Jump to content
FAS Goran
klaywert

Gume nove vs. polovne vs. protektirane

Recommended Posts

Evo me nazad posle malo dužeg vremena, imao sam neke obaveze, lm, namerno sam postavio temu ovde u bezbednosti, s obzirom na nestašicu para, mnogi vozači se odlučuju za kupovinu polovnih guma jer su za u proseku 50% jeftinije, ja nisam nikad kupio polovne, mada sam u par navrata i razmišljao o tome, kakva su iskustva vaša sa njima i koliko je u opšte pametno kupovati ih, mislim na otpade i na vulkanizere koji ih prodaju. Moj komšija je ranije trgovao sa njima i bogme svake nedelje mu je stizao kamio pun guma i sve to rasproda za nedelju dana a da time ni jedna prodavica novih guma ne može da se pohvali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo oštrim kaznama i dobrim zakonom može da se iskoreni trgovina polovnim gumama. Kojom logikom ima smisla plaćati nečije djubre. Te gume iz švice ili ko zna odakle bi završile u deponiji.

Bez šale, od loše gume može da se rikne. Ko nema pare za nove neka kupi broj manje felne. Povraća mi se kad vidim lep auto sa super felnama i ćelavim gumama kojima je treći vlasnik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vozio par puta polovne gume! Ako se nadju mlade,u oket stanju,uzmi slodobno,lako se primeti sta je dobra guma,a sta ne.

Iz Italije sam dobio pre dve god 13ce miselinke sve sa celicnim felnama za 40 eura,bile su u fest stanju,bukvalno nove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba znati kupiti polovnu gumu,znaci ne sme biti starija od 4-5 godina,takodje ne sme imati nikakva ostecenja,klobuke i slicno,moraju biti ravnomerno potrosene i sa dobrom sarom,takva npr polovna michelinka prelazi vise od nove tigrove gume,ali koga mrzi da se petlja i rnja sa polovnim taj ce da kupi nove gume jer zna da nece pogresiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice izbora guma ja sam uvek za nove.Imao sam slucaj da sam kupio 'super' polovne gume ,sara odlicna mishellinka dobra cena.Dok nisam izasao na autoput i na 100-110 trese na volanu.Kod jednog,drugog vulkanizera balansiranje provera felni i opet isto.Na kaju odem kupim nove 2 gume i problem resen.Gume su na oko dobro izgledale ali sa strane su bile stepenaste.Jos veca tuga sto toliki majstori nisu to videli.Svaka skola mora da se plati :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne računam u polovne gume ono što sam skinuo kumu sa kola što ih je dve nedelje pre toga montirao nove, nego na evropsko djubre koje neko dozvoljava da se uvozi. Ja bih sve to pohapsio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka polovna guma je iz nekog razloga skinuta sa nekog auta. E zbog tog razloga (za koji nikada ne znamo koji je) ne treba kupovati polovnjače. Tačka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretski, dešava se da se auto sa relativno novim gumama slupa, havariše i da takav ode na otpad. Lično, ništa ne bih imao protiv da montiram takve gume. Jer i ove moje zimske koje montiram u novembru su stare, (iako su kupljene nove) i kao takve ih montiram na felne i koristim u vožnji.

Kao što se kupuje polovan auto - tako se kupuju i polovne gume. Mogu da valjaju, a i ne moraju.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu ste da treba znati kupiti polovnu gumu. Ja nisam kupovao polovne 3-4 godine jer sam pre toga imao neka loša iskustva i rekao sam nikad više. Ali eto kupio sam jesenas dve zimske iskeširao 17 i kusur hiljada za 15-ice. I nisam prešao sa njima 3-4000km, prodam auto, gume mi ostanu jedva sam ih zavalio za 7000. Bačenih 100€, za te pare sam mogao 2 puta da kupim par polovnih koje bi mi izdržale bar 3 puta toliko koliko sam ove vozio.

Sad imam set zimskih guma sa felnama i rešio sam da kupim 4 polovne letnje jer bi me 4 nove koštale oko 400€. Ima u Rumi tamo neki lik kod semafora prodaje gume kakve oćeš, cena oko 2000 din. Kupio sam 4 komada hankook 205/55-16 sa solidnom šarom, stare 2 godine za 8000 din i vozim ih evo već 5000km. Prezadovoljan sam sa njima

CIMG1722.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

I polovni automobili su polovni pa ih kupujemo.

