Jump to content
FAS Goran
integralac

Kako se borite? / Dodatni posao

Recommended Posts

mislim ova "kriza"

moze li se i kako

nesto gledam dosta se kuka po narodu a opet po forumima mnogo ljudi kupuje novo ili skupo

po mom gradu tusta i tma :rolleyes: opasnih masina, kako bre

meni definitivno stalo od 2009god i nista se ne desava,

sedi di si ni za nigde nisi

aj opisite se a moze i neki savet kako i gde (zaraditi)

mozda je i ovo dobro mesto da onaj ko ima ili zna onog ko ima potraznju za radnicima

da zaposli nekog kolegu forumasa, ovo me vec ne zanima ali eto neke prilike mnozda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tusta i tma opasnih masina se vozila po gradu i 93. kada sam radio za 10DMmesecno, a na pumpama bili katanci. To nije odlika krize. U krizi uvek nastradaju pojedinci medju krupnim zverima, a srednja klasa (citaj: sirotinja) komplet.

Posao mi uglavnom dobro ide, kad nemam stisnem se, jeste malo teze nego ranije, ali ne smem da se zalim posto znam i vidim da mnogo ljudi mora da se krpi i sa mnogo manje.

Moj burazer vec vise od godinu dana nema posao, niko nece da ga primi zbog godina (46), a snaja radi za ispod 200€. Sreca njihova pa ne placaju kiriju i roditelji im pomazu sa hranom koju gaje u svojim bastama, inace bi verovatno gladovali u sred evrope u 21. veku.

Generalno, kriza je fiktivna - svako ko se razume u ekonomiju, svestan je da je dovoljno da bilo koji guzonja izadje na RTS i kaze "Stigla kriza, zategnite kaiseve i stekujte pare" - automatski opada potrosnja, samim tim opada proizvodnja, pojavljuje se visak radne snage, pa slede otpustanja i eto krize... nicim izazvane. Na zalost narod je polupismena rulja kojom se vrlo lako manipulise, svidelo se to nama ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Loznici posla nema.Nema ni da PLATIS za njega.

Najprofitabilnije zanimanje je opstinski i sudski sluzbenik,hirurg(mito) ili neka visa funkcija u javnim preduzecima.

Novih besnih automobila(s klase,dzipova,bmv) sa kojima su se K.... lokalni mocnici nema vec 2 godine.Popucalo sve u vreme krize.

Zato fiata(punta i stila) ima na stotine i vec mi se cini da nedostaje autoelektronicara,jer ce serviser Fiata biti veoma profitabilno zanimanje u buducnosti.Ne samo fiata ,vec i drugih marki,ali fiata ima najvise trenutno.

Mladi ne znaju sta ce od sebe,pa pijance vikendom po celu noc.500 dinara-neograniceno pice,za devojke besplatno.Ima i "besnih" klinaca i omladine.Maminih i tatinih mezimaca,ali je njihov broj isuvise mali za sve gradske devojcice,pa mnoge devojke ostaju neudate iako su presle 30 i neku.Ljubav vs. novac-pobedjuje novac.

Radi se za 150-250 evra u proseku kod privatnika.TAman za racune.U drzavnim sluzbama-oko 300 evra.Jede se uglavnom vazduh,krompir,pasulj i hleb.

Ali gle sada problema-hleb ide na 70 dinara,pasulj je 180 dinara,krompir skoro 100 dinara.Sirotinjska hrana je postala skupa u provinciji.Bura se sprema,a ko to ne vidi je noj ili ga ne zanima.

Kako se borim.Odlzim u 7:30 na posao ,ne dolazim pre 5 nikada,u zadnje vreme i kasnije.6 dana sedmicno.Vidjanje sa drugovima samo na rodjendanima i slavama.More sam video 2 puta zadnjih 15 godina,iako imam familiju na moru.

Ali srecan sam i sa ovim.Supruga i ja guramo dan po dan.Drugima je mnogo losije,pa se ne zale.

Uskoro ocekujem povecanje populacije u provincijama,jer ce polako ovi sto odose u Beograd za boljim zivotom da se vracaju,jer na betonu ne uspeva krompir,pasulj,psenica,mleko.A posla nema...I nece ga biti.Ova godina je tek uvod u NAšU krizu.Svetska prolazi.... :coffee:

Edited by sasha015

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vremena su teska, a teska vremena zahtevaju teske mere. Najosnovniji savet koji mogu da dam svim ljudima je da se prilagodjavaju uslovima, a da ne cekaju da se uslovi prilagode njima (sto cini mnogo ljudi iz mog okruzenja)

Sretnem skoro bivseg kolegu koji mi kaze "Blago tebi, ti si promenio posao" ... Izvini zasto "blago meni"? Jesam li dobio na lutriji? Palo mi nesto s' neba? Nije! Stisnuo sam OO i promenio sebe, nisam cekao da se promeni nesto drugo, pa da meni bude bolje.

Gledas malo, oslusnes, omirisis... pa vidis sta ide, a da mozes da se uklopis. Covek se uci dok je ziv. Internet je u sve vecoj ekspanziji, tu ima para, a ako imas adekvatnu internet vezu (ulaganje) nije bitno gde si i odakle radis posao, sto je super. Ucite, prilagodjavajte se... jeste sve teze s' godinama, ali nije nemoguce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kakva je situacija kod mene.

Kažu: "Što južnije, to tužnije."

Imam sreće, da ćale radi, a majka ima penziju.

