Jump to content
FAS Goran
Milan-BG

Stilo 1.9 JTD 115hp - prevelika potrošnja?

Recommended Posts

Odakle da krenem...od kada sam kupio Stila, negde u oktobru 2010 ne ponasa se dobro.

Primarni problemi su velika potrosnja i slaba vuca do 2000-2500rpm.

Za ovo vreme pronasao sam probuseno crevo interkulera koje je stvaralo sistanje i prilicno los rad, to sam sredio i opet se vratio na slabu vucu.

Posto bez problema dostize 5000rpm verujem da nije MAF senzor u kvaru (protokomer) ... posle gore navedenih obrtaja vuce ko lud.

Upravo sad sam ocistio MAP senzor, bio je prljav ko na slikama koje mozete videti po netu, sad je cist ko suza, znaci to je sredjeno.

Treba da ocistim jos leptir usisa to cu ovih dana...mozda malo creva i sl. ali ne verujem da ce ni to pomoci.

__________________________________________________________________________________________________________________

Potrosnja 12.7L / 100Km tako ispisano na bordu ... znaci ne Km / L . ... jede mi dizel :question: u zimskom periodu je bilo oko 14.3L / 100Km .

__________________________________________________________________________________________________________________

Nisam bio na dijagnostici jer nemam predstave gde da idem jer nije samo dijagnostika problem nego i dijagnosticar, ako me razumete (lako je ubosti dzek i ocitati parametre ali sta ako komp ne pokaze gresku ili disfunkciju odredjene stvari)

e sad posto zurim...iznenada :blink: pitanje je ( za strucne) na sta jos da obratim paznju ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A glavna ideja je da ga sam popraviš - nipošto ga ne bi odvezao kod nekoliko vrlo dobrih servisera koji se vrzmaju tu po forumu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ne bi bilo lose ni da pogledas ovu temu :coffee:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=47331&pid=743517&st=0entry743517

ako vec nisi,posto su manje vise isti motori u pitanju,pa bi i potrosnja i problemi sa njom trebali da budu jako slicni.

A sto se tice ovoga sto Nidza :welcome: kaze za servisera :smoke: ,

nije daleko od istine,jer sam ipak je pozeljno da dijagnostika kaze svoje i ocita neke abnormalnosti u vezi sa senzorima ili mehanikom(turbina itd...)sto moze da dovede do slabije vuce i dosta vece potrosnje.

A ako uspes i sam da otklonis problem,slobodno napisi sta je bilo :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zahvaljujem se na linkovima, pogledacu ih, a ovo za servis wow jbt nisam znao da postoji Fiat servis u beogradu zato sam postavio pitanje na forumu...mislim razmislite malo...necu da pisem posle svakog posta upozorenje za odgovore.

Radim: mehaniku, elektriku, i sta sve ne...nemam servis u sobi i kompjuter da ga nakacim na Stila, volim sam sto vise da odrzavam svoj auto jer sam perfekcionista.

Naravno da cu ici u servis kada ispucam sve probleme koje mogu sam da resim i ako tada stanje ostane ne promenjeno, a do tada trazim odgovor od nekog poznavaoca.

Ne vozim Stila dugo ne znam mu sve fore tako da sam naglasio da ako mooozda postoji nesto sto bi se jos moglo videti pored onog sto sam naveo da sam vec odradio bilo bi ok da ko zna kaze ko ne zna cuti. Hvala.

Uzgred cisticu ili menjati katalizatore, dizne i crevnu instalaciju.