Zaista su razni razlozi zbog čega se nešto prodaje.

Ja sam moje gume kupio u kompletu sa felnama, platio sam ih 30% cene novih a vrede bar 70% novih.

Pre kupovine bio sam se već spremio za nove, ali uletele mi ove polovne veoma solidne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U emisiji SAT je jednom prilikom kada je krenolo ovo oko letnjih i zimskih guma bilo reči da guma ne valja ako je starija od 3 godine. Tj kad gumi istekne 3 god treba je zameniti i ako je šara dobra jer ona za to vreme izgubi svojstva čak i ako je nova i nikad korišćena. Zašto to pišem, jedan moj poznanik pre nekoliko godina kupio 4 nove firestone gume i montirao ujutru na svoju Vektru i odmah krenuo na put nakon nekih sat vremena u krivini zadnja desna guma mu se raspala u paramparčad i on završio pored puta, on je prošao sam par ogrebotina i masnica a Vektra otišla u staro gvoždje. Posle je gledao nakon vešračenja, gume su bile stare nepune 4 god, tražio je odštetu od vulkanizera koji mu je prodao i montirao gume ali nije ništa izgurao jer na gume "ne ide" garancija. Veštačenje je ustanovilo da je išao brzinom od 110kmh i da se guma raspala od zamora materijala. Nije imao pravo osiguranja jer nije poštovao ograničenje od 80kmh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo znam da ne uzimam savete iz SAT emisije :)

Mislim da smo vec pisali o tome i da je na zapadu "rok" guma nekih 5 godina, mozda cak i vise u pojedinim zemljama. Nemam neki stav povodom ovoga, voleo bih uvek da kupim nove gume, ali ako naletim i na dobru polovnu sto da ne ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

staranje_pneumatik.jpg

Posto nema puno uvoznika guma u Srbiji veoma je moguce da su se dogovorili i "podmazali" novinara da napise ono sto njima odgovara. Vec sam postavljao snimak na kome se vidi da su u SAT-u lazirali test zaustavljanja sa letnjim gumama u odnosu na zimske, a takvi snimci mogu da koriste kao argument upravo onima koji su jos uvek protiv koriscenja zimskih guma zimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novo je novo.Pa makar bio i Tigar. :thumbsup:

Uz sve brzinske ispite(50-60 km na putevima) koji su dopusteni novim zakonom,izdrzace.

I nove su sutradan polovne :whistle: ,ali znas kako su "gazene" :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukupan rok zavrsetka koriscenja gume je 6 godina. To znaci da mozes kupiti 3 god stare nove gume ako su skladistene kako treba (kod nas je ovo pod znakom pitanja) i voziti ih jos 3 godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oko ovoga ima mnogo polemike i iskreno tesko da se moze ustanoviti nesto tacno... Svako prica onako kako mu odgovara da bi vise zaradio odnosno ustedeo... Recimo, ono sto sam ja naleteo jednom na sajtu, cini mi se Michelin guma (nemojte me drzati za rec) je da guma izdrzava svoja svojstva 4 godine pri cemu u voznji izdrzava 2 godine sto znaci da jos 2 godine moze da se skladisti u odredjenim uslovima... Toliko se secam da je pisalo, posle je bilo jos koliko guma gubi svoja svojstva tokom narednih godina, ali sad to ne bih pisao posto nisam siguran koliko je pa da nelupam... To je bilo u smislu starenja, e sad guma gubi i svojstva i kroz voznju...