Sestra ne radi, ja radim u fotografskoj radnji kao printerista za oko 140 EUR mesečno.

Upisao sam ITAkademy koju plaćam 125 EUR mesečno, u nadi da ću u budćnosti moći da se zaposlim na neko bolje mesto. Tako da skoro moja cela plata odlazi na školovanje narednih godinu dana. Tu je još i rata za Punta koja iznosi 110 EUR i koja se isplaćuje još 4 godine. Za neki provod baš i nema mesta.

Sve u svemu moram biti zadovoljan jer sam ipak zapošljen.

Hvala Bogu na svemu, a i dobrim ljudima, nadam se da će biti bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dzumandzi

jeste radio sam kompove, evo 14 godina vec, a kako je sve slabije prebacio sam se na namestaj,

radim vec 7 godina uporedo s kompovima, nema neke zarade bas ali bar radim ono sto volim, problem mi je sto ne radim jeftin i prost namestaj pa imam manje posla ali planiram da otvaram radnju pa ne zelim losu reklamu

ako moderatori dozvole evo linka ka onome sto radim

http://www.wix.com/protecha/ldizajn

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Integralac, to sto ne radis jeftin i prost namestaj nemoj da ti predstavlja problem,firma u kojoj radim prodaje uvoznu i prilicno skupu keramiku,slazem se da generalno nema posla ali probaj da kontaktiras neke arhitekte ili firme koje se malo ozbiljnije bave enterijerima i ponudi svoju robu.Vecina ce ti naravno traiti proviziju ali po meni je bolje i tako nego da nista ne prodas. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene situacija onako,keva radi za 220 evra kao drzavni sluzbenik u sudu,ja i cale vozimo kamione po belom svetu za 15%,pa je i isplata kako kad,neka vise nekad manje,ali za sad se gura nekako,ali kako ce nadalje vreme ce pokazati.

Zalosno je samo to sto ja s 22 godine vreme provodim u kamionu umesto da uzivam s drustvom,devojkom,a sve to zrtvujem da bi sebi nesto priustio dok sam jos mlad. . .

Bice bolje,samo se ne treba predati. . . :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

integralac, jedan savet za tebe, posto mi je to struka - s' obzirom da internet uzima sve vise maha kao sredstvo reklamiranja i prodaje cak i u srbiji, da sve vise ljudi kod nas koristi internet i da vole sve prvo da potraze i pogledaju na internetu - preporucujem ti da batalis ovaj flash (wix) sajt (prolazne impresijeTM) i uradis klasican html sajt, optimizovan za search engine i krenes lagano da se probijas preko net-a, pa ako krene posao, napravis i mogucnost narucivanja/kupovine online. Ti si covek iz IT sveta, iskoristi to.

(btw, mozda te angazujem uskoro, ima nekih stvari koje mi se svidjaju ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bucko

znam sve ali za sad mi je problem sto svi nesto kao preko papira a ja za sad nemam firmu

inace to je problem mnogima

@chikavili

pa vidi, imam i html verziju ali cekam da uplatim negde hosting i da postavim kako treba

ovo mi je privremeno resenje, a cekam cekam ne znam ni sam zasto, uhvatilo me nesto pa mi je tesko sad iz kuce da izadjem

inace juce sam pogodio jednu kuhinju od 2.5m, zarada 100e

imam po CH neke situacije pa pregovaram da pocnem tamo da radim, u smislu uradim projekat, narezem i spremim sve ovde pa onda tovarim na kamion i sklapam tamo, ako to krene zarade su astronomske, 5x vece nego ovde, videcemo vec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo moramo postaviti pitanje kakva je ovo kriza i sta uraditi kako bi se ona smanjila i izbegla!!!

Strucno objasnjenje ove krize glasi: POTROSASCKA KRIZA...

Sta je potrosacka kriza??

To je vestacki izazvana kriza potrosaca, t.j. pojedinaca koji su pod nekim uticajem, t.j. pod uticajem Bankarsko-hipotekarne krize sa zapada izgubili poverenje u sebe i institucije republike Srbije, te su veliki deo novca preusmerili na pravljenje zaliha kako bi se obezbedili.

To je 1. korak pri kreiranju ovakve vrste krize jer to dovodi do piramidalnog efekta i unistavanja Ekonomije nekog regiona.

Umesto da taj novac trose na svakodnevne potrebe, i obrtanje sredstava, ta sredstva "izlaze iz opticaja" tako sto se prisivaju u duseke i jastuke i umesto da 7000 000 ljudi usmeri taj novac u NORMALNU potrosnju, taj novac izlazi iz opticaja i smanjuje se kolicina novca u svakodnevnom prometu. Samim tim sto stednja postaje prioritet, smanjuje se kupovna moc ljudi, te su prvi na udaru objekti siroke potrosnje koji su stvorili zalihe kojih ne mogu da se rese i njihovi dobavljaci koji projektuju svoju proizvodnju na duzi vremenski period i oni prave zalihe. To je prvi korak u stvaranju krize. Sledeca je makroekonomska politika koja se oslanja na poreske obveznike( iste te trgovinske lance i iprozvodjace) koji ne mogu da servisiraju potrebe prema svojim dobavljacima a kamoli prema drzavi, te u drzavnoj kasi ima mnogo manje para nego sto je ocekivano(projekcija priliva sredstava se radi krajem fiskalne godine) i dolazi do deficita u budzetu.

