Jump to content
FAS Goran
Steelo

Fiat Stilo - zadnji brisač

Recommended Posts

Moze li neko da mi kaze da li je zadnji brisac za stilo isti za sve verzije: sa troje, petoro vrata i karavan ili su svi razliciti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ISTI

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema na cemu.Ja stavio od komse sa 3v samo sam zamenio gumicu nije mi se bacalo skoro 2h dinara :realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Natrcah na ovu temu, a sa zadnjim brisacem na mom kupeu sam se "zanimao" upravo za vikend. Pa evo jedan savet iz prve ruke i sitnica na koju mozete da obratite paznju (mada nema veze sa prethodnim pitanjem).

Zadnjih par dana po ovoj kisi, zadnji brisac je poceo da radi kada se njemu prohte (kada je ukljucen), da bi na kraju potpuno otkazao poslusnost. Uzrok je bila gumica izmedju osovine zadnjeg brisaca i stakla koja je napukla i tuda je polako usla vlaga i napravila dzumbus u mehanizmu brisaca. Ceo brisac sam skinuo i rasturio do daske. Mehanizam koji je zaglavljivao sam rastavio, ocistio i dobro "zamastio" :lol:

Takodje sam ocistio rotor i cetkice na elektromotoru. Problematicnu gumicu na zadnjem staklu sredio sa silikonom. Sad pici kao ludo.

Hteo sam da celu proceduru slikam i postavim u "Uradi sam". Ali sam bio suvise radoznao da li ce sve proraditi dok sam popravljao, a posle sam zurio da sastavim da me ne uhvati mrak.

Uglavnom, bacite pogled na gumenu zaptivku izmedju osovine zadnjeg brisaca i stakla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoc kad sam se vracao iz kafica primetim da mi zadnji brisac ne radi,one brizgaljke sto prskaju vodu rade ali brisac se ne pomera. Zna neko sta moze da bude ?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ti je zadnji brisac mrtav u svim rezimima (i kada ga ukljucis rotiranjem prekidaca na polugi, duzim prskanjem zadnjeg stakla, ukljucivanjem prednjih brisaca i ubacivanjem u rikverc)? Da li si pokusao da ga ukljucis, ako je gumica brisaca bila zalepljena (zamrznuta) za staklo?

Proveri prvo osigurac u kabini. Ne secam se tacno, ali cini mi se da je F52. I proveri da li je isti osigurac za zadnji brisac i prskalicu. Ako je tako, onda je osigurac kod tebe ispravan posto ti prskalica radi.

Ja sam se prosle godine u ovo doba zezao sa tim zadnjim brisacem. Doduse, kod mene je prvo poceo da brljavi (da radi sa prekidima), da bi vrlo brzo totalno otkazao poslusnost.

Dobijao je struju, tako da sam ga rasturio u kucnoj radinosti, nista komplikovano. Kod mene je problem bio sto je napukla gumica izmedju stakla i osovine brisaca pa se unutar mehanizma pravio kondenz. Otvorio mehanizam, ocistio ga i podmazao, ocistio el. kontakte, zamenio tu problematicnu gumicu koja je i napravila problem i od tada nikakvih problema, zadnji brisac leti :thumbsup: ...

Ako resis sam da rasturas, nije nista komplikovano. Skine se panel sa zadnjih vrata (dva imbusa u rukohvatima sa unutrasnje strane vrata i zabice koje drze kao lude) i dolazi se do mehanizma (i motora). Sa spoljne strane se podigne ona kapica, odsrafi brisac i oslobodi osigurac. Na kraju se odsrafi motor i sa mehanizmom i osovinom brisaca izvuce napolje. Ja sam ceo mehanizam kao i el. motor rastavio i ocistio posto se nakupilo kondenza, kao sto rekoh. U najgorem slucaju, komplet zadnji brisac sam nalazio za 20 EUR (polovan, naravno, info od prosle godine).

