Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Tihi

Stilo 1.9 MJet - zujanje odmah pri paljenju motora

Recommended Posts

Probacu da otkacim crevo sa nosaca, ali sam primetio samo jedan na crevu od filtera do pumpe visokog pritiska. Doduse, od kako su se desile prve jutarnje hladnoce prvi dan sam imao  malo vise zujanja dok je kasnije zujanje bilo prisutno samo prilikom prvog jutarnjeg paljenja i to 5 sekundi. Ukoliko pritisnem gas malo ostrije i jace onda se takodje javi zvuk ali u blazoj varijanti i izgubi se sa pustanjem gasa (ovo se javlja jedino ako je motor zagrejan i temperatura je ispod 5 stepeni). J....em li ga, bas se cudno ponasa. Ipak dok ne dodju jaci mrazevi (ispod -10) i to duzi period, necu znati da li ce se zujanje smanjiti ili skroz nestati (sto sam auto duze vozio po minusu, zvuk je bio manjeg inteziteta - ludo zvuci ali je istina).

Edited by vladag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, sada sam video da ima stvarno 3 nosaca creva (jedan na sasiji, jedan na boci antifriza i jedan na motoru). Raskacio sam onaj nosac koji je vezan direktno na sasiju. Malo sam jace stiskao gas u voznji i video da je zvuk ubedljivo slabiji, ali ga jos ima. Verovatno se vibracije creva preko filtera i nosaca istog prenosa na sasiju. Videcu i da tu ubacim parce gume da vidim kako se onda ponasa. Moram da odem i do prijatelja koji ima Sedichija da vidim kako je kod njega reseno sa filterom (filter je sa uloskom), t.j. da li ima isto dva prikljucka kao i kod nas na stilu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj i kako je kod njega pa javi.
Kod mene se zujanje ponovo pojavilo ali samo kad upalim auto, cim krenem prestane. Ali kod mene je i crevo bilo otislo definitivno posto sam video kad sam skidao da ga ona brza spojka nije ni drzala maltene za motor. Videcu bas i ja kada malo popusti vreme da oblozim filter samolepljivom gumom (video sam u servisu takvu gumu koriste je za izolaciju cevi klime) pa cu sa tim da probam, mada kako je meni zujalo ja sam i sad prezadovoljan posto mi se u voznji vise ne cuje sto mi je i najbitnije.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postovani,

Mozda je o ovoj temi vec bilo reci ali prilicno sam nov u svemu ovome, a i nisam na internetu uspeo da nadjem resenje mog problema.

Sada kada su temperature oko 0, ujutru kada upalim auto cuje se cudan zvuk (kao da nesto huci) ispod haube sve dok se auto ne zagreje. Zvuk je intenzivniji kada skinem nogu sa papuce gasa, tj. kada je auto na leru? Inace, auto sasvim stabilno radi, turbina se ukljucuje kad treba, snage ne nedostaje, problem je samo neprijatan zvuk!

Sta moze biti problem?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno crevo nije kako treba. Raskacim sve drzace ali je zvuk i dalje prisutan, doduse manje. Ipak, kod mene izgleda taj problem sa crevom jos nije uzeo maha, tako da se u svakom slucaju manje cuje. Ipak, oblaganje drzaca gumom mislim da nece resiti problem (probao sam, manje se cuje ali je i dalje prisutno) zato sto vibracije prenosi sa filtera na njegov nosac i dalje na karoseriju (to je neki moj zakljucak kada sam probao sve varijante). Pogledacu kakav je filter na sediciju (filter je sa uloskom, dakle drugaciji sistem) pa ako mogu da prikacim dovodnu i odvodnu cev sa stila (provericu prikljucak),  probacu da nabavim takav filter. Kod drugara na sediciju je isti motor kao i kod nas ali nema nikakvih problema sa ovim iritirajucim zujanjem.