Kad ddje do deficita u budzetu, drzava ima dve opcije: da se zaduzuje u vidu kredita kod inostranih institucija(koje su zbog svetske krize podigle kamatne stope) ili da se okrene SVOM narodu i da od njih uzme pare na drugi nacin... a to su akcize i ostale stari. Dizanjem akciza, dolazi do povecanja inflacije zbog rasta cena NPR. goriva i onda sva roba i usluge poskupljuje takod a se smanjuje platezna moc gradjana...

Ovo je ukratko objasnjeno, jer je moj rad na ovu temu sadrzao 74 stranice od kojih se 7 objavilo u jednom magazinu(u skracenom obliku) od strane mog tadasnjeg profesora.

Znaci, Narod je sam sebe zakopao i obezvredio svoje zalihe tako sto je smanjio potrosnju i doveo do potrosacke krize.

Tako da slobodno mogu direktno odgovoriti na ovo pitanje... da se protiv krize borim potrosnjom i to usmerenom uglavnom na domace proizvode.

Dobio si u potpunosti ekonomski tacan i precizan odgovor, a kako se snalazim za novac...

Pored redovnih prihoda tu su i vanredni, gde se trudim na bilo koji nacin da ostvarim neki prihod trgujuci kojecime na netu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je ukratko objasnjeno, ...

Eh ukratko... moja verzija je bila jos kraca :lol:

Doduse, moja nije bila strucna :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dzumandzi

jeste radio sam kompove, evo 14 godina vec, a kako je sve slabije prebacio sam se na namestaj,

radim vec 7 godina uporedo s kompovima, nema neke zarade bas ali bar radim ono sto volim, problem mi je sto ne radim jeftin i prost namestaj pa imam manje posla ali planiram da otvaram radnju pa ne zelim losu reklamu

ako moderatori dozvole evo linka ka onome sto radim

http://www.wix.com/protecha/ldizajn

mislim da bi trebao da stavis i neki cenovnik na sajt

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dzumandzi

jeste radio sam kompove, evo 14 godina vec, a kako je sve slabije prebacio sam se na namestaj,

radim vec 7 godina uporedo s kompovima, nema neke zarade bas ali bar radim ono sto volim, problem mi je sto ne radim jeftin i prost namestaj pa imam manje posla ali planiram da otvaram radnju pa ne zelim losu reklamu

ako moderatori dozvole evo linka ka onome sto radim

http://www.wix.com/protecha/ldizajn

To sam te pitao, jer mislim da si vec to negde spomenuo. A razlog je sto sam ja radio dve godine za cacanski Alti, sada prelazim za drugu firmu. Pa ako si njihov diler, mislim na Alti, koja je trenutno jedna od jacih firmi, mogu ti dati jedan savet sa kojim mozes izaci pred njih. Naravno, preduslov je ako si radio sa njima da nisi napravio neka veca dugovanja. Naravno ako si zainteresovan pusti PP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha,imam sad 3 palete robe na kamionu za Alti Cacak,ako hocete da poslujemo ispod ruke :rofl: :rofl: :rofl::whistle:

Edited by ChobbyNS

Share this post


Link to post
Share on other sites

@IlijaGM

znam da bi bilo bolje ali cena moze mnogo da varira

recimo evo ova bez braon narandza kuhinja sa sankom je izasla komplet 83000

e sad ima alu kanta i svuda abs, amortizeri gasni, teleskop na fioci i tako

ne stavljam nikad robu sa buvljaka i najjeftiniju tako da i to utice

inace po uradjenom i odobrenom projektu cena se dobija za 20 minuta tako da :thumbup:

@dzumandzi

kako da objasnim

radim na sivo, znaci imam dilerske od skoro svih firmi i uredno placam porez ali nemam svoju firmu vec koristim u dogovoru sa gazdom racun njegove firme, alti nam je najveci partner

imao sam radnju nekada ali nije se bas isplatilo

ne dugujem ni dinar nikome tako da, eto napisi na pp sya moze pa da vidim na upravnom odboru :rolleyes:

inace alti je ok ali odradjivanje garancija, uh, muke s njima, bar meni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo moramo postaviti pitanje kakva je ovo kriza i sta uraditi kako bi se ona smanjila i izbegla!!!

Strucno objasnjenje ove krize glasi: POTROSASCKA KRIZA...

...te su veliki deo novca preusmerili na pravljenje zaliha kako bi se obezbedili.

To je 1. korak pri kreiranju ovakve vrste krize jer to dovodi do piramidalnog efekta i unistavanja Ekonomije nekog regiona.

Umesto da taj novac trose na svakodnevne potrebe, i obrtanje sredstava, ta sredstva "izlaze iz opticaja" tako sto se prisivaju u duseke i jastuke i umesto da 7000 000 ljudi usmeri taj novac u NORMALNU potrosnju, taj novac izlazi iz opticaja i smanjuje se kolicina novca u svakodnevnom prometu.

Svaka kriza u kapitalizmu je kriza potrošnje. Kapitalizam je potrošačko društvo.

Vrednost bilo koje robe koje ima manje na tržištu, a za kojom postoji potražnja - raste.

Isto se gleda i na novac, tj. ako se novac povlačio iz opticaja (bilo ga je dovoljno, ali se povlačio), onda bi njegova vrednost porasla.

Dogodilo se upravo obrnuto, tj. vredost valuta (pa i dinara) je opala. Novac danas manje vredi nego pre početka krize.

