Jump to content
FAS Goran
dakillis

Fiat Punto mk.2 1.2 - prevelika potrošnja

Recommended Posts

Promjenio al probacu sad da naspem 98 oktana ma da mislim da sam nasao u cemu je problem, kuciste zraka je napuklo na jedom mjestu, filter treba promjeniti, ona cijev sto ide na 3 strane/takozvani "breather" je plasticni koliko je star :D i nije bio zakacen na kuciste na jednom mjestu, a ovo za 2.2 il 2.4 potrosnje u 4toj brzini cu snimiti da postavim eto samo jednom da se opravdam a ko hoce da bude skeptik nek izvoli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno da je neki kvar jer taj auto nemoguće toliko da troši ako je sve ispravno. Što se tiče goriva ja sipam maxmotion na omw 95 i sve ok. Pre toga sa običnim 95 uvek se čulo kuckanje ventila 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo primjetio sam nesto kad auto miruje

brojka na l/100km  se povecava za 0.2 svake 3-4 sekunde

 

Sjedim u autu, auto je u mjestu ukljucen naravno, pise 8.8 l/100km , poslije par sekundi ode na 9.0 pa 9.1, 9.2,9.4... i tako polako se povecava

A istovremeno ona brojka km / h se smanjuje sa recimo 20 pa na 19 pa 18, tako svakih 10ak sekundi otprilike

Jel zna neko u cemu moze biti problem ?

Edited by bratpuntisha

Share this post


Link to post
Share on other sites

restartovao ga pa se provozao par kilometara(preko 5 km) na nekih 70% otvoreno 30% gradske voznje, 2 puta po slicnoj putanji, malko drugaciji brojevi(drugi put bilo 8.3 i podizaloze se gore pri mirovanju na semaforu)

 

Edited by bratpuntisha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je meni na puntu mk2 crkla druga lambda sonda(ona posle katalizatora), shvatio sam kakav osećaj imaju vlasnici Ferarija kada pogledaju u bord kompjuter. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo presao tacno 100 km, trosi 8.9, isao i na otvoren put presao nekih 40km na otvorenom 6 do 6.5 trosi(restartovao sam brojac prije mjerenja)
U trecoj skoci i na 11 litara potrosnje cesto na 2000 obrtaja.

Ali sam primjetio da se i motor nije uspio zagrijati na optimalnu temepraturu, cak gubi toplotu.
Provjerili smo MAP sensor, odlican je, cisto kao nov izgleda(zuta ona pinceta/kuglica)
Pumpa nije jer ne smrdi u autu nista a i cujem je kad okrenem kljuc jednom.
Ulje je mjenjano prije 2 sedmice i filter ulja i zraka.

Majstor sumnja na termostat sto je vjerovatno problem pa cu ici sad koji dan da to provjerimo i da mjenjam.

Lambde sonde nisam jos provjerio(imaju dve na puntu jel tako ?) al cu jedan dan kad bude ljepo vrjeme da izvadim obe i da ih pogledam i ocistim ako treba, zavisno od stanja.

Edited by bratpuntisha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 1.2 8v temperatura mora uvek da stoji zakucana na sredini ako je termostat ispravan. Nema nikakvih oscilacija osim na baš dužim nizbrdicama prilikom kočenja motorom, i tada jako malo može da ode dole, i to je to. Stavi neki kršten jer je važan deo a menjaš ga sad i nikad više, pritom nije skup.

Što se tiče lambda sondi, ima dve-jedna pre i jedna posle katalizatora. Vizuelno teško da možeš nešto da ustanoviš oko njih, a i čišćenje retko pomaže ako je sonda počela da zeza. Jedino da se na dijagnostici vidi vrednost koju očitava sonda.Ako je neka sonda pobrljavila, probaš da resetuješ motorni kompjuter (skidanjem klema na 5 minuta) pa ako to ne da rezultat, menjaš sondu.

 

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promjenjen termostat, sad auto uredno drzi temperaturu.
Ali je problem i dalje tu, i dalje mi auto trosi 8.8-9L na 100 km, nasuo 98 oktana, vozio oko 200 km.

Jednu stvar koju sam primjetio je da kad vozim u trecoj ili cetvrtroj na 3000 obrtaja pise mi da je potrosnja 2L/100 km.

U 4 brzini na 2000 obrtaja, to je nekih 60km na sat, trosi oko 7.5 - 8L/100km, bar po board kompijuteru a bogami osjeti se i na dzep.

Jel ima neko ideju sta moze da bude kvar kad ovako malo "trosi" na velikim obrtajima a vise na manjim ?
Prvi put ovo da vidim u zivotu na autu pa ne znam gdje da trazim kvar 

Edited by bratpuntisha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva su Vam iskustva sa potrosnjom na otvorenom, prvenstveno mislim na auto put. Mali motor od 1.2 16v sigurno da nije neki "road cruiser" ali sticem utisak da mi je potrosnja nesrazmerno velika pri 120 kmh, zadnje sto sam merio pri toj brzini je bilo oko 12.5l plina na 100 km, dok pri 100 kmh bude oko 10l. Gde je neki optimum potrosnje i brzine?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je 12l @ 120 kmh previse.... na oko 100kmh benzina oko 5L... na oko 120 kmh.. benzina oko 6L.... plina 30% vise... tj 7 na 100 i 8 na 120 kmh. Barem moj toliko trosi. Proveri svecice i ostalo...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

360000 ima na satu sada, ja sam ga uzeo sa 147000 sa placa, ali realnu kilometrazu ne znam kako izcitati, jer i FAS mi daje podatke samo sa sata.

Zamena svecica i kablova je svakako na redu pri sledecoj zameni ulja. Sam rad motora je OK, mirno radi, nema nikakvih dimova niti icega cudnog. Lepo ubrzava, nije trom i isporuka snage je dosta linearna. Trosi mi oko 2.5-3l ulja izmedju zamene, sipam Seleniu gold 20k, menjam ga na 15k. Moracu da izcitam greske pa cu biti pametniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/24/2019 at 8:44 PM, neshtry said:

Sa 75ks može ima dpf ali nema plivajući

Plivajuci zamajac i dpf na Puntu mk2 benzincu  1.2 16V  pa jos 75ks kojih u benzincu nikad nije bilo? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...