Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
MACAK_FROM_CACAK

Punto mk.2a 1.2 16v - Zbog plina loše ide na benzin sad...

Recommended Posts

Elem problem je nastao ugradnjom plina. U pitanju je Lovato Easy Fast (sekvent). Kad vozim na plin pokazuje gresku od lambda sonde da je smesa presiromasna i ta greska se non stop prikazuje i pamti je ECU (benzinski). E sad jednom sam ostao bez plina i morao sam do plinare da vozim na benzin. Ali kad sam prebacio na benzin nije nikako hteo da ide zbog te greske koju pamti ECU (benzinski) kad vozim na plin i sad je pomrsena mapa za benzin. Tj lambda daje signal da je losa smesa automatski onda ECU (benzinski) daje vise benzina na dizne i jos kad mu ja dam gas da krenem on hoce da se ugusi u prevodu presisa... Da li je ovo nekako moguce resiti i kako? Cuo sam od nekih majstora da moze da se resetuje komp i da se zakljuca ta mapa benzina ili sta vec?Ako je neko imao slican problem neka kaze sta je radio pa da probam nesto od toga...

p.s. samo da kazem da sam dizne klapnu i ostalo sve ocistio i probao da kad obrisem tu gresku auto ide na benzin super cak i tih 2-3 dana dok vozim i na plin i na benzin dok se ne upali greska super se vozi i na jedno i na drugo. Ali zato cim se upali greska na benzin lose ide....

Hvala!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je 2 puta upalio lampicu zbog slabe smeše, ali je automobil išao normalno i na benzin i na plin...

Parametre koje kompjuter pamti resetuješ tako što skineš klemu par minuta (ima i kulturniji način, ali zaboravio sam... nešto držiš 3x5sec na 3000 i više obrtaja...).

Posle toga voziš makar 100km na benzinu da bi kompjuter "podesio" parametre za vožnju na benzin. Tek onda na prebaci na gas...

Može i plinaš da ti došteluje ubrizgavanje plina (promeni vrednosti u plinskom kompjuteru).

Oba puta mi se problem javio kod malog broja obrtaja sa upaljenom klimom. Tebi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni sija lampica non stop. Kad prebacim na benzin i vozim tako nekako 3-4 dana ona se sama iskljuci i posle normalno ide dok ne prebacim na plin i vozim tako i posle 2-3 dana kad se pojavi greska zbog plina opet isti problem. Tako da nema veze da li je na malim obrtajima ili je klima upaljena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni na bravu sija sonda non stop kad vozim na plin, tj upali se onda kad prebacim na plin, a kad prebacim na benzin iste sekunde se ugasi. Jesi li ti bio na dijagnostici, siguran si da racunar izbacuje tu gresku? Malo mi je cudno da je pamti i za benzin, trebala bi sonda da ocitava nove podatke. Kod koga si ugradio plin?

Edited by dellas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam na dijagnostici u Autodijagnostik kod petlje i rekli su mi da je zbog smese i da sonda radi normalno gledali su njene parametre. Ugradio sam kod Radovan Company dole na Obrezu. Pa pamti jer valjda racunar radi tj sonda radi i ocitava siromasnu smesu i taj podatak salje benzinskom kompu i posle kad prebacim na benzin ostane ta greska dok se ne vozi malo par dana na benzin da sonda ocita dobru smesu tj komp napravi dobru mapu i onda se greska sama gasi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocigledno nije dobro uradjeno mapiranje GAS-nog uredjaja a i dizne su neodgovarajuce. To sto prijavljuje gresku zbog siromasnije smese je jasan signal. Kod ugradnje sam insistirao na tome iako je izvodjac radova imao pricu kao ce komp. to sam sve da odradi. Nakon stavljanja odgovarajucih dizni i mapiranja , nemam slicnih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni na bravu sija sonda non stop kad vozim na plin, tj upali se onda kad prebacim na plin, a kad prebacim na benzin iste sekunde se ugasi. Jesi li ti bio na dijagnostici, siguran si da racunar izbacuje tu gresku? Malo mi je cudno da je pamti i za benzin, trebala bi sonda da ocitava nove podatke. Kod koga si ugradio plin?

Lampa sonde? Valjda brizgaljki?

Bio sam na dijagnostici u Autodijagnostik kod petlje i rekli su mi da je zbog smese i da sonda radi normalno gledali su njene parametre. Ugradio sam kod Radovan Company dole na Obrezu. Pa pamti jer valjda racunar radi tj sonda radi i ocitava siromasnu smesu i taj podatak salje benzinskom kompu i posle kad prebacim na benzin ostane ta greska dok se ne vozi malo par dana na benzin da sonda ocita dobru smesu tj komp napravi dobru mapu i onda se greska sama gasi...