Problem je u Bankama, daleko izvan granica Srbije.

Plasirale su novac od štednje sa prevelikim rizikom. Zato što su bili alavi i to radili, nisu mogli da naplate svoja potraživanja na osnovu raznih kredita koje su odobrili.

Zato što nisu mogli da naplate svoja potraživanja, nisu bili u stanju ni da isplate kamatu na oročena im sredstva. Cela ta priča sa aktivnim i pasivnim kamatama...

Prosto, Banke su došle u problem...nisu imale novca da podmire svoje obaveze.

Pošto su oooooogromne pare u pitanju i ooooogromni sistemi, onda je uletela država (od Amerike, pa dalje) i dala Bankama desetine i stotine milijardi dolara, kako one ne bi propale totalno, jer bi sa sobom povukle celu privredu.

Te pare im je država dala tako što ih je štampala. Zato je opao kurs svih glavnih valuta...

Banke više nisu bile u mogućnosti da kreditiraju bilo koga, pa ni privredu. Nema povećane tražnje jer ni privreda ne kupuje više na osnovu kredita koje dobijaju, ni građani ne kupuju jer ni njima nema kredita. Čak je bilo pitanje hoće li uopšte i kada dobiti svoje pare oročene u Bankama...

To je dovelo do opšteg manjka tražnje, koji za posledicu ima prilagođavanje proizvodnje toj smanjenoj tražnji, tj. i ona mora da opadne.

U tim situacijama se pojavljuje država koja svojom potrošnjom želi da utiče na povećanje ukupne tražnje (kako bi kompenzovala okolnost da građani i privreda smanjuju tražnju), ali to znači da država ide u još veći planirani deficit svog budžeta. Njega mora da pokrije, to obično radi štampanjem svojih hartija od vrednosti koje kupuju Banke. Ali, sada nije bilo ništa od toga, jer Banke nisu bile u mogućnosti da kupuju tu ogromnu količinu jer i same nemaju pare.

Zato se opet krenulo ka štampanju vodećih svetskih valuta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ti ga nesho bas udavi... nisam imao strpljenja ni da iscitam sve :D

Osim toga, uvek postoji zvanicna verzija i ona druga ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja tetka skoro dosla iz Svajcarske i kaze i tamo kriza,slabije poso itd itd, i pita me kako ide poso kod tebe, kazem ja tesko tetka ceo dan radim jedva 100e da zaradim :rofl: , ona me razumela da radim mesec dana za 100e i kaze ku ku kod vas jos gore,prosto me zazali zena :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Srbiji je skoro sve privatizovano....a ono malo društvenih preduzeća ima toliko nizak profit, da se skoro i ne računa. Još i "svetcka ekonomcka kriiiiiiza"..... :nuke:

Tako da, država svoje potrebe namiruje kroz povećanje cena i inflaciju....hleb koji se pravi od prošlogodišnjeg brašna (koje je otkupljivano po ceni od oko 15 rsd po kili) :rtfm: poskupljuje na 70 rsd....srećom, ukinuli su ovu sramotnu odluku.

Ima tu još stvari koje su "precenjene". Jedino je za pohvalu to što su ukinuli porez od 10% na mobilni telefon (ko je post-paid korisnik, zna na šta mislim).

Sve ostalo je kako se ko snađe..... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim svega navedenog kod nas su zajedno sa krizom isplivale još mnoge druge negativne stvari ovog našeg Kazino kapitalizma.

Dezindustrijalizacija jednim delom posledica loše privatizacije (nismo više u stanju skoro ništa da proizvedemo, a uvozimo čak i povrće koje se uspešno ovde gaji). Disbalans (u privredi realnom sektoru 150000 otkaza u administraciji manje od 10000)

Velike malverzacije, plačka, netranspartentno i namensko trošenje sredstava na državnom nivou.

Kao posledica povećanje mita i korupcije i gubitak poverenja u državne institucuje.

Sve to se neće tako lako popraviti izčezavanjem krize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo moramo postaviti pitanje kakva je ovo kriza i sta uraditi kako bi se ona smanjila i izbegla!!!

Strucno objasnjenje ove krize glasi: POTROSASCKA KRIZA...

...te su veliki deo novca preusmerili na pravljenje zaliha kako bi se obezbedili.

To je 1. korak pri kreiranju ovakve vrste krize jer to dovodi do piramidalnog efekta i unistavanja Ekonomije nekog regiona.

Umesto da taj novac trose na svakodnevne potrebe, i obrtanje sredstava, ta sredstva "izlaze iz opticaja" tako sto se prisivaju u duseke i jastuke i umesto da 7000 000 ljudi usmeri taj novac u NORMALNU potrosnju, taj novac izlazi iz opticaja i smanjuje se kolicina novca u svakodnevnom prometu.

Svaka kriza u kapitalizmu je kriza potrošnje. Kapitalizam je potrošačko društvo.

Vrednost bilo koje robe koje ima manje na tržištu, a za kojom postoji potražnja - raste.

Isto se gleda i na novac, tj. ako se novac povlačio iz opticaja (bilo ga je dovoljno, ali se povlačio), onda bi njegova vrednost porasla.

Dogodilo se upravo obrnuto, tj. vredost valuta (pa i dinara) je opala. Novac danas manje vredi nego pre početka krize.

Problem je u Bankama, daleko izvan granica Srbije.