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam pomislio da je mozda sinoc bilo zaledilo,ali danas sam proverio i ne radi. Kako to mislis rotiranjem prekidaca i duzim prskanjem zadnjeg stakla,ja znam samo kad gurnem onu polugicu napred da se pali i ovo za rikverc ? Videcu sutra da iscimam caleta da mi pomogne oko skidanja,posto se ja u to nista ne razumem :no

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam da zadnji brisac mozes da aktiviras:

  • guranjem komande (poluge) brisaca od sebe,kada se aktivira pranje zadnjeg stakla i zadnji brisac
  • ukljucivanjem na prekidacu na istoj rucici,rotiranjem prekidaca u polozaj ON, u tom slucaju zadnji brisac radi na mahove
  • kada su ukljuceni prednji brisaci,ubacivanjem menjaca u rikverc,aktivira se i zadnji brisac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo probao sam sad,radi kad ga upalim okretanjem prekidaca na rucici i kad su ukljuceni prednji a ubacim u rikverc. Znaci jedino ne radi guranjem rucice od sebe. To znaci da je problem u... ? :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada gurneš ručicu od sebe, brisač počne da radi posle jedno dve sekunde...ne krene odmah da radi. :thumbup:

E sad...jel' tebi neće ni posle da proradi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neso, svaka cast za drzanje ovolikog broja tema pod kontrolom (a povodom prebacivanja postova u ovu temu) :) .

Covek rece da mu je brisac tako ranije radio (guranjem rucice od sebe). Valjda je i sada isto ponovio...Ali da sacekamo odgovor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

proradio je :blink: Sad sam izasao i isprobao sve kombinacije i rade,a siguran sam da ''guranjem'' nije radilo,jer sam probao vise puta,pretpostavljam da mi je bila usla voda pa je u kombinaciji sa hladnocom nesto zeznula...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reci nam posteno sta si te veceri kada brisac nije hteo da radi, u kaficu sve mesao od pica? Meni brisac nije radio par dana pa sam krenuo u popravku :) .

(Salim se, naravno, da ne protumacis pogresno.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahahaha veruj mi i ja sam pomislio da sam se zeznuo,ali sam onda sutradan pokusao opet i nije radilo 100% Ali ne bitno,sad radi a to je vazno :thumbsup: Videcu kako ce se ponasati kad opet zahladni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri obavezno tu gumicu koja se nalazi izmedju osovine brisaca i stakla. Meni je ona naprsla, pa je tuda polako uvlacilo vlagu i krenulo da stopuje mehanizam brisaca kao i sam elektromotor. Tako da sam sve morao da skinem, ocistim, podmazem delove mehanizma i sredim problematicnu gumicu.

Pretpostavljam da ti je tada brisac skroz otkazao, samo sto nisi probao na drugi nacin da ga aktiviras. Ne bih da ti baksuziram, ali je vrlo moguce da ce ti se to ponoviti, tako je i kod mene pocelo. Povremeno je brljavio, dok ga nisam sredio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam pogledao brisac i tu gumicu, ne izgleda mi ispucalo ali ima malo lufta... Znaci mrda se malo,nekih milimetar mozda e sad da li su se to samo ivice odvojile nisam siguran

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo meni sad brisac radi mnooogo cudno.

Kad ga ukljucim on padne, cuje se kako motor zuji, ali on kao da je spao sa osovine.

Da li se on samo stavlja na osovinu ili se nesto drugo radi?

Kad motorce odradi on se pomeri 10 cm gore, ali onda padne i odstane na pola tabice da visi, dakle okomito na dole...

u cemu je problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Zdravo,

Problem je u rupici brisača koja se navlači na osovinu. Verovatno ti je neko prodao za karavan. Razlika je u prečniku. Za karavan je prečnik širi, a za ostale uži. Zbog toga brisač proklizava. Takav su mi prodali u AP sportu pre tri meseca iako su me pitali da li mi treba za karavan ili JTD.

Pozdrav,

Aleksandar

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas sam bas gledao, dakle metlica na onoj osovinici moze da ide par mm napred nazadm tj. ka staklu i od njega. E sada, sve je radilo do ovih mrazeva pa me zanima ima li svrhe da otvaram ono stalence posto mi je Stilo SW i da onda skidam ceo brisac?

Edited by batana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ti se samo pomera metlica na osovini ili metlica zajedno sa celom osovinom, ako mozes da pojasnis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napukao je brisac u samom dnu do samog stakla tako da se osovinica vrtela na prazno...

Zahvaljujem na pomoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo meni sad brisac radi mnooogo cudno.

Kad ga ukljucim on padne, cuje se kako motor zuji, ali on kao da je spao sa osovine.

Da li se on samo stavlja na osovinu ili se nesto drugo radi?

Kad motorce odradi on se pomeri 10 cm gore, ali onda padne i odstane na pola tabice da visi, dakle okomito na dole...

u cemu je problem?

Zdravo, danas se i meni desio potpuno isti problem sa zadnjim brisacem na Stilu. Da li si uspeo da resis problem i kako? Hvala unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...