Jump to content
FAS Goran
MilanLaki

Laptop preporuka...

Recommended Posts

bar po meni svi brendovi,osim DELLa,su izjednaceni po kvalitetu i petformansama,a sad za 35k ima dosta dobrih masina da se uzme :thumbsup:

ja sam moj laptop MSI kupio pre 4 godine i platio sam ga tada 700 eura,mene i dan danas sjajno sluzi,i kad budem kupovao sledeci laptop ponovo cu MSI,kod njih je najveci problem hladjenje,lose reseno,i zbog toga se nekad bas ugreje i na donjoj strani je bas vreo :whistle:,zato sam ja sam napravio dodatno hladjenje sa 3 ventilatora koji ga bas rashlade,mislim zajebalo vek

a tebi preporucujem milance neki DELL,ASUS, il neki MSI koji su u cenovnom rangu do jedno 36k :thumbsup:

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako, imam bas dosta iskustva sa ovom tematikom i mogu samo da prenesem neka moja zapazanja i savete:

- Fujitsu, Acer i MSI se dosta kvare, kako je neko vec napisao (bez obzira na kasnije demantije - uvek moze da se ubode neki dobar primerak)

- ASUS i donekle HP daje najvise za ulozene pare u "budget" segmentu

- Dell, Toshiba, Lenovo, Sony - ako ti treba ozbiljan laptop za ozbiljan rad (uz naravno mnogo visu cenu)

- Najbitnija referenca je trajanje garancije i servisna podrska. Sve ostalo je manje bitno kada su "budget" laptopovi u pitanju

- Netbook-ovi (10 incha) su prakticni samo ako ces mnogo da ga nosas sa sobom zbog male tezine i velicine, ali za gledanje filmova svakako nisu prakticni.

- S' obzirom da ti laptop treba za net i filmove, nije toliko bitno dal' je Intel ili AMD, dal' je graficka integrisana ili nije, dal' je nVidia ili Ati i slicne gluposti. A za cenu do 350€ nemas mnogo prostora za kalkulisanje - sta god da kupis, manje-vise ti je isto. Zato gledaj gore pomenutu garanciju i servis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i garancije sam gledao. Sada svi daju 2 godine na komplet osim dell koji daje 3. Mislim da sam naleteo na par modela Toshiba ili HP koji isto daju 3 god ili postoji varijanta da se doplati za jos 1 god (2+1). Sto se tice servisa, tu vec nemam pojma kakvo je stanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vec dve ipo godine imam FUJITSU SIMENS ESPRIMO dualcore i sluzi me perfektno, za razliku od sluzbenog HP-a i operativnog sistema koji ide uz njega(windows) gde za svako istaliranje treba programa koji nisu u sklopu njega treba posebna sifra, a i nisam zadovoljan preformansama u odnosu na cenu.

Nemoj da mislite da je moj HP neka divca jer radim u EPS-u u ERC-u i moj je placen oko 900e pre 4 meseca.

Uodnosu cena kvalitet simens je odlican izbor, sto se tice brzine , grafike i interneta sasvim dovoljan i zahtevnijim korisnicima.

Tu je i ona druga strana hvalisavosti gde neko vise voli da kaze da ima neki brend na glasu koji kosta mnogo vise od jeftinijih koji nisu na glasu, a sa istim preformansama.

Ako vec uzimas bolje uzmi 15 inca jer je mala razlika u ceni i obavezno dualcore.

Edited by toma integrala

Share this post


Link to post
Share on other sites

i garancije sam gledao. Sada svi daju 2 godine na komplet osim dell koji daje 3. Mislim da sam naleteo na par modela Toshiba ili HP koji isto daju 3 god ili postoji varijanta da se doplati za jos 1 god (2+1). Sto se tice servisa, tu vec nemam pojma kakvo je stanje.

beeeezi od toshibe,iz licnog iskustva ti kazem...

garancija na komp 2 godine na bateriju 1 godina proslo 7-8 dana od 1 godine riknula baterija nece da priznaju garanciju,nisam zeleo da cekam 2 godine sa kompom pravac oglasi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igrom slucaja sam u ovoj bransi pa bih rekao nesto.Vec godinama se bavim prodajom nabavkom i servisom racunara.

