Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Prelistaj ovu temu i još par na forumu koje se bave ovim. Ako nisi kriv ideš sa zapisnikom u njegovo osiguranja na procenu štete i onda kreće ceo postupak... prelistaj forumu pošto ćeš zapisnik čekati sigurno mesec dana imaš vremena :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je samo materijalna šteta, onda Zapisnik bude gotov za 10 dana. Kada ima povređenih ili poginulih lica, onda Zapisnik bude za mesec dana.

Zapisnik podižeš u prostorijama Dunav Osiguranja (nije važno koja je polisa, tu podižeš), Ustanička 128. Čim uđeš u zgradu odmah levo. Videćeš dva šaltera, iznad njih je naznačeno da je jedan za udese po prekršajima, tj. gde je bila samo materijalna šteta, a da je drugi šalter za udese sa povređenim (poginulim) licima i to je krivično. U toj prostoriji odmah imaš i šalter gde ćeš platiti taksu za podizanje Zapisnika.

Imao sam negde i broj telefona (ali sada ne mogu da ga pronađem) na koji možeš da okreneš i raspitaš se da li je Zapisnik gotov. Oni tu informaciju daju svima, treba ti datum udesa i kazaćeš tvoje prezime.

011/347-0122, sad vidim na njihovom sajtu, ali u svakom slučaju ako ti kažu da nije na tom broju, zamoli ih da ti daju broj njihovog kolege koji je zadužen za te informacije. Slobodno zovi, ja sam zvao kad sam čekao svoj zapisnik prošle godine, i oni to veoma ljubazno odrade. ;)

 

Neće nigde u Zapisniku biti formulacija, neće nigde pisati ''kriv je taj i taj''...

Sve što ti je važno u Zapisniku je:

- gledaj čije je ime prvo napisano kao učesnika nesreće. Onaj čije je ime prvo napisano, taj je kriv. To ćeš čak odmah znati i kada budeš zvao telefonom da se raspitaš da li je gotov zapisnik, jer će ti lik reći prezime i drugog učesnika, a ti slušaj da li prvo kaže tvoje ili njegovo.

- gledaj čiji broj polise obaveznog osiguranja piše, jer pored imena krivca će pisati ne samo čija je polisa (kod kog osiguranja), nego će pisati i broj polise. Kod onoga koji nije kriv, pisaće samo čije je osiguranje, ali bez broja polise jer njegovo osiguranje nije dužno ništa da isplaćuje jer nije njihov osiguranik kriv.

- gledaj šta je Policija podnela protiv nekoga, jer prijavu podnosi protiv onoga ko je kriv.

 

Dakle, na osnovu ovih par stvari ćeš znati ko je kriv, ali nemoj nigde tražiti formulaciju ''kriv je''...

 

Sa tim Zapisnikom prijavljuješ štetu kod onog osiguranja koje je navedeno u polisi.

 

Usput, kažeš da si danas tek uzeo taj auto, i odmah ti se ovo dogodilo. Pretpostavljam da ćeš onda u Zapisniku ti biti naveden kao vozač, ali kao vlasnik će biti ime čoveka od kojeg si danas kupio auto (jer još niste obavili prevod). Moguće je da će on morati da podnosi odštetni zahtev prema osiguranju krivca, odnosno i Zapisnik će možda morati on da podiže kao vlasnik...ali to treba proveriti. Mislim, ovo za Zapisnik, ali ovo za odštetni zahtev će morati on jer...taj auto nije tvoj, nema šta tebi osiguranje da isplaćuje bilo šta. Formalno, auto još uvek nije tvoj, nije preveden.

Nazovi čoveka, reci mu da si imao udes, i nagovesti da je moguće da ćeš ga cimati za neki potpis ili sl...ali da ćeš se još raspitati oko toga. :thumbup:

 

EDIT: Sad mi pade na pamet, možda i da odradite prevod ovih dana, pa da onda bude sve čisto. Jer, ako on mora da podnosi odštetni zahtev kao vlasnik, onda će osiguranje njemu i uplaćivati pare, a onda ti treba da cimaš (moliš) njega da ti prebaci te pare...

Svrati do neke Agencije koja radi registracije i raspitaj se, verovatno znaju oni kako to ide.

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod takvih situacija je vazno znati tacno vreme udesa......onda se sluzbenom licu napomene da je udes bio u toliko i toliko sati,onda oni lepo vrate tajmer na semaforu i tacno utvrde koje je svetlo bilo kada si bio u raskrsnici.

