Jump to content
FAS Goran
Guest 208

Obični zamajac umesto plivajućeg?

Recommended Posts

Razlika je u potezanju kvacila. Kod mene je namesteno na sajlu a ne na hidrauliku. Zato sam menjao menjac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iz seat kluba je jedan lik da ga ne imenujem sad je na svoju ibizu stavio obican zamajac auto fabricki ima 130hp chipovan na 170hp + nitro ako njemu nije slomio radilicu nece ni na stilu 115hp ili marei ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

iz seat kluba je jedan lik da ga ne imenujem sad je na svoju ibizu stavio obican zamajac auto fabricki ima 130hp chipovan na 170hp + nitro ako njemu nije slomio radilicu nece ni na stilu 115hp ili marei ;)

Nije mi jasno ako se fixni stavlja fabricki na Vectru b 2.0 i 2.2 dti kao i na peugeot-a 307 2.0 HDI od 90 KS zašto ne moze bezbjedno i na 1.9 jtd od 105 KS???

Edited by babac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavljaju iz mere predostroznosti, radilica moze da trpi dosta veliko opterecenje pa cak i nedaj boze ako dodje do hidroudara. Sve to naravno ako nema nekih mikro ostecenja koja nisu primecena

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji set odgovara za fiat marea jtd105 prolikom zamjene plivajuceg zamajca sa fixnim,da li od td 2.4 ili td 1.9,naravno bez zamjene mjenjaca,i da li se ikom desilo da ta famozna radilica pukne zbog stavljanja krutog zamajca,ili su samo to nagađanja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto da napisem moje vidjenje oko ovoga, iako nisam imao licnih iskustava... Plivajuci zamajac je napravljen samo radi poboljsanja udobnosti voznje i ja ne vidim da ima neku drugaciju finkciju ko sto neki kazu neku predustroznost... Ne znam kakva je to predustroznost? Od pucanja radilice? Mislim da bi proizvodjacima bilo ipak jednostavnije da naprave masivniji kraj radilice onda nego da se muce sa plivajucim zamajcem, mada istina, ovako mozda bi imali nesto vise zarade koje ce te platiti kroz odrzavanje... I daleko od toga da ce da pukne radilica ako se zameni sa obicnim zamajcem... Ne verujem da iko ima takvo zajebano kvacilo da ce pre da pukne radilica nego da prokliza lamela... Problem jedino moze biti po nosace motora usled veceg naprezanja pri kretanju i od vibracija, koje opet ako ugradite jace moze da se desi da sada vise vibrira karoserija usled tvrdjih nosaca motora i usled toga da zbog manjka umanjivanja upijanja vibracije od strane plivajuceg zamajca...

Koliko sam ja procitao temu, pominjani su automobili sa slabijom snagom kako nemaju plivajuci i ovi veci koji imaju, ocigledno da to ima veze sa cenom, jeftiniji tj slabije verzije nemaju dok skuplje imaju koje su naravno i uvek udobnije a i veca snaga, vise vibracija ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da li je iko polomio radilicu da se iz iskusta zna il mjenjac radi zamjene sa fixnim,ja nisam cuo da jeste?!

ili npr golf 3 tdi koji ima 110 KS nea plivajući zamajac a ima mnogo bolji obrtni momet,pa mu ne strada radilica,kao ni vectra b 2.0 dti isto sa jacim obrtnim momentom takođe nema,itd.,po čemu je sudit da ne nanosi štetu,vec služi radi udobnijeg polaska,i manjih vibracija na šasiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da sam baš na ovom forumu pročito da se sa tom operacijom lako rizikuje kidanje radilice, neko od iskusnih mehaničara je to pisao. Čuo sam isto i od nekoliko mehaničara koje poznajem. Ne mogu da tvrdim da je tako ali smrdi da je rizično. A pitanje je i koliko se isplati riizikovati, nije to preterano jeftinije od opcije sa plivajućim.

sigurno kidanje radilice.

Moj kum stavio na svoj C5 2,0 HDI i vozio 20.000 i iskidao radilicu (TAXI vozilo u BG)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurno jako ublažava momenat, jer sem opruga ima i masivne protivtegove. Pretpostavljam da nekom sa lakom nogom na gasu to ne bi predstavljalo problem, ali ja se sa tim ne bih šalio. Generalno su delovi za Fiata isuviše jeftini (u odnosu na konkurente) tako da je šteta ne održavati auto po PS-u.

