Jump to content
FAS Goran
Guest 2005

Fiat Brava / Marea - el. podizači idu sporije / ne rade

Recommended Posts

1 hour ago, guzva said:

Imam problem na fiat bravo 1.6 2000. Levi podizac ne radi ali desni radi bez problema. Kad pritisnem prekidac za spustanje cuje se kako relej iza ladice cakne dva put i to je to. Pa me interesuje jel to do releja ili mozda do osiguraca ili nesto sasvim trece?

Imamo Forum, postoji duuugo, na njemu mnogo ljudi, da ne kažem gužva. :D Šansa da nikome nikada u SRB, do sada, nije prestao da radi prozor na autu i da samim tim o tome nije već pisano na Forumu - 0% 

Onda treba pogledati šta je ranije pisano u temi na kojoj smo, npr. od ovog posta:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/47943-fiat-brava-marea-el-podizači-idu-sporije-ne-rade/&do=findComment&comment=431134

 

Treba pogledati jer se tako sebi najbrže pomogne, jer se ne čeka da neko napiše nego se pročita ono već napisano. Videćeš da ljudi pominju da je najčešći uzrok problema rascvetala sajla u bužiru koja onda koči el.motor. Naročito kod tebe kad si već proverio relej i osigurač. Druga sajla je ili polovna, ili nova. Sam da je praviš ili nešto budžiš - probali ljudi ranije i nisu imali dobre rezultate, npr.:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/42225-stilo-sajla-podizaca-stakla/&do=findComment&comment=689573

 

Nove sajle:

''Boban Sajle'', Dušanovac, ul. Peke Pavlovića br. 39, Beograd

011/3835-785, 011/3835-751, 011/3835-779; 011/3835-793, 011/3835-796, 011/3835-848

 

Pošto nisi iz BG, okreni ih da vidiš pošto je, i da li rade dostavu kuririma (sigurno da rade), pa eto tebi nove sajle na kućnu adresu.

 

Naravno, pre nego što uopšte poručiš, treba da se uveriš da je taj najčešći problem i u tvom slučaju uzrok.

Ako ti treba info kako se skida tapacirung vrata, tj. kako uopšte da dođeš do sajle da vidiš da li je ona, opet je naravno neko nekada to već pitao na Forumu, pa zato klik ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/51575-brava-skidanje-tapacira-na-vratima/

 

:thumbup: 

 

@guzva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam mogao da vidim uglavnom u svakoj temi na ovom forumu niko nije nista napisao konkretno sta kako. Nego uglavnom u svim temama ljudi spamuju kako im se sporo podizi prozori i onda na 200 strana "strucnjaci" izbacuju svoje misljenje i uradi sam varijantu. Pa se onda neko seti da se suvozacev prozor ne podize automatski nego mora da se drzi pa onda opet krene da se spamuje o tome i tako u krug... A nigde nista konkretno od nikog nema da se procita a sve "majstori" i svi znaju kako da se uradi i samo pisete "potrazi na forumu i koristi search" a ispamovali ste 800 tema i nigde nista nema a administraciju foruma boli uvo da brise spamove. Ebem ti forum!

 

Burazeru nisu ni sajle pre 10 minuta sam vracao tapacir na vratima sve sam poskidao da bih pogledao da vidim. Samo ovaj relej prokleti.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@guzva

 

Jeste, sram bilo i članove i Administraciju foruma. :D

 

Imaš opisano šta je najčešći uzrok.

Imaš opisano, sa sve videom, kako se skida tapacirung  sa vrata da bi i ti utvrdio da li je na tvom autu isti problem. Već si proverio sve drugo što može da se proveri bez skidanja tapacirunga.

Imaš onda kontakt gde da naručiš nove sajle, koje su provereno dobre (na osnovu iskustava ljudi sa Foruma), i nisu skupe.

 

Al' 'ebeš forum... :D:D ...vidiš kako nikakve informacije nisi dobio.

Nisi čak morao ni da pretražuješ, nego sam ja to uradio umesto tebe. Ali, 'ebeš i Administraciju foruma posebno...šta taj tu Admin ima umesto tebe da traži po forumu, sram ga bilo. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, guzva said:

Samo ovaj relej prokleti.

Dopunio si ovo u međuvremenu.

Onda ili nov, ili polovan. Imaš na forumu kontakte svih iole većih otpada po SRB za Fiate. Evo ih ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/5602-fiatlanciaalfa-romeo-otpadi/&do=findComment&comment=1158776

 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto nisam imao kada da se zamlacujem ovim problem danas sam otkrio u cemu je bio problem.
Tek nakon sto sam celi mehanizam podizaca skinuo i kada sam ga otovorio pukli su zubci na plastici od tockica za sajlu, i to bas gde ide ona spirala i zato prozor nije hteo ni gore ni dole. Tako da sutra mi ostaje samo da nadjem taj deo plastike ako uopste to i ima negde da se kupi.

prozor.jpg prozor02.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem sa lijevim podizacem prozora
Kada pritisnem da se dize il' spusta ide par cm pa zapne i bruji dok ne zaustavim podizanje/spustanje
Ukoliko prozor gurnem rukom gore il dole ide do sljedece tacke nekih 7-8 cm se spusta i opet zapinje na tom dijelu i pocinje brujati.