Ranijih godina su se dosta kvalitetnije pravili racunari i manje kvarili.Zbog viskoih cena laptopovi nisu bili svima dostupni.Da bi se cena laptopa smanjila morala je da se smanji i cena radne snage koja ih proizvodi zato se cela industrija prebacila u Kinu .Samim tim smo dobili i losiju zavrsnu obradu i slabiji kvalitet,ali zato su postali dosta prisupacniji krajnjim korisnicima.

Ovde sam se nacitao raznih komentara i moram da priznim da NISTE u pravu i da JESTE ;)

Dosta ljudi koji prvi put kupuju laptop se bazira na iskustvo prijatelja,sto uopste nije merodavno.Naime za Toshibu vazi da je extra kupovina a informacije iz servisa kazu sasvim drugacije.Za fujitsu kazete da je fuj,instalirao sam nekoliko u poslednje vreme i pokazali su se bolji od svih.Napomenucu da taj isti fujitsu pravi najbolje server masine sa kojima skoro nikad nije bilo problema.Isto je i za ostale brendove,licno koristim acera i prezadovoljan sam.Asus je recimo u poslednje vreme najprodavaniji brend pored dell-a.Svi oni se prave u istoj fabrici samo se pakuju u razlicita kucista .Kod nas se samo razlikuje garancija,sada je kod svih modela 2 godine jedino je na dell-u 3 godine.Recimo da u evropi dell dolazi sa operativnim sistemom obavezno ali garancijom od samo 1 godine.Kod nas dolazi prazan pa mu je garancija veca.Toshiba recimo daje no matter what garanciju koja vazi u prvih godinu dana.Zbog pada prodaje ova garancija je produzena na 2 godine koliko vazi i regularna garancija.Sve je ovo naravno markrting kojim treba da se privuku kupci.

Za pomenute 10-inchne netbookove vazi da su pravljeni za korisnike kojima lap treba da provere mail,net ,brzi pregled slika,da su lagani i da su lako prenosivi. Drugim recima da ubiju dosadu ako ste u putu ,zato i baterije traju po 4,5 kod nekih i do 8,9 stai.

Sto se tice baterije kod normalnih 15,6 incha lapova svako ko vam kaze da baterija traje vise od 2 sata laze,sem u slucaju da lap ima SU PROCESOR koji trosi znatno manje struje i baterija zna jako dugo da traje ali to su retki i malo skuplji lapovi.

Za kraj 100 ljudi 100 cudi.Svako ima svoje dobro i lose iskustvo i u zavisnosti od toga davace svoj savet za neku dalju kupovinu.Krajnja odluka ne mora da zavisi od misljenja drugih ali bi je trebalo uzeti kao sugestiju koju cete imati u nekoj rezervi.

Edited by Nightmare

Share this post


Link to post
Share on other sites

i garancije sam gledao. Sada svi daju 2 godine na komplet osim dell koji daje 3. Mislim da sam naleteo na par modela Toshiba ili HP koji isto daju 3 god ili postoji varijanta da se doplati za jos 1 god (2+1). Sto se tice servisa, tu vec nemam pojma kakvo je stanje.

beeeezi od toshibe,iz licnog iskustva ti kazem...

garancija na komp 2 godine na bateriju 1 godina proslo 7-8 dana od 1 godine riknula baterija nece da priznaju garanciju,nisam zeleo da cekam 2 godine sa kompom pravac oglasi

Eto vidis, a ja o Toshibi sve najlepse :)))

Btw, ja nikada po bateriji ne sudim o celom laptopu, posto znam gomilu ljudi koji su upropastili baterije nepravilnim koriscenjem... izmedju ostalih i ja sam :D

Svi oni se prave u istoj fabrici samo se pakuju u razlicita kucista.