Druga je priča ovo što je Martini uradio, on nije zamenio samo zamajac, on je kompletan sklop, pa i sve ostale sklopove što slede i trpe opterećenje, uzeo sa vozila kome je princip rada sa običnim zamajcem i oprugama na lameli normalano. Kada su projektovali sigurno nisu značajno predimenzionisali performanse delova, jer je profit u poslednjih dvadesetak godina nikad bitniji za proizvođače u odnosu na stara dobra vremena. Više se ništa ne pravi sa ozbiljnim rezervama, jer im i nije u cilju da proizvod opstaje mnogo duže od pretpostavljenog životnog veka. Ima izuzetaka, ali mislim da ovde to nije slučaj.

Načelno, ja nikad ne bih kupio auto kome ne mogu da priuštim da zamenim neki deo. Zar treba u nekom preticanju da ti se razlupa sve, ne daj bože... Odradi zamenu, reparaciju, štabilo, ali nemoj da menjaš time osnovne principe koje su imali na umu inžinjeri kada su projektovali sklopove o kojima ovde razgovaramo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plivajući zamajac za Mareu 1.9 JTD je 240 e u AP sportu - za ostale modele (Ford, VW,...) u klasi su duplo skuplji.

Ja sam menjao pre 25000 km i za sad sve radi kako treba. Nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da kad se oduzme cena seta kvačila sa sve zamajcem bez onog "plivajući" od seta sa onim "plivajući" da se dobija ne dovoljna razlika za veliki rizik. I druga stvar koliko će trajati sad taj set koji je predviđen za manji obrtni momenat i manju snagu kad se ugradi na jači auto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zbog uštede od 240 eur ne bih rizikovao neki veći kvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li će 1.9 JTD da radi sa "običnim" zamajcem ? Verovatno hoće.

Da li će 1.9 JTD da pređe više stotina hiljada kilometara tako ? Verovatno neće.

Koliko će kilometara prevaliti ? To niko ne zna.

Oduvek sam se "divio" ponekom genijalnom majstoru, koji je u svom malom zamazanom servisu, na kraju ulice, došao do neponovljivog otkrića koje opovrgava iskustvo i znanje više generacija inženjera razvojnih timova velikih auto proizvođača.

Eeeee, da im on tamo ode i uši počupa i da ih sve nauči kako treba da se prave automobili !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo bih par reci da kazem, imao sam slicnih problema sa Fiat Stilom. Na autu se cuo plivajuci zamjac, ali nije bio problem do njega...

Ovako stoje stvari, kupim ja pre dva meseca Stilo, ali se u menjacu cuo plivajuci zamajc da lupka, re`ko nema veze sredice se nesto, inace nadjem ga po dosta povoljnoj ceni (2003. restailing varijanta 1,9jtd cena 2900 evra).

Odvezem ga kod jednog majstora, on mi kaze zamajac, drugi, zamajac... pitam za cene, ono izuvanje, preko drugara i ostalih uvoznika 24.800 zamajc, 10.500 lamela (Valeo), 6.500 potisni lezaj (druk lezaj Valeo), kao povoljnije.

Resim ja da probam drugacije i pronadjem majstora iz Ostruznice koji reparira zamajce. Cujem se sa njim kaze moze to ekstra da se odradi, kaze posle reparacije auto sigurno predje 50-60 hiljada i daje odredjen broj meseci garanciju.

Resim da tako i odragim, odvezem ga kod njega, cim ga je video on rece : "ala cuka, riknuo je 100%". Inace cena rada (reparacije) 120 evra plus skidanje celog seta. Zove on mene sutra ujutru i kaze : "druze, pa tebi je nov zamajac, lamela, i potisni lezaj, izgleda da je problem sa nekom od dizni (brizgaljki), sad ce moj drugar da ga odveze u Bosch-ov servis da ga bace na dijagnostiku". Posle sat vremena, zove mene on i kaze : "Reseno, crkla ti dizna na 4 cilindru".

Zamenimo to i auto radi kao sat.

Zbog toga sam se nadovezao i hteo da vam skrenem paznju, moze lako da se desi da je zamajac ispravan, iskustva pokazuju da i majstor koji godinama samo to radi moze da pogresi. Inace auto je uzet sa auto placa u Kraljevu sa pretpostavkom da je zamajac u pitanju, kada je preuzet, dijagnostiku koju smo poneli, apsolutno nista nije pokazala kao gresku u sistemu, sto nas je istog trenutka vodilo na zakljucak da je zamajac.