Plasirale su novac od štednje sa prevelikim rizikom. Zato što su bili alavi i to radili, nisu mogli da naplate svoja potraživanja na osnovu raznih kredita koje su odobrili.

Zato što nisu mogli da naplate svoja potraživanja, nisu bili u stanju ni da isplate kamatu na oročena im sredstva. Cela ta priča sa aktivnim i pasivnim kamatama...

Prosto, Banke su došle u problem...nisu imale novca da podmire svoje obaveze.

Pošto su oooooogromne pare u pitanju i ooooogromni sistemi, onda je uletela država (od Amerike, pa dalje) i dala Bankama desetine i stotine milijardi dolara, kako one ne bi propale totalno, jer bi sa sobom povukle celu privredu.

Te pare im je država dala tako što ih je štampala. Zato je opao kurs svih glavnih valuta...

Banke više nisu bile u mogućnosti da kreditiraju bilo koga, pa ni privredu. Nema povećane tražnje jer ni privreda ne kupuje više na osnovu kredita koje dobijaju, ni građani ne kupuju jer ni njima nema kredita. Čak je bilo pitanje hoće li uopšte i kada dobiti svoje pare oročene u Bankama...

To je dovelo do opšteg manjka tražnje, koji za posledicu ima prilagođavanje proizvodnje toj smanjenoj tražnji, tj. i ona mora da opadne.

U tim situacijama se pojavljuje država koja svojom potrošnjom želi da utiče na povećanje ukupne tražnje (kako bi kompenzovala okolnost da građani i privreda smanjuju tražnju), ali to znači da država ide u još veći planirani deficit svog budžeta. Njega mora da pokrije, to obično radi štampanjem svojih hartija od vrednosti koje kupuju Banke. Ali, sada nije bilo ništa od toga, jer Banke nisu bile u mogućnosti da kupuju tu ogromnu količinu jer i same nemaju pare.

Zato se opet krenulo ka štampanju vodećih svetskih valuta...

Ah,neso... digo mi se na tebe!!!

U prvoj recenici si pogresio... Ovo je hipotekarna kriza(bar je tako pocela), jer gradjani koji nisu mogli da servisiraju dugove su prodavali svoje nekretnine u bescenje, kako gradjani tako i banke koje su te nekretnine uzele pod hipoteku...

Timothy Rowell je ovako opisao ovu krizu...

Alavci!


Uzmu se momak i devojka...
Oboje rade...
Primaju plate...
Ništa nisu dobili u nasledstvo, nemaju ni ušteđevinu...

Treba im kuća ("nova familija", dolaze deca i sl.)...
Kuću neko mora da "isfinansira"...

Odlaze u banku...

Banka im izračuna njihov "kreditni potencijal" i odobri (dugoročni) stambeni kredit...
Odlaze kod trgovca nekretninama i kupuju kuću...
Cena: 100.000$ ...
Banka plati u ime sad već muža i žene, trgovcu nekretninama tu kuću...

Iz kojih para banka to plati?

Iz para koje su prvo deponovali osnivači banke (osnivački kapital) i para koje su kroz poslovanje banke deponovali njeni klijenti (pare od: do sada "zarađenog profita" na uloženi osnivački kapital - kroz razne naplaćene provizije banke,razne naknade koje naplaćuje banka, od naplaćenih kamata na plasirana sredstva i sl.,ali i od plata građana "zadržanih malo u prolazu",
ušteđevina građana, dugoročnijih i kratkoročnijih depozita firmi "zadržanih malo u prolazu", platnog pro_meta_ "koji se malo zadržao u banci", i dr. i sl. itd.)...
Klijenti banke su inače građani, sitni, srednji i krupni preduzetnici tj. firme, kao i njima slični...

Da bi se banka obezbedila da će kredit biti vraćen, stavlja hipoteku ("šapu") na kuću...
Kuća plaćena = 100.000$, vraćanje duga obezbeđeno hipotekom na "pretpostavljenu" vrednost kuće = 100.000$ ...

Trgovac nekretninama konstatuje da prodaja kuća dobro ide i odmah sa dobijenim novcem naručuje gradnju, ali sada već - dve kuće (alavac!)...
Građevinar odmah zapošljava dvostruko više radnika (alavac!) nego što je do sada imao (jer sada istovremeno mora da gradi dve kuće)...
Odlazi u banku i takođe diže kredit, ali ovaj put "za proširenu izgradnju" (tj. "obrtna sredstva")...
A, šta rade sad novo zaposleni radnici u građevinskoj industriji (?!)
Žene se, odlaze u banke, dižu kredite sa hipotekama, kupuju kuće...

I, prođe neko vreme...

Muž i žena svakog meseca od plata uredno otplaćuju rate kredita banci...
Banka ih klasifikuje u grupu: "dobri klijenati banke"...
Na tržištu "bankarskih proizvoda" vlada nemilosrdna konkurencija između banaka (priroda sistema kapitalizma koja deluje neovisno o volji čoveka - profit!)...
Banke iz dana u dan nude klijentima sve "povoljnije i privlačnije bankarske proizvode"...

I, prođe neko vreme...

Muž i žena odluče da promene nameštaj (jer vode "američki način života")(alavci!)...
Novi nameštaj treba, naravno, neko da "isfinansira"...
Odlaze u banku, sad već kao "stari hipotekarni klijenti" koji su svrstani u grupu "dobri klijenti banke"...
Banka odobrava " dobrim klijentima banke" (ovaj put nešto kratkoročniji, ali potrošački) kredit i to "na osnovu stare hipoteke"...
Muž i žena odlaze kod trgovca nameštajem i kupuju nameštaj...
Nameštaj = 20.000$ ...
Banka plati, u ime muža i žene, trgovcu nameštajem njihov nameštaj...

