Jump to content
FAS Goran
NeMaNja_

Punto - namestiti da se prozori zatvaraju kad se zaključa auto?

Recommended Posts

Šta bi sa ovim na kraju? Jel neko ugradio onaj modul, ili jel rešio misteriju zatvaranja prozora pri zaključavanju auta? :question:

Pozdrav, juče sam kupio modul za daljinsko zaključavanje auta, centralnu imam, alarm nemam i ne treba mi. Na njemu ima fabrički izvod za zatvaranje prozora koji pritiskom na taster za zaključavanje (pod uslovom da auto već nije zaključan) drži struju 15 sec. što je dovoljno da se prozori zatvori. E sad, pitanje je kako to spojiti jer je izvod samo jedan, a potrebno je zatvoriti oba prozora. (nazad nemam el.podizače). Ne mogu da spojim zajedno žice od oba tastera jer ću onda bilo kojim tasterom da otvaram/zatvaram oba prozora zajedno. Ima li ko kakvu ideju?

Ne moze to da se poveze na tastere jer nece raditi. Prosto, kad izvadis kljuc iz kontakt brave, izadjes iz kola i zakljucas vrata, ti tasteri vise nisu u funkciji. Dakle, mora da se povezuje direktno na kablove koji ulaze u vrata i idu na motore od podizaca stakala. Da  ne bi spojio levu i desnu stranu, onda tu komandu povezes preko dva relea. E sad ostaje pitanje kako ce da se ponasaju motori kada je prozor vec zatvoren ili kada se za par sekundi zatvori a napon na motore dolazi jos desetak sekundi... OK, imaju motori zastitu od preopterecenja ali mi se to bas i ne dopada.... Kod vecine auta postoje programirane pozicije za zatvoren tj. otvoren prozor i cim prozor dodje u tu poziciju, ukida se pobuda motora. Nazalost, Fiat ne spada u tu vecinu automobila.

Kabal na daljinskoj komandi zaključavanja daje + onaj isti na koji je i sama komanda povezana. Još nisam otvarao prekidače na vratima da li kroz njih ide + ili minus, ali kad zatvaram prozor a ne pustim taster, on sam stane kad se prozor zatvori, ne čujem da motor zuji ili bilo kakav drugi zvuk. Kad je prozor skroz zatvoren a pokušam da "podignem" prekidač za zatvaranje, ništa se ne dogadja, tj. ne čujem ništa, na osnovu toga sam zaključio da bi to moglo da se izvede. videću sutra, ako kroz prekidače ide +, ugradicu 2 mala relea koja cu spojiti  sa kontaktima za zatvaranje,  stim da im dovedem stalni plus naknadno. ali ako ide masa tj. minus  onda je tu problem jer baš i ne bih da prevezujem podizače na stalni plus. hmm...

PS. u pitanju je daljinsko zaključavanje BEAR i  Marea 2002 god.

. ali ako ide masa tj. minus  onda je tu problem jer baš i ne bih da prevezujem podizače na stalni plus. hmm...

PS. u pitanju je daljinsko zaključavanje BEAR i  Marea 2002 god.

Nemaš problem, svejedno je da li ide + ili - , pošto stavljaš relea možeš i ovako i onako....

PS. ali je tema za Punta, pa sam u skladu sa tim i pisao post.

Ok, izvinjavam se što sam promašio temu, mislio sam da je to isto, nadam se da ću za vikend naci malo vremena da to odradim, pa cu postaviti ceo postupak sve sa slikama u novu temu.