Jump to content
FAS Goran
francuz69

Multipla - Farbanje unutrašnjih plastika

Recommended Posts

E pa drugari, kao sto sam najavio u nekom od predhodnih postova, doslo je vreme da se malko picne enterijer u Multishki.

Kao sto naslov kaze, farbanje plastike enterijera.

Ko se od vas vozio u Multipli, zna da one imaju problem sa pojedinim plasticnim delovima kao sto su rukohvati na vratima, okvir oko plejera, okvir oko menjaca, centralna konzola i jos sto sta. Problem je sto su plastike fabricki presvucene nekim mat slojem koji posle nekoliko godina pocne da se ponasa kao zvaka te se lako grebe, guli i izgleda mnogo ruzno. To je ujedno i jedan od glavnih razloga zasto ljudi izbegavaju kupovinu ovog auta jer Multipla koja cak i nije puno presla ostavlja utisak velike potrosenosti i ishabanosti.

Naravno i moja Multishka je imala takve uzase svugde po enterijeru pa sam resio da ja to malo picnem.

U jednom lepo objasnjenom postu sam nasao proceduru za farbanje plastike i proces je otprilike ovakav:

Potrebno je:

- Smirgla, grublja recimo 160

- Smirgla, fina-vodena, recimo 400 ili 600

- Prajmer za plastiku

- Boja, mat ili lak zavisi od zelje

- Filer (git u spreju) ovo je opciono ako na plastici ima neravnina a zelite da bude ravna

- Lak, mat ili sjaj, opet i ovo je opciono, zavisi od toga da li je boja koju nanosite sa lakom ili bazna boja

E sad, ja sam kupio smirgle, prajmer i boju sa mat lakom koju su mi smuckali i spakovali u sprej.

Prvo je krenulo skidanje plasticnih delova koji treba da se farbaju. Kod Multiple je to prilicno jednostavno tako da mi je za sve trebalo 15- 20 minuta.

Evo kako to izgleda:

IMG_0612.jpg IMG_0613.jpg IMG_0611.jpg

Zatim je krenulo mukotrpno celodnevno smirglanje posto sam radio sve rucno a plastike na multipli su pune krivina i udubljenja tako da sam izgubio celu subotu. Prvo sam radio sa smirglom 160 dok nisam skinuo kompletan sloj prethodne farbe i dosao do plastike. Zatim je na red doslo fino cinculiranje sa vodenom 400 dok sve povrsine nisu bile ravnomerno i fino matirane.

Evo kako to izgleda:

IMG_0608.jpg IMG_0609.jpg IMG_0610.jpg

Sledeceg dana sam poceo prvo sa prajmerom. Moram da vas upozorim da prajmer nanosite lagano, u vrlo tankom sloju, sa daljine od 20-ak cm. Ovo kazem zato sto sam se ja zeznuo pa sam inicijalno naneo malo vise prajmera koji je na pojedinim mestoma poceo da podliva kao da je plastika masna pa sam ponovo morao da smirglam.

Susenje prajmera se ceka 10 do 15 minuta i odmah se nanosi boja. Razlog tome je da se boja sto bolje veze za prajmer a samim tim i za plastiku. Prvi sloj boje se susi oko 2 sata, potom ide i drugi sloj. U mom slucaju je bio i treci.

Evo kako to izgleda:

IMG_0614.jpg IMG_0616.jpg IMG_0615.jpg

Na kraju sam sve plastike vratio i posao je bio gotov zasad. Namerno kazem zasad jer sam se zeznuo sa jednom stvarcicom pa cu morati da radim popravni. Totalno sam promasio boju. Posto su mi platna neke boje izmedju teget i ljubicaste zavisno od svetla, ideja mi je bila da i plastike budu u toj boji. Baja koji mi je muckao boje mi je na farbenkarti pokazao nesto sto je licilo na to, medjutim kad sam stavio plastike nazad u kola hteo sam da placem. Sve je izgledalo kao da sam farbao temperama.

Evo slika pa sami prosudite:

IMG_0619.jpg IMG_0618.jpg IMG_0617.jpg

Uzas!!! Ruzan je ko djavo!

Tako da cu za ovaj ili sledeci vikend da radim ponovo. Sreca je sto ne moram ponovo da se drkam sa smirglanjem i prajmerom vec samo da nabavim novu boju i da predjem u dva sloja. Ovaj put ce to najverovarnije da bude tamno siva kao sto je i fabricki bila. Za nju bar znam da izgleda kako treba, gotovo je sa eksperimentima.