Inace sam ja za novu gumu ali letnju koja se manja posle tako oko 3 godine voznje i posle nekih max 30.000km, pa sta pre istekne... Protiv sam inace ovog novog zakona gde se propisuju obavezne zimske gume na sva 4 tocka, pogotovo sto je obavezno 5.5 meseci ako se nevaram, posto koliko sam ja upucen, u Svedskoj je zimska sezona 4 meseca, a cini mi se i u Nemackoj, cak sta vise, barem kako mi rece rodjak u Nemackoj, valjda moze i letnja guma zimi sa vise od 4mm sare pod uslovom da ne zalazite u podrucije gde je obavezna zimska oprema, nesto u tom fazonu, ali to ne znam da li je tacno... Ali ja mislim da ovakav zakon bi bio prilicno pozaeljan u Srbiji... Mislim ja nemam protiv da se neko vozi zimske ali znam u svojoj okolini kao ljudi rade, nece da kupe ove letnje gume jer je to bacanje para za njih a sad jos kada treba kupiti i zimske onda ce da ustede jos na letnjim pa ih nece ni toliko menjati i kupice opet jos neko vece biiip od zimskih sto je daleko od toga da ce povecati bezbednost... Ja nemam protiv da je obavezno imati i zimske i letnje da ja mogu kao moj rodjak, otici za jedan vikend, odraditi nesto na crnjaka i kupiti 4 nove gume (i to ne 13" nego 16", 17") ili kao kod nas, ako hocete 4 malo bolje gume, treba odvojiti jednu do dve plate... Ne znam kako je kod ostalih, ali znam da u Subotici vec duze vreme imate bukvalno zimi samo nedelju dana redovne zime, onda su putevi prekriveni odredjenom kolicinom snega a ostalo vreme moze bez problema da se vozi... a ni temeprature nisu tako drasticne da bi se letnja bas tako skamenila kao sto to neki prikazuju... Ja znam da posle moje voznje, bilo leti, bilo zimi kada se zaustavim gume su minimum mlake sto znaci da su daleko od toga da ce da gube svojastva zbog pada temeprature...

Malo sam skrenu sa teme sa pricom oko ovih zimskih guma, ali mislim da je i to prilicno aktuelna tema oko ovoga pogotovo posto gume sa starenjem otvrdnu pa neka zimska guma koja bi trebala da bude mekana posle nekoliko godina moze da bude i tvrdja u odnosu na neke nove letnje...

U svakom slucaju, ja licno ne bih kupovao polovne sem ako nije od neke osobe koju licno znam i ako nisu starije od godinu dana...

I najvaznije, guma je jedino ono sto vas povezuje sa putom, moze biti auto super i sve, ako nema dobar kontakt sa podlogom, onda mu ostalo nista ne vredi... ;)

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polovne gume kupujem vec par godina, sto zbog cene, sto zbog iskustava.

U inostranstvu ima toliko ljudi koji cisto radi bezveze menjaju gume svake godine, ma kakve gume bile i ma koliko KM prelazili jer im se moze... to su im najcesci razlozi za zamenu guma. Vec X polovnih guma sam imao i ni za jedne ne mogu reci da su se bilo kako osim savrseno ponasale u svim uslovima voznje, bez obzira na starost gume. Lako je Nidzi i dovli da njajuke kako je nova guma keva, evo ja se nudim da im poklonim 17" felne ali pod uslovom da stave NOVE 17" gume i da ih min. 2 godine voze zimi i leti i da postupaju po "preporukama proizvodjaca" o kojima se toliko prica u ovoj temi. Naravno da polovne 13", 14" i 15" gume ne treba uzimati jer su te gume smesno jeftine, ali ako treba da uzmem 17" Michelin ili neki ekvivalent, moram da se otvorim cca 250e po gumi a nek se javi taj koji ce da da 1000e za 20-30ooo km samo za gume, poklonicu mu felne. Jos gora situacija je sa 17+ gde su gume skuplje od 90% automobila koji se voze ovde na forumu. Pa mi posle recite da su polovne gume shit.

Da bi polovne gume za dalju prodaju izasle iz EU, one moraju da se testiraju u ovlascenim institucijama i da dobiju sertifikat da su ispravne...to mozete primetiti po raznim sarama na gumama i po pecatima na boku gume.

JEdna anegdota...

Kupio sam nove Tigrice sa kojima je auto poceo da skace ko mula, da li je to bolje od polovne Michelin ili pireli koja drzi za sve pare(kao da je nova), zapitajte se???

I za kraj, 99% Vas koji pljujete polovne gume, ili vozite na takvima ili su vam gume izasle iz roka koji se spomnje ovde na forumu ili ima saru manju od 5mm... Mogu da se kladim u to :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chekaj sad, polako... To shto ti je zinulo dupe za 17icama te ne opravdava u toj kupovini. Ali ne, bitnije je kako auto izgleda, nego njegova svrha.