Iz kojih para banka plati?

Iz para koje ima na način kako smo već gore naveli...

Da bi se banka obezbedila da će kredit biti vraćen, banka - ne uradi ništa (!?)...
Banka razmišlja: "stari su hipotekarni klijenti" + "svrstani su u grupu dobrih klijenta banke" + "otići će kod konkurencije" + ...
Dakle, sada dug muža i žene prema banci iznosi 120.000$ ...
A, obezbeđenje duga hipotekom iznosi samo "pretpostavljenih" 100.000$ ("dakle, naduvali su svi skupa prvi balončić")...

Trgovac nameštajem konstatuje da prodaja dobro ide i odmah sa dobijenim novcem naručuje više nameštaja (alavac!)...
Proizvođač nameštaja odmah zapošljava više radnika (alavac!), nego što je do sada imao jer povećava proizvodnju...
Odlazi u banku i takođe diže kredit, ali ovaj put "za povećanje proizvodnje" ("obrtna sredstva")...
A, šta rade novo zaposleni radnici u industriji nameštaja (?!)
Žene se, odlaze u banke, dižu kredite sa hipotekama, kupuju kuće, nameštaj...

I, prođe neko vreme...

Muž i žena svakog meseca od plata uredno otplaćuju rate oba kredita...
Banka ih klasifikuje u grupu "odličnih klijenata banke"...
Na tržištu "bankarskih proizvoda" vlada nemilosrdna konkurencija između banaka (priroda sistema kapitalizma koja deluje neovisno o volji čoveka - profit!)...
Muž i žena odluče da promene stara kola za nova i kupe još jedna za ženu (jer vode "američki način života") (alavci!)...
Odlaze u banku, sad već kao "stari hipotekarni klijenti" koji su svrstani u grupu "odlični klijenti banke"...
Banka odobrava "odličnim hipotekarnim klijentima" (ovaj put kratkoročni, potrošački) kredit i to opet "na osnovu stare hipoteke"...
Muž i žena odlaze kod trgovca automobilima i kupuju automobile...
Automobili = 40.000$
Banka plati, u ime muža i žene, trgovcu automobilima automobile...
Iz kojih para banka plati?
Iz para koje ima na način kako smo već gore naveli...
Da bi se banka obezbedila da će kredit biti vraćen, banka - opet ne uradi ništa...(!?)
Banka razmišlja: "stari hipotekarni klijenti" + "svrstani u grupu odličnih klijenta banke" + "otići će kod konkurencije" + ...
Dakle, sada dug muža i žene prema banci iznosi 160.000$ ...
A, obezbeđenje duga hipotekom iznosi samo "pretpostavljenih" 100.000$ ("dakle, naduvali su svi skupa drugi, ali balon")...
Trgovac automobilima konstatuje da prodaja dobro ide i odmah sa dobijenim novcem naručuje više automobila (alavac!)...
Proizvođač automobila odmah zapošljava više radnika (alavac!), nego što je do sada imao jer povećava proizvodnju...
Odlazi u banku i takođe diže kredit, ali ovaj put "za povećanje proizvodnje" ("obrtna sredstva")...
A, šta rade novo zaposleni radnici u automobilskoj industriji (?!)
Žene se, odlaze u banke, dižu kredite sa hipotekama, kupuju kuće, nameštaj...

I, prođe neko vreme...

I, izgleda kao da u državi "sve cvate" (vreme Klintona posle vremena tate Buša!)...

Na tržištu "bankarskih proizvoda" vlada nemilosrdna konkurencija između banaka (priroda sistema kapitalizma koja deluje neovisno o volji čoveka - profit!)...
Banke iz dana u dan nude sve "privlačnije i povoljnije bankarske proizvode"...
Visine rata muževa i žena su sada skoro iste visinama plata...
Muževi i žene počinju polako da "štucaju" sa urednim otplatama rata...
Sve više se muževi i žene "zasićuju" kupovinama ("na kredit")...

I, prođe neko vreme...

Sve je manje i manje novih kupovina...

Kod trgovaca se stvaraju sve veće zalihe proizvedene robe...
Kod proizvođača se stvaraju sve veće zalihe proizvedene robe...
Proizvođači sve više i više smanjuju proizvodnju jer trgovci sve manje i manje naručuju robu...
Proizvođači sve više i više smanjuju plate muževima i ženama...
Proizvođači sve više i više otpuštaju muževe i žene...
Proizvođači sve više i više "štucaju" sa vraćanjem kredita bankama za povećanje proizvodnje...

I, prođe neko vreme...

Muževi i žene sve više i više "se zagrcavaju" sa otplatama rata kredita bankama...
Muževi i žene sve više i više prestaju da plaćaju rate kredita bankama...

I, prođe neko vreme...

Muževi i žene konačno počinju da "proglašavaju porodični bankrot"...
Banke sve više i više počinju da plene kuće (pod hipotekom!)...
Banke sve više i više počinju da prodaju zaplenjene kuće na tržištu nekretnina...
Sve više i više je zaplenjenih kuća u prodaji na tržištu nekretnina (raste ponuda)...
Sve manje i manje ima ko da kupi te kuće (pada tražnja)...
Cene kuća na tržištu nekretnina počinju da padaju...
Početna cena na aukciji: 100.000$ (procenjena vrednost hipoteke!)