Javljam se sa novim slikama kada bude gotovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto ne rece ljudima da se onaj deo oko tockica klime moze skinuti tek kad iscupate srednji tockic i odvrnete lukavo skriveni sraf?

I ja sam to radio prosle fgodine na mojoj Multipli i ispalo je ovako. :clap:

Multipla_1.jpg Multipla_2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ni ovo lose, ali ova Duletova srebrena metalik(cini mi se) bas otvara, pogotovo, instrument tablu :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majstore uputstvo je odlično! :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako OP ne zameri da dodam koju kao maketar (bivši?)...

Savetovao bih da se prvi sloj prajmera nanese u jako tankom sloju. Obično se takav nanos i ne primećuje (kao magla). Njegova uloga je da "pripremi" plastiku nagrizajući je i vezujući se za nju. Sledeći sloj prajmera uniformiše površinu koju farba i daje joj "kolornu neutralnost". Da bi se efekti postigli, slojevi moraju da se "suše". Navodnici jer se ne suši nego se čeka da prajmer reaguje sa podlogom, a onda i da se niveliše. Vreme bi trebalo da piše na spreju. Kada je tanak sloj, može i 15 minuta pauze između slojeva.

Ako postoje udubljenja i ispupčenja koja nisu primećena pre, sloj prajmera neutralne boje će da napravi kontrast i da vam da priliku za popravak problema pre glavnog farbanja.

Farba se kasnije lakše veže i bolje niveliše na prajmeru. Ja nisam koristio specijalne prajmere (moguće da bi takvi imali više razređivača) već sivu neutralnu farbu samo u tankim slojevima da se što bolje veže za plastiku. Moguće da ima tu neka teorija, ali ja je ne znam :)

Slojevi farbe se suše duže u zavisnosti od vrste farbe. Ja sam radio sa enamelom koji traži oko pola sata pauze između slojeva i 4h-6h za finalni nanos. Akril se dosta kraće suši, ali onda obavezno ide i lakiranje. Lak može da bude i mat, čisto da se zna i da se ne poveže sa sjajem lakovanih cipela :lol:

Srećno svima :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja prajmer nanesem u 3 sloja ali vreme susenja skratim sa fenom i onda nanosim boju isto u 3 sloja a susim je fenom ili je cak nanosim dok fen radi. Crna mat je suva vec posle 10 minuta a ostale boje se suse dosta duze.

Na ovakav nacin nisam jos imao reklamaciju da se nekom boja ljusti.

Evo i ovih dana radim na jednom Golfu kome su plasticni delovi presvuceni tankim slojem gume koja posle x godina postane jako osetljiva na ogrebotine i ne lici ni nasta. A ja lepo uzmem uljani razredjivac i skinem tu gumu i onda opisanim postupkom ofarbam sta treba i sve izgleda ko fabrika! :w00t:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje,

da li neko zna sta se desava kada se nanese sloj primera na vec ofarban deo, pa posle sloj-dva nove boje.

Da li nanesen primer izmedju dva sloja farbe jos bolje vezuje te slojeve ili "odmogne" vezivanju donjeg sa gornjim slojem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne desava se nista, samo imas vise slojeva farbe. Moras dobro ocistiti povrsinu od masnoce. Ako je ima, tu ti nece uhvatiti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

EEEE sad je vec bolje.

Dakle, prosli vikend sam se ponovo bacio na posao (sorryte shto je info tek sad ali jbg).

Ponovo sam otisao u farbaru, smuckali mi tamno sivu farbu po uzorku dugmica za maglenke, dakle tamno siva koja je fabricki bila na tim plastikama. Usput sam pazario i jedan mali filler u spreju da ispeglam neravnine.

Plastike opet poskidane i vodenom 800 blago matirana ona shugavo plava boja. Nisam imao potrebe da opet gulim do plastike posto sam u prosloj iteraciji vec zavrsio posao sa primerom.

Dakle matirana prethodna boja, oprane i osusene plastike, a zatim naneshen tanak sloj fillera. Tamo gde su risovi bili dublji ishao sam sa josh jednim slojem fillera posle 20 minuta (brzo se sushi). Posle toga sam ponovo blago matirao vodenom 800, taman toliko da izvucem riseve i izravnam povrshinu.

Posle pola sata kad se i to osushilo ishao je prvi sloj farbe, podsecam, sa udaljine od 20 - 25 cm laganim pokretima sa leve na desno ili sa desne na levo. Chekanje dva sata, zatim istom forom nanos drugog sloja i rezultat je bio savrshen kao shto i sami mozete da vidite:

IMG_0626.jpg IMG_0627.jpg IMG_0625.jpg IMG_0628.jpg

Konachno imam enterijer kakav bi trebalo da bude.