Ovo prvi put cujem... Sta ako se zeznes za vreme pa zaje*es sam sebe  :D ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ćale kad je imao saobraćajku, teške telesne povrede, zapisnik je bio gotov za desetak dana. Možda ima veze to što je on policajac, ali rekli su mi da za tako neko vreme odem tamo. A to što dobiješ tamo je njihova službena beleška, ostatak sam ja dobio u tužilaštvu(Zapisnik sa skicom)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapisnik je gotov za mesec dana kada ima povreda.

To što je on podigao posle 10 dana je samo prva strana budućeg Zapisnika (ne komplet zapisnik, tj. nema skice, slika, detalja). To svi mogu da podignu posle 10 dana. Na toj prvoj strani su imena učesnika, gde je naravno važi ono ko je prvi pomenut, taj je kriv za udes. Oni to zovu izveštajem.

Zapisnik u slučajevima gde ima povređenih lica ide u tužilaštvo jer tužilaštvo treba da goni krivca za nanošenje telesnih povreda. Tada se od tužilaštva ustvari uzima kopija Zapisnika na osnovu prethodno podnete molbe za kopiranje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam situaciju danas a ne razumem se bas u utvrdjivanje krivice pri cukanju i sudarima pa bi mi koristilo par saveta.

Dakle, danas nanormalnije izlazim u rikverc sa parkinga, usput propustam automobile iz oba pravca i pesake koje pretrcavaju dijagonalno sa stanice na 10m od mn. I bam! iza mene na putu ugasena kola koja naravno nisam videla paralelno zaustavljena s druge strane puta. Jako mala ogrebotina od 5cm

pri cemu nismo zvali policiju, nego samo razmenili brojeve tel pa reskusuravanje kad majstor popravi ogrebotinu. Naravno kola smo oboje pomerili zbog prolaza. E sad, lik insistora da popravlja kod "svog majstora" jer ne zeli kod drugog pa ce mi proslediti racun kad sredi.

 

Posle preoricavanja sa prijateljima eto stvari o kojima nisam razmisljala:

1. Lik je sedeo u kolima, "parkiranim ili zaustavljenim" ne znam definiciju 2/3 na putu sa po 1 trakom, iako je bilo dosta mesta na parkingu, bez 4 pokazivaca i cekao nekog iz prodavnice.

Kola su pritom pomerena

Policija nije pozvana, niti je on na tome insistirao (vise ja, mada ni u to nisam bila sigurna da li je pametno).

Pritom insistira na popravci kod njegovog majstora.

Na to kaze da kola nisu njegova ng je uzeo da preveze "tog iz radnje" na brzinu.

Iako sam se ponudila da platim manju sumu ng sto je "njegov majstor procenio" sad se razmisljam da je hteo malo da me prevesla i da mu nista ne platim jer me tako savetuju zbog nepropisnog parkiranja/zaustavljanja. Ps, on ima ogrebotinu od 5 cm a ja ulubljenje branika.

 

Pomoc? :)

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko para traži?

Njegovo nepropisno zaustavljanje/parkiranje nema veze sa krivicom za nastalu štetu, ona je tvoja. Sa druge strane, ne može ti ništa preko osiguranja, ali ako je korektan, ja bih mu isplatio štetu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

On je stajao, ti si se kretala, ti si kriva. To je jasno.

 

Bez obzira na to da li je propisno ili nepropisno parkiran (zaustavljen). Ako vozis, teba da znas razliku.

Sve preko 3 minuta je parkiranje. Ako vozac napusti auto, odmah je parkiran.

Ne znam situaciju, da li je isprekidana linija, da li ima znak, da li je sirina ostatka kolovoza veca od 3 metra. Ako su ti uslovi ispunjeni, on sme da zaustavi/parkira.

Ono sto je trebalo da uradi je da ukljuci sva cetiri.

 

Da si pozvala policiju, za to si mogla da se uvhatis, da i njemu nesto napisu, ali ej krivica za sudar apsolutno tvoja, i to bi moralo da pokrije tvoje osiguranje, zbog cega bi tebi skocila premija.

Ti sto te savetuju da ne platis.... Hoce oni danas/sutra kad te saceka taj lik negde da budu s tobom? Ako bude zvao telefonom i pretio?

Hoce oni da pokriju stetu na tvom autu kad ti izbusi gume? Ljudi su na ivici zivaca, ne treba biti bahat, pogotovo kad si kriv.

Plati posteno, onoliko koliko bi kostalo da se tebi popravi auto, da ti ga je neko cuknuo... Dakle, ne nejjeftijini.

Ono sto primecujem je (bez ljutnje) ozbiljno nepoznavanje propisa, a delujes mi kao da vozacku nisi tako davno dobila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje je da se ispostuje dogovor ako je bio korektan...
Ne bi ni ja voleo da mi auto radi bilo koji majstor, ako vec imam poverenja u svog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plati svoju krivicu koliko god da kosta(kada niste zvali policiju) i teraj dalje....a to necu da mu platim nista,zaobidji...Zamisli samo posle pretnje,trosenje zivaca,strah...

