Jump to content
FAS Goran
integralac

Kako se borite? / Dodatni posao

Recommended Posts

Timothy Rowell je lepo i slikovito opisao pojam "krize" u 21. veku.... :unworthy:

A i Bob Marley je lepo otpevao - What goes around, comes around.... :yes

Ne bi me čudilo da USA jednog dana postane država u kojoj će se odlagati nuklearni otpad. Bolje ih ni ne sleduje.... :nuke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta ja da pisem, zavrsio Masinac u roku prosle godine, posao nisam ni pokusavao da nadjem, primili me na obuku u Kontrolu Leta pa u tome vidim jedii izlaz, a sad trenutno zivim od njihove stipendije od nekih 10 000rsd. Cale taxita, keva u penziji, znaci ludo burazeru . . . Snalazim se kako stignem, kupi prodaj, obrni okreni snadjem se nekako za sad :rolleyes: a sta ce biti pojma nemam . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"starac Fočo od stotinu ljeta...":

Još malko pa ću 60 godina...a praktično posla nemam, bar na način kakav sam imao pre 10, 20 godina. Nema toga više. A živ sam i postojim.

Prilagoditi se situaciji, prodati sebe na najbolji način - pravi je recept. Nije ovo nikakva mudrost nego samodisciplina i dobar smisao za saznanje o samome sebi:

šta valja kod mene?

šta umem da radim?

kome to treba?

Bilo koja struka, zanat ili fakultet, uz lične karakteristike i sklonosti rezultuju nečim što čovek može da proda i da od toga živi.

Čekati da nam se promenom sistema desi "bolji život" je iluzija najgora. Svakom sistemu treba bar nekoliko godina da se uhoda i da pokaže ekonomske efekte, a računi za struju i telefon nam dolaze svakoh 30 dana.

Bio sam impresioniran kako je jedan naš poznanik rešio sve svoje probleme otvorivši radionicu za pružanje usluga koje nemaju nikakve veze sa njegovim osnovnim obrazovanjem.

Naravno, za otvaranje radionice treba imati bar malo para. Tih "opasnih" nekoliko hiljada.

Medjutim, možda se može pomoći takvom "nekom" čoveku u poslu...radom ili nekim sitnim parama....

Najgore sedeti i čekati "bolje sutra". To se nikad i nikome nije desilo, verujte mi. "Use i u svoje kljuse" i na posao!

--------------------------------------------

Naravno, postoji čitav spektar uslužnih delatnosti za koje smo imali do sada potreba, počev od sredjivanja podruma, postavljanja antena, razvoda kablova po stanovima, izvodjenja kaminskih domnjaka, čišćenja enterijera vozila, tepiha, web dizajna, popravke kompa i reinstalacije opretaivnih sistema(ovo, recimo, pre nekih mesec dana sam bio u prilici da platim debele pare jureći čoveka koji će da mi "digne" u nedelju popodne kompjuter. mislim.)... 3D animacije za biroe, kojima to nije u svakodnevnoj delatnosti...politura starinskog nameštaja, restauracija slika....izrada poštanskih sandučića...(metalni, drveni, plastični...), farbanje bicikala, terasa..... sve što vam padne na pamet, ama baš sve može da se proda, samo treba početi!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se borimo ? Tesko!

Moji su privatnici,posao ide sve slabije,uzhas! Sreca shto tata radi zemlju pa nas ona izvuche iz go*ana! Ne znam dokle ce ovako :S

