Jump to content
FAS Goran
Guest 208

Obični zamajac umesto plivajućeg?

Recommended Posts

Kako da odredim da li je predhodni vlasnik stavio fiksirani zamajac na Punta 1.9 JTD umjesto plivajuceg, jer pre punta sam vozio golf 2 dizel pa je razlika ogromna bez obzira na zamajac :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako recimo naglo odvojim kvacilo i onda naglo stisnem odma gas cuje se blako "tuk" jednom, jel to normalno? Inace ako sam pazljiv i nosim patike sa meksim djonom onda se ne cuje :D

Edited by n0va

Share this post


Link to post
Share on other sites

e da vam kazem  drug je pitao u fiatovom servisu da li  je nesto prepravjano na autu i u servisu su mu rekli da je tako fabricki uradjen sa fiksnim zamajcem jer ovj slabiji stilo je od 59 kw je poceo da se pravi tek pri kraju 2002 i uradjene su dosta serije tog auta sa fiksnim zamajcem. Ima sa i bez plivajuceg, nista nije prepravjano, tako je fabricki. I ja sam sumnjao u pocetku ali ispostavilo se ipak da su  fabricki tako uradili. 

 

Samo da napomenem moj Stilo u vozni mnogo silovito hvata brzinu kada se prebaca primer 1,2,3,4,5  ako se salta preko 2500obrtaja cima odma pri saltanju jer odmah vata brzinu pa ako se vozi na veci broj obrtaja mora se pripremi i da gas da ne bi cimno nego blago uhvatio brzinu, dok kod ovih sa plivajucim uvek blago hvata brzinu i nema da cimne jedino sam tu razliku primetio, mada fiksni je zakon sada imam neunistivog stilica axaxaxa...

Komsija skoro na golf 5 menjao plivajuci 1,9 tdi nece mi kaze koliko ga kostalo samo pjucka i psuje xaxaxa :D kad vam crkne  plivajuci trazite ovaj fiksni i nema problema vise samo moracete da se naviknete na novi auto posle toga auto ko formula :D sa fiksnim deluje ostriji auto tako mi se cini   :D

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta misliš druže,šta se dešava kod tvog fiksnog Stila,u tom cimanju prilikom promena brzina ? Koliko tu trpi korpa,lamela,krstovi,poluosovine,homo-kinetički,viljuške i nosači motora ? Nisam baš siguran da je to srećno rešenje,uštedećeš na plivajućem,ali ćeš se nadavati para za gore navedene delove. To što silovito hvata brzinu je zbog kraćih prenosnih odnosa menjača (prilično kraćih) u odnosu na Stila 116,a ne zbog fiksnog zamajca (zbog njega imaš samo udar). Uporedi sa jačim Stilom,sa koliko obrtaja ide 80,100km/h,i sve će ti biti jasnije. Koliko se sećam,Stilo 59kw 80km u 5-oj -2000o/min,jači to isto 1500o/min. To je razlog što se 59kw propinje,a ne zamajac. Šta misliš,zašto je fabrika ugradila kasnije plivajući? Njime se rasterećuju svi gore navedeni sklopovi i smanjuje habanje !

Edited by Woodoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče tvrdoće pedale kvačila,  prva je korpa na listi sumljivih.

Što se tiče zamene plivajućeg klasičnim zamajcem, Veleo je izbacio setove za prepravku istih (mislim da JTD nije na spisku). 

Plivajući je više stvar komfora jer prigušuje vibracije motora  bolje nego klasičan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve to jeste ali ako se salta na manji broj obrtaja i lagano sa manjim gasom nece da seca. Licno sam navikao i nema da mi seca ali kad neko prvi put sedne cudno mu kako hvata silovito brzinu.

E, sad jeste problem ako neko neiskusan i nema osecaj onda stvarno moze sve da rastrese, ali ako se ima osecaj nema problema mora se vodi racuna ali i kada se vozi ostrije ja mu dodam gas pre nego sto pustim kvacilo i nema da cimne ali zato saltas ga na 1700 ili 1800 obrtaja i isti je ko sa plivajucim samo sa zustrim saltanjem mora se voditi racuna :D

 

e da dodam nesto se ne uklapa moj sa 2000 obrtaja ide okruglo 100km na cas  u petoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čitao sam neku poveću studiju o zameni plivajućeg zamajca običnim. Ima sigurno 10ak strana na engleskom i nije baš zanimljiva, ali poenta je sledeća: Plivajući zamajac koji brzo crkne i dugotrajan motor ili fiksni zamajac koji nikad neće crći i sahranjen motor, pa izaberite šta se više isplati. Naravno, ovo je samo bukvalni prevod, daleko od toga da je moje znanje toliko da podržavam ili ne zamenu plivajućeg običnim.

