Jump to content
FAS Goran
miroslav

Opšta tema o radu i održavanju klima uređaja

Recommended Posts

Kake veze ima klima sa maglenjem stakala? Otkad sam zamenio kazanče za grejanje ne magle mi stakla uopšte, čak ni kad je krenulo hladno itd.

Edited by Zvukoljub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok što isušuje vazduh, ali to je važno samo da se stakla brže odmagle, a ne da se manje magle kasnije u toku vožnje. I automobili bez klime mogu efikasno da odmagle stakla, samo malo sporije - naravno, ukoliko je sistem za grejanje i provetravanje ispravan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi smela klima da bude ključna, tj kako se ljudi voze poslednjih 100 godina. Doduše, ako u kola na -10 uđe 4 znojave grdosije pravo sa basketa sa 90 i više kila, baš da vidim koji će to auto da odmagli samo grejanje i za koliko? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li, u okviru ove teme, neko ko se razume, da napise nesto opsirnije o klimi koja se ugradjuje u Punta mk2? Kada sam se raspitivao o punjenju i zameni lezaja klime od servisera sam cuo da postoje tri vrste koje se ugradjuju: Denso, Sanden i Hitachi. Ako neko zna kada se koja klima ugradjivala i u koji tip Punta. U zavisnosti od proizvodjaca i cena ugradnje lezaja varira od 2.500 dinara do 6.000. Punjenje klime je oko 4.000. Pored Smedereva je 3.300, u BG-u je do 4.500. Inace u BG-u deru i za zamenu najjeftinijeg lezaja klime traze i do 7.000 dinara.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto 1.2, 8v, 2003.: Danas sam stavio novi filter klime (ili kabine il polen il kako se već zove), kupio takođe sprej za dezinfekciju i taj posao odradio, sad me zanima:

Dal da samo dopunim klimu ili na novo sve napunim dakle izbacim postojeći freon i ulje i ubacim novo? Jer kako idu vreliji dani osjećam da bi trebala klima malo bolje da hladi. Klima hladi al mislim da nije u pravom kapacitetu.

Znam na prethodnom autu (audi 100) kako je hladila.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko sam primetio oni aparati koji pune auto-klime prvo izvuku sav postojeci freon i ulje, vakumiraju sistem i zatim ponovo ubace potrebu kolicinu gasa i ulja u sistem. Tako da je to to, u principu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aparat mora prvo da izvuce sav freon iz sistema jer ga tako i izmeri koliko ima unutra, pa posle po fabrickoj tabeli vrati gas unutra, ujedno i doda ako hvali. Hladjenje nije uvek samo do gasa, ima tu jos faktora koji uticu na kvalitet rada klima uredjaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj proces se zove reciklaza freona. Klasicno dopunjavanje se ne radi jer ne moze da se predpostavi kolko gasa ima u sistemu. Osim potrebne kollicine freona na hladjenje uticu i stanje i mogucnost kompresora, cistoca i stanje hladnjaka klime, zapraljanost sušača freona(u njemu je najcesce filter) kao i stanje filtera ventilacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam isti "osecaj" da klimu treba dopuniti jer slabo hladi. Medjutim, majstor sve pregledao i rekao da je sve ok i da nema smisla da mi uzima pare jer nikakvu razliku necu da osetim. Izmerio je i temperaturu vazduha koji klima ubacuje u kabinu. Na leru je bilo 8,7 stepeni, a na 2.000 obrtaja je bilo 5 stepeni. Ako je sve ok sa klimom, napomenuo mi je i da je osetna razlika izmedju belog auta ili tamno sivog (skoro crnog) kao sto je moj Punto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam ga po ovoj vrućini vozao i mogu reć da fino rashladi, čini mi se da je bolje sad nakon zamjene filtera...i zasad ne mislim puniti klimu a vjerovatno što Iga Biva reče ima razlike što je auto crno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije lose zatamniti stakla k'o ima para. Folija zaustavlja i do 99% UV zracenja,a i posle klima ne mora da radi punim kapacitetom, te se ustedi na gorivu, a i ekoloski efekat je bolji. :innocent: Za pocetak koristiti parasol za soferku, da makar malo smanji Celzijuse u kabini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, bre ona srebrna folija sto odbija sunce. za 150 din ima na buvljaku. obicno ima 2 ona mala vakuma cime je pricvrstis za soferkuiznutra.

sq1000.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
...napomenuo mi je i da je osetna razlika izmedju belog auta ili tamno sivog (skoro crnog) kao sto je moj Punto.