Ja sam student prava (brucosh)... Sad cu da krenem da valjam neke sitnice, da prodajem po limundu, malo da zaradim koju kintu,da olaksham mojima... Krivo mi je jer imam mnogo drugova koji su zavrshili fax, a posla NEMA... Neverovatno ali istinito i tuzhno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na kraju krajeva, nije najvažnije ni znanje ni faks, ali svakako dobro dođu - mnogo je bitniji kliker, a zapravo najbitniji 'networking'. Ako znaš ljude sve šanse su ti na dlanu, a faks, znanje i lični kvaliteti su ti način da sebi olakšaš da pružene šanse iskoristiš. Ako ne znaš ljude, ili nemaš dosta sreće, poprilično je teško, koliki god da su ostali kvaliteti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne borim se vec se odricem svako malo... prvo prestala da izlazim, posle prestala da trosim na garderobu, posle nekog vremena batalila restorane, onda zatim prestala da praktikujem ceste izlete i vikend putovanja, naravno skoro nikad ne izadjem da se samo provozam kao ranije vec kola koristim samo da stignem kuda sam krenula, nedavno sam smanjila budzet za hranu pa vise nema izvoljevanja, pocinjem da gledam cene u dinar i kupujem jeftinije, pazim na struju, tarife za fon i net itd. Mic po mic. U principu nikad vise novca nisam zaradjivala a nikad skromnije zivela al sta sad :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve ja to razumem, kliker imam ama bas za sve, faks jbg aj reko i to da zavrsim mozda se nekad nesto promeni u ovoj usran.. zemlji pa mi i zatreba, a ljude da ne znam ne bi bio u mogu slobodno da kazem elitnoj grupi za trenutni srpski san :rolleyes: stisnem se godinu dve ali ce se isplatiti :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije "tesko" kada covek ima jasan cilj pa je spreman da se odrekne mlloogih stvari na putu ostvarenja svog realnog sna. Kada vas sibaju vetrovi i kada vam izvuku i tlo pod nogama, vi stojite uspravno uperenog pogleda u pravcu vaseg oslobodjenja i prosperiteta.

Medjutim(cuveno), ovde je veoma trusno tle pa i to treba predvideti. Taman kad pomislite "to je to", zatrese se podloga , izroni planina pa se vine do zvezda sjajnih a vi nemate opremu za penjanje. Ruke izderane, prsti na nogama progledali, ledja gola, znoj sa cela a jos uvek vrh daleko. Da je samo malo vetra u ledja pa da se rasiriti kao jedro , mislim, preleteti se moze. E, a tad kr'ne vetar s planine pa pogura lavinu , a jaoooo....

Nije tesko, samo je malo zahebano! :whistle:

Edited by zulurbr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa vecinom vec napisanog, ali.. moram da dodam , ono sto meni nije jasno , kad je vec tako veliki problem oko zaposljavanja, kako je moguce da ima ljudi koji jednostavno NECE da rade. Skoro smo zaposljavali komercijaliste, pristojna plata, dobiju kola, mobilni, rutex kartice...pola njih je odustalo, jer

a) mora mnogo da se radi (radi se od 7 do 5)

B) smatraju da su prekvalifikovani za to radno mesto ( fakulteti, vise skole)

c) nekad su ziveli bolje pa im je ovo ispod casti (ja da idem od radnje do radnje ..ju strasno, moji su mene vodili po belom svetu a ja sad tu kao pijacar da radim,ccc, )

Nece ljudi da se snalaze, velika vecina mladih bi direktorske pozicije a iskustva nemaju, a pride nikad ga nece ni steci dok jednom ne krenu .

S druge strane, ne trpe pravila koja poslodavci traze da se postuju, na pr. nema pusenja u sluzbenim kolima, privatni razgovori idu od plate, trazi se recimo da budu pristojno podsisani i obrijani, da ta kola budu cista (a pranje placeno samo je problem odvesti se do perionice), da laptopove koje zaduze da ne bacakaju po gepeku i tamo ne ostavljaju (ukradeni), da se dolazi na vreme na posao odnosno prvo u kancelariju pa dalje na teren (boze moj, moraju se malo provozati u sluzbenim kolima i sa sluzbenim gorivom, ju strasno )....i onda daju otkaz , tesko im je sve to. Imaju problem sa autoritetom (gazda ih matretira , sta on zamislja ko je on, kad podeli opomene i prozove ih na sastanku )

Ovo navodim samo kao primer kome svakodnevno prisustvujem.