Ovo definitivno nije tacno. Moze da se desi, ali svakako nije uobicajena pojava kako si ti to izneo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima i ona visha klasa koju niko nije pomenuo. Apple. kod njih, konkretno MacBookPro od 15", baterija traje oko 9 sati, lichno provereno! (druzili smo se 12 dana)

Edited by Manfred

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma APPLE je posebna klasa, to neracunamo,ma i moja baterija na MSI laptopu je riknula posle 2 i po godine,al najvise zbog toga sto nisam je znao pravilno koristiti :wallbash:

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma hiljadu sati traje. 7 sati surfa po Apple specifikacijama, tj. upola toliko ako delješ neke slike. Neću da kažem da to nije impresivno i daleko iznad proseka laptopova, nego samo skrećem pažnju da ima iste komponente kao i svi drugi računari, prema tome i istu potrošnju. Spakovali su ogromnu bateriju u jedan preskup računar i otud vrlo velika autonomija.

Za većinu poslovnih lapova postoji da se kupi i veća baterija, kome je autonomija kritična, tako da tih 7 sati nije nedostižno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

za chikavili

E pa vidis definitivno je tacno ,jer prosle nedelje sam imao sastanak na kome se izmedju prodaje i nabavke za sledeci kvartal pricolo o poseti jednoj fabrici u Taipei (Tajvan) gde se bukvalno u 4 hale da ne kazem coska sklapaju asus,msi,acer i dell

Naravno Apple je totalno druga prica ,posebna klasa

Edited by Nightmare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, kao sto rekoh, moze da se desi ali nije bas da se svi sklapaju u istoj fabrici.

Drugo, svi se oni prave po posebnim proizvodjackim specifikacijama od posebnih komponenti.

Kada kazes "svi se oni sklapaju u istoj fabrici samo se pakuju u razlicita kucista." obican covek pomisli da su isti, samo sa razlicitim nazivom - sto definitivno NIJE TACNO.

I Apple se sklapa u Kini u istoj fabrici u kojoj se sklapaju i neki drugi racunari, ali to ne znaci da su isti posto se "svi sklapaju u istoj fabrici samo se pakuju u razlicita kucista."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo obratite paznju da covek kupuje laptop do 400 jevreja, a svi dajete svoja iskustva sa laptopovima od 1000 jevreja i spominjete serverske masine. Znaci trazi u cheap klasi laptop, a tu su se trenutno dobro pokazali Lenovo, Dell, Asus.

Sto se tice OS uz cheap varijati to su Win7 Starter i cenu menja max za 1000 dinara, sto nije nista jer vecina plati toliko nelegalni OS a ovde dobija legalan OS na HDD sa recovery varijantom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja imam toshibu satellite, i zadovoljna sam, SEM baterije koja je riknula malo posle isteka garancije, a nova sad kupljena em skupa em traje samo sat i po.

Meni je ovo druga toshiba , i zaista traje i radi cak i ona praistorijska je jos ispravna ali ti problemi sa baterijama me izludjuju.

U svakom slucaju, ako hoces da kupis krsten lap top onda skupi jos malo para pa kupi nesto valjano, a taj koji vec imas nosaj okolo, a i bas kad putujes, iskreno, kad pa stignes da gledas filmove. :)

a ta no matter what garancija, ma nicemu ne vredi. sitnih slova koliko hoces pa kad procitas pitas se cemu sluzi kad pride i ne radi. Izmedju ostalog, ako ne daj boze obiju auto i odnesu lap top, garancija se ne primenjuje bez obzira na uvidjaj policije , a ovamo su na sva usta reklamirali u onoj reklami kako ono bese, u dzungli upao u amazon i nema veze dobije novu. cvrc. Ispada da vazi samo ako je u kuci, pa koji ce mi onda prenosni racunar ?? :)

Edited by Irokanji

Share this post


Link to post
Share on other sites

izbulji oci poslednja 2-3 dana gledajuci po netu. Sta znam, do 35k sam nasao neke zanimljive, barem po specifikaciji.