Nadam se da vam se svidja, meni svakako da!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno je ispalo!Da nemas slucajno kod od te boje sto si napravio?Verovatno ce trebati jos nekom ko vozi multiplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok resio sam nesto, iscupao sam srednji tockic i nasao skriveni sraf, sad me intresuje kako da skinem ono belo sa unutrasnje strane plastike. to je plastika na kojoj stoji tempratura brzina i smer duvanja. necu da se silim da ne polomim nesto verovatno i tu postoji neka caka help

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde ste uzimali ili pravili te boje sa lakom zajedno ,gde to prave u Bgu ,hocu drugaru da pomognem ims golf a 5 pa unutrasnje rucke i oko dugmica za podizace katastrofa ,pa hocemo prajmer pa spric git i onda tu varijantu gotovu boja sa lakom ,ako to ne nadjemo onda cemo baza pa lak u matu ,ako ima neko savet uvek dobro dosao 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze, sto se golfa tice ne maltretiraj se na taj nacin. Golf ima onaj gumirani mat finis. Za to je samo potrebno da skinete i lepo ocistite plastike a u auto farbari ili na kp pronadji plastidip sprej. To ti je aj da kazemo gumirana folija u tecnom stanju. Kucaj plastidip na youtube bice ti sve jasno. Elem na golfu ce crni plasti dip da izgleda kao fabrika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koliko je postojano i izdrzljivo na akanje ipak se ti rukohvati drze svakodnevno pa se bojim da se ne guli ,da li treba neki prajmer kao podloga za taj plasti dip i da li postoji transparentan ili bezbojan ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji u raznim bojama a tebi treba crni. Transparentan nema a i ne treba ti jer plasti dip ne funkcionise kao obicna boja pa da moras da ga zastitis clear coatom preko. Sto se tice postojanosti, ne bi verovao koliko je otporan. Ljudi ga stavljaju na felne i ni da makne. Jedina je fora u tome da se ide sa sto vise slojeva. 4 je minimum. Vec je dokazan u enterijeru automobila pogotovu na rucicama vrata, ne bih ti predlagao da nisam siguran. Kazem ti, pogledaj malo na yt, imas milion tutoriala za plastidip

Share this post


Link to post
Share on other sites

Extra hvala ti puno,reci mi jos ako znas u Bg u gde da potrazim u spreju naprimer ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima na Dusanovcu u Igor Automotive auto farbari. Ja inace sve nabavljam kod Igora jer ima odlican izbor svega i svacega vezanog za auto boje

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/6/2011 at 1:33 PM, francuz69 said:

E pa drugari, kao sto sam najavio u nekom od predhodnih postova, doslo je vreme da se malko picne enterijer u Multishki.

Kao sto naslov kaze, farbanje plastike enterijera.

Ko se od vas vozio u Multipli, zna da one imaju problem sa pojedinim plasticnim delovima kao sto su rukohvati na vratima, okvir oko plejera, okvir oko menjaca, centralna konzola i jos sto sta. Problem je sto su plastike fabricki presvucene nekim mat slojem koji posle nekoliko godina pocne da se ponasa kao zvaka te se lako grebe, guli i izgleda mnogo ruzno. To je ujedno i jedan od glavnih razloga zasto ljudi izbegavaju kupovinu ovog auta jer Multipla koja cak i nije puno presla ostavlja utisak velike potrosenosti i ishabanosti.

Naravno i moja Multishka je imala takve uzase svugde po enterijeru pa sam resio da ja to malo picnem.

U jednom lepo objasnjenom postu sam nasao proceduru za farbanje plastike i proces je otprilike ovakav:

Potrebno je:

- Smirgla, grublja recimo 160

- Smirgla, fina-vodena, recimo 400 ili 600

- Prajmer za plastiku

- Boja, mat ili lak zavisi od zelje

- Filer (git u spreju) ovo je opciono ako na plastici ima neravnina a zelite da bude ravna

- Lak, mat ili sjaj, opet i ovo je opciono, zavisi od toga da li je boja koju nanosite sa lakom ili bazna boja

E sad, ja sam kupio smirgle, prajmer i boju sa mat lakom koju su mi smuckali i spakovali u sprej.

Prvo je krenulo skidanje plasticnih delova koji treba da se farbaju. Kod Multiple je to prilicno jednostavno tako da mi je za sve trebalo 15- 20 minuta.