Takvi, a ima ih za neverovati puno, treba malo da se prizemlje.

Ima i onih koji apsolutno ni ne pokusavaju da nadju bilo sta, zive kao grebatori na maminoj i tatinoj grbaci ( gde dete da mi ide da se muci za to malo plate, ljubila ga majka) i jos milion varijanti, i da zavrsim sa onima koji traze posao a mole boga da ga ne nadju.

I takav deo populacije postoji. Na zalost.

Dok iz korena ne promenimo i nas odnos prema svemu, napretka i boljitka nece biti. Svaka cast vrednim i radnim ljudima koji se dovijaju na sve moguce nacine da sastave kraj s krajem. Ali i zbog ovakvih drustvenih parazita debelo svi placamo.

Posizim kad vidim likove (znam ih iz detinjstva) da zive od socijalne pomoci, neke crkavice sa biroa, a locu pivo ispred lokalne radnje-coskare od 0 do 24. A nista im ne fali, biiip rep da iscupaju, a sve se to nadoknadjuje od para onih koji rade i uredno placaju doprinose, poreze i sve ostale dazbine. Ali ovako je lakse, dobije za svoj mizaren zivot , dovoljno za 2 l piva, oduzme se od toga i sve im je cool.

Ovo je moj pogled na deo problematike (iz prakse) oko posla, zarada i rada.

Sto se mene tice, da ne ureknem, dobro zaradjujem, vise nego dobro, malo sam manje bahata, al trosim i dalje , kola vozim svaki dan i ne gledam na gorivo jer sam se davno zarekla da mogu svega da se odreknem, al da padnem ispod tog minimuma da ne mogu da se vozim i da moram da prodam auto- taj film se nece desiti.

Nisu ni meni bas uvek cvetale ruze, al sam radila i poslove sa strane (drzala casove deci iz engleskog, prodavala avon kozmetiku -moze lepo da se zaradi samo da znate, crtala maturske radove lenstinama za lepe pare ,drugim recima unovcila znanje koje imam itd)

da ne duzim vise, i ovo je predugacko, zavrsicu jednom dobrom izrekom, koju sam davno dobila :

think of possibilities, make values,and set your priorities !

Toliko od mene. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta reći za život u nečemu što će teško biti uređena država? Živimo u servisu za otimanje para od naroda :wallbash:

Moraću da upišem Megatrend pod stare dane...

zavrsili-smo-megatren.jpg?1302643654

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne borim se vec se odricem svako malo... prvo prestala da izlazim, posle prestala da trosim na garderobu, posle nekog vremena batalila restorane, onda zatim prestala da praktikujem ceste izlete i vikend putovanja, naravno skoro nikad ne izadjem da se samo provozam kao ranije vec kola koristim samo da stignem kuda sam krenula, nedavno sam smanjila budzet za hranu pa vise nema izvoljevanja, pocinjem da gledam cene u dinar i kupujem jeftinije, pazim na struju, tarife za fon i net itd. Mic po mic. U principu nikad vise novca nisam zaradjivala a nikad skromnije zivela al sta sad :)

ista prica samo ne shtedim na klopi... volim da se hranim kvalitetno, da kupim biftek, zachine, malo skuplje voce/povrce itd, ali zato sve ostalo mora da se svede na osnovne potrebe... e da, razlika je i sto sam pre mnogo vise zaradjivao, nekad i po 4-5 prosecnih srpskih plata, a sada jedva jednu...

@irokanji

neki bi za takav posao dupe dali, ali... u poslednje vreme je sve manje onih koji hoce da se cimaju za firmu, jer su sve granice moralne/poslovne pomerene, pa ima i primera kad se ljudi razbijaju od posla za minimalac, jer ako ostanu bez toga nemaju da jedu..

to be continued... ;)

Edited by Manfred

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav,

ajde rekoh da se i ja ukljucim da cujete jednu realnu "gastarbajtersku pricu".