Auto je na zaprepascenje isao lepo, pa cak i na uzbrdici mnogo dobro vukao, bukvalno je lepio za sedista u 5-oj brzini (pre njega sam vozio Fiat Bravu od 103 ks, koja nije mogla da stane na crtu). Na kraju je ispalo da sam pazario auto koji je u ekstra stanju u svakom pogledu. Da je sve zivo na njemu zamenjeno, a da niko nije ni posumnjao u najobicniju diznu... Eto, moji problemi, podeljeni sa vama... a vi sad vidite...

Ako nekome treba broj za reparaciju neka me kontaktira na private ili neka procacka po netu "reparacija zamajca - ostruznica", momak koji radi (ima svoj servis) je eksta lik! pozdrav...

p.s. inace duzi niz godina pratim ovaj forum ali tek juce sam zvanicno postao clan, mislim da je ekstra, mnogo puta mi je pomogao i da sam dosta naucio od svih vas! veliki pozdrav jos jednom! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo bih par reci da kazem, imao sam slicnih problema sa Fiat Stilom. Na autu se cuo plivajuci zamjac, ali nije bio problem do njega...

Ovako stoje stvari, kupim ja pre dva meseca Stilo, ali se u menjacu cuo plivajuci zamajc da lupka, re`ko nema veze sredice se nesto, inace nadjem ga po dosta povoljnoj ceni (2003. restailing varijanta 1,9jtd cena 2900 evra).

Odvezem ga kod jednog majstora, on mi kaze zamajac, drugi, zamajac... pitam za cene, ono izuvanje, preko drugara i ostalih uvoznika 24.800 zamajc, 10.500 lamela (Valeo), 6.500 potisni lezaj (druk lezaj Valeo), kao povoljnije.

Resim ja da probam drugacije i pronadjem majstora iz Ostruznice koji reparira zamajce. Cujem se sa njim kaze moze to ekstra da se odradi, kaze posle reparacije auto sigurno predje 50-60 hiljada i daje odredjen broj meseci garanciju.

Resim da tako i odragim, odvezem ga kod njega, cim ga je video on rece : "ala cuka, riknuo je 100%". Inace cena rada (reparacije) 120 evra plus skidanje celog seta. Zove on mene sutra ujutru i kaze : "druze, pa tebi je nov zamajac, lamela, i potisni lezaj, izgleda da je problem sa nekom od dizni (brizgaljki), sad ce moj drugar da ga odveze u Bosch-ov servis da ga bace na dijagnostiku". Posle sat vremena, zove mene on i kaze : "Reseno, crkla ti dizna na 4 cilindru".

Zamenimo to i auto radi kao sat.

Zbog toga sam se nadovezao i hteo da vam skrenem paznju, moze lako da se desi da je zamajac ispravan, iskustva pokazuju da i majstor koji godinama samo to radi moze da pogresi. Inace auto je uzet sa auto placa u Kraljevu sa pretpostavkom da je zamajac u pitanju, kada je preuzet, dijagnostiku koju smo poneli, apsolutno nista nije pokazala kao gresku u sistemu, sto nas je istog trenutka vodilo na zakljucak da je zamajac.

Auto je na zaprepascenje isao lepo, pa cak i na uzbrdici mnogo dobro vukao, bukvalno je lepio za sedista u 5-oj brzini (pre njega sam vozio Fiat Bravu od 103 ks, koja nije mogla da stane na crtu). Na kraju je ispalo da sam pazario auto koji je u ekstra stanju u svakom pogledu. Da je sve zivo na njemu zamenjeno, a da niko nije ni posumnjao u najobicniju diznu... Eto, moji problemi, podeljeni sa vama... a vi sad vidite...

Ako nekome treba broj za reparaciju neka me kontaktira na private ili neka procacka po netu "reparacija zamajca - ostruznica", momak koji radi (ima svoj servis) je eksta lik! pozdrav...

p.s. inace duzi niz godina pratim ovaj forum ali tek juce sam zvanicno postao clan, mislim da je ekstra, mnogo puta mi je pomogao i da sam dosta naucio od svih vas! veliki pozdrav jos jednom! :)

:thumbup: Svaka čast!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmeđuostalog piše:

..the damping effect of the dual mass flywheel is removed, so could possibly cause damage to the engine or gearbox.

Edited by kole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo bih par reci da kazem, imao sam slicnih problema sa Fiat Stilom. Na autu se cuo plivajuci zamjac, ali nije bio problem do njega...

Ovako stoje stvari, kupim ja pre dva meseca Stilo, ali se u menjacu cuo plivajuci zamajc da lupka, re`ko nema veze sredice se nesto, inace nadjem ga po dosta povoljnoj ceni (2003. restailing varijanta 1,9jtd cena 2900 evra).

