Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Ko nema sedišta za decu, platiće kaznu i do 120.000 dinara

 

Volvo%20child%20safety%20seat_10914_1_5_

 

Kazna za nesavesnog vozača koji bude vozio dete bez auto-sedišta u Srbiji, umesto sadašnjih maksimalnih 30.000 iznosiće i do 120.000 dinara. Tako određuju izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja koji bi uskoro trebalo da se nađu pred poslanicima Skuštine Srbije. Sedišta za najmlađe moraće da imaju odgovarajući atest, a biće obavezna za svako dete dok ne dostigne 135 centimetara visine. ''Izmene Zakona predviđaju da se kazne za vožnju deteta van sedišta povećaju i da budu i do 120.000 dinara'' - kaže direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Srbije Damir Okanović. ''Tu ne sme da bude nikakvog kompromisa jer su deca među najugroženijim kategorijama u saobraćaju.''

 

Okanović kaže i da je pre dve godine usvojena Strategija o bezbednosti saobraćaja Srbije koja predviđa da nijedno dete ne nastrada u saobraćaju od 2020. Nažalost, prošle godine je u Srbiji u saobraćajnim nesrećama nastradalo 12 dece. Od toga osam u kolima roditelja i sva su vožena bez odgovarajuće opreme. ''Ove godine je situacija još gora i do sada je nastradalo 14 dece'' - kaže Okanović. ''Kazne su tu da nateraju roditelje kada nikakvi apeli i edukacija ne mogu da ih uvere da posvete maksimalnu pažnju prevozu svoje dece.'' Važeći Zakon kaže da dete do tri godine starosti mora da se prevozi u bezbednosnom sedištu, što se u praksi pokazalo kao neodgovarajuće. Zato će u bezbedonosno sedište morati sva deca uzrasta do 135 centimetara. U pojedinim evropskim zemljama propisano je i da je ta visina najmanje 150 centimetara. Prema trenutnim propisima, kazna za prevoz dece u krilu ili na prednjem sedištu bez auto-sedišta, iznosi od 15.000 do 30.000 dinara ili 30 dana zatvora, uz šest kaznenih poena i oduzimanje vozačke dozvole na najmanje tri meseca. Kazne mogu biti i veće ako je izazvana saobraćajna nezgoda. Po predloženim izmenama, uz novčanu kaznu od 30.000 do 120.000 dinara, predviđena je i kazna zatvora do 30 dana, 14 kaznenih poena i osam meseci zabrane upravljanja vozilom!

 

Crna statistika

Bezbednosna dečja auto-sedišta smanjuju rizik od povreda dece i do 70 procenata. Nažalost, istraživanja pokazuju da mali broj ljudi, tek nešto više od 10 odsto, poštuje ove odredbe Zakona. Cene auto-sedišta na našem tržištu su veoma šarolike i kreću se od 3.000 pa do 50.000 dinara.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja "ispao"..."budala" sto sam dao malo vise za sediste. Ko god mi vidi sediste kao vidi ga...opa...sta fali Niniji za 8000??? i tako...
Ne znam zasto sam vam to ispricao :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakom slučaju najgore je bez sedišta ili imati a ne koristiti, moja ćerkica je od prvog dana koristila sedište i nema šanse da je sad u 3 godine nateraš da sedi negde drugde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako zasto, pa da se pohvalis da imas i skupo sediste , nismo mi glupi :D

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam sagledao sve aspekte tematike sedišta za dete i pregledao malo testove ADAC-a, kupio sam sedište i mnogi su me pitali “a zašto ne neko od 5-6000”... nisu to ne znam kakve pare, u pitanju je dug vek ekspoatacije a mnogo znaci...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ce kazna od 120000 dinara pomoci bezbednosti dece u saobracaju? 

 

Nikako, dok jedni psuju, a drugi opravdavaju, niko se ne zapita gde odlazi tih 120000 dinara... 

 

Da ovde ima malo zdravog razuma, takve vozace bi trebali da salju na neke casove gde ce gledati snimke saobracajnih nesreca, bez pojasa, sa telefonom, bez sedista za decu i slicno.