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, Smireni said:

On je stajao, ti si se kretala, ti si kriva. To je jasno.

 

Bez obzira na to da li je propisno ili nepropisno parkiran (zaustavljen). Ako vozis, teba da znas razliku.

Sve preko 3 minuta je parkiranje. Ako vozac napusti auto, odmah je parkiran.

Ne znam situaciju, da li je isprekidana linija, da li ima znak, da li je sirina ostatka kolovoza veca od 3 metra. Ako su ti uslovi ispunjeni, on sme da zaustavi/parkira.

Ono sto je trebalo da uradi je da ukljuci sva cetiri.

 

Da si pozvala policiju, za to si mogla da se uvhatis, da i njemu nesto napisu, ali ej krivica za sudar apsolutno tvoja, i to bi moralo da pokrije tvoje osiguranje, zbog cega bi tebi skocila premija.

Ti sto te savetuju da ne platis.... Hoce oni danas/sutra kad te saceka taj lik negde da budu s tobom? Ako bude zvao telefonom i pretio?

Hoce oni da pokriju stetu na tvom autu kad ti izbusi gume? Ljudi su na ivici zivaca, ne treba biti bahat, pogotovo kad si kriv.

Plati posteno, onoliko koliko bi kostalo da se tebi popravi auto, da ti ga je neko cuknuo... Dakle, ne nejjeftijini.

Ono sto primecujem je (bez ljutnje) ozbiljno nepoznavanje propisa, a delujes mi kao da vozacku nisi tako davno dobila.

Vozim god dana, poznajem zakon i voznju ali ne i situacije sa sudarima i cukanjem. mislim da je 50€ previse za liniju manje duzine od 5cm, i debele kao pola naseg fonta kojim pisem ovo. Alfa. Zato sam i postavila pitanje da bih cula vase misljenje i savet. Ponudila sam mu 20€ ili da uradi kod majstora u kraju koji je vrhunski odradio kola od prijatelja, a on je to odbio uz komentar "sta cu ja ako mi pogresi boju ili tako nesto, ja cu kod mog". Iskreno, nemam nista protiv da mu nadoknadim ali ne zelim da to neko koristi da bi se ugradio pa makar i dinar. Mn su par puta ogrebali, i volim automobile i mozda je moja greska ali nikome nisam trazila nikakvu naknadu. Za kola 2002 god, 3 linice na autu mi nisu toliko bitne koliko da ispadnem covek. Jbg, desi se ljudima, kao i mn eto danas prvi put. 

A da, sto se tice tog zaustavljanja ili parkiranja ne mogu da procenim jer kola su bila ugasena na putu, vozac u kolima, 10ak metara ispred raskrsnice, ceka se deda iz radnje naravno, znaci da sigurno stoji duze, jer štaka je štaka, nece on "otrcati ili skoknuti" na min u tom stanju.

Znam ja definiciju zaustavljanja i parkiranja ali nije sve crno-belo i po definiciji. 

 

A da, to za placanje, propustila sam izgleda da napisem ali ste mogli da zakljucite, razmenili smo brojeve i da me zove kad zavrsi majstor, da mu nadoknadim. U stvari glavna stvar je u tome da ako ispadne bezobrazan planiram da mu ne dam ni ono sto sam htela, bas malopre sam komentarisala zasto. Kapiram da posto na vreme nismo nista preduzeli sad mu je kasno za sve. A pretnji se ne bojim, ni busenja guma, jer sve sto moze i on, mogu i ja. Naravno ako ispadne fer i ja cu. Inace bi dala pogresan broj i ime, ostale pod. nije ni trazio, bar se to moze slagati..

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, 3205 said:

"parkiranim ili zaustavljenim" ne znam definiciju

 

42 minutes ago, 3205 said:

Znam ja definiciju zaustavljanja i parkiranja

Cekaj, znas li ne znas definiciju? :D

51 minutes ago, 3205 said:

Vozim god dana, poznajem zakon i voznju

 

Dobro. :)

 

Trazila si misljenje i savet, i konsenzus je - plati coveku.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

