Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
svetozar

Koji fotoaparat kupiti?

Recommended Posts

treba mi mala pomoc u odluci koji fotoaparat kupiti a znam da ovde ima strucnjaka za te stvari pa molim za njihovo misljenje i eventualne sugestije. naime kupiti ovaj:

oly1.jpg

OLYMPUS SP-610UZ

http://www.gigatronshop.com/digitalni_foto_aparati/olympus_sp-610uz_black-9567

ili pak ovaj:

nik1.jpg

NIKON COOLPIX L120

http://www.gigatronshop.com/digitalni_foto_aparati/nikon_coolpix_l120_-_crni-10208

razlika u ceni je znacajna.razlika u tehnickim karakteristikama mala cini mi se.

iskustva,preporuke?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ortak ima slichan ovom skupljem, oznaka ovog gore je l 120,a on ima l 110, dosta dugo sam ga i ja koristio i odlichan je aparat! Jedina mana mu je to shto mnoge stvari automatski radi, nemash opciju da ti podeshavash stvari koje hocesh da promenish.

Edited by Dejan_Zr

Share this post


Link to post
Share on other sites

L120 ima Redukciju vibracije i HD video zapis sto je za mene dovoljno da prevagne :rolleyes: a i opet Nikon je Nikon . . .

Edited by Ticma

Share this post


Link to post
Share on other sites

I olympus ima snimanje HD video zapisa (1280x720 je takodje HD), a takodje i stabilizaciju (redukcija vibracija).

U principu, koji god od ova dva da uzmes, neces pogresiti, ali takodje tesko ces primetiti razliku. Blagu prednost bi dao Nikonu zbog mogucnosti vece ISO osetljivosti (6400 vs 1600) sto moze prilicno da znaci za fotkanje pri slabom svetlu. Kod oba model mi se ne svidja potpuno odsustvo manuelnog i polumanuelnog moda. Pogledaj jos sta nude Fuji (FINEPIX S1800) i Canon u toj klasi, mozda ima nesto zanimljivo.

Apropo HD video zapisa - da li je 1920x1080 ili 1280x720, vecini apsolutno nista ne znaci, posto se niko od nas nece baviti profesionalnim snimanjem video materijala, a svakako ne sa opremom od 200-250€. Za sve ostale, razlika je zanemarljiva. Na televizoru od 40" oba izgledaju podjednako dobro.

Takodje, ne obracajte previse paznju na megapiksele. Mnogi ozbiljni fotografi koriste aparate od 10-12 mpix, a danas su retki aparati sa manje od 12.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupljen nikon.iako mi je zadnja zelja bila nikon d3100,finansijske mogucnosti u ovom trenutku su prevagnule na l120.nezgoda sa njim je sto je automatizovan,al za mene kao pocetnika u interesovanju za fotografiju mozda i dobro dodje.doduse postoje neke opcije u podesavanjima ali vrlo skromne.evo nekoliko fotografija sa njega, sa varijacijama mogucih podesavanja.nadam se da ce biti iskomentarisane od ovdasnjih strucnjaka fotografije.hvala :)

proba_050.jpg

proba_027.jpg

proba_028.jpg proba_029.jpg

proba_033.jpg proba_036.jpg

proba_040.jpg proba_044.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

neka te dobro sluzi. Najbolji aparat je onaj koji (uvek) imas uz sebe. ;)

aktiviraj malo i zorkija :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa realno, mislim da je bacanje para dati vise od 50-60€ za ovakav polovnjak, s' obzirom da nov ES65 kosta 100€ kod nas (u americi 80$!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, hvala, duguje mi lik pare pa mi daje ovakav aparat, pa da pitam da li vredi, jer vec imam jedan slican njemu, tako da ce jedan na prodaju, ne trebaju mi 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da cete videti ovu temu.

 

Volela bih cupiti Canon ili NIkon fotoaparat, u rangu od 40 do 55 hiljada dinara.

Javite mi ukoliko znate koji model bi bio dobar,

da li da uzmem kompaktan ili DSLR... sta da izbegavam... 

 

HVala ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukoliko kupujes DSLR, onda Canon ili Nikaon.

Ukoliko se ipak odlucis za neki prosumer ili compact, onda se izbor prosiruje posto Panasonic, Fuji i Olympus prave verovatno cak bolje prosumere od Canona i Nikona. (prosumer aparati su napredniji aparati koji imaju funkcije i karakteristike bliske DSLR aparatima, ali nemaju mogucnost menjanja objektiva)

 

Da li ces kupiti DSLR, prosumer ili kompakt, to zavisi samo od dva faktora - sta ocekujes od aparata i koliko para si spremna da das.

Za budzet od 400-450€ DSLR zaboravi, osim ako kupujes polovan. DSLR aparati imaju veliku prednost sto mogu da im se menjaju objektivi, ali u isto vreme i veliku manu sto moraju da im se menjaju objektivi, odnosno: mnogo para za razne objektive (bas mnogo), mnogo mesta potrebno u torbi, velika tezina opreme i svaki cas menjanje objektiva po potrebi! Zato se treba zapitati da li ti zaista treba DSLR?!

Vecinu potreba ce da zavrsi neki kvalitetan ultra-zoom prosumer (na primer Fuji HS serija, Canon SX serija i slicno)

Ako ti je bitna velicina/tezina, odnosno ne zelis tezak i kabast aparat, a ne treba ti neki sulud ultra-zoom, onda imas dve mogucnosti - neki napredniji kompakt (na primer Canon G serija, Panasonic LX i slicno) ili MILC (Mirrorless Interchangeable Lens Camera - Kompaktni aparati bez ogledala ali sa izmenjivim objektivima)

MILC aparati mogu biti odlican izbor, ali sami aparati + objektivi za njih, ukupno nisu bas jeftina solucija. U ovom segmentu solidan izbor su Panasonic GF serija, Olympus Pen serija i slicno

 

Bottom line: Za predlozeni budzet, ako ti nije potreban veliki zoom, ja bih ti predlozio Canon G12 ili G15. Fantastican aparat, kvalitetan, robustan, izdrzljiv. Ukoliko ti ipak treba veliki zoom, onda Canon SX50 HS ili Fuji HS35 EXR. To je neko moje misljenje, a svi su do 45K dinara.

 

P.S. Jedino sto treba izbegavati su aparati proizvodjaca koji su se "juce" pojavili ili poceli sa foto opremom. Od njih jedino svetlu buducnost ima Samsung, ali tek u nekoj buducnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...