Jump to content
FAS Goran
dakillis

Fiat Punto mk.2 1.2 - prevelika potrošnja

Recommended Posts

Pa ne vozim oštrije. Sad mi je na 12.5km/l i to kad pipkam gas. Ja bih voleo kad i mi trošio 6.8 kao što je napisao neko gore. Verujem da kad bi oštro vozio da bi trošio 10 l. Ubija ga stani kreni. Ja mislim da je to mnogo za 1.2 benzinca pa sam mislio da probam da mu smanjim potrošnju.

E da moj drugar ima 1.2 16V i trši mu po gradu 7. Nije mi logično.

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini što moram da kažem ali taj što mu troši 7 po gradu 16v, laže!

Meni jtd koji je naštedljiviji u toj paleti troši nešto ispod 7l. 7l teško da možeš da postigneš iskreno. Evo sad gledam fabričku knjigu od punta gde piše da 1.2 8v po gradu troši 7.3l. Kao što znaš fabrički podaci uvek znaju da budu blagonakloni prema automobilu, tako da je to uvek malo više. Tebi troši 8 litara što mislim da nije strašno! Možda može da ide još malo dole ali ne mnogo. Nemoj ni na previše niskim obrtajima da voziš(ako slučajno voziš), jer je lako moguće da i zbog toga malo skoči potrošnja. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima jedan džek sa prednje strane prema hladnjaku. Dluje mi da je to od te lambda sonde. Ja sam ga izgasio i ništa se nije desilo. Da li je onda sonda u redu ako je isto stanje i bez nje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm...nisam siguran. Ako je izduvna grana sa te strane motora, onda vrlo moguće da jeste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre par meseci sam uzeo FIAT punto 1.2 8v

Na bord kompijuteru mi pokazuje da sa 1 litrom benzina prelazim u proseku 11 km (11km/l) sto mislim da je mnogo za taj motor. recite mi sta bi mogao da uradim da bi smanjio potrosnju?

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo izmeri potrosnju na neki od realnih nacina. Nemoj mnogo da verujes bordu. Ukoliko utvrdis povercanu potrosnju mnogo stvari moze biti od problema sa ubrizgavanjem, paljenjem do lose podesenosti motora i npr. termostata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Računaj da board krade 10 posto "u tvoju korist", pa zatim da je sad jako hladno, ako na to dodamo da možda prelaziš i male relacije...recimo ujutru u 7 pređeš 5 do 10 km do posla samo...a vraćaš se kasno uveče... :)

Znači ako board ovde kaže 9 litara na 100, realno ti troši 9.9, što jeste mnogo, toliko troši na minusu, znači da će na preko 20 stepeni celzijusa da ti troši 7 i to je sve ok :)

Ma proveri ti to metodom "do čepa" pa vidi...znači kad imaš para napuni do čepa, pređi koliko pređeš pa opet do čepa, ako nemaš para nemoj da prelaziš 500 km, nego posle nekih 100 dopuni do čepa pa vidi koliko si prešao a koliko sipao :)

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi nam bas dao dovoljno podataka da bi izvukli zakljucak. Da li se radi o otvorenom putu ili gradskoj voznji? Hladan ili zagrejan auto? Klima ili ne? Ali u svakom slucaju mnoogo je.

Samo dopuni temu s ovim detaljima pa ce lakse ljudi da ti pomognu :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam Punto 2 1.2 8v

Potrosnja mu je velika pa pisem da bi dobio neki savet. prosecno trosi po gradu 9.1 litar sto je mnogo zar ne? nemam klimu i vozim sasvim normalno. kazite mi nesto o tome i sta bi trebao da uradim? na dijagnostici je sve ok. Lambda sonda i slicno je sve u redu...hvala unapred

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dejane, imam isti auto. Moja potrošnja je leti 6.5 l/100km a sada ovih hladnijih dana 7.5l. Relacija je Novi Beograd, Banovo Brdo bey gužvi u zelenom talasu u 4. i 5. brzini. Kad uđem u stari deo grada, potrošnja odmah skoči na 8.5 i teži ka desetki. Kad upadnem u gužve, bude potrošnja i 12 litara.

