Jump to content
FAS Goran
srdjos

Testiranje (provera) amortizera / Objašnjenje rezultata testa amortizera

Recommended Posts

Tesko je odokativno odrediti ispravnost amortizera dok su na vozilu sem ako nisu poceli da cure a curenje je obicno poslednja faza raspada amortizera ukoliko su ispravni prahobrani koji ce da zastite semering i osovinu/klip amortizera od spoljnih uticaja. Eventualno ako nije ispravna odbojna guma, moze da se desi da prestane da funkcionise totalno jer je rasturio ventile i onda moze da se prepozna kad je namontiran na vozilo jer se auto ljulja bez prestanka kao kad skroz iscuri amortizer. Ali sto vise vozilo ima tvrdje opruge, to je teze tako ustanoviti. Kad se skinu, lako se uocava neispravnost, pogotovo ako jedan slabije radi od drugog to je odmah za zamenu...

Ja preporucujem Bilstein ali provereno mesto jer kopije postoje a znaju da dodju i iz ovlascenog servisa (licno iskustvo). Monroe iz mog licnog iskustva je vise reklama nego kvalitet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jovane mozes li mi reci kako prevaraju amortizere u Centru Boban. Jel odokativno ili imaju neki uredjaj, tester ili tome slicno?

Hvala ti unapred.

Nije odokativna metoda. :D

Provera kocnica i samih amortizera se vrsi uz pomoc uredjaja i dobija se grafikon i tabele sa podacima o potrosenosti amortizera kao i o samim kocnicama. Pored toga majstor silazi u kanal i proverava poluodokativnom metodom celokupni trap... ;) Ja sam imao neke vibracije zadnjih 6 meseci i nisam nikako mogao da provalim odakle poticu. Ka kraju su oni za vreme pregleda (dok su proveravali prednje amortizere na toj treskalici) primetili da mi sama gumica koja drzi hladnjak ima lufta i da on vibrira. Tako da sam pored pregleda akortizera i trapa ulovio i ovaj problem... :D

Generalno ja sam zadovoljan pregledom i nije mi zao 1000 din. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ti na detaljnim informacijama :D . Kazi mi samo kada si bio? Vidim da si platio 1000 dinara, al ako si bio davno mozda je cena sada veca. Pozdrav :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recimo kod mene su Monroe Reflex (sa njima stigao iz Italije) i kako stare sve su bolji i bolji na treskalici (dva puta godišne proveravam). Svaki put sila prigušenja veća za par procenata i ove nedelje sva četiri identična. Auto je čvrst i stabilan, ne ljulja što je najbitnije. Na velikim brzinama pri promeni pravca ne gubi balans (neće da zabaci) dok vezano za udobnost kao i svaki Stilo.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jovane hvala ti na informaciji :thumbsup: . Kazi mi jos nesto. Posto treba da remontujem trap za nekih 15-20 000 km, moze li taj njihov sistem provere (treskalica) da mi dodatno rastrese trap?

Eto samo jos to me zanima :laughing:

Edited by Sale81

Share this post


Link to post
Share on other sites

E hvala Jovane :laughing: . Necu vise da te cimam. Idem sto pre da proverim amortizere :thumbup:

Takodje, hvala i tebi Ivane. Dobar snimak :thumbup: . Tacno se vidi sta podrazumeva test.

Pozdrav....cujemo se....

Share this post


Link to post
Share on other sites

off: Kad cemo mi imati ovakve tehnicke preglede kao standard, a ne one kamionske, upadne pola tocka unutra i smara me kako je auto nizak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima,

Prosle sedmice sam kupio Monroe amortizere u Euro Autu i zamenio ih proslog vinekda. Auto je sada dosta stabilniji, nema vise ljujanja u krivinama... :thumbsup:

Medjutim cini mi se da su dosta tvrdi (ili su oni stari bili previse mekani pa se sada tripujem :D). Imam osecaj da na prelasku preko cak i sitnijih rupa dolazi to cupkanja. Mislim da sa starim nije bilo tako.

Ali jos jednom da pomenem, sada je auto dosta stabilniji u krivinama i prilikom promene pravca kretanja, jedino sto je sada narusena udobnost. :(

Da li postoji potreba za razradom novih amortizera (ili to vremenom legne)? Da li je potrebno posle montaze ici opet na treskalicu?

Ni prodavac u Euro Autu a ni majstor koji mi je montirao amortizere mi nisu nista pominjali...

Edited by jovan.sutic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čisto sad proveri pa posle 10 000-15 000 km. Da znaš na čemu si.

Udobnost i stabilnost ne idu jedno sa drugim. Uvek je na štetu nečeg, fabrike se ubiju da nađu dobar KOMPROMIS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li amortizer lupati, iako je testiranje amortizera pokazalo da su dobri?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizer je dvosmjerni klip napunjen uljem/gasom. On ako je ispravan nema sta na njemu da lupka. Jer ako dobije lufta onda iscuri ulje.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

 

Želeo bih da proverim stanje amortizera, opruga i silen blokova na svom Stilu 1.9JTD 115KS. NIšta od ovoga nije menjano od 2004. godine tj. od kad je proizveden. Gde mogu najpouzdanije da proverim sve ovo, a da nije dranje od para?

 

Hvala i pozdrav,

Aleksandar

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje bi bilo da nadjes negde gde ima treskalica za proveru amortizera,ili ako sam primecujes da se auto ljulja ili poskakuje,ne drzi dobro u krivini,onda su amorti za zamenu.

A sto se tice trapa,to mozes kod bilo koga ko se bavi time.

Iako imas potrebe da menjas silene na viljuskama,reparirane su najbolja opcija. 2800 din po komadu,svi su zadovoljni,ko god da je uzimao.

Ali javice se vec neko ko ima iskustva sa servisima.

Ima i tema o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to mozes povoljno da proveris u Tigrovom servisu preko puta Arene izmedju one 2 petlje.

Treskalica i pregled trapova je 500-600 din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, ako se u voznji nakon kocenja ljulja kao oni crnacki sa hidraulikom (iz GTA :D) onda su za zamenu sigurno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce bio kod drugara.I ono iz sprdnje da proverimo amorte stane na kuku i sidje,auto kako potone vrati se skroz i spusti malo.Ja sumnjam na opruge,sta vi mislite?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je kod Lybre moguca kompjuterska provera istrosenosti amortizera?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...