2004 dosao sam u Austriju posle svega i svacega sto sam dole probao. Dosao sa losim nemackim isao od firme do firme sa tecom dok me jedan nije primio da radim. Stavio me u audi halu kolege biiip niko nista da ti pokaze ili objasni. Godinu dana pakla ucio jezik i nove a utomobile.

Posle godinu dana stigla familija a moja plata 1000 eura neko ce reci super ali kad je samo stan 500 eura onda nije puno. Igrom slucaja sprijateljio sam se sa jednim austrijancem koji je kuci imao malo vecu garazu pa krenuli i za tri godine koliko sam radio sa njim kupi covek dve dizalice hrpu alata masu pomocnih uredjaja za klimu kociono ulje ...A ja jos uvek gologuz. Da ne duzim dodje on i do samostalne radnje poce da zeza nije ono sto je bilo neme vise drugarstva i ja pokupi prnje i cao.

Promenio firmu poceo tamo dogurao do 1300 eura zena nasla posao ja sav hepi konacno reseni problemi ali Djavo ne ore a i ne kopa u momentu kad mislis da si resio probleme onda te obavezno nesto tako opali da tresnes u prasinu i odmah shvatis da smo u stvari niko i nista da smo toliko krhki da nismo ni svesni toga. Supruga se razbolela izgubila posao ja digao ruke od svega bilo mi je bitno samo da ona opet stane na noge u tom periodu radio sve i svasta kad god se ukaze prilika bio na birou rada raznosio novine ne znam ni sam vise. I polozio diplomski i dodatne ispite za AUTO-TEHNICARA (ne znam da lipostoji zanimanje kod nas jedna stepenica vise od mehanicara inace skolovanje traje 4 god). Hvala Bogu ona je stala na noge i ja nasao posao u nekom reno servisu ali i pored austrijske diplome nema vece plate uspeo sam da doguram do 1400 i ni makac.

Ne vredi jedva se krpim supruga ne radi klinci hvala bogu sve veci i veci a bogami i troskovi. Jednog dana ja izasao iz firme sav ulepljen ne znam ni sam da livise zaudaram na naftu ili na znoj i cekam da predjem ulicu kad pored mene stoji nas neki brdjanin ne zna ni dve reci nemackog razgovara sa nekim telefonom. Ja ga gledam on brale cistu kosulju kravatu pantalone. Torbica preko ramena mirise ko parfimerija i ode covek da vozi autobus pcela mu smena.

E mislim se majmune jedan tako ti i trba jebala te tvoja mehanika i diploma i znanje i sve bices do kraja zivota prljav ko prase!

I opet ja zagrejao stolicu u medjuvremenu promenili zakon Polagao testove za autobus na nemackom prvu pomoc na nemackom i slag na torti

drzavni ispit za vozaca autobusa isto na nemackom suma sumarum nekih 3500 eura placeno i sve u roku hvala bogu nisam okinuo ni na jednom ispitu. Upoznao prijatelja i on mi obezbedio posao u jednoj firmi treba da pocnem od maja eventualno juna da vozim i tek tada mogu reci da sam nasao neki posao gde cu moci nesto da zaradim a ovo do sada je bilo puckanje pucki.

Sto se tice izdataka nemojte pogresno da shvatite niti zelim sebe da hvalim niti da kudim zelim samo da vam docaram pravu sliku zivota ovde jer svi imaju iskrivljenu sliku kada vide dole dosli "manekeni" izlazi iz besnog auta. Na njemu iskljucivo markirana roba najnoviji telefon od 500 eura i dole se razbacuje parama. A realnost auto na lizing garderoba kupljena na kredit isto kao i te pare sa kojima je dosao dole da se razbacuje.Ili u najboljem slucaju su mu to kupili tata i mama koji su godinama dirincili ovde kupali se u firmi jer kupatila u stanu nisu imali i jeli samo ono sto je bilo na rasprodajama.

Primanja su ovde izmedju 1100-1400 eura za muskarce a za zene 800_1100 eura (toliko o ravnopravnosti)

Mogu da pricam u svoje ime navodim samo svoj primer.