Zulubr je dobro rekao. Ako ti konstantno pravi slabu smešu onda mora da se podešava mapa, a ponekad i menjanje dizni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzinski sistem je samoadaptivan. On ne zna da radi na plin i posto je gani uredjaj lose podesen ECU se trudi da smesu sam dotera u normalu. Vremenom ta adaptacija ode dosta daleko i benzinska mapa se drasticno pomeri. Ono sto je neophodno da se uradi je da se resetuju vrednosti adaptacije benzinskog ubrizgavanja dijagnostikom i nakon toga izmapira gasni uredjaj kako treba. Kada je mapa gasnog uredjaja kako treba ne postoji mogucnost aktiviranja MIL lapice, osim ako se ne naspe neko djubre od gasa.

Edited by Martini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni na bravu sija sonda non stop kad vozim na plin, tj upali se onda kad prebacim na plin, a kad prebacim na benzin iste sekunde se ugasi. Jesi li ti bio na dijagnostici, siguran si da racunar izbacuje tu gresku? Malo mi je cudno da je pamti i za benzin, trebala bi sonda da ocitava nove podatke. Kod koga si ugradio plin?

Tebi su zbog plina dizne prekinute relejom,zato ti kad vozis na plin svetli chek na tabli.Kupi emulator za dizne (1300din), stavi unesto releja i nece svetleti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je taj gasni uredjaj jos u garanciji do decembra pa bih da vidim da lepo odem kod majstora i da mu kazem da je takva i takva stvar i da on vidi da mi to sredi ili u protivnom necu moci ovako da vozim na benzin em sto ne ide nikako em sto mi trosi mnoooogo vise benzina. Ako to ne uspe jedino da ga tuzim u komunalnu inspekciju ili da izvadim iz svog dzepa i da odem kod nekog drugog plinadzije da mi to dobro izmapira plinski uredjaj, mada time cu izgubiti ovu garanciju zasigurno... eto ga novi problem... uhhhh....

Pazite sto se tice plina meni super ide auto na plin, i potrosnja je OK po gradu 10 na otvorenom moze da se svuce i na 6 tako da je sve uredu, vuce lepo malo varira poneki put na leru ali nista strasno smiri se sam... meni je samo to problem kad nestanem bez plina i moram na benzin onda ta mapa zbog sonde sto daje signal da je siromasna smesa nije uredu i onda nastaje problem... znaci treba da se resetuje. Ne znam samo da taj tamo majstor, s obzirom da je mladji, cak i od mene, nece umeti dobro da mi to odradi tj izmapira i da cu opet imati ovaj problem... hm... jel zna neko mozda orjentaciono koliko bi to kostalo tu u bgu neko da mi to DOBRO ODRADI DA NEMAM VISE OVAKVIH PROBLEMA??? Ako zna nek mi napise koja je orjentaciono cifra pa da znam sta mi je raditi da li je jeftinije to da platim nego ovako da se nerviram i sa ovim majstorom pregonim...

Edited by MACAK_FROM_CACAK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glupo je reci, ali 6 na otvorenom je malo. Taj autic trosi oko 7-7,5 Bas zato ti i prijavljuje siromasnu smesu. Duzom voznjom rizikujes i ostecenje katalizatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro sad kazem izadje ona i na 7 ali kazem moze i na 6 ako se vozi do 2000rpm u 6oj. Ne znam sta mi je raditi... mislim da su dizne OK najverovatnije je da nije dobro izmapiran taj plinski ECU... E sad to stoji da je smesa plina sigurno siromasnija nego benzija zbog same razlike u oktanima tako da opet ne znam u pm sav sam se iznervirao...

Tebi su malo zapusene dizne zato nece da ti ide na benzin :rolleyes:

napisao sam da su ociscene kao i step motor i klapna itd itd sve je ocisceno i dizne su bile jako malo prljave, najvise je klapna bila prljava... tako da nije do toga....

