno i ne prelazi puno...

Al brate ako imas pare za auto od nekoliko hiljada evra i svake godine 200-400€ registracija + mali servis 100€ + gorivo 700-800-1000€ a da nemas za gume 100-200€?!!! I to ne godisnje nego na 3-4-5 godine!!! Pa gume su ti najmanji trosak na autu s obzirom koliko traju!

Nije da sad ja nesto imam kesha ili pametujem, ali koliko vas sto kukate za gume i trazite resenje u protektu je dalo bar 100€ na muziku u kolima? Ili 100-200 i više € na alu felne! A gume su vam skupe? Neće te ni jedan pioneer ili kenwood izvući uz brdo niti zadrzati u krivini-sačuvati i auto i glavu! Moze samo da navadi nekog pajsera da ti obije auto i ukrade ga!

Pustite pricu, jesu gume u bosni jeftinije i to je loše po nas, ma sramota, ali protekt je poslednja slamka za onoga sto baaaaš nema odakle.

Nemoj se ljutite al bre zakaci li me neko sa letnjim gumama po snegu :angry::2guns:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega Jankovicu, jesi li nekad leteo avionom?

Pretpostavljam da jesi, nemam predstavu koliko kosta avion ni koliko kosta nova guma za njega ali znam da se avionski pneumatici protektiraju i do 12 puta .A verujem da ces se sloziti da avionska guma prilikom sletanja trpi daleko vece opterecenje od bilo koje putnicke gume...

toliko o proporciji cena vozila - cena guma

Inace slazem se sa ostatkom tvog posta.

Edited by MadOnion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitan je odnos prema glavi a za auto uvek lako.

Kolega Jankovicu, jesi li nekad leteo avionom?

Pretpostavljam da jesi, nemam predstavu koliko kosta avion ni koliko kosta nova guma za njega ali znam da se avionski pneumatici protektiraju i do 12 puta .A verujem da ces se sloziti da avionska guma prilikom sletanja trpi daleko vece opterecenje od bilo koje putnicke gume...

toliko o proporciji cena vozila - cena guma

Inace slazem se sa ostatkom tvog posta.

Konstrukcija avionske gume je sigurno prilagođena tolikom broju protektiranja. Što se tiče aviona nisam primetio da se pentraju po oštrim i visokim ivičnjacima, da gaze polomljene šahte i oštre tramvajske šine zatim da upadaju u raznorazne kratere i tome slično. Koliko znam avioni i sa probušenom gumom (uglavnom su udvojene) sleću bez većih problema.

Protekt je super ako vozis juga, fiću, ladu ili sličan auto od 300-500€ pa shodno tome bas i nemas para za nove gume i ok, sta ćeš nije ni to lose + auto ne ide brzo, nije previše težak, verovatno i ne prelazi puno...

Al brate ako imas pare za auto od nekoliko hiljada evra i svake godine 200-400€ registracija + mali servis 100€ + gorivo 700-800-1000€ a da nemas za gume 100-200€?!!! I to ne godisnje nego na 3-4-5 godine!!! Pa gume su ti najmanji trosak na autu s obzirom koliko traju!

Nije da sad ja nesto imam kesha ili pametujem, ali koliko vas sto kukate za gume i trazite resenje u protektu je dalo bar 100€ na muziku u kolima? Ili 100-200 i više € na alu felne! A gume su vam skupe? Neće te ni jedan pioneer ili kenwood izvući uz brdo niti zadrzati u krivini-sačuvati i auto i glavu! Moze samo da navadi nekog pajsera da ti obije auto i ukrade ga!

Pustite pricu, jesu gume u bosni jeftinije i to je loše po nas, ma sramota, ali protekt je poslednja slamka za onoga sto baaaaš nema odakle.

Sve što si napisao je tačno. Čudna je filozofija ljudi daće pare na razne gluposti dok su gume koje glavu čuvaju na zadnjem mestu.

Pisao sam ali ponoviću. Gume nisu nikad bile jeftinije dok masa njih daje i na rate.

Prošle godine su mi kolege punile glavu za polovne gume iz inostranstva skoro nove ali za male pare. Odem čisto da vidim to čudo. Gume sa DOT-om 2004-05 šarom oko 5 mm što znači max 2 sezone vožnje za 35 e po komadu. Ili min 70 e po sezoni. Malo skup i nelogičan sport. Nije uračunato balansiranje, nov ventil i slično.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti druze hoces da mi kazes da putnicka guma trpi vece opterecenje od avionske kad prelazi preko sahte,sina i kad se penjes na ivicnjak??

:)

nemam komentar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zimi jako sporo vozim (po snegu), ne kočim naglo i to bude uvek prvo kočenje motorom do 20-30km/h i tek onda stiskam kočnicu ako situacija drugačije ne nalaže. O protektiranim gumama bih možda i razmišljao da su barem 40% jeftinije od novih, ali da stavim nešto što je 500 dinara jeftinije po komadu, rizikujem da se slupam negde i još da mi kraće traju nego nove, stvarno se ne isplati. Pošto nema šanse da dobije zimske gume ove godine, Stilo će čim padne prvi sneg u garažu i da čeka lepše vreme, a sledeće godine dobija, ako bude sve u redu, gume i felne 15'' i to nove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...