Imamo stan od 70 kvadrata sa dve spavace sobe cena sa svim 550 eura

struja 110 eura

Skola za decu 2X150 eura

osiguranje za auto 120 eura

telefoni svi u kuci 100 eura

Internet 30 eura

Televizijska preplata 20 eura

preplata za totaltv 10 eura

osiguranje za stan 15 eura

potrosacka korpa za cetvoroclanu porodicu 500-600 eura (pokusavao sto puta do sada da redukujem ali ne moze)

Otprilike dva rezervoara goriva mesecno otprilike 2X75 eura

svi troskovi su na mesecnom nivou.

Eto to su troskovi za jedno domacinstvo.

Nisam uracunao ratu za kredit koji sam podigao za kupovinu namestaja i stanarskog prava kada je dosla familija i neke nase sitne "luxuse".

To je to bez preuvelicavanja i smanjenja nisam imao namere da se istaknem niti da se pozalim vec jedno realno sagledavanje zivota ovde.

Naravno i meni je jasno da je ovde mnogo lakse nego dole zbog toga sam i ja dosao ovde ako nista drugo bar su primanja redovna i znas cime raspolazes na kraju meseca a ne kao dole da gledas u pasulj.

Sad mozete da povucete neku paralelu.

Dosta vise udavih vas, puno vas pozdravlja "Grof von Jagodina" :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

e svaka ti cast Jagodinac :unworthy: ,sve si u pravu sto so si rekao,znam dosta prijatelja koji zive po nemackoj austriji i njima takodje ne cvetaju bas ruze,kao sto mi mislimo,kad dodju ovde na urlaub(odmor)sa nekim malo boljim autom. Tamo se bas radi i radi,i do 10 sati,igrom sudbine i ja sam radio jedno 2 meseca u nemackoj i mogu samo reci, da se tamo radi punom parom,al se kod nas bolje zivi,iako smo siromasi naspram zapada,jer su oni hladni i neljubazni,samo gledaju sebe i svoju porodicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ jagodinac: Svaka čast na priči ali jbt jel moguće gajba 835 eur (kad se saberu svi troškovi koje si naveo :question: ili sam ja nešto duplirao) i jel si to išao pune 4 godine za auto tehničara :whistle:

@siki : šefe stvarno ne znam gde ti živiš ali mi ko da neživimo na istoj planeti :question: ko kod nas neradi punom parom, a plaćen je minimalno :wallbash: ( ovo se sve odnosi na radnike kod privatnika)

šatro ljudi su ljubazni, a svako gleda svoje dupe i kako da te zajebe !!! od piljara, preko svih prodavaca i preprodavaca do državnih službenika :thumbdown: jedino preko je veliki + što sistem funkcioniše :thumbsup:

ali ja kad bi prelomio da odem to bi isključivo bile emigrantske zemlje Kanada & Australija, Novi zeland : tamo si belac govoriš engleski i za jedno šest meseci si jedan od njih :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam da se ovde crnci i radi,meni je bar tako :thumbdown: :a placen sam kao da zivim u srbiji.al ovde je nekako drugacije,iako imamo najmanji :wallbash: standard u evropi,tamo su ljudi hladnokrvni i slabo koji hoce da ti pomogne da se snadjes

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

@phantom

735 eura ovih 100 eura za telefone je bilo ukupno sa mobilnim i fiksnim. :wallbash:

Ovde je stambena politika malo drugacija da objasnim mozda nekom bude od koristi ko to zna.

Stanova ovde ima tri razlicite da kazem vrste.

Prva varijanta (najgora) je zakup privatnog stana.

Prica je sledeca pronalazenje stana pretezno ide preko agencija koje kada ti nadju stan uzmu tri kirije BESPOVRATNO kao svoju proviziju,zatim dajes vlasniku stana jos tri kirije unapred kao garanciju koje ti se na izlasku iz stana vracaju ilizadnja tri meseca ne placas nista.