Tačno, ali ne treba ti majstor da ti napomene razlike između belog i crnog auta %29.gif . Izađi na sunce ovih vrelih dana u beloj majci desetak minuta, pa onda prošetaj u crnoj, pa ćeš videti razliku "na svojoj koži" :) . "Bela boja ili bilo koja druga svetla boja uglavnom reflektuju sve vidljive talasne dužine, i ne apsorbuju nijednu posebnu boju (u smislu talasne dužine), dok crna ili bilo koja tamna boja (automobila) uglavnom svu svetlost koja padne na njih apsorbuju i prevode u toplotno kretanje čestica iz kojih se sastoje. Usled ovog prevođenja u toplotu apsorbovanog zračenja, leti se uvek oseća toplije u automobilu tamne boje, što baš i nije poželjno po toplim letnjim danima. Takođe, crna tela ne samo što savršeno apsorbuju svetlost, već predstavljaju i savršene emitere toplote, što znači da će zimi, kada nema toliko Sunca, biti hladnije, jer crna boja, zbog svojih toplotno-emiterskih osobina brže emituje toplotu od bele."

Ne znam samo koliko direktno izlaganje sunčevim cracima štetnije deluje na lak kod crnih automobila (kao moj) u odnosu na svetlije.... :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi trebalo da utiče ako je dobrog kvaliteta. Sunce spada u predviđene uslove, a boja obično ima minimum 6 godina garancije - kod nekih proizvođača i više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imao bih par pitanja za klimu i servisiranje a ne nadjoh bolju temu od ove:)

dopunio sam ulje i freon,provjerio mi je majstor pritiske,klima radi ok,ali se osjeca onaj smrad ustajalosti...

citao sam da se to rijesava ciscenjem isparivaca tako sto se prvo skine filter kabine pa se upali da ventilator duva i na njega se prska prvo nekim razblazenim odmascivacem pa onda posle i nekim sredstvom za dezinfekciju.da se prvo odmasti pa da se i procisti dodatno i dezinfikuje.

e sad kako sam citao da to sa isparivaca ide na odvod za kondenzat koji inace ide...sad mene interesuje dje se na fiat bravi nalazi taj isparivac i dje se nalazi taj odvod jer moze da bude problem ako je zacepio..pa da to probam rijesiti i dezinfikovati i ukloniti gljivice i smrad

unaprijed hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

imao bih par pitanja za klimu i servisiranje a ne nadjoh bolju temu od ove:)

dopunio sam ulje i freon,provjerio mi je majstor pritiske,klima radi ok,ali se osjeca onaj smrad ustajalosti...

citao sam da se to rijesava ciscenjem isparivaca tako sto se prvo skine filter kabine pa se upali da ventilator duva i na njega se prska prvo nekim razblazenim odmascivacem pa onda posle i nekim sredstvom za dezinfekciju.da se prvo odmasti pa da se i procisti dodatno i dezinfikuje.

e sad kako sam citao da to sa isparivaca ide na odvod za kondenzat koji inace ide...sad mene interesuje dje se na fiat bravi nalazi taj isparivac i dje se nalazi taj odvod jer moze da bude problem ako je zacepio..pa da to probam rijesiti i dezinfikovati i ukloniti gljivice i smrad

unaprijed hvala

Isparivač ti je u najprostije rečeno u plastičnoj kutiji ispod table, tu su ti pored isparivača, stoji mali hladnjak, klapne, ventilator + ako je automatska klima gomila žica, senzora i motorčića za klapne. Odvod ti je odmah ispod isparivača i trebalo bi da ima mali otvor na donjem delu karoserije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E super hvala ali imam jos neka pitanja :D

MAX-DEF cemu on sluzi?

kad je na MAX-DEF pali se i klima i grejaci za zadnje staklo...dal tako treba?

Edited by Woodoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...