Imam jedno pitanje, za poznavaoce. Gde se kod MJT motora vraca preliv od dizni posto nema treceg prikljucka na filteru. Da li ide direktno u rezervoar ili na pumpu visokog pritiska? Znam da ovo nije u temi, ali pokusavam da shvatim da li neki ventil u sistemu za gorivo pravi problem (ne zatvara ili otvara se dovoljno). Ove vibracije i zvuk proizvodi nepravilan protok tecnosti (goriva), tako da ako si menjao crevo, a taj zvuk se povremeno jos javlja, mora da postoji jos neki uzrok. Ako je ovo istina, taj problem moze da izazove propadanje gumica na prikljucima creva, tako da sa zamenom creva resavas posledicu ali uzrok ostaje i dalje.

Edited by vladag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad budes imao malo vremena bas istrazi to sa filterom da vidimo da li ce to resiti problem i u krajnjem slucaju da li je isti fiilter, iskreno mislim ni da se oblozi filter da ne bi doslo do pomaka, ovo je definitivno fabricka mana, nisu ti sigurno dzabe iz Bogunovica napisali da je resavanje tog problema oko 25.000 rsd, ko zna sta sve treba da zamene da bi zvuk nestao nego nece da kazu sigurno... Kao nosaci treba da se zamene a to nema apsolutno nikakvog efekta sto si video is prilozenog...

Mislim da je tu mnogo vise delova za zamenu :thumbdown:

 

A za drugo pitanje, ide direktno na pumpu visokog pritiska, nije do ventila vec je problem u crevu sto je toliko cvrsto ljudi koji su stavljali obicna creva su eliminisali zvuk u potpunosti ali.... obicno crevo je mnoooooogo slabo za ovaj pritisak i puca tako da to nije trajno resenje....

 

Verujem da se moze napraviti nesto da buka prestane ali realno svi ce trpeti malo zujanja (ili mnogo kako kome) nego da daju 200 - 250 eura za resenje problema :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam probao nesto sa nosacima doticne cevi. Posle vise probanih kombinacija otkacenih i zakacenih nosaca, ovo za sada radi. Otkacio sam nosac cevi na boci za rashladnu tecnost i nosac na kosu amortizera (veliki nosac). Ostao je samo prikacen nosac kod pumpe visokog pritiska. Zvuk se POTPUNO izgubio. Nista se ne desava ni kada se dodaje jaci gas i odmah pusti. Apsolutno nista. Kada drzim cev osetim male sitnije vibracije (nisu ni blizu onako jake kada je cev preko nosaca prikacena na sasiju), ali se ove ne prenose na sasiju. Sutra u jutro cu probati i na prvom paljenju pa javljam iskustva. Mozda od ove budzevine nosaca cevi i nesto dobro ispadne.

Edited by vladag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno, ako je to resilo problem odmah cu da iscupam ta dva nosaca :laughing:

 

Ne znam ni sto su ih toliko stavili kad nema potrebe, kao da ce se ono crevo pomeriti...

 

Pokusacu i ja sutra da otkacim  ta dva nosaca pa javljam sta se kod mene desava!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde probaj i kod tebe to sa nosacima. Ja sam jos malo veceras vozio auto i nema nista od onog zvuka. Lepa tisina a napolju je bilo -1. Ipak, tek posle testiranja od nekoliko dana cemo videti da li ovo radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao sam i ja to sa nosacima danas, skinuo sam isto ta dva, iznad antifriza i na karoseriji, ostavio sam taj najblizi motoru i kod mene je zvuk nesto skroz.

 

Videcu samo sa nekom gumom da oblozim tu crevo i da ga samo zalepim sa nekom izolirkom za taj deo gde sam otkacio, cisto da ga nesto drzi...

 

Problem resen :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da potvrdim da sam danas ceo dan vozio auto a zvuk se nije cuo. Bilo je i jutarnje paljenje na -6 sve je ok. Ni najmanji zvuk. Dakle i sa moje strane mogu da potvrdim da ovo sa otkacinjanjem ova dva nosaca stvarno radi.

Problem je resen.  :smoke:   :cheers:

P.S.

Probacu sa postavljanjem gumenog amortizera na sasiju u blizini onog velikog nosaca i da ga vezem za crevo. Samo da vidim kako bi najbolje ''legao'' , odnosno da nadjem najbolje mesto na karoseriji za montazu istog.