Ti ugovori se sklapaju u zadnje vreme na tri godine (nekada je bilo pet) mada se desi ali stvarno mnogo mnogo retko da dobijes dozivotni ugovor.

Prica se zavrsava uglavnom tako sto nakon tri godine on ne produzi ugovor i ti ides napolje pola namestaja ne pase u novi stan i one tri kirije na pocetku i ti si puko minimum 5000 za preseljenje.

Takodje to su stanovi izuzetno stari i nije retkost da WC bude na kraju hodnika i koristi ga vise stanova a kupatilo je reseno onim kabinama za tusiranje koje su da kazem mobilne.

Ima i dobrih stanova ali je onda cena kao za moj stan otprilike 600-650 eura plus grejanje plus djubre....

Druga varijanta je stanovi stambenih zadruga.

To su firme koje se bave izgradnjom i izdvanjem stanova.

Tu moras da se prijavis u tim firmama na liste cekanja i cekas.

Takodje mozes da uzmes stan od predhodnog stanara ako je prilikom sklapanja ugovora napravio da on moze pri izlasku prodati stan novom stanaru a ne da ga vraca Zadruzi.

Ovde prilikom dobijanja stanarskog prava ti si duzan da uplatis zadruzi odredjenu svotu novca koji ti se vraca prilikom izlaska iz stana e sad pojedine firme ti daju neku jadnu kamatu a pojedine ti skidaju neki mali deo.

Ja sam u mom stanu treci stanar od izgradnje stan je izgradjen 85 godine.

Za ulaz sam platio 12300 eura,a za nove stanove prvi stanari mogu da plate i do 50000 eura.

Odatle te ne moze niko iseliti dok si ziv a mogu i moja deca kasnije tu da zive,mogu samo da te izbace ako ne placas kiriju.

Sve popravke svega sto je u zidu kao i radijatora snosi stambena zadruga i tebe ne kosta ni cent.

Po mom misljenju jeste veci izdatak u startu ali najbolje resenje.

I treca varijanta da kupis stan svoj licni ali cene su :whistle: .

Moji neki poznanici su se razveli i prodali stan od 100 kvadrata sa sve namestajem za 170000 eura zgrada je bila isto kao moja iz kraja 80 godina.I toje bilo izuzetno povoljna cena.

A sto se tice diplome nisam radio klasicno verifikovanje diplome vec su me naucili neki poznanici.

Posto sam imao napismeno da sam radio 3 godine kao mehanicar ,mogao sam da upisem kurs (na recimo kao nas "Bozidar Adzija") za pripremu polaganja diplomskog ispita za KFZ-tehnicara.

Kurs je trajao 9 meseci ili ti cela skolska godina tri puta nedeljno od 18.00-22.00.

E sad kad se sabere kurs i moja praksa ovde tto je 4 skolske godine a posto imam diplomu iz inostranstva da mehanicar stekao sam pravo da izadjem na diplomski ispit.

Ali sam predhodno morao da sve papire diplomu i svedocanstva iz srbije,potvrdu iz firme da sam radio kao meh i potvrdu o zavrsenom kursu predam ministarstvu za rad da odrede koje ispite treba da polazem.

Odredili su da treba da polazem razliku u matematici tehnickom crtanju i strucni predmeti (mehanika)

Ispit je trajao tri dana prvi dan pismeni deo cista teorija,drugi dan prakticni deo u radionici,i treci dan usmeno odgovaranje pred komisijom.Polaganje se ovde vrsi u recimo kod nas bi to bila privredna komora nema veze sa skolom.

Diploma koju sam dobio je ista kao i onaj sto je isao ovde redovno u skolu i priznata je u celoj evropi.

Nije bilo jedostavno ali se isplatilo a dosta sam i naucio za tih 9 meseci pogotovu o novim sistemima jer im je radionica gde sam ucio kao na masinskom fakultetu.