Odvezem ga kod jednog majstora, on mi kaze zamajac, drugi, zamajac... pitam za cene, ono izuvanje, preko drugara i ostalih uvoznika 24.800 zamajc, 10.500 lamela (Valeo), 6.500 potisni lezaj (druk lezaj Valeo), kao povoljnije.

Resim ja da probam drugacije i pronadjem majstora iz Ostruznice koji reparira zamajce. Cujem se sa njim kaze moze to ekstra da se odradi, kaze posle reparacije auto sigurno predje 50-60 hiljada i daje odredjen broj meseci garanciju.

Resim da tako i odragim, odvezem ga kod njega, cim ga je video on rece : "ala cuka, riknuo je 100%". Inace cena rada (reparacije) 120 evra plus skidanje celog seta. Zove on mene sutra ujutru i kaze : "druze, pa tebi je nov zamajac, lamela, i potisni lezaj, izgleda da je problem sa nekom od dizni (brizgaljki), sad ce moj drugar da ga odveze u Bosch-ov servis da ga bace na dijagnostiku". Posle sat vremena, zove mene on i kaze : "Reseno, crkla ti dizna na 4 cilindru".

Zamenimo to i auto radi kao sat.

Zbog toga sam se nadovezao i hteo da vam skrenem paznju, moze lako da se desi da je zamajac ispravan, iskustva pokazuju da i majstor koji godinama samo to radi moze da pogresi. Inace auto je uzet sa auto placa u Kraljevu sa pretpostavkom da je zamajac u pitanju, kada je preuzet, dijagnostiku koju smo poneli, apsolutno nista nije pokazala kao gresku u sistemu, sto nas je istog trenutka vodilo na zakljucak da je zamajac.

Auto je na zaprepascenje isao lepo, pa cak i na uzbrdici mnogo dobro vukao, bukvalno je lepio za sedista u 5-oj brzini (pre njega sam vozio Fiat Bravu od 103 ks, koja nije mogla da stane na crtu). Na kraju je ispalo da sam pazario auto koji je u ekstra stanju u svakom pogledu. Da je sve zivo na njemu zamenjeno, a da niko nije ni posumnjao u najobicniju diznu... Eto, moji problemi, podeljeni sa vama... a vi sad vidite...

Ako nekome treba broj za reparaciju neka me kontaktira na private ili neka procacka po netu "reparacija zamajca - ostruznica", momak koji radi (ima svoj servis) je eksta lik! pozdrav...

p.s. inace duzi niz godina pratim ovaj forum ali tek juce sam zvanicno postao clan, mislim da je ekstra, mnogo puta mi je pomogao i da sam dosta naucio od svih vas! veliki pozdrav jos jednom! :)

Iskusan majstor ce reci:

"Stanje zmajca se moze utvrditi,ne na sluh,nego posle detaljnog pregleda automobila,pogotovu sklopa menjaca,sto ukljucuje i skidanje menjaca,pri zameni seta"

Takodje sam cuo da od reparacijje zamajca,koja jeste upola jeftinija,nema ama bas nikakve koristi,riknjava veoma brzo,i onda Vam ostaje samo garancija,a kad do toga dodje-ode mast u propast :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vidim zašto ne bi mogao zamajac da se uspešno reparira, sem ukoliko ti koji ga sređuju ne urade posao loše. On je jedna komadina gvožđa koja ne može da se pokvari, a unutra imaš opruge, tegove i ležajeve. Pretpostavljam da ni tegovi ne mogu da se pokvare, nego te opruge i ležajevi i šta već se pomera unutra - to se troši.

Ako sve zamene što se troši unutar zamajca, nema nikakvog razloga da ne bude potpuno isti kao nov, ako ne i bolji. Druga stvar je ako se ne odradi posao kako treba, tu već sama reparacija kao proces nije u osnovi pogrešna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog balansiranja. Sve to kači mačku o rep što je reparirano upravo iz tog razloga. Sve se to da izmeniti ali ne i izbalansirati a taj nedostatak može da napravi više problema nego koristi. Kad motor zavrti nešto na 3-4 hiljada obrtaja a to je teško 5-6kg i manji disbalans toga može da napravi ozbiljne probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, ko ne moze da proveri kako je reparirao zamajac, taj nije ozbiljan majstor. Ni to nije neka mudrolija za napraviti.

Ako kod nas niko to ne radi ozbiljno, naravno da je pametnije kupiti nov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...