Edited by vladag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probacu danas da okacim ako stignem ali jednostavno je. Kako pratis crevo od filtera ka motoru prva dva nosaca otkacis a onaj treci koji je najblizi motoru ostavis zakacen i to je to. Snaci ces se sigurno. Prvi nosac je mali i ima zabicu koja ga drzi a drugi koji treba da otkacis je nesto veci i taj je spojen sa karoseriom.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da potvrdim da je ovo sa otkacinjanjem ova dva nosaca stvarno delotvorno. Od kako sam ovo probao do sada nisam vise primetio nikakav zvuk niti vibraciju creva. Razgovarao sam i sa nekim inzenjerima hidraulicarima kod mene na poslu, koji su mi objasnili da sam napon koji stvaraju nosaci na cevi moze da izazove kavitaciju (mislim da su tako rekli da se zove taj proces) koja zatim izaziva ono zujanje (vibracije) cevi i propadanje prikljucka i gumica. Dakle, za sada ako primetite ovaj zvuk, samo otkacite ove nosace, t.j. nema potrebe za kupovinom nove cevi (osim ako nije vec ostecena pa pusta gorivo) niti nosaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo napisi kako si ostavio crevo kad si otkacio ja sam samo ostavio prislonjeno na ona dva nosaca ali crevo nije fizicki u mestu predvidjenom za njega nego je samo prislonjenk na ta dva nosaca. Da li si i ti ovako samk ostavio crevo ili si ga sa necim fiksirao za te nosace?


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam ga ostavio samo prislonjenog na nosace. Za sada nisam fiksirao crevo ni sa cime za karoseriju. Razmisljam o postavljenju jednog gumenog amortizera ali jos nisam osmislio gde da ga uvrnem. Za sada ide ovako. Kada osmislim resenje slikacu ga i postaviti ovde. Jedino, ako neko to uradi brze, obavezno neka postavi slike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Jos jedno zapazanje, ja sam na kraju ostavio prikacen i onaj nosac sto je na karoseriji samo sam ostavio otkacen nosac sto ide na posudu za antifriz i zvuka i dalje nema.

Izgleda da samo taj nosac na posudi za antifriz pravi problem.

 

Ono sto cu jos da uradim je da isecem skapelom taj nosac na posudi za antifriz i stavicu preko toga onu gumenu traku sto je samolepljiva sa obe strane (ako znas na koju mislim :laughing: ) i na nju samo prilepiti crevo i ostaviti tako. Mislim da su ova 2 nosaca sto su ostala da drze crevo sasvim dovoljna :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra cu i ja to probati kod mene pa cu podeliti utiske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao sam i zakacio onaj veliki nosac na sasiji i zvuk se vratio. Otkacio sam cev i sada opet zvuka nema. Znaci, kod mene moraju da budu otkacena oba nosaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo kod cudnih zvukova i zujanja...

Danas sam primetio cudan zvuk odmah nakon paljenja koji ne mogu da lociram odakle dolazi. Cuje se u kabini. Startujem motor i posle sekundu-dve se cuje onako u pozadini, negde iz predela table, rekao bih, kao da sam zaboravio da iskljucim ventilaciju pa se cuje ventilator (tako bih ga najblize objasnio). Prvo na sta sam pomislio bila je ventilacija pa sam bacio pogled na tockic, vidim da je na nuli. A i da je ostala upaljena, cula bi se odmah po davanju kontakta.

 

U voznji se ne cuje, verovatno od zvuka motora. Znaci ne pojacava se sa vecim gasom ili slicno.

Angazovacu sutra nekoga da sedi u kabini i pali kola a ja cu da osluskujem ispod haube da vidim da li se tamo cuje nesto.

 

Za sada je sve ostalo ok. Fino ide, fino vuce. Da ga ne ureknem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispod haube se ne cuje, malopre sam probao.

 

Jedino sto sam primetio danas:

Dam mu gas na leru do nekih 2000 obrtaja i kada pustim kazaljka se vraca i kada dodje negde oko 1000 obrtaja cuje se neki drugaciji zvuk, kao da se zvuk motora za nijansu pojaca. To traje mozda sekundu, i kada se obrtaji vrate u normalu, kada padnu ispod 1000 ne cuje se...

 

Zna li neko sta bi moglo da bude?

Jel moze da bude neki nosac motora?

Edited by majkicbane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...