Sta da ti kazem kad naprimer imas sistem klime ili Comonreila koji moze bukvalno da se ukljuci pusti u pogon i profesok moze da simulira razne kvarove na sistemima ali ti ne vidis koji senzor je iskljucen i trazis kvar kako znas i umes pa ako zaglavis priskoci u pomoc.

Isto imaju i tablu sa kompletnim svetlima vozila iprekidacima i relejima i ti sad uz pomoc kablova sa uticnicama razvodis osvetljenje od baterije do fara migavca itd..

Brale ja se odusevio kao dete u luna parku jer si sve mogao da vidis prakticno a ne samo slike iz knjige.

U jeb ja se bas raspricao dosta vise.Cao

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala druže zanimljiva priča :thumbup:

samo još nekoga da čujem kako je renta u BG skupa :wallbash: : odma ga šaljem da ovo pročita :cheers:

a za školu zanimljivo i drago mi je da si uspeo jer par mojih drugara je probalo isto da uradi za Aviomehaničara i pukli pare, ali posao nisu dobili zbog sindikata njihovih :thumbdown:

na kraju da ne dužimo tema je bila kako se Borite :question: ali verovatno u Srbiji, a ovo bi zahtevalo temu Imigracija ili nešto slično :question: Pozz do kuckanja na novoj temi :respect::welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest gall

ne znam kako vama ali meni sve gore.. radim dva posla..pre podne u firmi,a popodne taksiram.subotom radim na jednom beogradskom splavu,al to i ne racunam,mada dobro dodje(zato me i nema na skupu).. i nije mi tesko,jer radim ono sto volim.. ali mi je krivo i pomalo me je sramota jer radim kao magarac,a ne zaradjujem koliko mi treba.. poenta price: izdrzi magarce do zelene trave,ili ti "bice bolje"..

Share this post


Link to post
Share on other sites

razlog je sto sam ja radio dve godine za cacanski Alti, sada prelazim za drugu firmu....

I ja vec dugo imam vrlo dobru saradnju sa cacanskim Altijem. Kako ti je ime, možda smo se i upoznali? Inace vrlo dobar skolski drug i dan danas tamo radi - Mando.

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo moje kratke pricice. Jos kao ucenik srednje elektrotehnicke skole krenuo po komsiluku da popravljam elektricne stvari po kuci, pre svega mislim na razne kasetofone, miksere, pegle, itd... sta god mi dolazilo pod ruku, nisam prihvatao nista vece kao sto su televizori, samo sitnije kucne aparate. To se tako malo proculo pa su dolazili i iz sire okoline grada. Naravno kao klinac, meni je bilo dovoljno da mi daju cisto za neki sok ili cokoladu, a u 70% slucajeva sam i to dobijao umesto novca. Bilo je tu i nekoliko DIY projekata, napravio sam nekoliko HiFi pojacala, strobova, raznih pojacavaca, ispravljaca, predajnika, itd...

Pred kraj svoje 3-ce godine srednje skole kupim ja svoj prvi racunar. I krenem polako da butam i otvaram redom po njemu. U pocetku nisam znao skoro nista. Instalacija sistema, sacuvaj boze, nemam blage veze. Prva 2-3 puta je to uradio za mene lokalni IT guru i bogami lepo je to naplatio, cak je islo i do 50 maraka po poseti. Resim ja da to malo bolje proucim i da ja od toga zaradjujem, pa sam krenem da instaliram sistem sebi. Tad izasao i Windows Millenium Edition i verujte mi i po 5 puta dnevno sam instalirao sistem na svom racunaru, sve dok nisam provalio koji program ili drajver pasuje sa ovim sistemom i sta mu sve pravi problem. Posle nekog kratkog vremena, vec sam znao dosta vise o racunarima.