Zbog najpametnijih se i prave zakoni, inace bi se zivelo u cirkusu. Zakonodavstvo je ono sto menja mentalitet i pretvara sredinu u manje ili vise uredjenu. Nasa sredina je od onih manje uredjenih, sto vuche za sobom odredjeni broj mrtve dece u saobracaju. Da li su u pitanju svesno kupljene lose gume, nesto drugo neispravno na kolima jer se mnogi ovde protezu dalje nego sto mogu ili nesto sasvim trece, nebitno je. Doneses zakon i ako se uvrdi da je guma bila matora, a ucesnik si u saobracajnoj nezgodi, lepo te oderu ko vola, a ako nemas da dignes kredit da se naplacash kazni, ima jedno lepo mesto gde se tuca kamen.

Ja se radujem ovakvim zakonima. Chir me zigne u zelucu kad neko krene da sere protiv takvih zakona, a na bembari ganja celave 19ice. Samo po dzepu, i to zestoko, druge nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima dosta polovnih guma koje su stare manje od 2-3 godine i koje nisu ni priblizne celavim gumama. Kao sto sam rekao, uvek bi voleo da uzmem nove, ali ne bezim ni od polovnih. Ako nisi primetio pri kupovini da guma ne valja onda ces osetiti u voznji pa ces je opet menjati.

edit: ne pricamo o celavim i gumama koje su starije vise nego sto bi trebalo.

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chekaj sad, polako... To shto ti je zinulo dupe za 17icama te ne opravdava u toj kupovini. Ali ne, bitnije je kako auto izgleda, nego njegova svrha.

Zbog najpametnijih se i prave zakoni, inace bi se zivelo u cirkusu. Zakonodavstvo je ono sto menja mentalitet i pretvara sredinu u manje ili vise uredjenu. Nasa sredina je od onih manje uredjenih, sto vuche za sobom odredjeni broj mrtve dece u saobracaju. Da li su u pitanju svesno kupljene lose gume, nesto drugo neispravno na kolima jer se mnogi ovde protezu dalje nego sto mogu ili nesto sasvim trece, nebitno je. Doneses zakon i ako se uvrdi da je guma bila matora, a ucesnik si u saobracajnoj nezgodi, lepo te oderu ko vola, a ako nemas da dignes kredit da se naplacash kazni, ima jedno lepo mesto gde se tuca kamen.

Ja se radujem ovakvim zakonima. Chir me zigne u zelucu kad neko krene da sere protiv takvih zakona, a na bembari ganja celave 19ice. Samo po dzepu, i to zestoko, druge nema.

Meni je zinulo dupe za 17" felnama, ali to je sada neki standard kod90% automobila.

Evo jedan primer...

pretrazi postove i reci mi da li ima jedna tema da je nisi omracio...

Click

i sam ces videti u koliko % slucajeva si bio u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar nisam u pravu? Svi sistemi na kolima, sva znanja vozacha se na kraju samo preko jedne jedine komponente u celoj prichi prenose na put, a to su gume.

Ko te tera da uopshte kupish auto kome su standardne gume 17 ako nemas para da ga vozis? Ne mrachim, samo ti predochavam jednu surovu krajnost koja neodgovornim odnosom prema vozilu postaje verovatnija nego sto bi bila u suprotnom. Stildza moze vrlo lep da bude i sa 16icama, pri cemu je njegova funkcija sa novim dobrim gumama daleko veca. Mozete pipanjem i gledanjem polovne gume sutra malo da utvrdite njen hemijski sastav koji umnogome zavisi od njene istorije - koju ne znate.

Da prosecan vozac ima svest o tome ne bi u svim sredjenim zemljama postojali strogi zakoni. Ova tema je ujedno i dokaz stanja svesti kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa nidzom. Za mene je kupovina polvne gume isto sto i kupovina polovnih kocionih plocica - eventualno da se pregura do nekih para i kupovine novih.

Ja cu kupiti polovan branik, polovno krilo, polovno sediste, polovan prozor, ... itd, ali delove kola, od kojih mi zavisi zivot (ili neciji zivot) - to ni pod razno!

Ovima, sto ih Chuck Norris snabdeva polovnim gumama koje su bolje i novije od novih, samo zelim srecu.

Btw, radio sam jedno vreme za jednog od nekada najvecih uvoznika polovnih guma i vrlo dobro znam sta se uvozi i kakve su to gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...