50e nije nista strasno , ne zato sto je "mala para" nego sto verovatno otprilike toliko i kosta, jedino kada bi trazili dlaku u jajetu sto se kaze pa bi mozda bilo i 30-40. Vecina ne bi pristala da to ostecenje sanira kako se kaze "na fleku" ili lokalno, nego bi farbali ceo segment, npr.celo krilo, branik sta je vec u problemu, a to ne moze ispid 50-70e da se uradi minimum. Mozda je konkretno ostecenje i povrsonsko pa moze da se ispolira ali je to trebalo odmah da se vidi, sada je kasno za to. U tom slucaju bi tih 20e pokrilo ladno tu sanaciju.Ja licno, da je tolika ogrebotina kao sto kazes ti, ne bih ti trazio nista, meni je to glupost i razumem da je i tebi ali nismo svi isti. Njegovo je pravo da trazi odstetu u granicama normale naravno i sta ces.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravili ste cukanje i treba coveku da platite nastalu stetu.Ni ja ne bih pristao da idem kod vaseg majstora.E sada mozda covek ima skupog majstora,mozda zeli da stetu sanira u ovlascenom servisu...itd...a koliko vidim vec ste negde definisali da bi sve preko neke odredjene cifre za vas bio bezobrazluk i da necete hteti da platite za nacinjenu stetu.(a nisu svi majstori jeftini kao taj vas u kraju) Iskreno ja vise nikada ne bih "situacije" resavao dogovorom i razmisljanjem ko je covek,a ko ne...Policija,osiguranje i dovidjenja.Koliko god da kosta "krivca" nije moj problem kao sto ne bi bio ni njegov da je situacija obrnuta.Jedino sto je takvo resenje daleko skuplje od 50e...Mozda je on popio pivo,dva,a vi niste zvali policiju.Mozda mu je auto bio neregistrovan,mozda je bio pod dejstvom opijata ali necete znati jer niste zvali policiju.Platite coveku koliko god da kosta i vozite dalje.To vam je moj savet i savet svih koji su komentarisali u temi,a odluka je svakako na vama.

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, 3205 said:

...

A da, to za placanje, ... da me zove kad zavrsi majstor, da mu nadoknadim.

U stvari glavna stvar je u tome da ako ispadne bezobrazan planiram da mu ne dam ni ono sto sam htela, bas malopre sam komentarisala zasto.

Kapiram da posto na vreme nismo nista preduzeli sad mu je kasno za sve.

A pretnji se ne bojim, ni busenja guma, jer sve sto moze i on, mogu i ja.

Naravno ako ispadne fer i ja cu.

Inace bi dala pogresan broj i ime, ostale pod. nije ni trazio, bar se to moze slagati..

 

Loše planiraš, još gore kapiraš, nije lepo što misliš da možeš, a i to oko laganja za podatke mi je malo degutantno... Da ti nisi u SNS-u ?

 

Nego, kako ti priželjkuješ da on ispadne fer? Da pristane na onoliko koliko ti nudiš? 

Stavi se u njegovu situaciju... Zamisli: ti parkirala, ugasila auto i neko te odvali. 

50eur je redovna cena za farbanje 'po elementu'. Može da bude i više. Nemoj pristajati na više, ali 50 bi trebalo da platiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@3205

 

Nikada se ne završi dobro kada krene da se razmišlja po sistemu ''sad mu je kasno za sve''.

Ako ništa drugo, da sam ja na njegovom mestu i da me tako ''zezneš'' kako si počela da pišeš...ja bi otišao na to isto mesto, stao isto kao tada, i pozvao Policiju. Rekao bi da sam upravo imao udes, ali da je drugi učesnik pobegao sa lica mesta. Međutim, uspeo sam da upamtim tablice auta, mogu da opišem osobu, mogu da opišem oštećenja na tom drugom autu. Našli bi te u roku od jednog dana, videli oštećenje na tvom autu koje se poklapa sa onim što sam opisao, pa bi na sve dobila još i kaznu za bežanje sa mesta nesreće. Naravno, uzeo bi drugi broj telefona na trafici, čisto da slučajno ne zazvoni moj fon ako me okreneš pred policajcima, da ne bude da smo komunicirali ranije...

 

Kao što su rekli ljudi, ako može ta njegova ogrebotina da se završi poliranjem - ponuđenih 20 evra je ok.

Ako to ne može da se sredi poliranjem, opet može da se završi za 20-tak evra, ali samo ako se ''flekuje'', tj. ako se farba samo taj deo sa ogrebotinom. Kao što ti to ne bi htela na svom autu, tako je i taj lik u pravu što ni on neće da flekuje, nego razmišlja o farbanju cele komponente. Cena za takvo farbanje ide od 50 evra, pa naviše. Tako da je tih njegovih 50 evra skroooooz ok.

 

Da ste tada odmah zvali Policiju, ti bi dobila kaznu za izazivanje saobraćajne nesreće, plus bila bi ti skuplja polisa obaveznog osiguranja sledeći put (prilikom sledeće registracije).

On bi dobio kaznu za nepropisno parkiranje, pa bi platio pola od toga (ako plati u roku od 8 dana). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...