Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Oprace se ;)

 

Pa da krenemo redom...

Ugradjen novi OCC od aluminijuma, prohroma i mesinga, situacija nakon 500km:
CAM05760.jpg CAM05763.jpg

Zamenjena lambda sonda, stavljena originalna Bosch:
CAM05544.jpg CAM05545.jpg CAM05548.jpg

Posto je benzinski filter pravio probleme, stavljen Bosch i oprane brizgaljke:
CAM05619.jpg CAM05615.jpg

Kupljeni novi prednji tapacirunci jer su moji dosta osteceni od strane bivseg vlasnika plus nemaju glupe rupe od zvucnika:
CAM05912.jpg

Uradjene su i neke izmene na airliftu, zamenio sam prikljucke na pneumatskim cilindrima, zamenio plasticne T racve sa mesinganim i uradio bolje fiksiranje kompresora:
CAM05955.jpg CAM05953.jpg CAM05980.jpg
I onda se vracamo na vec pisano.

Prvobitan plan je bio da se ugradi kvacilo sa 2 lamele i napravio sam pun plan i program, ali zbog nekih ogranicenja, cene i realno auto nema potrebe za time, odlucio sam se ipak za "standard". Pa je montirana nova MecArm korpa, Breda druk lezaj i nove Miba sinter ferode. Uradjene su asimetricne debljine feroda, 4mm debljine prema korpi i 3.6mm prema zamajcu, posto se strana prema korpi brze trosi. Za one koje eventualno interesuje zasto jednostavno ne svuda 4mm, zato sto ovako ima vise prostora da se namesti veci pritisak korpe. Ujedno je olaksan zamajac sa 6250g (koliko je fabricki, moj je bio 150g laksi) na 4250g. Za ljubitelje brojki (zamajac+lamela+korpa+druk lezaj):
Fabricki set: 10530g
Moj prethodni set: 9680g
Moj novi set: 7760g

Sto se tice zamajca, neke negativne posledice nisam osetio, mada nisam ga previse vozio iz razloga koje cu kasnije napisati. Po onom sto ja vidim je manje vise ocekivano, sto je nizi stepen prenosa to je osetnija razlika sto je posledica usustini toga da u nizim stepenima prenosa puno su brze promene obrtaja pri ubrzanju gde inercija igra ulogu. Takodje sto su nizi obrtaji to je veca razlika, pretpostavljam da opet ulogu ima odnos mase komponenti u motoru u odnosu na proizvedenu snagu u datim obrtajima. Takodje puno je lakse dodavati obrtaje pri saltanju u nizu brzinu.

CAM05922.jpg CAM05924.jpg


Sledeci je menjac koji je zadao puno muka a ujedno nije ni gotova saga i jeste razlog sto auto nije puno vozen.
Uradjeno:
Ugradjen sper diferencijala sa linearnom blokadom od 42%
Pojacano kacenje nosaca na kuciste menjaca
Zamenjeni sateliti i osovina diferencijala (verovatno osteceni usled polomljenog zegera na krstu poluosovine)
Zamenjeni zegeri na krstovima poluosovina
Zamenjen zupcanik druge brzine koji je dotrajao skroz (kod sinhrona)
Zamenjen preventivno zupcanik trece brzine koji je bio potrosen nekih 40% (ostale brzine su potrosene oko 20% kod sinhrona)
Zamenjena potrosena viljuska prve/druge brzine (stanjena sa 4.5 na 3.5mm)
Zamenjen "o" ring osovine rikverca, pinjona, poklopca poluosovine i semering spojnicke
Zamenjene matice snopova
Zamenjen lezaj spojnicke
Obradjene ivice gde naleze birac na sipkama
Pojacane opruge na sipkama sa cauricama
Zamenjen prekidac rikverca
Preradjeno kacenje nosaca auspuha
Kompletno ociscen i ofarban

Na zalost problem se nije tu zavrsio, iako je sper odlicno radio, lepo je blokirao, auto nije trzao, imao je neku blagu vibraciju na volanu pri agresivnim promenama pravca, nesto slicno vibraciji papucice kocnice kad se aktivira ABS sto nije mozda bilo lose osetiti kao pokazatelj da je se auto bori za trakciju, ali nakon malo vise testiranja prestao je da funkcionise, pretpostavljam da su opruge popucale, tako da sledi ponovo rasturanje i provera da li je problem do kvaliteta opruga ili je problem do dizajna nesto. Tako da nesto moram napraviti jer mi se osladilo, ali sta tacno jos nije 100% sigurno.