Dakle pitanje je u kakvim uslovima voziš auto. Gde ga voziš i na kolikim relacijama. Moje relacije su duže oko 13km u jednom pravcu. Motor se zagreje a vožnja koju sam opisao gore odgovara i povoljna je za potrošnju.

Ako boziš kraće relacije, npr. 4km sa hladnim motorom, sa dosta stani-kreni vratolomija, preko ležećih policajaca i sl. onda je to normalna potrošnja.

Većina ljudi preteruje kada govori o svojoj potrošnji. I ja sam mislio da je to velika potrošnja za taj motor, ali je realnost. Multijet 1.3 je mnogo bolje rešenje jer su varijacije u potrošnji daleko manje od varijacija ovog motora (1.2 benz.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne očekuj previše zamenom filtera za vazduh... Jedino ako ga baš dugo nisi menjao možda i bude nekog poboljšanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filter vazduha,svecice,kablovi,lamda sonda...ja sam evo sad promenio svecice,a pre 8 meseci i 25.000km stavio NGK,evo sad 2kom katastrofa na sta lice,majsor je odmah konstatovao CRNI SINE,promenio,stavio neke BOSCH 500 din kom,i promenio filter,da ne poverujes,drugi auto odmah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 lit na 100 km gradske voznje je ok.Pogotovo zimi.Ne samo u Beogradu,vec i u manjim gradovima na kracim relacijama(1-3 km) jer auto ne stigne ni da se zagreje do pola,a vi vec stigli.

Jedino resenje je ugradnja plina.Ili Dizel.

Problem je stereotip stvoren u narodu,da benzinci trose malo.Kako da prodas auto i da kupcu kazes da u gradu trosi perko 10 litara.Pa ko ce to da kupi?To ne valja.Odma ode kod drugog,gde isti auto trosi 7 litara :rofl: :rofl: :rofl:

Moj i20 trosi 5 litara na otvorenom.1.2 16v motor 80 ks.Nov auto.6000 km.Metoda cep.Nemam board.ALi ovih zadnjih mesec dana,kako ga vozim samo u gradu,relacije po 1-2 km,nema sanse ni da dostigne pola radne temperature,a ja vec stigao na posao,trosi oko 10 litara,pa i preko.

65 km sa 1000 dinara evropremijuma.Eto juce 5 put sipam,cim se upali rezerva.NIsam makao iz grada skoro mesec dana. Sve je to ok.

Ko kaze suprotno-laze i ne zna :rtfm: .Tacka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je stereotip stvoren u narodu,da benzinci trose malo.

E ovo prvi put čujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko kaze suprotno-laze i ne zna :rtfm: .Tacka.

Bolje prosetaj do posla kad je vec tako blizu i samo opusteno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je stereotip stvoren u narodu,da benzinci trose malo.

E ovo prvi put čujem.

Za sve postoji prvi put.

Svi mi cujemo i naucimo ovde nesto novo.Jos uvek postoje i stari i mladi vozaci koji imaju fabricku potrosnju u extremnim uslovima,bez dolivanja ulja od zamene do zamene.:whistle:

Postavljac teme je naveo povecanu potrosnju od preko 12 litara u gradskoj voznji uz dijagnostikovanje problema sa sondom,posle cije zamene je potrosnja rapidno pala,dok drugi clan konstatuje,po meni, obicnu zimsku potrosnju od skoro 10 litara gradske voznje.I to bi trebalo prihvatiti kao normalno,jer je ipak stari auto i dijagnostickim pregledom nisu utvrdjene vece nepravilnosti,koliko se meni cini.

Ko kaze suprotno-laze i ne zna :rtfm: .Tacka.

Bolje prosetaj do posla kad je vec tako blizu i samo opusteno...

