Jump to content
FAS Goran
boki

BMB98 umesto Euro dizela / Dizel umesto benzina

Recommended Posts

Isto sto i tvoj majstor, srecom nije velika kolicina goriva u pitanju. Dospi pun i cekaj da se ispere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

@ralebas

Mozes da procitas i dosadasnja slicna iskustva, u odgovarajucoj temi (sa kojom cemo spojiti ovu nepotrebno otvorenu):

 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, greskom sam na pumpi sipao benzin u Dobla 1.9d 2001.god. U rezervoaru je bilo oko 10l E dizela a ja sam usuo 5l benzina. Dosao kuci normalno sa pumpe...sutra krenuo do grada i na pola puta pocne da gubi snagu (nece da vuce) i dimi plav dim iz auspuha...tek tada skontam sta sam uradio jer sam osetio miris benzina.Majstora okrenem kaze pravac pumpa i naspi jos 15L E dizela i proci ce... sto sam i uradio....jedva se dovukao do pumpe...danas vozio po kraju, promenio mu filter goriva jer sam imao jedan rezervni , i osetim da bolje ide ali i dalje nece da vuce i vise se greje motor spolja, na leru radi ok, na oko 2800 obrtaja ima propadanje... Nisam mu nabijao velike obrtaje samo probao 2 -3 puta... Sta da radim? Da li da nastavim da vozim dok ne progura ili da nosim dizne/pumpu na testiranje.... Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo momci hvala. Mnogo toga korisnog dam saznao od vas. Pa ajde da i ja podelim iskustvo sa puntom jtd: Zasvjetli mi lampica za ubrizgavanje crvena, na 10 -tak sek. auto promjeni zvuk i trzne na svakih par sek. Da skratim- od majstora do majstora, dijagnostika u redu, skino kat. zatvorio eger, očistio map.. isto. Na kraju otvorio rezeervoar, izvadio gorivo, i iz filtera, jtd radi ko sat. !! Nisam jedini vozač tog auta- ovaj drugi vozač sipo Nis GDrive 100. 15lit, a bilo je u njemu 15 lit diz. Znači taj auto je tako vožen oko 80 km. i to jakim gasom. Sad radi dobro. Ljudi svako dobro i hvala na savjetima.

 

 

 

 

 

Edited by neshaoct
usklađeno sa pismom Foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta raditi ako ste sipali pogrešno gorivo u rezervoar?

 

211138-gorivo.jpg

 

U današnjem ubrzanom svetu lako dolazi do grešaka koje činimo. Samim tim, sipanje pogrešnog goriva u rezervoar može svakome da se desi. Čak, dešava se mnogo češće nego što to mislite, pišu Vrele Gume. Šta uraditi u slučaju da ste vi taj baksuz?

 

Jutro je, kasno ste se probudili, tako da eskivirate doručak i kafu, naravno žureći na posao. Startujete vozilo i uviđate da ste na rezervi. Pravac benzinska stanica. Sa hiljadu problema koji su vam u glavi gledate da što brže napunite rezervoar i na kraju uviđate da ste odabrali pogrešno gorivo. Mada se ovakav scenario mnogima čini neverovatnim, dešava se češće nego što biste to pomislili. U Velikoj Britaniji, primera radi, ova greška se dešava po statistici svakih deset minuta (po podacima Kraljevskog automobilskog kluba). Šta raditi ako do ovoga dođe?

 

Da biste minimizovali potencijalnu štetu po motor važno je da ga ne startujete. Ako ste primetili grešku pre startovanja motora onda imate sreće. Naravno, dan vam je svakako upropašćen, ali će pogonski agregat i gorivni sistem biti u redu. Prva stvar koju treba da uradite je da obavestite osoblje na benzinskoj stanici o napravljenoj grešci. Oni će pomoći da se vozilo skloni u stranu. Rezervoar goriva mora biti u potpunosti ispražnjen, a to je posao koji ne možete obaviti samostalno.

 

Sa druge strane, ako ste sipali pogrešno gorivo a to niste primetili, te ste ''krenuli na put'', automobil će vas veoma brzo ''obavestiti'' o tome ispuštajući najpre čudne zvuke, a zatim će i stati. Obim štete na motoru i sistemu dovoda i ubrizgavanja goriva zavisi od tipa vozila i goriva koje inače koristi.

 

Sipanje dizela u benzinski automobil nije tako strašno kao obrnut slučaj, jer on mora biti sabijen pre paljenja. Ukoliko i uspe da krene, benzinac će se u ovom slučaju vrlo brzo zaustaviti, posebno ako je pre sipanja u rezervoaru bilo veoma malo goriva. U slučaju da ste sipali benzin u dizelaša i startovali motor, velike su šanse da će kompleksna pumpa visokog pritiska prva otkazati, a zatim i dizne. Dizel, pored toga što je gorivo, ponaša se kao lubrikant obezbeđujući uglađen prolazak kroz dovod, pumpu i brizgaljke, dok razređivački atributi benzina u potpunosti eliminišu ovu karakteristiku, spiraju fini film koji je proizvela nafta i dovode do štete. Glavni problem je što su navedene komponente veoma skupe u poređenju sa onim koje koriste benzinski motori, a čitav sistem mora da se rastavi i temeljno ispita.

 

Kako da izbegnete ovako ozbiljnu grešku?