CAM05967.jpg CAM05968.jpg CAM05973.jpg
CAM05896.jpg CAM05930.jpg CAM05931.jpg

Ofarbane sanke i menjac namontirani:
CAM05985.jpg

Napravljen olaksan nosac auspuha:
CAM05983.jpg

Posto me izludjivalo stalno curenje po karteru i nagadjanje koliko dotegnuti dihtung, uzeo sam kuglice iz lezaja i stavio svuda u dodatne rupice na dihtungu kartera i stegao sve srafove dokle moze, plus je ofarban karter ponovo:
CAM05914.jpg CAM05917.jpg CAM05919.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Airlift? Od kad to imaš? Čemu to?

 

Generalno, nisam ništa znao da radiš osim ogibljenja... Svaka čast na svemu, samo je pitanje namene. Ili ti je tvoj auto 'testing ground' za buduće proizvode :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ga imam vec 2 godine, pisao sam u temi :D Samo sto moje prepravke drugi zatrpavaju svojm popravkama (na tebe gledam Milutine :P ). Salu na stranu, nije air ride, nego airlift i sluzi da se podigne predjica radi prelaska lezeceg, tehnickog, bankine i slicno. Nije predvidjen da se vozi podignut.

 

 

 

Pa ja najvise radim prenos performansi na tockove :D Pa tu spada oslanjanje, kvacilo i sitnice oko menjaca :D I jeste test vozilo, zato cesto stoji rastavljen.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok se ceka resavanje problema oko spera, resio sam da se posvetim nekim sitnicama...

 

Modifikovano kacenje nosaca menjaca je izmenilo ili bolje reci vratilo motor u normalan polozaj, pa je dodatan cetvrti nosac bio koji mm kraci nego sto treba, pa sam napravio stelujuci:
 

CAM05987.jpgCAM05991.jpg

 

Plastike gde se kaci naslon sedista su prilicno dotrajale, mozda su problem i G sile ( :D ) ali verovatno njihov ocajan kvalitet, pa sam iskoristio priliku da upotrebim jos jednom Pa6:
 

CAM06022.jpgCAM06025.jpg

 

Mozda izgleda kao kozmetika, ali ima bitnost i po tuning jer su lakse cak 15g po strani ( :D ), zamenjene kvakice za otvaranje vrata sa because race car trakicama:


CAM06066.jpgCAM06086.jpg

 

I deo zbog cega nisam kul medju pravim cunerima :D

 

CAM06063.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yugisa koji si ti kralj. Ja tebe obozavam do imbecilnosti. Gledaj, jednog dana cu uzeti nekog matorog ficokaru da ga sredim kako valja. Ali ne restauracija na fabricki, u planu je gomila modifikacija. Koliko vidim, tada cemo se mnogo druziti...

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, YUgisa said:

Mozda izgleda kao kozmetika, ali ima bitnost i po tuning jer su lakse cak 15g po strani ( :D ), zamenjene kvakice za otvaranje vrata sa because race car trakicama:

 

Kada uđe devojka nema kvakice za otvaranje vrata :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Francuz, na zalost nemam iskustva sa Ficolinom ali rado bih ceprkao nekog :D Za Yuga mi nije fora da se menja koncept oslanjanja u odnosu na fabricki, ali za Ficolina mi je tako fora da se uradi pushrod oslanjanje, kad ima amortizere u gepeku :D 

 

Abart, zato su i uradjene ove trakice, zalile su se da lome nokte na kvakice :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, francuz69 said:

Ti neko vojno lice? Bih ja majke mi, samo ce biti pitanje cene :)

 

Vojno lice hahahahahaha :lol: Ne moz me naterati da odelo obucem, a kamoli uniformu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci go do pasa, pantalone na po guzice, kapu na glavu, sav znojav ne moze te covjek tac :-)
Hahahhahahahahha

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znojav, masan i nakoso nasadjen u kanalu :D Ovo se radi danas, kaze vlasnik da ovo:

 

CAM06088.jpg CAM06090.jpg

 

Sredim da bude ko ovo :D

CAM05985.jpg

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze na zalost :D Kad je namontirao glavu sto sam modifikovao, pocelo da kliza kvacilo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teaser...

Malo seckamo, oblikujemo, olaksavamo...
Pre:
CAM06223.jpg

Tokom:
CAM06224.jpg

Posle:
CAM06226.jpg

Na kraju:
CAM06230.jpg CAM06234.jpg

 

 

Inace gore spomenuti Yugo zavrsio ovako:

CAM06169.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...