A sta vam znaci nije svaki Asus isti? Poredite one od somica sa ovim jeftinim ili ima razlika i u istom cenovnom rangu?

Sta mislite o ovome

http://www.gigatronshop.com/laptop_racunari/asus_k52f-ex1024-9267

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekstra cena za taj Asus, ja ti preporucujem njega da uzmes. Mada za malo vise novca imas i ovaj Asus Asus

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ovaj drugi ima posebno graficku?

uopste ne gledam AMD, gde god pogledam na netu iskustva drugih kazu da se vise greje i da je veci potrosac...? jel to nesto sto se vuce iz proslosti AMD-a ili je stvarno tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ovaj drugi ima posebno graficku?

uopste ne gledam AMD, gde god pogledam na netu iskustva drugih kazu da se vise greje i da je veci potrosac...? jel to nesto sto se vuce iz proslosti AMD-a ili je stvarno tako?

Ja vec rekoh da se ne zamars mnogo oko tih stvari, posto za tvoje potrebe nije previse bitno. Samo ce te vise boleti glava :D

Da se bavis ozbiljnim heavy-duty radom na laptopu, imalo bi veze, ovako nema. I Intelov dual core se greje osetno vise od core2duo i uvek ce imati neki razlog zasto je neki bolji ili losiji od nekog drugog, ali ponavljam, za tvoje potrebe nije mnogo bitno! U tom cenovnom rangu, stagod da uzmes manje-vise je isto.

Za nesto malo vise (400€) imas izbor sasvim pristojnih Lenovo, Asus, HP modela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz mog dugogodišnjeg iskustva, No.1 što se tiče kvaliteta bio je IBM... to je sada Lenovo izrod koji već osetno slabijeg kvaliteta od IBM-a ali može da prođe, recimo ovaj -> Lenovo

Sada je No.1 HP, kvalitet - ali i košta, daklem otpada! :D:nuke:

Definitivno najbolje preporuke idu za Asus! Počeli su da prave izuzetno dobre lap topove :thumbsup: Tako da moj glas ide ovom -> ASUS Odnos cene i kvaliteta je :unworthy:

Edited by loodilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je sada Lenovo izrod koji već osetno slabijeg kvaliteta od IBM-a ali može da prođe,...

Nisi bas u pravu. Nisu oni slabijeg kvaliteta, vec su prosirili ponudu i na jeftinije laptopove (G, S i EDGE serije), dok su T serije i dalje vrhunskog kvaliteta (ali su takkve i cene ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš tako, poslovni lenovo izgledaju potpuno isto kao i stari IBM Lenovo svojevremeno. Meni se lično ne sviđaju. Toshiba mi je bila opak favorit, ali sad su i oni metiljavi, tj. ne bih mogao na neviđeno da je preporučim nikome. Od svih možda jedino nisam video loš Dell, čak i ovi budžet 15.6 su sasvim korektni, baš pre 2-3 dana sam kolegi uzeo jedan i3 za 40tak hiljada, bez operativnog sistema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, nadjoh pravu temu da dobijem savete.  Kod mene stiglo vreme da se malo ponovim i u moru ponude treba mi neka smernica. Drugar ima Dell i kune se u njega. Evo jednog koji me je zainteresovao te bih voleo da cujem i vasa misljenja, tj i komentare onih koji su strucni u IT tehonlogiji.

 

cxcb2400.jpg

 http://www.winwin.rs/laptop-i-tablet-racunari/laptop-notebook-racunari/laptop-pk-dell-inspiron-3521-15-6-intel-dc-2127u-4gb-500gb-intel-hd-bt-glan-hdmi-1177879.html#product_tabs_alticomments_tabbed

 

Svakako bih voleo da mi date i preporuke sta bi bilo bolje od ovog Della (mozda samo skuplji dell, hehehe), a da kosta do 400eur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na odgovoru. :thumbsup:

Je l' imas neko (ili bilo ko) iskustvo sa kupovinom u  BC group? Mene uvek zanima kako se prodavac ponasa u tom''postprodajnom'' delu: servis i garancija. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...