Share this post


Link to post
Share on other sites

POZ. svima!Citam ovu temu i vidim da ima problema oko voznje na auto gas.Ja nameravam da ugradim gas u moja kola pa se pitam dal je to pametno posto vecina ima problema posle ugradnje auto gasa.Dal moze neko da mi da mali savet posto sam u nedoumici?Hvala :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veoma je zanimljivo da ces dobiti razne savjete i opet ostati u nedoumici :D ekonomicno jeste, ali do kada, moje licno misljenje, e sad npr jedan moj prijatelj koji je ujedno i majstor, mrzi plin, i kad god nesto ode na automobilu on kaze da je od plina, pa sam rekao jeli i sijalica kad pregori i to je od plina :D

Medjutim na tebi je da odlucis, ekonomicnije jeste, medjutim kada sam ja razmisljao o plinu, uzeo sam u obzir da mi je potreban jos jedan majstor dodatni, koji ce da mi odrzava opremu za plin...ali ako vec imas benzinca i red bi bio da ubacis plin, a ako kupujes i razmisljas izmedju plina i dizela, dizel je ekonomicnije rjesenje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je taj gasni uredjaj jos u garanciji do decembra pa bih da vidim da lepo odem kod majstora i da mu kazem da je takva i takva stvar i da on vidi da mi to sredi ili u protivnom necu moci ovako da vozim na benzin em sto ne ide nikako em sto mi trosi mnoooogo vise benzina. Ako to ne uspe jedino da ga tuzim u komunalnu inspekciju ili da izvadim iz svog dzepa i da odem kod nekog drugog plinadzije da mi to dobro izmapira plinski uredjaj, mada time cu izgubiti ovu garanciju zasigurno... eto ga novi problem... uhhhh....

Pazite sto se tice plina meni super ide auto na plin, i potrosnja je OK po gradu 10 na otvorenom moze da se svuce i na 6 tako da je sve uredu, vuce lepo malo varira poneki put na leru ali nista strasno smiri se sam... meni je samo to problem kad nestanem bez plina i moram na benzin onda ta mapa zbog sonde sto daje signal da je siromasna smesa nije uredu i onda nastaje problem... znaci treba da se resetuje. Ne znam samo da taj tamo majstor, s obzirom da je mladji, cak i od mene, nece umeti dobro da mi to odradi tj izmapira i da cu opet imati ovaj problem... hm... jel zna neko mozda orjentaciono koliko bi to kostalo tu u bgu neko da mi to DOBRO ODRADI DA NEMAM VISE OVAKVIH PROBLEMA??? Ako zna nek mi napise koja je orjentaciono cifra pa da znam sta mi je raditi da li je jeftinije to da platim nego ovako da se nerviram i sa ovim majstorom pregonim...

Džaba se nerviraš. Otiđi i objasni čoveku lepo. Nisi ti ni prvi ni poslednji kome treba doštelovati mape. To se radi preko plinskog kompjutera i brzo je gotovo. Usput će ti izbrisati greške i resetovati ECU da počne sa novom adaptacijom. Ako se opet upali lampica, ti opet kod njega. Nisi ti uređaj platio obećanjima nego novcem.

POZ. svima!Citam ovu temu i vidim da ima problema oko voznje na auto gas.Ja nameravam da ugradim gas u moja kola pa se pitam dal je to pametno posto vecina ima problema posle ugradnje auto gasa.Dal moze neko da mi da mali savet posto sam u nedoumici?Hvala :question:

Na tri automobila sam imao plin (2 atmosferska i jedan sekvent). Većih problema nije bilo. Najveći problem može da ti bude instalater/majstor koji neće da ti izađe u susret. Tako sam ja atmosferske sam podešavao na sluh, jer majstori jednostavno nisu znali. Sada i za to imaju aparati.

Na pojedine gasne uređaje dobijaš i 2 godine garancije ili 20.000km (šta pre nastupi). Neka ti cena ne bude presudni faktor već uslovi i pogodnosti koje dobijaš za svoj novac(dužina garancije, šta garancija podrazumeva, besplatan ili ne prvi kontrolni pregled, na koliko je obavezan servis...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj JZL da te pitam, jel meni ta lampica od lambda sonde treba da sija kad vozim na plin ili ne treba??? Znaci u prevodu da li on moze da podesi mapu toliko dobro da se ta greska ne pojavljuje (ili moze nesto da se preveze uradi "nabudzi" nebitno) ali ujedno da ne bude da mi posle trosi 20litara plina??? Jer meni i sad sasvim pristojno ide na plin ali me zato strasno je*e na benzin zbog te je*ene lambda sonde koja daj signal da je losa smesa te komp to pamti i pokusava da dovede u red mapu ali benzinsku i onda kad prebacim na benzin to je haos... realno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj JZL da te pitam, jel meni ta lampica od lambda sonde treba da sija kad vozim na plin ili ne treba??? Znaci u prevodu da li on moze da podesi mapu toliko dobro da se ta greska ne pojavljuje (ili moze nesto da se preveze uradi "nabudzi" nebitno) ali ujedno da ne bude da mi posle trosi 20litara plina??? Jer meni i sad sasvim pristojno ide na plin ali me zato strasno je*e na benzin zbog te je*ene lambda sonde koja daj signal da je losa smesa te komp to pamti i pokusava da dovede u red mapu ali benzinsku i onda kad prebacim na benzin to je haos... realno...