Fiat Bravo 1999

Share this post


Link to post
Share on other sites

@guzva zar nije jednostavnije kupiti ceo podizač koji je reda 10tak EUR? Samo plastiku teško da ćeš naći

 

@DarioChoki možda je i kod tebe problem kao od gore. Moguće da su na određenom delu plastičnog zupčanika polomljeni zupci. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/9/2018 at 4:13 AM, Djuk85 said:
Ima li ko rešenje? I meni pre neki dan pocela stakla da seckaju na 5cm...na oba prozora. 

Radilo neko vreme normalno i sad sa vremena na vreme levi prozor ne reaguje uopste... Cuje se cak ispod kasete kod suvozača... Šta moze biti, zna li ko?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se čuje cak kod kasete, tu su releji kad izvadiš celu kutiju. Ali ne znam da li imaju veze sa prozorima.

Evo koji su osigurači:

image.thumb.png.3243a74db4492eaff17b81cc45be33f0.png

Šema:
image.thumb.png.6e8a38940783dde1cc8c7811fafecb22.png

Kako izgleda u autu:

image.thumb.png.257860d8ef4e7abd11cc7935ec9d1d29.png

 

Sa slike i sa šeme ne vidi se da ide na neki rele. Postoji ovo 244 - Integrated services control system. Ako nekad radi, nekad ne, počni od prekidača. Skini sa levog taster i probaj na desnom i obratno. Za desni prozor je isti prekidač i u levim i u desnim vratima (čini mi se beli), dok je za levi prozor crni jer se vozačev prozor automatski podiže do kraja, ne mora se držati taster (a možda su isti a ja sam to tako povezao). 

Prekidače je bar lako izvaditi, ne moraj se kupusati vrata. Taman proveriš i da li struja dolazi do njih.

image.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram uklopiti trenutak kad ne radi i da sam dovoljno slobodan da trazim šta je...danas prestao da radi ali dok sam našao vreme proradilo... Obozavam tu vrstu kvarova :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najviše sumnjam na prekidač. Kada skineš taster prekidača (poklopac ili šta već), postoje 2 takt prekidača. Ona mogu da "cakću" ali ne moraju da obavljaju svoju funkciju. 
Pošto je počelo toplo vreme, možda i po koji lem popusti. Ako ti radi prekidač na desnim vratima, stavi ga na leva vrata i vozi neko vreme dok ne ustanoviš da radi kako treba. Suvozačev prozor možeš sa vozačevih vrata otvoriti :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nije prekidač, pre par meseci su oba prozora seckala pri podizanju i spuštanju na 5-10cm...bez obzira koji je prekidač korišćen...to je neki kontakt (neka glupost) samo treba naći gde zeza :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, 

 

Ovako imam problem sa fiat marea tacnije problem imam sa el. podizacem vozacevih vrata.  Dakle pritiskom na prekidac za podizac ne desava se nista. Do prekidaca dolaze 4 zice, jedna ima stalni plus, jedna je verovatno za podizanje posto kad pretisnem dobije napon 12 volti i na trecoj kada spustam isto imam napon dok je cetvrta verovatno masa. E sad podizac probao ovako direktno radi i podize i spusta. U konektoru dolaze 2 zice plus i masa. prilikom podizanja imam napon na jednoj ali na drugoj nemam verovatno masu zato i ne radi dok kada spustam nemam napona na toj drugoj. da li mi moze neko reci da li je imao neki slican problem?

 

Ukoliko je potrebna jos neka informacija slobodno pisite. 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi li probao da zamenis prekidace? 

 

Koliko mi je poznato, tu postoje bar 2 prekidaca (vozaceva i suvozaceva vrata), jedina razlika je sto je vozacev automatski a suvozacev nije (ako se zadrzi malo duze prekidac vozacevog prozora onda se otvori/zatvori do kraja, dok kod suvozacevog moras drzati dok se ne otvor/zatvori).

 

Probaj da im zamenis mesta, tj konektore koji ih napajaju pa ako bude da ne radi sada suvozacev, a vozacev radi onda je vreme da se menja prekidac. 

A ako nije do toga, moras gledati ozicenje dalje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nije do prekidaca jer sam merio iza prekidaca  mogu da pridjem ptobnom lampom do zica gde ulaze u konektor za prekidac i kada pretisnem kao sto sam objasnio dobijem 12 volti i kad pustim izgubi se sto bi znacilo da radi dok imam jedan stalni plus tako da mislim da do toga nije ali mislim da mi druga zica koja ide do motora za podizac posto na drugoj imam + verovatno nema masa i obrnuto kada spustam. Zanima me da li postoji neki modul nesto sto okrece polaritet kada je potrebno da se spusti prozor? Ili relej?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...