Uglavnom hvala na brzim odgovorima :thumbsup:

Uzgred, Neso zabrani odgovore tipa "Idi u servis" pa svako zna da ode u servis valjda :question: Forum je za pomoc i razmenu znanja i iskustava, a servis se zna za sta je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je vec receno na razlicitim temema, ali evo ...kompletan usis od filtera do glave, dizne, zatim uzduv turbina i katalizator...egr. Ako se sve to ocisti sto spada u preventivno odrzaanje na xxx km , i ako dalje postoji problem, onda se gleda dalje. Po ovome sto si naveo da slabo puni na 2000-2500 moze biti da je prljava turbina ali kad se ona cisti ocisti se i sve ostalo gore navedeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Kao prvo, ne bi loše bilo da izmeriš realnu potrošnju, bord komp ume i da pokaže pogrešnu potrošnju. Naravno probaj da točiš na različitim pumpama, jer u zavisnoti od pumpadžije, 10 litara nije uvek 10 litara

2. Zatim: 12.7 je toliko velika potrošnja, da realno može sumnjati na curenje goriva. Filter goriva je "glavni osumnjičeni".

3. Sitne korekcije i čišćenje pojedinih komponenta usisa nejverovatnije neće da reše ovaj problem.

4. Najjača vuča upravo treba da bude na 2.000 - 2.500 obrtaja.

Ovaj post ti piše čovek koji je odvajkada sam održavao svoje automobile. Sve što ne zahteva specijalne skupe alate sam radio u varijanti SSM (sam-svoj-majstor). Nema tog električnog ili mehaničkog sklopa koji nisam na svojim automobilima servisirao. Tako, potpuno razmuem tvoju želju da sam nađeš problem i rešiš ga. Što se mene lično tiče, ipak, kad sam kupio Lybru 1.9 JTD, shvatio sam da postoje stvari za koje se treba obratiti iskusnosm serviseru, bar za početak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam servis u sobi i kompjuter da ga nakacim na Stila, volim sam sto vise da odrzavam svoj auto jer sam perfekcionista.

Uzgred, Neso zabrani odgovore tipa "Idi u servis"

To je lepo ali tvoj auto je daleko od perfektnog. Potrošnja mu je duplirana i slabo vuča na obrtajima gde bi trebao najbolje. Najefikasniji početak rešavanja ovog tvog problema bio bio sa dobro izčitanom dijagnostikom, sve drugo su samo proizvoljna nagađanja.

Zato savet da posetiš servis treba da shvatiš krajnje dobronamerno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da savet da posetim servis shvatam dobronamerno...nego me malo Nidza iznervirao sa postom

A glavna ideja je da ga sam popraviš - nipošto ga ne bi odvezao kod nekoliko vrlo dobrih servisera koji se vrzmaju tu po forumu?

A sto se tice servisa tu nema dileme, da ga posetim moram, nisam ni pominjao da ne zelim da posetim servis te me zato citirani post i malo razbesneo :realmad:

Nego...vec sam objasnio da hocu prvo neke stvari sam da prekontrolisem, odradim...onda idem na komp i gotovo, sta bude bude.

OK..moze da se zatvori tema :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da se ljutiš, ja iz najbolje namere jer sam svoje neznanje tih sitnih forica koje svaki model automobila ima menjao 2x set kvačila u 5000km (čuveno JTD-ovo curkanje ulja kroz šrafove na zamajcu). Neke stvari ni najbolji servis na svetu prosto ne zna, ako mu određeni broj automobila tog tipa nije već prošao kroz ruke. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ne ljutim se...hvala Nidzo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre dva dana skočila mi je potrošnja za nekih 2 litra. Prosek mi je bio 6.9l i eventualno se smanjivao do 6.5 i nikad više od toga. Sad je 8.7 l. Inače, isključivo sipam na jedinoj Mol pumpi u Nišu, zadnjih 8 meseci. Intuicija mi govori da su počeli da petljaju sa gorivom. Da li neko sipa u Nišu na ovoj pumpi i da li je primetio nešto slično?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav. Problem. Stilo 1.9 jtd leti trošio 6.5l/100km sa gumama 225/45 R17 a sada zimi sa gumama 195/65 R15 troši 11.5l/100km. Uglavnom ga vozim ujutru i uveče kada je najveći minus. Kada ga upalim čekam da mu obrtaji spadnu na 1000, kada počne normalno da radi onda krećem. Nikad ga ne forsiram, vozim do 2000-2500 obrtaja. Čim krenem negde dalje, na dužu vožnju, potrošnja spadne na 7.5l/100km. Normalno vuče, sve radi dobro osim što troši. Stalno tankujem na omv pumpi. Do sada nisam imao problema. I u petoj neće preko 4000 obrtaja, neće preko 180kmh. Šta mislite d je problem?