 

Neko moje mišljenje je da je sada barem mnogo lakše odlučiti se za zamenu plivajućeg jer su sada oko 270e dok su nekad, kada sam počinjao polako da geldam Stila, bili i po 600e.

 

Što se tiče tvrdog kvačila ja moje sigurno neću čačkati :) Ne proklizava, hvata dovoljno visoko, nema praznog hoda i još mi se nije desilo da ne mogu da ubacim u brzinu čak i bez upotrebe sile. A mislim da je skupo skidati menjač zbog zamene nekog sitnijeg dela već se više isplati polako skupljati pare i kad dođe red na komplet zamajac i kvačilo sve fino odraditi i posle smo mirni baš dugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema teorije da je ijedan Stilo JTD izašao sa fiksnim zamajcem iz fabrike.

Na 2000rpm ide tačno 90 na sat.

Tapatalk

Edited by nidza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo kako bilo ja sam prezadovojan sa ovim fiksnim zamajcem. I jos nesto, moje kvacilo je toliko mekano da to nije moguce, treba samo da se pusti noga na kvacilo i ono samo klik i klak.

Nisam neko ko voli brzu voznju, vozim u malim obrtajima i nemam probleme. Presao sam 70000 km, za to vreme samo menjam ulje, na 10.ooo km Seleniju TD 10:40 i za tu kilometrazu zamenio sam jednom na sva cetri tocka plocice i prednja dva stabilizatora i silen blokove zadnje. To je sve.

 

Kad do sad nije razbio fiksni zamajac nece ni nadalje auto je utegnut pa pretegnut na najlosijem putu nema da kvrcne i batalite price o rastrisanju auta ako nema plivajuci zamajac. Ovo su noviji motori koji nemaju potrese ko stari nekadasnji dizeli, a ako se izivljavas na vozilo nece ga spasi sveti plivajuci zamajac. Moj auto u mestu  amo broji nema ni najmanje vibracije u kabini samo se malo cimne kad upali i kad ugasi ali to je neprimetno   :)

Edited by neshaoct
učinio bar malo čitljivijim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavi ponegde tačku, posle 3 reda sam odustao od čitanja.

Može to i tako da funkcioniše, nego ti skrećem pažnju da te lažu u tom servisu. Fabrika to što imaš na tvom autu nije stavila. I ulje sipaš pogrešno, 5w-40 je preporučena gradacija zbog turbine. Sa 10w-40 je otežano podmazivanje turbine po hladnom vremenu.

Tapatalk HD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ljudi,što napadate Dejicu ? Vidite da mu je auto u full-u,čovek je prezadovoljan,nema da mrdne,samo klik-klak! Dejice,srećno da te služi,samo napred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je. Evo na primer, meni je majstor rekao da moj auto ide labavo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavi ponegde tačku, posle 3 reda sam odustao od čitanja.

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vama je krivo sad sto vam auto nije pretegnut vec ide labavo i nemate fiksni zamajac :D :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiksni zamajac ne moze da utice na motor ni malo i svi koji to kazu nemaju pojma! Plivajuci zamajac je prevashodno stavljen zbog udobnosti i "lagodnije" voznje a ako nesto cuva, cuva menjac. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeo izbacio set za izbacivanje plivajućeg zamajca , nažalost Fiat-a sa JTD/MJ na spisku nema (samo sa HDI). Znači ipak može.

http://www.valeoservice.com/actualites.php?wid=1146682482507EC1C1A96B9〈=en

http://www.valeoservice.com/data/master/webfile/200254762507EC443D43F1.pdf?rnd=431

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovakve kilometarske postove bez tacke, zareza, novog reda i bilo kakvog reda, ne citam, tako da nemam pojma o cemu covek pise...

plivajuci ili fixni zamajac, stvar volje i izbora. kad cujem nekoga ko je imao plivajuci, pa stavio fixni i presao zavidnu kolicinu kilometara, onda cu verovati i donositi zakljucke.

inace, godisnje predjem prosek 15.000km tako da mi treba mnogo vremena da bih upropastio jedan prosecan plivajuci zamajac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, pa ko prelazi godisnje 15000 km njemu ne moze nista ni da fali. Moj auto ima na satu vec 450.000km i ko svajcarski sat je.

Ja prelazim godisnje od 35, nekad i 40 000km i  zato da sam imao plivajuci lepo bi prosao menjao bi naj manje 3 komada do sad, ovako preracunajte koliko sam ustedeo.

E, recicu vam da sam ustedeo za jednu novu turbinu i za celokupan sistem ubrizgavanja, ali posto cu auto uskoro menjati to mi nece trebati, a i dalje mi je auto k'o nov, gram ulja ne trosi i sledeci auto ce mi biti  nova lancija delta 2.0 multidzet 165 konja .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...