Ne treba da ti gori. Slaba smeša dovodi do veće temperature izduvnih gasova. To je odmah veća temperatura motora i katalizatora što nije dobro. Veća ti je to šteta od malo povećane potrošnje plina. Možda nekih 0,2-0,5l na otvorenom i do 0,5-1l baš gradske vožnje (prosečna brzina oko 14km/h).

Lambda sonda podešava +-3% i kada izađe iz tih granica pali ti se lampica.

Korekcija mora da je jako velika čim imaš takve probleme sa benzinom.

Otiđi kod plinaša i reši to. 100% nisi prvi sa takvim problemom. Kad mi se prvi put upalila lampica i ja sam bio frustriran. Nisam znao šta je. Mislio sam kao i ti da će da me plinaš voza gore-dole...

Dok sam čekao na dijagnostiku upoznao sam čoveka koji 8. put dolazi na dijagnostiku da mu ugase lampicu. Skoro punto izašao iz garancije. Dok je bio u garanciji, vozio u Deltu, oni mu brisali kod i sve ispočetka. Prodali mu priču kako je plin loš. Plin jeste loš, ali podešavanje kompjutera to uspešno neutrališe. Predložim mu da ode kod nekog plinaša da mu to podesi, ali on neće čovek da čuje. "Fabrički plin, ne može tu da bude greška..."

Ja odem besan kod plinaša. On me sasluša, smiri i reši problem. Malo se povećala potrošnja i problem rešen. Malo bolje vuče uzbrdo. Za vikend nas 5oro u autu i još nekih stvari do Valjeva i nazad ispod 7l. Eto koliko se povećala potrošnja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se zimus pravio pametan i na isparivacu smanjio dotok plina zbog potrosnje.Posle toga se dva puta palila greska lambda sonde.Citajuci da moze da unisti ventile,glavu...Vratio na staro!

Jbg. nece da ide samo na vazduh :whistle:

Potvrdjujem ono sto su rekli zulurbr i jlz :cheers::clap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam zvao majstora i zakazao sam servis da uradim na plinu rekao je u petak idem da mi promeni filter i na redovan servis. Sto se tice pomenutog problema lepo sam mu objasnio sta je bilo pa cemo videti mada on odmah kaze da ne moze on tu nesto mnogo da sredi to ce se zbog loseg plina i nize oktanske vrednosti plina i tako to i dalje pojavljivati ta lampica tako da ne moze on da podesi tako da se ne bi palila lampica... huuuj... nadamo se da necemo zaratiti... izgleda da cu ja nekako morati da posetim nekog drugog strucnijeg majstora ako mi ovaj moj ne pomogne... eto.. pa cemo videti sta ce uraditi javljam se u petak a najverovatnije i sa mojim klubom (ako to sredim sve sa kolima) dolazim u NS na T&S Show pa eto videcemo se tamo... slobodno pridjite ne ujedam :DD salim se... hvala puno na odgovorima pa cujemo a i vidjamo... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam zvao majstora i zakazao sam servis da uradim na plinu rekao je u petak idem da mi promeni filter i na redovan servis. Sto se tice pomenutog problema lepo sam mu objasnio sta je bilo pa cemo videti mada on odmah kaze da ne moze on tu nesto mnogo da sredi to ce se zbog loseg plina i nize oktanske vrednosti plina i tako to i dalje pojavljivati ta lampica tako da ne moze on da podesi tako da se ne bi palila lampica... huuuj... nadamo se da necemo zaratiti... izgleda da cu ja nekako morati da posetim nekog drugog strucnijeg majstora ako mi ovaj moj ne pomogne... eto.. pa cemo videti sta ce uraditi javljam se u petak a najverovatnije i sa mojim klubom (ako to sredim sve sa kolima) dolazim u NS na T&S Show pa eto videcemo se tamo... slobodno pridjite ne ujedam :DD salim se... hvala puno na odgovorima pa cujemo a i vidjamo... :)

Baš bezveze od njega :( Nije valjda da smatra da treba da zaboraviš na benzinski pogon? Ako ne sredi, napiši ko je da ga ostali zaobiđu ako već se ne budeš žalio inspekciji ili kome već možeš...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...