Jump to content
FAS Goran
Milan HGT

Bravo/a - zadnji točkovi kao da stoje ukrivo

Recommended Posts

Skripi i lupka. Bas se cuje kad zaskripi. Koliko kostaju lezajevi?

Edited by Milan HGT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja platio 2.080 din, mislim da su Wolf ili tako nešto. Videćemo koliko će da potraju.

Meni je otišao desni a čulo se samo u levim krivinama, tupo lupanje, bukvalno kao da mi neko sedi u gepeku i lupa u tapacir :rambo:

A ako primećuješ i horizontalno pomeranje zadnjeg dela na neravninama, mogu da ti kažem da mi je i to gotovo potpuno nestalo zamenom tog ležaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je teska i moguca zamena u home made varijanti i ako mozete u kratkim crtama da opisete proces. Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proces je krajnje jednostavan: potrebno je samo skinuti točak, otkačiti kočiona creva, sajlu ručne, valjda amortizer i sve ostalo, izvaditi viljušku, zameniti ležajeve i zatim vratiti sve nazad :D

Šalim se malo, nisam mehaničar pa ne mogu da opišem taj postupak kako treba - to bolje da uradi neko od kolega forumaša/majstora. Ono što znam je da su meni dva majstora to radili oko sat i po vremena, i po njihovim rečima proteklo je prilično glatko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni ja mehanicar,a ni mehanicari nisu zavrsili fakultet za automehaniku :rofl: Sala,nego sam mislio da krenem sam u taj posao. Znam da me ocekuje cekic i dorni za izbijanje shrafa sto prolazi kroz viljusku i toga se plasim. Kontam da bi sa strane tocka trebalo odrezati OK glavu i udarati prema cevi auspuha. Plasi me sto je shraf u kvalitetu 10.9 te ga je tesko kasapiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se plasis,onda nemoj,a ako hoces vec sam da radis,samo pazljivo ne zuri,radi dva sata duze,ali uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vave

Pa dobro, za zamenu ležajeva viljuške ne treba baš fakultet, ali treba nekakvo znanje i, više od svega, iskustvo. Mislim da su meni naplatili zamenu tih ležajeva + mali servis oko 2k din. Poštujem entuzijazam i želju da se nešto nauči/uradi svojim rukama, ali ne znam da li se za te pare vredi upuštati u nešto što nikad pre nisi radio, a potencijalna greška može da bude veoma opasna - ipak pričamo o oslanjanju i kočionom sistemu a ne o zameni filtera za vazduh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Zvukoljub

Sta sam sve radio u zivotu druze moj jos samo sto nisam uvodio parno grejanje u auto!!!!

Necu da dam 3000 do 5000 za zamenu i tacka. Posao je krajnje jednostavan uz dosta zajebancije i na kraju krajeva upoznas kroz takve poslove svoj auto. Mehanika nije nauka vec dobar deo kombinatorika: nece 'vako,nece ni 'vako ali 'vako 'oce,gotooooovo!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamena nije toliko komplikovana koliko je nepristupačna bez kanala ili dizalice.Tako da ko to radi na parkingu bolje da plati nego da se sam namuči mnogo više nego što treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošli vikend zamenio ležaj zadnje leve viljuške zbog problema sa obaranjem spoljnih ivica gume.Problem nisam rešio i dalje mi "brusi" gumu po ivici.Zamenio zadnje gume i problem se nastavlja.Pre toga mi se nije čulo nikakvo lupkanje ili nešto slično.Jel imao neko problema sa ovim tj da li je stvarno viljuška ili je problem u nečem drugom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je vreme da posetis majsora koji reglira trap. Uradi optiku i tu ce ti se sve kazati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveriću i to,ali je problem da skida obe spoljne ivice gume,pa nisam baš siguran kako namestiti trap :wallbash: .Izgleda da je dobilo lufta u samoj viljušci,nova u najavi :realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obe spoljne ivice skida i kada je guma ispumpana,samo da podsetim. Pa jesi li kontrolisao kada si menjao lezajeve? Malo mi nije moguce da obe svlaci a da ne postoji neki znacajni luft. Zadigni tocak i proveri postoje li zazori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio sam i pritisak u gumama,on je ok,to je i meni prvo palo na pamet.Podizao i točak,probao rukom da ga mrdnem levo-desno i ne primećuje se nikakvo šetanje i luft tj verovatno ne mogu da delujem silom potrebnom da bi luft bio primetan.Obara otprilike oko 1cm spoljne ivice i posle svake vožnje ivice gume su primetno tamnije zbog trošenja iste.

Edited by Shicky

Share this post


Link to post
Share on other sites

promenio sam lezajeve, ali sam imao problema i to velikih posto je onaj dugacki sraf srastao sa cevkom unutra i jedna smo ga izbili, ali sam promenio i sada stoje pravo tockovi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi evo i ja da se upisem ovde... :((( Danas sam izasao iz auta ( inace fiat brava), pogledao zadnje tockove i video da su malo rasireni u donjem delu. Vise me je zabrinulo to sto mi je zbrisao spoljasnje ivice guma. Srecom gume su i tako za bacanje. Primetio sam jos neko grebanje kada motam u desnu krivinu i mislio da je to u prednjem tocku, ali po ovom sto sam ovde procitao... definitivno je to simptom zadnjeg lezaja. Jbg.

Interesuje me da li je neko ovaj problem resio time sto je promenio lezajeve na tockovima tj. zadnjem trapu. P.S. Kada sam u nekim brzim krivinama i ima neka neravnina imam utisak da ce me zadnji kraj preteci prednji! Mozda je to samo moj trip, ali mozda je i to jedan od simptoma ovih lezajeva...

Hvala & Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam resio zamenom lezaja :) tockovi su pravi i auto je stabilniji, nema vise onog zanosenja sto ti kazes da ce te zaobici zadnji kraj :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok je to sto se tice nagiba tocka, ali da li si promenom lezajeva resio i ono skidanje spoljasnje ivice gume??? To me vise brine! I da, da li se moze na reglazi nekako podesavati zadnji trap??/ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su ti točkovi rašireni u donjem delu, kako to da jede spoljnu ivicu gume? Trebalo bi da jede unutrašnju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...