Edited by Klayd83

Share this post


Link to post
Share on other sites

e poludecu od ovog neta taman napisem i pukne: )

elem, nije neobicno i zabrinjavajuce da se potrosnja poveca u ovakvim uslovima. meni su i letnje i zimske 205/55/16 i sa uobicajene gradske potrosnje od 6,7-7,1 proslog petka otisla na 9,2 po onom snegu i guzvi, nije sve uvek do goriva. zavisi i kad si cistio turbinu, usis, dizne, razne senzore, egr da li je zatvoren ili ne, da li vozis po snegu, makar delimicno i jos mnogo razloga. sada mi je vec pala na 8,5 i ide na dole. mozes da resetujes merac pa da vidis ponovo sta pokazuje za izvesno vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tankovao danas na MOL-u (na putu Beograd-Pančevo). Auto počeo da zeza posle 10-tak minuta vožnje, malo-malo pa neće da vuče. Ja gas do patosa a ono ništa, jedva da ubrzava. 10 dana pre toga sam sipao na MOL-u (u Pančevu) i auto je radio ko sat. Ja uvek sipam na MOL-u već 3 godine i nikada nisam imao probelma, i UVEK sam sipao SAMO na MOL-u... Možda i do njih ipak ponekad stigne malo lošije gorivo, a to se primeti naročito sada kada je ovako hladno... Ponekad se desi da više dimi, a ponekada radi kao da je benzinac...

A potrošnja mora da bude veća pošto motoru treba mooogo više vremena da dostigne radnu temperaturu, a tu je i sneg na putu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam sipao na razno-raznim pumpama, a zajednicko za sve je da manipulanti, tj. tocioci gorivo svoje hvale, kao testirano na minus 30 itd. Ljudi sipaju u starije i lozaka sa aditivom i nemaju problema, pa sam ja sipao Euro i malo aditiva. A prilikom prvog jutarnjeg paljenja iz auspuha izadje i dosta dima, a ne da stipa za oci-katastrofa. To traje jedno pola minuta i onda nema stipanja za oci i nos. Verujem da je do kvaliteta goriva, ima tu sigurno i drugih problema, ali je prvenstveno lose gorivo uzrocnik problema prilikom paljenja. Pred zimu obavezno promeniti filter goriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e poludecu od ovog neta taman napisem i pukne: )

elem, nije neobicno i zabrinjavajuce da se potrosnja poveca u ovakvim uslovima. meni su i letnje i zimske 205/55/16 i sa uobicajene gradske potrosnje od 6,7-7,1 proslog petka otisla na 9,2 po onom snegu i guzvi, nije sve uvek do goriva. zavisi i kad si cistio turbinu, usis, dizne, razne senzore, egr da li je zatvoren ili ne, da li vozis po snegu, makar delimicno i jos mnogo razloga. sada mi je vec pala na 8,5 i ide na dole. mozes da resetujes merac pa da vidis ponovo sta pokazuje za izvesno vreme.

Hvala. Radio sam mu veliki servis pre oktobra. Nisam mu čistio turbinu, usis, dizne... Majstor na dijagnostici kaže da je sve ok, da su dizne u dobromm stanju. Auto vozim svaki dan po gradu, po svakakvim uslovima. Proveriću ja još kod nekih majstora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ima Stila 120 KS, 1.9 MJTD, karavan...

U gradu 9 l/100 km.

Jel Mnogo?

Edited by batana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je na leru stilo ne pokazuje trenutnu potrosnju tj. stoji samo crtica, tako da predpostavljam da ti je to prosecna potrosnja ali u svakom slucaju nije normalno da toliko trosi, trebalo bi otprilike duplo manje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni trosi 7,8-8L gradske voznje sa 215/45/17 Jel to normalno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...