Tada meni sine ideja da bih ja mogao i da ih preprodajem. Dogovorim se sa likom koji je imao igraonicu lokalno i prodavao kompove da preko njega nabavljam delove i da dobijam oko 20-30 maraka po kompu sa njegove strane ali ne u novcu nego u delovima za komp. I to je tad radilo sve super neko vreme. Imao sam od 1 do 3 prodaje mesecno, nije puno, ali nema dazbina, poreza i kojekakvih gluposti. U medjuvremenu krenule studije na ETF-u u Cacku. Nastavim da prodajem ali ovoga puta preko caletove firme. Sam svoju cenu pravim i svu robu nabavljao od Pakoma i Altija koji je tada tek pocinjao. Imao dobar dogovor sa njima, placao sve avansno i naravno dobre cene i imao sam otprilike oko 40-50 maraka po sklopljenom racunaru. Sto mi je bilo dovoljno kao studentu. Posto studije nisu isle, odvlacile me misli ka racunarima, a drugari nagovarali da ja to batalim i krenem ozbiljno da se bavim racunarima. Tako i bude.

Posle druge godine i datih 4 od 10 ispita, batalim fakultet, otvorim radnjicu u Trsteniku. Cele radnju, koja je pre toga bila garaza za automobil, smo ja i devojka sa pomoci porodice odradili sami, tj. sav namestaj, police, krecenje, plocice itd, sve sami napravimo. U pocetku, svaki pocetak je tezak, pazari su bili i ispod 100din dnevno. Nekoliko puta mi se desilo da sam prodao samo po 1 ili 2 CDa u toku celog dana. Radno vreme od 10 do 20h svaki dan, skoro ceo dan sam sam u radnji dok je popodne pomagala i devojka kada zavrsi sa fakultetom. Od tada do sada, svaka naredna godina je bila bolja, i promet se povecavao kao i posao. Kada sam pocinjao u Trsteniku je bilo 6-7 radnji za racunare, sada nas je ostalo jos 3.

Igrom slucaja prosle godine u novembru se trazio kadar u jednom drzavnom preduzecu tj. trebao im je neko sa dobrim poznavanjem racunara i mreza. Tako se ja zaposlim i na drugom radnom mestu, a u radnji pored sebe i jednog radnika zaposlim jos jednog. Pre podne sam u drzavnom preduzecu, posle podne u svojoj radnji. Trudimo se da uvek svakome izadjemo u susret i odradimo sto bolje mozemo sve sto radimo. Ucim radnike da uvek postuju kupca i da kad god mogu pomognu. 99% slucajeva sklapamo sami svoje konfiguracije, i prvi smo u okolini da isprobamo nove tehnologije. Trenutno ALTI ne moze da nabavi dovoljno FM1 ploca i procesora, jer kako se pojavi neka mala kolicina na lageru, sve pokupimo :thumbup: Posla ima dosta, firma jos uvek lepo radi i zaradjuje, da cuknem u drvo (cuk-cuk)... :wallbash:

Jos uvek se moze ziveti, ali i ja i devojka radimo punom parom i trenutno pokusavamo da napravimo svoj kutak. Posto je radnjica trenutno smestena u prostor od svega 20-ak kvadrata u sklopu kuce, postalo je pretesno za mene i radnike, tako da sam skoro kupio poslovno-stambeni prostor sa spratom i trenutno je u proceduri sredjivanje. Na prizemlju ce biti premestena radnja kada se lokal odradi a na spratu ja i devojka planiramo da napravimo nas kutak. Naravno i tu ce verovatno biti sve DIY varijanta kao i sve do sad sto sam napravio u zivotu.

Nadamo se dobrom, i iskljucivo zbog firme sam se i odlucio na ovaj korak. Dosta velikih firmi je propalo kada su ulozili u velike objekte, ali nadam se da je ovaj projekat skroman, s obzirom na mogucnosti radnje i da cu u tome uspeti.

Eto ovim putem zelim da napomenem da ukoliko treba neka bilo kakva pomoc oko racunara, da mi se svi clanovi foruma mogu obratiti sa bilo kakvim pitanjem a ja cu pokusati da odgovorim u sto kracem vremenskom roku. Mozda cak bude pao i neki dogovor sa adminima da forumasi imaju povlastene uslove i cene za kupovinu racunara, delova i usluga u mojoj radnji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...