Takav mi je posaoi i takvo radno vreme(sam svoj gazda) i tih 1.5-2 km voznje pre i posle posla mi je gubljenje skoro 40 minuta do sat vremena pesacenja(u oba smera) uz obavezno presvlacenje( a takav svakodnevi gubitak vremena mi ne treba u zivotu),pogotovo sto uvek u povratku ide neka kupovina ili zavrsavajnje svakodnevnih obaveza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je stereotip stvoren u narodu,da benzinci trose malo.

E ovo prvi put čujem.

Za sve postoji prvi put.

Svi mi cujemo i naucimo ovde nesto novo.Jos uvek postoje i stari i mladi vozaci koji imaju fabricku potrosnju u extremnim uslovima,bez dolivanja ulja od zamene do zamene.:whistle:

Postavljac teme je naveo povecanu potrosnju od preko 12 litara u gradskoj voznji uz dijagnostikovanje problema sa sondom,posle cije zamene je potrosnja rapidno pala,dok drugi clan konstatuje,po meni, obicnu zimsku potrosnju od skoro 10 litara gradske voznje.I to bi trebalo prihvatiti kao normalno,jer je ipak stari auto i dijagnostickim pregledom nisu utvrdjene vece nepravilnosti,koliko se meni cini.

Šefe, ne pričam ja o nepravilnostima u radu motora, starim i mladim vozačima i uslovima vožnje, nego o navedenom "stereotipu stvorenom u narodu" koji nikad ranije nisam čuo. Svi koje poznajem, pa čak i oni koji nisu vozači, znaju da benzinci ne troše malo i da svakako nisu najekonomičnije rešenje koje se danas nudi, kad se gleda samo potrošnja.

A onaj deo o fabričkoj potrošnji goriva i dolivanju ulja, nisam baš najbolje razumeo šta si hteo da kažeš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad nisi cuo da benzinac trosi 5l litara na otvorenom.Ili 7 litara u gradu?

Kako to?Ja to slusam veoma csto?Ali veoma tesko je to dostizno.Ali eto,ljudi imaju takvo misljenje o "benzincima" kao grupi vozila koji mogu da dostignu tu potrosnju.Izjednacavaju i velike kubikaze sa malim,pripisujuci im ista svojstva(potrosnju) i osobine.Pa tako moze punto 1.2 i opel 1.8 da imaju istu potrosnju.OD 7 litara u gradu.

Sto se tice potrosnje goriva i dolivanja ulja,mislio sam na teoriju==> cim dosipas ulje,motor je gotov,zavrsio karijeru.BOlje precutati da potrosi 1 litru od zamene do zamene nego objasnjavati kupcu da je to sasvim normalno i da fabricke tolerancije kod nekih modela su i do 1 litra/1000 km.Kao npr. punto KLasik.Mozes li da zamislis lik tog kupca dok mu to objasnjavas?I uz to mu serviras pricu od 10 litara potrosnje?

I stari i mladi lazu ....Laz(neiskrenost) o svojstvima neke grupe vremenom moze da formira osobine TE grupe,u ovom slucaju"benzinaca", jedne od grupe vozila.Pa dolazimo do opet-Stereotipa.

:thumbsup:

Sad ce Nesho ovo sve lepo da obrise jer je off topic.

Lepo se ispricasmo. :thumbsup: Pozdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaa, to sam čuo naravno, ali nisam pripisivao stereotipima neg zaostavštini izvesnog nemačkog barona :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat punto 1.2 8v trosi katastrofa! (6km/l) ako je crkla sonda da li bi nesto promenilo na bordu kad bi je otkacio dok je ne zamenim tj. da li bi se potrosnja smanjila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

6km/l je katastrofa? :no

Pre nego sto sam procitao ovu temu i ja sam mislio isto, posto moj trosi (prema boardu) 6.8km/l. A onda sam citao i shvatio da je normalno, zar ne? (mk2, 1.2)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako sam dobro procitao i shvatio da ti punto za 6 kilometara trosi 1 litar pa koliko ti uzme na 100 =13,5 litara onda to nije u redu pravac majstor to ne smije bit preko 8 ipo do 9 nikako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...