Evo kako to izgleda:

IMG_0612.jpg IMG_0613.jpg IMG_0611.jpg

Zatim je krenulo mukotrpno celodnevno smirglanje posto sam radio sve rucno a plastike na multipli su pune krivina i udubljenja tako da sam izgubio celu subotu. Prvo sam radio sa smirglom 160 dok nisam skinuo kompletan sloj prethodne farbe i dosao do plastike. Zatim je na red doslo fino cinculiranje sa vodenom 400 dok sve povrsine nisu bile ravnomerno i fino matirane.

Evo kako to izgleda:

IMG_0608.jpg IMG_0609.jpg IMG_0610.jpg

Sledeceg dana sam poceo prvo sa prajmerom. Moram da vas upozorim da prajmer nanosite lagano, u vrlo tankom sloju, sa daljine od 20-ak cm. Ovo kazem zato sto sam se ja zeznuo pa sam inicijalno naneo malo vise prajmera koji je na pojedinim mestoma poceo da podliva kao da je plastika masna pa sam ponovo morao da smirglam.

Susenje prajmera se ceka 10 do 15 minuta i odmah se nanosi boja. Razlog tome je da se boja sto bolje veze za prajmer a samim tim i za plastiku. Prvi sloj boje se susi oko 2 sata, potom ide i drugi sloj. U mom slucaju je bio i treci.

Evo kako to izgleda:

IMG_0614.jpg IMG_0616.jpg IMG_0615.jpg

Na kraju sam sve plastike vratio i posao je bio gotov zasad. Namerno kazem zasad jer sam se zeznuo sa jednom stvarcicom pa cu morati da radim popravni. Totalno sam promasio boju. Posto su mi platna neke boje izmedju teget i ljubicaste zavisno od svetla, ideja mi je bila da i plastike budu u toj boji. Baja koji mi je muckao boje mi je na farbenkarti pokazao nesto sto je licilo na to, medjutim kad sam stavio plastike nazad u kola hteo sam da placem. Sve je izgledalo kao da sam farbao temperama.

Evo slika pa sami prosudite:

IMG_0619.jpg IMG_0618.jpg IMG_0617.jpg

Uzas!!! Ruzan je ko djavo!

Tako da cu za ovaj ili sledeci vikend da radim ponovo. Sreca je sto ne moram ponovo da se drkam sa smirglanjem i prajmerom vec samo da nabavim novu boju i da predjem u dva sloja. Ovaj put ce to najverovarnije da bude tamno siva kao sto je i fabricki bila. Za nju bar znam da izgleda kako treba, gotovo je sa eksperimentima.

Javljam se sa novim slikama kada bude gotovo.

 

Hvala! Još samo fale fotke od pre da se oseti efekat!
ali izgleda ko novo

 

 

Edited by neshaoct
pismo Foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se sto dizem temu. Koristio sam tehniku od francuza u enterijeru od bratovog golfa i ispalo je odlicno. 

Hvala @francuz69 ☺️

E sad bih to i kod mene da odradim jer je verovatno prethodna vlasnica brisala vlaznim maramicama i zabelilo se na nekim mestima medjutim plastika nije glatka vec ima neku teksturu. Ako budem smirglao to nece biti dobro jer ne mogu osmirglati svuda ravnomerno. Ima li neko iskutvo sa takvom plastikom? Mozda @Dule 021?

Ili samo da ocistim anti-silikonom i onda u 2-3 sloja mat farbu i eventualno pre farbe prajmer? 

IMG_20240324_084700.jpg

IMG_20240324_084714.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne. Idi u krstenu auto farbaru. Postoje textur sprejevi u crnoj boji.

Najpametnije bi bilo da skines neku od tih plastika da ti smuckaju textur sprej da se koliko toliko gadja sa uzorkom.

Fora sa teksturnim sprejem je upravo ta da ga prskas po malo u kratkim spricevima i on se talozi na povrsini u obliku teksture kakva tebi treba. Pogledaj na YT, imas klipova o tome koliko hoces. Uglavnom ih ljudi koriste na mat crnim plastikama

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ovo je mat crna plastika, samo ni znam kako uraditi pripremu ili ona uopste ne treba ako idem sa tim textur sprejem.

Sad sam ukucao na yt taj textur sprej i ljudi uglavnom farbanju branike sa njim, a branik nema one rupice kao sto su kod mene.

Ili da samo ocistim i odmastim plastiku i onda da predjem sa tim textur sprejem ili sa sprejem koji u sebi ima prajmer. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...