Jump to content
FAS Goran
miroslav

Opšta tema o radu i održavanju klima uređaja

Recommended Posts

Da li neko zna gde može da se nabavi "sušač" ili filter "freona" za Mareu JTD?

Pre neki dan mi je ponovo "riknula" klima i majstor je ustanovio da je najverovatnije gore navedeni deo za zamenu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima. Pre neki dan mi puče cev od klime koja izlazi iz kompresora na putu do mora :) Možete misliti kakvo je ludilo vladalo u autu :) Žena, ćerka i rodjaka :) (da ne naglašavam da su sve tri ženskog roda :) ) Juče pogledao malo ovde ko šta preporučuje i nađem ovaj servis "Beomaster". Pozovem, raspitam se, i juče oteram auto. Danas gotovo, sve radi ko sat, ekstra sam zadovoljan i uslugom i cenama za pružanje istih. Gazda je inače legenda :) Toplo preporučujem ne samo servis klime kod njih već i sve ostale "rabote" :) Čovek je pošten i nije prevarant!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta raditi ako je el.mag. spojnica zaribala? Da li je moguce da se ona podmaze, iii remontuje nekako? Kompresor nece da se upali iako ima gasa u njemu. 

 

DSC_0225.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako mislis na spulnu, drugar je to popravio na Astri Astri G. Skinuo kompresor, odneo kod elektricara i ovaj mu popravio.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIje  spulna u pitanju. Proban je kompresor, tj povezan direktno, ali klima ne hladi. Ostaje da se vidi da nije presostat.

 

Presostat ili trulo ozicenje.

Mozda je bas ovako kako Martini kaze. Ne znam da li da probam da ocistim releje ili tako nesto. Imam kontekt sprej, pa rekoh da proverim sve kontakte. 

Posto sam sam zamenio relej ventilatora hladnjaka, tj samo sam spojio dve zice na njega, da li ima veze koja zice ide na koji kontakt? Isti su, tj oba su iste srine. 

 

Jos jedno pitanje> Da li je moguce da je majstor elektricar napravio tako da se pali samo druga brzina ventilatora, kada mi je premostio da se ventilator pali bez releja? Godinu dana sam, naime, vozio bez releja, a onda sam ga kupio i sam ugradio. Koliko  ukljucivanje ventilatora ima veze sa rado kompresora klime? Tj, kapiram da su povezani  i da se ukljucuju i rade simultano sve dok prsostat salje signal obojici da se upale? Da li presotat, ako nema povratne informacije da prva brzina ventilatora radi, ne pali kompresor? Uh, al ugnjavih. 

Edited by gile smederevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad startujes kompresor direktno preko zica ukoliko su spulna i kvacilo ispravni on mora da pocne da vrti kompresor i krene da hladi. Ako si to uradio a ne hladi onda je drugi problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za prvu brzinu je bitan reostat na hladnjaku, u gornjem uglu kod levog fara. Ili je crko on ili termo osigurac na njemu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad cu da sidjem da probam da li radi. Sve sto treba da uradim je da dignem temp. na radnu, jos malo istiriram i cekam da se upali i vrti lagano, ne kao blesav. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nju ne'am, ali sam probao ''peske'' i rade obe brzine. Prva lepo i tiho radi, a druga je kao poljoprovredni avion dok zaprasuje komarce. :D  Znaci oko rada ventilatora hladnjaka  je sve u redu. Sledece sto treba da se ispita je presostat, a njega nemam pojma kako da ispitam sam, u kucnoj reziji. Zato sutra ide kod cika elektricara. 

 

Kad startujes kompresor direktno preko zica ukoliko su spulna i kvacilo ispravni on mora da pocne da vrti kompresor i krene da hladi. Ako si to uradio a ne hladi onda je drugi problem.

 

Ok. Da li se neki ot tih mogucih (drugih)  problema moze utvrditi/eliminisati nekom jednostavnom metodom ili samo cika elektricar? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Struja sa prekidaca klime ide na presostat a sa njega na kompresor, ako je pritisak ok. Bar ja tako mislim. Ako je tako onda mozes da prespojis zice na presostatu i kompresor bi trebalo da radi.
Ako radi nemoj dugo da ga drzis tako. Ja sam povezivao kompresor direktno (na insistiranje vlasnika auta) i posle par minuta je eksplodiralo crevo koje ide na hladnjak klime.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presostat za to i služi kada je mali pritisak ne uključuje klimu takođe kada je preveliki / da ne bi došlo do oštećenje sistema isključuje klimu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tj.kompresor. Odrzava pritisak u sistemu, minimalni i maximalni, nemogu sad da se setim ali je bas veliki pritisak u sistemu. Meni na proslom kombiju nije hteo da gasi kompresor ali je to odmah na masini ustanovljeno. Da sam bio kod nekog "majstora" razneo bih crevo ili hladnjak.. Skinuli, ocistili i radio je godinama

Share this post


Link to post
Share on other sites

SUMA SUMARUM- presostat zamenjen ispravnim polovnim, sistem napunjen jer je u medjuvremenu iscurelo na presostatu i sad ''ladno'' radi.  :thumbsup: 

