Jump to content
FAS Goran
Pole

Fiat Bravo, Marea, Multipla 1.6 / 1.2 16v - zupčenje

Recommended Posts

Skines prvu i drugu svecici, odvrnes mali poklopac na kucistu bregaste sa strane hladnjaka. Okreces radilicu kljucem sa strane kaisa lagano , gledajuci nekom lampom u rupu na kucistu bregaste .Radilicu okeces iskljucivo u smeru okretanja motora i trazis zarez na bregastoj. Kada zarez bude na tacno na sredini rupe prvi i drugi klip bi trebalo da su potpuno ravni . To mozes grubo proveriti nekim duzim srafcigerom. Problem je u tome sto bregasta nema kajlu pa je moguce pogresiti i za manje od jednog zuba. Tako male greske od par stepeni neces moci videti na ovaj nacin. Na drugoj bregastoj isto postoji rupica ali neces moci videti zarez bez ogledala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas kad smo trebali da uzupcimo auto skapirali smo da nema alata za zupcenje :wallbash: pozajmio covek nekome i nije mu vratio tako da smo porucili drugi i kosta 30eur, mislio sam da je neka veca cifra u pitanju :thumbsup: pokusali smo odokativno ali nema ama bas nikakve sanse, malo mu fali ali kaze ako se ne usaglase senzori bregaste i radilice nece nikad upaliti :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narucio sam u Lazarevcu od neke firme, ne mogu da se setim kako se zove, provericu sad za vikend kad budem opet isao pa javljam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre 10minuta ga uzupcismo bez tih alata samo sapce :on2long: Poskidali plastike stavili na repere skinuli klinasti, remenicu, obelezili i "udri" po spanerima i rolerima :laughing: Zategli proterali jedan krug i sve se poklapa. Vracaj i vrmmm B)

Edited by Dragan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narucio sam u Lazarevcu od neke firme, ne mogu da se setim kako se zove, provericu sad za vikend kad budem opet isao pa javljam smile.gif

Može li neka adresa ili link gde bi mogao da se naruči ovaj alat?

Idem za vikend u lazarevac pa cu ti tacno reci, zaboravih totalno da pogledam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima...Imam fiata 1.6 16v... ka dsam ga kupio hteo sam da uradim veliki servis, oterao kod majstora koji nije bas toliko iskusan, nije mi dobro uzubio auto, tj bio je razubljen za 2 zubca, sto su mi rekli majstori u ovlascenom servisu koji su mi kasnije uzubljivanje odradili ponovo. E sad, prvi majstor kod kog sam bio posle uzubljivanja je izmerio kompresiju i ustanovio da je 12-8-6-0...Medjutim tad auto nje bio dobro uzubljen, da li je moguce da je uzrok ovako jadne kompresije lose uzubljivanje? Posle drugog uzubljivanja , izgubio sam mnogo simptome koje sam imao prvi put i auto radi odlicno ali nikako da ga oteram da izmerim kompresiju tj. strah me da ne pokaze iste rezultate kao i prvi put...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima veze, sto nije bio dobro uzubljen. Nije dobro premerio kompresiju. Ako zelis da znas kolika ti je kompresija idi u normalan servis, a kod tog sto ti je prvo zubio auto nemoj nikad vise da svracas jer ocigledno nezna "gde je levo".

Edited by Dragan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na bravu 1.6 16V mi je preskočio zupčasti prilikom paljenja. Nije se čuo nikakav udarac samo je izgubio kompresiju i neće pali. Kolika je vjerojatnost da je oštećen neki od ventila? Ideja mi je vratiti zupčasti u fazu i upaliti ga da vidim da li je oštećen neki od ventila, da ne skidam bez veze glavu ako nije ni taknut nijedan ventil. Međutim problem je kako fazirati taj motor bez specijalnog alata? Da li je ikako moguće?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo dobre vijesti. Motor je približno faziran pomoću ove slike:

 

Screen_Shot001.jpg

 

Na njoj možete vidjeti kako utori na bregatoj trebaju biti poravnati sa ostatkom rupa. Motor je upalio i na leru malo nemirno radi, ali na gasu je odličan i ide bolje nego prije jer je vjerojatno u predpaljenju. Iz toga se vidi da ventili nisu taknuti. Sad samo treba napraviti veliki servis i dobro fazirati motor, za što će ipak trebati alat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze li neko da mi objani postupak zupcenja za bravu 1.2 16v,jasno mi je da Skinem prvu i drugu svecicu, odvrnem mali poklopac na kucistu bregaste sa strane hladnjaka. Okrecem radilicu kljucem sa strane kaisa lagano , gledajuci nekom lampom u rupu na kucistu bregaste .Radilicu okecem iskljucivo u smeru okretanja motora i trazim zarez na bregastoj. Kada zarez bude na tacno na sredini rupe prvi i drugi klip bi trebalo da su potpuno ravni . To mogu grubo proveriti nekim duzim srafcigerom. Problem je u tome sto bregasta nema kajlu pa je moguce pogresiti i za manje od jednog zuba. Tako male greske od par stepeni necu moci videti na ovaj nacin. Na drugoj bregastoj isto postoji rupica ali necu moci videti zarez bez ogledala,e sad kad se bregasta fiksira pomocu alata zar nece klipovi da se izmrdaju kad skinem zupcasti?sta jos treba fiksirati osim bregaste? :help:  :question:


verovatno blokator za radilicu?kako on izgleda?gde se stavlja u kom delu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel moze ono tipa stavis korektor na kais i remenice, obelezis, i oznake sa starog kaisa preneses na novi i montiras. zeznuto je jer ces mnogo da brojis zupce na kaisu ali sta da radis... :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

pukao mi je zupcasti (odvrnula se neka matica i upala u zupcasti) rastavio sve obradio glavu promjenuo ventile....

doslo vrijeme sastavljnja i problem:

remenice bregastih ehhhh

kad stavim remenicu na bregastu ima puno lufta lijevo desno

da liima tu neki dodatni osigurac koji sam izgubio ili tako trba biti

 

unaprijed hvala

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi nista izgubio,tako je namerno uradjeno da bi se motor mogao tacno dovesti u fazu.Trebao bi da imas alate,tj.blokatore bregastih da bi ozubio taj motor kakao treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa znaci kad se uzubi motor sa blokatorima onda da stegnem remenice


uh druze hvala ti mislio sam da sam izgubio a u ponedeljak treba doci prijatelj sa blokatorima da uzubi i da palim i valjda ce raditi kako treba

 

lijep pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...