 

Posle mu samo pokazati najblizu prodavnicu.

 

I veliki problem u ovoj nazovi drzavi je sto se zakon primenjuje samo na obicnim tj siromasnijim ljudima, bogati i poznati se uglavnom ne diraju i ne kaznjavaju, a narod se na njih ugleda...

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, MS PK said:

Kako zasto, pa da se pohvalis da imas i skupo sediste , nismo mi glupi :D
 

 

Ou to je bas stvar kojom se treba hvaliti... <_< dao na decije sediste cenu jedne registracije kola, mozes misliti...neko toliko potrosi na onu jednu kiblu ili turu pica na onim freestajlerovima ili dzihadnocu splavovima...

 

 

10 hours ago, voodoons said:

Kad sam sagledao sve aspekte tematike sedišta za dete i pregledao malo testove ADAC-a, kupio sam sedište i mnogi su me pitali “a zašto ne neko od 5-6000”... nisu to ne znam kakve pare, u pitanju je dug vek ekspoatacije a mnogo znaci...

 

 

Upravo to :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maksimalno podrzavam koriscenje decijih sedista i kaznjavanje roditelja koji to ne cine, ali kao sto rece beli, treba malo poraditi na tome.

Npr. U cemu je razlika da li dete vozim ja kao stric ili neki taksista, ako se gleda samo bezbednost dece? 

O oduzimanju dozvole na 8 meseci necu ni da pricam. Vecu glupost dugo nisam procitao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@skile86, verujem da ce taksisti imati posebna vidno obelezena vozila sa decijim sedistem, da ce svaki cica, ujak, deda i teca imati spremno sediste za situaciju kad rodjaku sa detetom mora da vozi kuci.

 

oce malo sutra :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/9/2017 at 2:07 PM, Milutin-NS said:

Ja "ispao"..."budala" sto sam dao malo vise za sediste. Ko god mi vidi sediste kao vidi ga...opa...sta fali Niniji za 8000??? i tako...
Ne znam zasto sam vam to ispricao :D

Ja sam trenutno u potrazi, prerasli smo ono od 0-13 ... koje si uzeo? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam Regolo je u pitanju...

Detskoe_avtokreslo_Regolo_Isofix_cvet_498.thumb.jpg.d43be4f812295591bb78f4087bd9cc72.jpg

 

Isto ovakvo...
Sediste je odlicno, puno nekih podesavanja u odnosnu na velicinu/tezinu deteta, na sedalnom delu ispod "platna" ima neku super penu.
Skidao sam sve, prali smo, vrlo jednostavno se sve razmontira.
Baaas za preporuku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moracu da svratim do Mende da pogledam. Jurim sa isofixom da pozicija sedenja bude sto viša jer neko mora da vidi napred iz toga sedista kako ne bi negodovao kao sto sad radi 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj moj je nemoguc ako ne moze da prati.... da poludis u kolima

cim se uslovi za pracenje saobracaja ispune kao bubica

ovo je bio moj pik, sad si me naterao da opet razmišljam...

chicco.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uzeo Britax Romer Advansafix 3, uglavnom grupa I-II-III i već sa 9 meseci kad je stavljen u to sedište mogao je da vidi napolju šta se desava...
Pored tog sedišta može još dvoje odraslih, ne uzme pola auta...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tomase, ja imam Chicco Neptun (verovatno prethodnik modela koji si naveo) i sedište se pokazalo kao vrlo dobro. Imam mogućnost da sedište zakačim za naslon za glavu, pa bude malo oboreno i u kombinaciji sa torqom, dolazi do pospanosti malenog putnika. :-) Jedino mi se ne sviđa nedostatak isofixa, sve ostalo ok. Tkanina je malo pohabana, ali ništa strašno. Sedište je plave boje i nije izbledela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da to da li dete vidi kroz prozor ili ne ima veze s autom a ne sedištem.
Kod mene u Alfi dete od 2 godine ne vidi ništa, dok kod ćaleta u pikasu viri pola deteta kroz prozor
Isto dečije sedište je u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene u stilu je uvek video kroz prozor. Neko cikovo sediste nem pojma koji model

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...