Zamena, punjenje i polovni presostat-5500 din je kostala cela operacija kod majstora Pece u Vencackoj ulici u Smederevu. (molim vas prebacite ovo u temu o klima majstorima/elektricarima) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pise da treba otici u servis i proveriti. Tamo postoji strucno osoblje koje zna sta treba da se uradi i sta se podrazumeva. Kad menjas zupcasti u korisnickom ne pise da treba ceo set i vodena pumpa, ali se i to podrazumeva. Pritisci se mere kad je sistem pod pritiskom. Proveravaju se donje i gornje vrednosti rada i ne ispusta se freon. Ako nikad do sad nisi oprao hladnjak klime i vode probaj. Zaprepastices se. Na ovom forumu sam da bih nekom kao struno lice-seviser dao neki savet vezan za bilo sta a sto se svega oko klime tice meni ni u dzep ni iz dzepa. Ono sto sam napisao savetujem svojim klijentima a ne primoravam ih na to . Savet, preporuku mogu da dam i tebi i svakome. Da li ce taj neko ili ti poslusati to je individualna stvar. Moje smernice rada su takve, prenosim licna iskustva i sve u dobroj nameri. Nemoj me pogresno shvatiti ali ti si taj koji upravo savetuje da nista ne treba da se dira a to u neku ruku ispada nekorektno. Nema razloga da ovu korisnu temu sirimo u nedogled. Svako moze da razmisli sta mu je ciniti na svom autu.

 

Druze posto vidim da se bavis servisom klima uredjaja reci mi koja je razlika izmedju klime u autu i kucnih klima uredjaja .Jel princip rada isti ili nije .Ja sam radio u servisu klima uredjaja ali ovih kucnih.A dosad nisam imao klimu u autu.Kod ovih klima nema nikakve potrebe za menjanjem freona itd , itd .Zbog cega je bi to kod auta bilo potrebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li moze da se pali klima ako neradi prva brzina ventilatora hladnjaka

 

Moze. Malo slabije hladi u odredjenim rezimima ali radi.

 

 

Pise da treba otici u servis i proveriti. Tamo postoji strucno osoblje koje zna sta treba da se uradi i sta se podrazumeva. Kad menjas zupcasti u korisnickom ne pise da treba ceo set i vodena pumpa, ali se i to podrazumeva. Pritisci se mere kad je sistem pod pritiskom. Proveravaju se donje i gornje vrednosti rada i ne ispusta se freon. Ako nikad do sad nisi oprao hladnjak klime i vode probaj. Zaprepastices se. Na ovom forumu sam da bih nekom kao struno lice-seviser dao neki savet vezan za bilo sta a sto se svega oko klime tice meni ni u dzep ni iz dzepa. Ono sto sam napisao savetujem svojim klijentima a ne primoravam ih na to . Savet, preporuku mogu da dam i tebi i svakome. Da li ce taj neko ili ti poslusati to je individualna stvar. Moje smernice rada su takve, prenosim licna iskustva i sve u dobroj nameri. Nemoj me pogresno shvatiti ali ti si taj koji upravo savetuje da nista ne treba da se dira a to u neku ruku ispada nekorektno. Nema razloga da ovu korisnu temu sirimo u nedogled. Svako moze da razmisli sta mu je ciniti na svom autu.

 

Druze posto vidim da se bavis servisom klima uredjaja reci mi koja je razlika izmedju klime u autu i kucnih klima uredjaja .Jel princip rada isti ili nije .Ja sam radio u servisu klima uredjaja ali ovih kucnih.A dosad nisam imao klimu u autu.Kod ovih klima nema nikakve potrebe za menjanjem freona itd , itd .Zbog cega je bi to kod auta bilo potrebno.

 

 

Razliku u pricipu rada  ne znam. Ako bolje procitas moj post koji si citirao videces da nigde nije naposano da mora da se radi zamena freona, nego preporucujem kontrolu rada sistema. I na kucnoj klimi godisnje moras da ocistis filter u prostoriji i bar jednom u 2-3 godine da servisiras-ocistis spoljnu jedincu. Nadam se da shatas poentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ok .Procitao sam sve o cemu ste diskutovali u ovoj temi .Nisam te ovo pitao da bi potvrdio ili demantovao tvoje stavove vec da bi meni bilo malo jasnije .

Kao sto sam vec rekao nisam imao klimu u autu  a u ove druge se poprilicno razumem .Pa ukoliko je princip rada isti a trebalo bi da jeste , onda je i odrzavanje i servis isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo što se kućna klima ne trese, ne vibrira sve kao u motornom prostoru, ne zapljuskuje voda kompresor, i tako...

Čitava suština nije da neko pokušava da vam otme pare za servise klime jer eto...šta tu ima da se dopunjava, isto je kao i kućna klima. Zato se i kaže servis, ovo što i Martini piše ''kontrola rada sistema''.

Poenta je da klima na kolima hoće da procuri, da spojevi popuste, varovi...a, to je zato što ne stoji fiksirana za zid, nego se njeno okruženje trese, vibrira...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sinoc da upalim klimu(automatska) samo poce da duva vruc vazduh tj sija lampica (pahuljica) kao da je klima upaljena, a nece da hladi.. ko zna sta joj je.. a prosle god je radila bez ikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno freon izasao... Ako budes punio trazi da ti ubace UV tecnost da se lakse lokalizuje mesto curenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno kako na autu starom nepunih 5 god i koji nikada nije udaran može tek tako da iscuri freon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...