I, prođe neko vreme...

Sledeća aukcija započinje sa: "90.000$", pa onda: "može i za 80.000$", pa onda: "može i za "daj šta daš"...
Ali, sada "daj šta daš" - odmah i pod hitno...(!)
Jer - kuća nije novac...
Jer - kuća ne može u bankarski sef...
Jer - sa kućom banka ne može da zatvori dospele obaveze koje ima prema klijentima banke, ali sa one "druge strane" (poverioci banke!)...
Jer - iz bankarskog sefa banka treba da zatvara obaveze, koje ima prema tim klijentima "sa druge strane", koji - "ne mogu da čekaju" (plate građana "u prolazu kroz banku", ušteđevine građana, deponovana sredstva firmi-obrtna sredstva, novac iz platnog pro_meta_ "koji se malo zadržao u banci", i dr. i sl. itd.)...
Dakle, da zatvore obaveze, koje to mogu samo parama...

I, prođe neko vreme...

Banke se panično okreću drugim "špekulativnim" poslovima...
Pretvaraju potraživanja koja imaju po kreditima od muževa i žena u dužničke hartije od vrednosti (sekjuritizacija!, "genijaln" izum krupnog kapitala)...
Te dužničke hartije od vrednosti prodaju po diskontovanim cenama ("daj šta daš") gle! gde? na berzi...
Ko kupuje te diskontne hartije od vrednosti - kupuju alavi "berzanski špekulanti" (investicioni fondovi, penzioni fondovi, investicione banke, dilerske kuće raznih fela i profila i svi drugi "berzanski špekulanti" raznih fela i profila i to iz celog sveta ("ko voli, nek' izvoli!")...

I, prođe neko vreme...

Sve više i više banke upadaju u nelikvidnost (ne mogu da ispunjavaju "tečno" svoje obaveze)
Počinju da iskazuju gubitke...
Prvo to zamagljuju, pa onda kriju, ali...
Ali, i "insajderi" rade svoj posao...
Sve više i više se šire "insajder informacije" na finansijskim tržištima...

I, prođe neko vreme...

Vlasnici akcija banaka sve više i više "beže" u druge akcije...
Cene akcija banaka sve više i više padaju (povećava se ponuda!)...
Klijenti banaka sve više i više gube poverenje u banke...

I, prođe neko vreme...

Klijenti banaka počinju da dižu pare i prenose ih u druge banke (po celom svetu) ili ih "deponuju u čarapu" slabeći i onako već oslabljeni "bančin finansijski potencijal"...
Takođe i cena emitovanih dužničkih hartija od vrednosti koje su emitovale banke po diskontovanim cenama sve više i više padaju (povećava se ponuda) jer "se toj banci više ne može verovati da će isplatiti glavnicu i kamatu po tim dužničkim hartijama od vrednosti u rokovima dospeća"...
Banke se sve više i više "koče" u poslovanju...
Sa jedne strane potražuju od muževa i žena i proizvođača roba, a sa druge strane duguju drugim klijentima - i to duguju "odmah"...

I, prođe neko vreme...

Banke konačno staju sa poslovanjem...
Akcije banaka na berzi postaju gotovo bezvredni papiri (niko neće da ih kupi, a svi akcionari banaka bi hteli da ih prodaju)...
Takođe i dužničke hartije od vrednosti koje su emitovale im postaju gotovo bezvredni papiri (po zakonu spojenih posuda!)...
Niko neće da ih kupi, a svi imaoci bi hteli da ih prodaju (jer neće moći da ih naplate u rokovima dospeća)...

I, prođe neko vreme...

I tako, cela država pomalo počinje da se "koči" (vreme sina Buša!)...

I onda dolazi spasonosna "konjica": "Trata-rata-ta-ta-ta...!"

"Država!" (čija?, vladajuće klase, koje klase? klase krupnog kapitala)...