Očigledan odgovor je da treba obraćati pažnju i uvek dva puta proveriti koje gorivo sipate u rezervoar pre nego što ''povučete obarač''. Dakle, uvek dva puta proverite koje gorivo sipate ili prepustite posao osoblju stanice, posebno ukoliko posedujete automobil pogonjen dizel motorom.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da je ovo prava tema za ovaj moj post pa molim admina da prebaci u odgovarajucu temu,ako smatra da treba.
Elem sin sinoc (tacno u ponoc) lepo sipa greskom benzin umesto dizela,i dok je jos trajalo sipanje (pumpadzija dosao i preuzeo sipanje) on ode da plati a pumpadzija vice za njim...LELE !!!Da nije pumpadzija to primetio ,znaci kraj.Odma su mu dali na pumpi telefon lika koji VADI POGRESNO SIPANO GORIVO.Nisam ni znao da to postoji,covek radi 24h,probudio ga dosao za pola sata i izvadio.Cena usluge 4000din.Evo dade mu i privezak pa ko velim mozda nekom zatreba.

 

2021-02-22_22_39_23.jpg 2021-02-22_22_39_12.jpg

 

 

Edited by neshaoct
Sređene slike by Ivan / prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene piše unleaded petrol only, valjda i ne dizelu piše da je dizel..

A ima i ono sa različitim širinama nalivnog creva da ljudi ne pomešaju gorivo...@shuxx zamisli da ti munu metan CNG u tank

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, shuxx said:

Vozite na TNG, ne mogu da omaše :lol:

Ili kao ja - ne das pumpadziji ni da otvori poklopac rezervoara :D . Naravno, ljubazno se zahvalim i kazem da cu sam.

Jos je okvir rezervoara kod benzinca zelen, pistolj zelen, bas treba da si *** da promasis.

Mada, moram da priznam da posle decenije voznje privatnog dizela i miksovanja raznoraznih sluzbenih - pre nego sto se uhvatim za pistolj uvek bude "dva puta meri, jednom seci" :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još ne ugasim auto ljuCki, izlećem napolje da otvorim poklopac kad sam na benz-točilici, al' ne vredi.

Nemo'š ih se otresti.

Lepo zakačim zatvarač o klin na poklopcu a "On"  pištoljem polomi zubić! Leleeee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta će se desiti ako u dizelaša sipate benzin - u ovom slučaju požar

 

213296-pozar.jpg

 

Sa svoje posmatračnice vatrogasci u nemačkom mestu Großruckerswalde su videli veliki stub dima u daljini. Nije dugo trebalo, usledio je i telefonski poziv o automobilu koji gori na putu nedaleko od benzinske stanice. Vatrogasci su brzo stigli i uz pomoć pene ugasili požar na starom Fordu iz 2006. godine.

 

Šta se dogodilo?

Stariji vozač u prvom trenutku nije bio svestan greške, ali shvatio je da se iza svega krije najbanalnija greška. U dizel motor je sipao benzin. Znate da dizel motori imaju veći stepen kompresije od benzinca. Benzin je zapaljiviji od dizela i u cilindrima izgorelog automobila se dogodilo ono što niko ne želi. Došlo je do ranijeg paljenja smese, sistem ubrizgavanja je uništen i došlo je do požara. Ako ova kratka vest ima pouku, evo je - koliko god umorni ili dekoncentrisani bili, uvek pazite koje gorivo sipate. Te greške su jedne od najskupljih.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

U dizelaša sipao benzin i grešku pokušao da otkloni usisavačem

 

217140-gorivo.jpg

 

U Nemačkoj je čovek na benzinskoj pumpi pogrešio i natočio benzin u automobil sa dizel motorom. Međutim, tu nije stao. Odmah nakon toga čovek je zgrabio usisavač za čišćenje automobila...koji je eksplodirao. Sada ga traži policija. Veoma opasna situacija se desila u gradu Wittenu u zapadnom delu Nemačke. Policija je ovaj incident objavila na svom Twitter profilu. Prema njihovim informacijama, usisavač je eksplodirao na benzinskoj pumpi.

 

Kako je do toga došlo?

Vozač belog Mercedesa (u pratnji dve ženske osobe) se odvezao kasno uveče do benzinske pumpe u Wittenu da bi natočio gorivo u automobil. Ništa neobično, ali ne i činjenica da je čovek pogrešio i natočio benzin u dizel automobil. Ali to nije sve! Da bi brzo popravio svoju grešku...posegao je za stacionarnim usisavačem i stavio njegovo crevo u rezervoar za gorivo. Zatim je uključio uređaj, misleći da će u njega usisati benzin. Bukvalno trenutak nakon toga, usisavač je eksplodirao. Jedna od ženskih osoba je zadobila opekotine od eksplozije. Kao da se ništa nije dogodilo, muškarac je seo u automobil i odvezao se sa dve žene, uključujući i onu koja je povređena. Jedan od svedoka je pokušao da im pomogne, ali bez uspeha. Opis begunca i jednog od njegovih pratilaca se pojavio na sajtu policije. Još se traže.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta ne valja na ovoj fotografiji?

 

222585-benz pogresno gorivo 02.jpg

 

Pored svih upozorenja poput oznaka na poklopcu rezervoara ili različitih veličina cevi ''pištolja'', kako je moguće natočiti pogrešno gorivo?

Krivica je po pravilu na vozaču koji nepažnjom uhvati pogrešan pištolj i počasti svoj automobil ''otrovom'', ali fotografija koja je pre par dana osvanula na Redditu menja priču o odgovornosti. Ako vam se dogodi da zabunom natočite pogrešno gorivo, fotografija snimljena na jednoj benzinskoj stanici u Hrvatskoj može da bude savršen alibi - neko je pištolj za dizelsko gorivo postavio na držač pištolja za benzin, a za benzin u držač za dizel.

 

222586-pogresno gorivo 01.jpg

 

Krivica nije vaša! Neko drugi je zamenio pištolje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...