I, onda njeni P.R. menadžeri (predstavnici vladajuće klase, dakle, klase krupnog kapitala - sin Buš!) predlože "spasonosno" i "genijalno rešenje": 'ajd da spasimo "posrnule" banke (čit. "da spasimo državu, narode!")...
'ajd da im "premostimo obaveze i potraživanja tj. da im premostimo to što ne mogu izvući novac od dužnika i to što ne mogu da daju novac poveriocima, ali odmah"...
"Odmah...?!"
"Da, odmah... da ovi drugi (poverioci, "ni krivi ni dužni") ne bi stali, "ukočili se", "zabremzali" (da cela država ne bi zabremzala, narode!)"...
"Dakle, da se ne prekinu već skoro pokidane, napukle veze "u lancu" proizvodnje, razmene, raspodele i potrošnje kao što se desilo 1929. godine, pa da "nam" sve ode dođavola, narode!
"'ajd da tim (alavim!) bankama damo lovu (700 milijardi $ !!! mada je čini nam/vam se problem mnogo-mnogo veći)..."
"Ali, odakle da im damo (?!)"
"Pa, iz budžeta, narode, državnog budžeta, budžeta ove države..."
"Odakle te pare u budžetu "ove države" (?!)"
"Pa, uplaćivali poreski obveznici..."
"Dakle, uplaćivali svi građani...(!)"
"Dakle, "spasonosno" i "genijalno rešenje" se sastoji u tome da sada uzmemo pare od svih građana (drugi put!) i da svi građani plate alavost samo pojedinih banaka i alavost samo pojedinih berzanskih "špekulanata"..."
"Ne zove li se to možda onda - državni kapitalistički socijalizam (?!) ili već...(?!)"
"Ta... ne bi znala kasti..."
"Al' vid' sad još i ovo - u budžetu nema dosta para (700 milijardi $ !!! sad i odmah!? )..."
"Pa, i ono što ima para u budžetu je ipak namenjeno za školstvo, zdravstvo, socijalu, upravu, policiju, vojsku itd. itd. itd...!?"
"Prvo: 'ajd da im, tim korisnicima iz budžeta, malo "smanjimo" $... malčicke..."
"Drugo: 'ajd da što ne dostaje $ u budžetu, lepo doštampamo (koliko nam treba)... mislim tih $... malo... samo malo... malčicke..."
"Ali, mnogo para odjednom ubačeno u igru znači šta?! in... in... inf... inf-la... infla-ciju, tako je, inflaciju..."
"A ,znamo da inflacija obezvređuje rad i minuli rad svih građana..."
"Da, uzećemo od svih građana (malo, samo malo, malčicke) kroz inflaciju... so what!
"To znači da će svi građani da plate "to isto" i po - treći put!..."
"Pa neće te samo vi, građani Amerike, da platite "to isto" tri puta... platiće svi građana sveta, kao i uvek do sada, jer su: devizne rezerve gotovo svih centralnih banaka u svetu u većini u $, jer se količinski i vrednosno samo jedna od naj-naj-naj roba u svetu (NAFTA!)obračunava i plaća u $, pa oružje takođe, pa... itd, itd. itd..."
"Ali,narode, nismo mi, P.R. menadžeri (svetskog) krupnog kapitala i vladajuće klase (sin Buš!) tako blesavi...!"
"Mi smo poodavno predvideli da će da se desi takao nešto..."

Sada se vidi da je dizanje cene nafti u proteklih godinu dana bilo "panična priprema" za ovu "$700-milijardnu" intervenciju...

Krupni ujedinjeni kapitalisti svih zemalja su od "građana" celog sveta marljivo "prikupljali" lovu kroz cenu litre benzina u poslednjih godinu dana i te $ "lagerovali na jedno mesto" (čit. USA, prim.prev.) da bi sa tom lovom sada mogli "malo" da ublaže sadašnji "udar" na "vanredno" izdvajanje iz budžeta (USA) i direktno štampanje $ u Fort-Knox-u (čit. am. "Topčideru",
prim.prev.)...

Zanemarimo ovaj put "kolateralnu štetu" zvanu - Rusija (šta je tu je )...

Dakle, još prošle godinu su znali da će im se ovo desiti...
Dakle, nisu Ameri baš tako "mutavi"...
Prikupljena lova od nafte u proteklih godinu dana sada krupnim ujedinjenim kapitalistima svih zemalja, služi kao "padobran",
da bi se danas kad ih je ufat'l'o lakše "prizemljili"...
Jer - kako može da se ekonomsko-logički objasni da se za isto burence-barel može paltiti i 20$, a onda za tri meseca za isto to burence-barel i
(davaj!) 140$...
Jer - niti sam povećao proizvodnju, niti sam zaposlio više radnika, niti sam išta uložio u istu staru proizvodnju dodatnih para - niti su mi se (jednostavno) bilo koji troškovi povećali...
Jer - jednostavno rečeno: za isto uloženog dobijam 7 puta više samo zato što to mogu jer sam najobičniji (svetski) monopolista na tu naj-naj-naj robu...
Dakle, gde to ima?! U kojoj privrednoj grani?! U kom biznisu?!
Dakle, to znači da su svi "građani" sveta sve to već platili, i to je bilo - "prvi put!"
Dakle, da ponovimo, građani (poreski obveznici) Amerike intervencijom iz budžeta (USA) će da plate to isto - "drugi put!",
a onda će opet "građani" celog sveta, neko više - neko manje, u narednih nekoliko godina da sve to plate kroz inflaciju $ i - "treći put!"...

I, tako sada sin Buš razmišlja ("genijalno!"):
"Who fu*k "građane"... sačuvali smo državu, sačuvali smo nešto još važnije - poredak: ko je bio gore i dalje je još više gore i - biće doveka, a ko je bio dole i dalje je još više dole i - biće doveka! Živeo liberalno-državni "socijalistički" kapitalizam! Kapitalisti svih zemalja ujedinite se!"

Ali, (eng. but) desila se ipak jedna velika promena... (ne može to da stane u malu glavu sina Buša, P.R. menadžera krupnog kapitala!) - procesom spajanja, dakle, kvalitativni skokom, dakle, hiper-centralizacijom, već hiper-koncentrisanog kapitala (veliki "pukli", a još veći ih kupili, čit. pripojili), koji se upravo danas odvija, iz-sata-u-sat, vodi u sledećem kvalitativnom skoku u totalnu centralizaciju hiper-koncentrisanog kapitala u rukama sve manjeg i manjeg i manjeg broja ljudi...

A, onda...(?!)

Onda...(!) onda se sve to završi slično kao što se završilo i u rimskom carstvu...

Dakle, novi kvalitativni skok napred u razvoju ljudskog društva...

Ovo je samo jedan od navoda koji je bio u tih 70-ak strana

Edited by chelic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...